Bilans zdrowia kobiety ochroni nawet przed rakiem. Jakie badania musisz robić regularnie?

2023-03-08 10:36

Kobieto, pamiętaj o swoim zdrowiu nie tylko od święta. Dziś z okazji Dnia Kobiet przypominamy o najważniejszych badaniach, które powinnaś wykonywać regularnie.

Bilans zdrowia kobiety ochroni nawet przed rakiem. Jakie badania musisz robić regularnie?
Autor: Getty Images Te badania powinna wykonać każda kobieta.

Profilaktyka jest kluczem do zdrowia. Dlatego warto pamiętać o podstawowych badaniach, które mogą pomóc wykryć ewentualne problemy zdrowotne, w tym nowotwory. Diagnoza na wczesnym etapie pozwoli szybko wdrożyć odpowiednie leczenie i zwiększyć szanse na wygraną z chorobą.

Poradnik Zdrowie: badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Te badania to must have dla kobiet

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie na morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Te dwa podstawowe badania pomogą ocenić ogólny stan zdrowia. Ponadto raz na 2-3 lata warto również sprawdzić biochemię oraz lipidogram.

Warto pamiętać, że zwykłe zmęczenie oraz przybieranie na wadze może świadczyć nie tylko o trudnym czasie w naszym życiu. Takie objawy mogą również świadczyć o problemach z tarczycą. Dlatego warto co jakiś czas wykonać badania hormonalne, a dokładnie zbadać poziom TSH, FT3 i FT4.

Typowo kobiecą sprawą jest miesiączka. Już od najmłodszych lat kobiety powinny monitorować długość oraz regularność cyklu. Warto też pamiętać o bardzo ważnym badaniu - samobadaniu piersi. Samobadanie najlepiej wykonywać między 6 a 9 dniem cyklu. Jakakolwiek podejrzana zmiana powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Ponadto młode kobiety w wieku 25-30 lat powinny raz w roku udać się na USG piersi oraz badanie cytologiczne.

Natomiast kobiety dojrzałe (ok. 50 r. ż.) powinny raz na dwa lata wykonać mammografię. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, a tym samym zwiększają szanse na jej wyleczenie.

Wiele też mówi się o hormonoterapii zastępczej. Jej wdrożenie zależy tylko i wyłącznie od indywidualnego przypadku. - Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy i ma bardzo nasilone objawy wypadowe czyli menopauzalne, powinna opowiedzieć o tych objawach ginekologowi, który zdecyduje, czy jest konieczne wdrożenie hormonoterapii zastępczej - tłumaczy w rozmowie z RMF24 lek. Joanna Hajek.

Wszechobecny stres i pęd sprzyja pogorszeniu nastroju i nerwowości. Jeśli problemy dnia codziennego cię przerastają, nie bój się prosić o pomoc. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne. Pamiętaj. Depresja jest poważną chorobą, którą należy leczyć.

Zadbaj o zdrowy styl życia

Warto pamiętać, że badania profilaktyczne, choć są bardzo ważne, nie uchronią nas przed rozwojem chorób. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

Bardzo istotną rolę w regeneracji organizmu odgrywa sen. Jak tłumaczy specjalistka, osoby dorosłe powinny spać minimum 7-9 godzin na dobę.

Kluczem do zdrowia jest także odpowiednio zbilansowana dieta. Należy unikać produktów przetworzonych, tłuszczy trans oraz produktów o dużej zawartości cukru. Należy natomiast sięgać po owoce, warzywa, produkty zbożowe oraz (roślinne lub zwierzęce) źródła białka.

Nie należy również zapominać o treningu. Nawet niewielka dawka ruchu typu spacer 4-5 razy w tygodniu pomoże zachować twoje ciało w dobrej kondycji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki