Bierzesz te leki na wątrobę? Internistka alarmuje: to tylko pogarsza sprawę

2023-07-06 14:01

Wątroba pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie, dlatego warto o nią odpowiednio dbać. Z pytaniem, jak ją chronić, gdy przyjmujemy za dużo leków, spotyka się niejeden lekarz. Ten temat na Instagramie podjęła internista i kardiolog dr n. med. Joanna Bidiuk. Wyjaśniła, czy tzw. leki osłaniające są dobrą ochroną dla tego narządu.

Kobieta czyta etykietę leku
Autor: Getty Images Bierzesz te leki na wątrobę? Internistka alarmuje: to tylko pogarsza sprawę

Czy leki osłonowe na wątrobę warto stosować?

Wątroba jest jednym z najważniejszych i najbardziej pracowitych organów w naszym ciele. Odgrywa bardzo wiele funkcji w organizmie od wspomagania procesu trawienia i metabolizowania różnych związków po magazynowanie witamin czy oczyszczanie z toksyn. Aby wątroba była zdrowia, należy się o nią właściwie troszczyć.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

Niestety, czasem, gdy przyjmujemy za dużo leków, może ulec uszkodzeniu. Dlatego warto wiedzieć, które leki wpływają na nią najgorzej. Często pada pytanie, czy tak zwane leki osłaniające, są dobrym pomysłem, by chronić wątrobę. Internista i kardiolog, dr n. med. Joanna Bidiuk, rozwiewa wątpliwości w tej kwestii. Na swoim profilu na Instagramie udostępniła nagranie, w którym wyjaśnia, jak chronić wątrobę przed lekami.

"Nie zliczę, ile razy słyszałam takie pytanie. I zawsze cierpliwie tłumaczę: bierze Pan/Pani TYLE leków i chce teraz kolejny lek?" – mówi ekspertka.

Jak podkreśla, jednym z głównych zadań wątroby jest metabolizowanie leków. W przypadku, gdy stosujemy dużo leków, nie należy sięgać po kolejne na własną rękę. Zamiast jej "pomóc" można jej zafundować dodatkowe obciążenie.

Lekarz ostrzega. "Niedźwiedzia przysługa"

Dr Bidiuk wyjaśnia, że "wątroba zwykle naprawdę daje radę, więc nie dokładajmy jej tzw. leków osłaniających". – To nic innego jak niedźwiedzia przysługa. Szczególnie że te leki wątrobowe mają działanie mocno wątpliwe – dodaje.

Zwraca też uwagę, że te leki są dostępne bez recepty, co oznacza, że pacjenci mogą je przyjmować bez żadnej konsultacji ze swoim lekarzem. Zdaniem lekarki lepiej niż leki osłonowe na wątrobę sprawdzi się Cytochrom P450 tzw. białko transbłonowe, które odpowiada między innymi za usuwanie z organizmu kofeiny, alkoholu i wielu leków.

- Jak to w życiu, są rzeczy tak bezcenne, że nie można ich kupić. Ale na szczęście wiele z tych rzeczy mamy w naszym wnętrzu. I tak się składa, że Cytochrom P450 obecny jest w prawie każdej naszej tkance, a największą aktywność wykazuje w wątrobie – stwierdza ekspertka.

Na koniec dr Bidiuk przypomina, że "nic tak nie odtruwa wątroby, jak cytochrom P450".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki