Apteka odpowie za sprzedaż na... Allegro. Precedensowy wyrok ws. handlu lekami

2024-06-12 12:03

To precedensowy wyrok: apteka straciła zezwolenie na sprzedaż. Powód? Sprzedaż leków na Allegro. Sprawa nie jest jednoznaczna, bo w handel towarem między aptekami zamieszany był pośrednik. Sąd, po ponownym rozpatrzeniu, ma podjąć decyzję w tej sprawie.

Apteka odpowie za sprzedaż na... Allegro. Precedensowy wyrok ws. handlu lekami
Autor: GettyImages Apteka odpowie za sprzedaż na... Allegro. Precedensowy wyrok ws. handlu lekami

Apteka straciła zezwolenie przez sprzedaż na Allegro

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny przekazał informacje, że sprzedaż leków na portalu Allegro jest przesłanką, by odebrać aptece zezwolenie na sprzedaż.

Sprawa, po odwołaniu, trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. WSA będzie musiał orzec w kwestii obowiązków aptek i możliwości zakupów przez pośredników.

Włamywał się do aptek w całym kraju. Jego łupem zawsze padało to samo

Apteka straciła bowiem zezwolenie na sprzedaż leków na Allegro wskutek sprzedania produktów pośrednikowi innej apteki. Art. 86a prawa farmaceutycznego mówi jasno: apteki nie mogą sprzedawać leków ani innym aptekom, ani hurtowniom farmaceutycznym. 

Leki sprzedane osobie fizycznej trafiły do innej apteki

We wspomnianej sprawie apteka z woj. warmińsko-mazurskiego sprzedała w sumie kilkadziesiąt opakowań kilku różnych leków aptece z innego województwa. W efekcie aptekę - sprzedawcę ukarano cofnięciem zezwolenia na prowadzenie działalności. Sprawa jednak nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Zakupy zostały zrealizowane za pośrednictwem portalu aukcyjnego Allegro. Kupującym był mężczyzna o inicjałach S.H. Kupował jako osoba prywatna, za pomocą osobistego konta na Allegro. Również prywatnie pan S.H. okazał się mężem pani J.H., która z kolei jest właścicielką spółki, do której należy inna apteka.

Wśród zakupionych leków były takie pozycje, jak m.in. 30 opakowań Espumisanu na wzdęcia (40 mg x 100 kaps.), 20 opakowań preparatu na potencję Maxigra Go (0,025 g x 2 tabl.) i 35 opakowań Maxon Active (0,025 g x 2 tabl.) o analogicznym zastosowaniu, a także po 10 opakowań leków Aflavic, Stodal syrop i Rostil, 11 opakowań Vita Buerlecithin płyn 1000 ml, 20 opakowań Controloc 20 Control i 30 opakowań preparatu Polprazol MAX 20 mg kaps.

Mężczyzna, kupując, zamawiał poszczególne produkty osobno, na adres prywatny, płacąc za pobraniem. Chociaż kupował jako osoba fizyczna, później prosił o wystawianie faktur na dane spółki prowadzonej przez żonę. Na podstawie tych faktur wprowadzano leki do sprzedaży z apteki pani J.H. Również na podstawie tych faktur cofnięto pierwszej z aptek pozwolenie na sprzedaż.

Aptece cofnięto prawo sprzedaży, właściciel się odwołuje

Właściciel „skazanej apteki” utrzymywał, że nie spodziewał się, że spółka, na którą były wystawiane faktury, prowadzi aptekę. – Składane zamówienia były opłacane za pobraniem, obejmowały ilości produktów znacznie przekraczające normalne zużycie przez osobę fizyczną, co mogło wskazywać na niemedyczny cel zakupu – skomentował GIS, podtrzymując wyrok w mocy.

Jednak w opinii sądu sprawa wymaga ponownego rozpatrzenia. – Zasadniczą kwestią prawną wymagającą wyjaśnienia jest to, czy poprzez wykorzystywanie mechanizmu sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych za pomocą „pośrednika”, tj. osoby fizycznej składającej zamówienie poprzez portal internetowy typu allegro.pl, mogło dojść do obejścia art. 86a p.f., tj. zakazu sprzedaży produktów leczniczych pomiędzy aptekami ogólnodostępnymi (punktami aptecznymi) – napisano w wyroku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki