Alarm przed igrzyskami. Już 8 razy więcej zachorowań, a to dopiero początek

2024-04-05 11:19

Paryż przygotowuje się do XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Francuska Agencja Zdrowia Publicznego w związku ze zbliżającą się imprezą żywi jednak poważne obawy. Wszystko przez to, że już teraz mówi się o wzroście zachorowań na „zapomniane” choroby, a przyjazd tysięcy kibiców z różnych krajów oznacza tygiel wirusów i bakterii.

We Francji alarm przed igrzyskami. Już 8 razy więcej zachorowań, a to dopiero początek
Autor: GettyImages We Francji alarm przed igrzyskami. Już 8 razy więcej zachorowań, a to dopiero początek

8-krotny wzrost przypadków odry we Francji 

Francuskie służby sanitarne są poważnie zaniepokojone tym, co może się stać w związku ze zbliżającymi się igrzyskami, które rozpoczną się w końcu lipca i potrwają prawie do połowy sierpnia. Obawy są niebezpodstawne.

CZYTAJ TEŻ: Polsce grozi epidemia odry? Doniesienia są mocno niepokojące

Epidemia odry w Polsce i na świecie

W 2023 roku stwierdzono 117 zachorowań na odrę w całej Francji. Niewiele? Porównajmy więc dane z 2022: wtedy mówiono o 15 przypadkach. Rok wcześniej – w 2021 – zachorowało 16 osób. Nikt (jak na razie) nie zmarł. Te informacje podaje raport Santé Publique France, czyli Francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego.

Jeśli przyjrzymy się tym liczbom, widać wyraźnie: wzrost między 2022 a 2023 jest 8-krotny. Ale są też powody do optymizmu: przed pandemią COVID-19 tych zachorowań było o wiele, wiele więcej.

W latach 2016-2019 średnio każdego roku odnotowywano 1538 przypadków odry we Francji. Skąd więc tak znaczący spadek? W 2018 zaczęto obowiązkowo szczepić dzieci, szybko osiągając wyszczepialność na poziomie 98 proc. w grupie wiekowej do 2 roku życia.

W Europie więcej odry, a mniej szczepień

W całej Europie w 2023 r. odnotowano ponad 42 tys. zachorowań na odrę, w porównaniu do 941 osób, które chorowały w 2022 roku.

CZYTAJ TEŻ: Nasi sąsiedzi szykują się na epidemię odry. Czy mamy się czego bać?

Jednocześnie WHO zwraca uwagę, że coraz mniej osób szczepi się i swoje dzieci przeciwko odrze – od 2019 do 2022 roku wyszczepialność spadła o 3 punkty procentowe w przypadku pierwszej dawki, o 1 procent, jeśli chodzi o dawkę drugą. Niewiele? Te procenty to ok. 1,8 mln dzieci w Europie.

CZYTAJ TEŻ: WHO alarmuje: Europę zaleje odra. Niepokojące statystyki także w Polsce

Odra - objawy, przebieg, drogi zakażenia

Odra to najbardziej zaraźliwa choroba wirusowa. Można zarażać nawet na kilka dni przed pierwszymi objawami i na kilka dni po wystąpieniu charakterystycznej wysypki. Wirus pozostaje aktywny w powietrzu i na powierzchniach, w ten sposób może zarażać przez kilka godzin.

Odra może mieć ciężki przebieg. Towarzyszy jej gorączka, do 10 dni może utrzymywać się wysypka. Odra może też nieść powikłania, takie jak m.in. zapalenie płuc, poinfekcyjne zapalenie mózgu, utrata wzroku, podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), zapalenie ucha środkowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki