87-latka zmarła z powodu hipotermii. Nie miała pieniędzy na ogrzewanie

2023-01-27 10:01

Śmierć z powodu wyziębienia jest jak najbardziej możliwa. Zbyt niska temperatura w domu doprowadziła do wychłodzenia ciała 87-letniej mieszkanki Greater Manchester. Niestety, mimo otrzymania pomocy medycznej, kobieta zmarła.

87-latka zmarła z powodu hipotermii. Nie miała pieniędzy na ogrzewanie
Autor: Getty Images Zdjęcie ilustracyjne.

Barbara Bolton to 87-letnia mieszkanka Wielkiej Brytanii, która 11 grudnia trafiła do szpitala Fairfield w Bury z powodu ciężkiej infekcji klatki piersiowej. Była też apatyczna i wyziębiona. Okazało się, że kobieta cierpi na hipotermię, czyli wychłodzenie organizmu. To właśnie hipotermia przyczyniła się do rozwoju infekcji.

Na pytania lekarzy, dlaczego doprowadziła się do takiego stanu, Barbara odpowiedziała, że zwyczajnie nie było jej stać na ogrzewanie domu z powodu kryzysu. Dlatego lekarz rodzinny postanowił skierować ją do szpitala. Niestety, stan jej zdrowia był na tyle poważny, że Barbara zmarła na początku stycznia 2023 roku.

– Śmierć Barbary została szczególnie przyspieszona przez hipotermię i istnieje możliwość zaniedbania siebie z powodu braku ogrzewania, więc jej śmierć została zgłoszona do koronera - powiedziała dla The Sun Julie Mitchell, asystent koronera w Manchester North.

Rodzina twierdzi, że była w stałym kontakcie z Barbarą. - Byliśmy z nią w kontakcie każdego dnia, widzieliśmy ją i rozmawialiśmy z nią. Musimy teraz poradzić sobie ze smutną stratą i jest to bardzo trudne dla mnie i mojej rodziny - powiedział syn Bolton.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Czym jest hipotermia?

Hipotermia to wychłodzenie organizmu, spowodowane narażeniem na zimno. Może pojawić się po wpadnięciu do zimnej wody, przebywaniu na mrozie lub wietrze, a także (jak donosi NHS) przy długotrwałym przebywaniu w zimnym i nieogrzewanym domu. Do wychłodzenia może dojść nie tylko podczas wypadków czy zdarzeń losowych, lecz także z powodu nieadekwatnego ubrania się do pogody.

Hipotermia następuje wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza. Lekkie wychłodzenie może grozić rozwojem przeziębienia. Natomiast silne, czyli wtedy, gdy temperatura ciała spada poniżej 28 stopni, może doprowadzić do śmierci.