8-letni chłopiec wylądował na odwyku. "Wypijał po 3-4 piwa"

2023-08-08 11:04

Statystyki nie napawają optymizmem. Coraz młodsi sięgają po alkohol. Do ośrodka uzależnień trafił ośmioletni chłopiec. Kilka razy w tygodniu potrafił wypić 3-4 piwa. To nie jedyny nałóg, z jakim się borykał.

8-letni chłopiec wylądował na odwyku. Wypijał po 3-4 piwa
Autor: Getty Images 8-letni chłopiec wylądował na odwyku. "Wypijał po 3-4 piwa"

Zgodnie z prawem w Polsce alkohol w sklepach mogą kupić osoby po osiągnięciu pełnoletności. Niestety, dane pokazują, że problem spożywania wyskokowych trunków przez dzieci i młodzież jest dość powszechny i przybiera na sile. Coraz częściej trafiają do ośrodków z powodu uzależnień.

W lipcu w Pile w województwie wielkopolskim otwarto Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży kierowane przez stowarzyszenie MONAR. Nieletni podopieczni mogą w nim liczyć na profesjonalną pomoc i leczenie. Dyrektor nowo powstałego ośrodka, Daniel Otto, wyjaśnił w rozmowie z portalem astra24.pl, że obecnie przyjmowani są pacjenci do 18. roku życia uzależnieni od środków psychoaktywnych innych niż alkohol. – Jest to ośrodek stacjonarny, czyli dzieciaki mieszkają tutaj przez 24 godziny na dobę – dodał.

8-latek na odwyku. Zmagał się z dwoma nałogami

Specjalista psychoterapii uzależnień Grzegorz Zięba, który pracuje we wspomnianej placówce, opowiedział w rozmowie z astra24.pl, że najmłodszy pacjent miał 8 lat. Chłopiec nadużywał napojów alkoholowych i sięgał też po nikotynę.

- Kilka razy w tygodniu wypijał po 3-4 piwa i wypalał kilkanaście papierosów – opowiedział. Jak dodał, problem uzależnień wśród dzieci narasta, o czym świadczy liczba skierowań na terapię.

Ośrodek uzależnień w Pile dysponuje 25 miejscami. W ciągu czterech tygodni trafiło do niej 10 nastolatków. Terapia trwa od trzech do 12 miesięcy, a podopieczni przebywają w placówce dobrowolnie.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

Ośrodki leczenia uzależnień u dzieci

Na terenie Polski działa jeszcze kilka placówek, które pomagają dzieciom i młodzieży w kryzysie uzależnień. Na liście znajduje się m.in.:

  • ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku,
  • SZPZLO - Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii POZA ILUZJĄ w Warszawie,
  • Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Poradnia Psychologii Zdrowia i Trzeźwości dla Dzieci i Młodzieży w Nowym Sączu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki