46-letni dziennikarz żegna się ze światem. "Lekarze nie mogą już nic dla mnie zrobić"

2023-02-06 11:30

Rzecznik prasowy holenderskiego klubu piłkarskiego i dziennikarz sportowy poinformował, że umiera. Dwa lata temu przy okazji zachorowania na COVID-19, Thijs Slegers dowiedział się, że ma białaczkę. Niestety, leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

46-latni dziennikarz żegna się ze światem. Lekarze nie mogą już nic dla mnie zrobić
Autor: Instagram 46-latni dziennikarz żegna się ze światem. "Lekarze nie mogą już nic dla mnie zrobić"

Thijs Slegers jest obecnie rzecznikiem prasowym holenderskiego klubu piłkarskiego, a wcześniej pracował jako dziennikarz sportowy. W 2020 r. mężczyzna dowiedział się, że ma ostrą białaczkę limfoblastyczną. Teraz poinformował, że nie ma już dla niego nadziei.

Pożegnanie 46-latka

46-latek o tym, że choruje na nowotwór, dowiedział się zaledwie trzy lata po przejściu udaru. Początkowo rezultaty leczenia napawały optymizmem. Kuracja komórkami macierzystymi przynosiła oczekiwane efekty.

Niestety, organizm mężczyzny odrzucił kolejny przeszczep, który odbył się pod koniec 2022 r. - Lekarze nie mogą już nic dla mnie zrobić. Ile czasu mi jeszcze zostało? Nie wiem. Ostatnie dni, tygodnie, a może miesiące życia spędzę w niepewności – wyjaśnił w poście na Instagramie.

Mimo smutnych wieści o stanie zdrowia, Thijs nie traci humoru. Przyznał, że nadal czeka na polecenia dobrych seriali, jakie mógłby teraz obejrzeć. - Muszę mieć co robić w wolnym czasie – dodał.

"Nie można mi już pomóc"

Slegers nadal zachęca swoich znajomych, by rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. - Nie można mi już pomóc, ale innym ludziom jak najbardziej – napisał.

Dawcą szpiku może zostać każdy człowiek w wieku 18-55 lat, który nie ma znacznej nadwagi.

Dawcą szpiku nie mogą zostać m.in. osoby:

  • chore na cukrzycę; wyjątkiem jest cukrzyca w trakcie ciąży, o ile minęła po porodzie;
  • cierpiące na nadczynność tarczycy, kamicę nerkową, choroby autoimmunologiczne, zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu B i C, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycę;
  • zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, astmą, alergią; wyjątkiem są sytuacje, w których schorzenia są dobrze kontrolowane, jednak zawsze w takich przypadkach decyzję o kwalifikacji podejmuje lekarz;
  • zarażone wirusem HIV;
  • zmagające się z chorobami nowotworowymi;
  • po zawale serca, zakrzepicy żył głębokich, udarze;
  • uzależnione od leków, narkotyków i alkoholu; wyjątkiem jest wieloletni okres trwałej abstynencji, o ile dana osoba nie zmaga się z powikłaniami wynikającymi z przebytego uzależnienia.

Decyzja o donacji podejmowana jest indywidualne. Zazwyczaj o ostatecznej kwalifikacji dawców decyduje lekarz prowadzący.

Ile czasu przed badaniem nie pić alkoholu oraz inne zasady przy morfologii krwi