22-latka zauważyła guzek na szyi. To był rzadki chłoniak

2022-07-28 10:25

Rebecca Dennis swoją diagnozę poznała w wieku zaledwie 22 lat. Początkowo zapewniano ją, że niewielki guzek na szyi to nic groźnego. Jednak badania wykazały, że to rzadki nowotwór. Obecnie młoda kobieta ma przed sobą sześć cykli chemioterapii.

22-latka zauważyła guzek na szyi. To był rzadki chłoniak
Autor: Getty Images

Guzek 22-latka z Londynu zauważyła przez przypadek. Chciała, żeby obejrzał go specjalista, więc udała się do szpitala. Tam usłyszała, że prawdopodobieństwo, iż zmiana jest czymś poważnym, jest znikome. Niestety, lekarze mylili się.

Ma rzadkiego raka

Pewnego wieczoru podczas kolacji Rebecca zauważyła na swojej szyi wystający guzek. Została skierowana do szpitala. Młoda kobieta usłyszała od specjalisty, że to prawdopodobnie nic groźnego, więc udała się na badania.

Musiała mieć wykonane USG i dwie biopsje. Jednak wyniki zaskoczyły lekarzy. 22-latka wspomina: "Samo w sobie zdiagnozowanie było traumą. Kiedy zrobili mi badanie, byli bardzo zaniepokojeni".

W połowie czerwca Dennie otrzymała najgorszą wiadomość w swoim życiu. Wyniki biopsji wykazały, że ma agresywnego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek (ALCL). To rzadki typ chłoniaka nieziarniczego, który diagnozuje się w Wielkiej Brytanii u 200 osób rocznie.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

"To był szok"

Rebecca nie ukrywa, że diagnoza ją przeraziła. Kobieta wyznała: "Świat po prostu się przewrócił. Nic więcej nie słyszałam. Mówili mi, jaka jest różnica między chłoniakami z komórek B i T i tym wszystkim, ale nie słyszałam ani słowa".

- Po prostu nie mogłam przetworzyć słowa, które mówiła. Moja mama płakała – dodała. 22-latka zapytała lekarza, jakie ma szanse. Specjalista wyjaśnił, że ten typ raka jest uleczalny, ale musi przejść chemioterapię. Wtedy Rebecca także się popłakała.

- To był największy szok. To był jeden z najbardziej przerażających momentów w moim życiu – tłumaczy. Jej życie zmieniło się całkowicie. Obecnie czeka ją sześć cykli chemioterapii, o ile nie pojawiają się żadne komplikacje.

Jednak lekarze dają jej 70 proc. szans na remisję. Ze względu na inwazyjne leczenie lekarze zaproponowali młodej kobiecie zamrożenie komórek jajowych przed rozpoczęciem terapii. Dennis zgodziła się, ponieważ chciałaby w przyszłości mieć dzieci.

Nowotwór częściej dotyka młodych osób

Chłoniak anaplastyczny z dużych komórek (ALCL) to rzadki typ raka krwi. Pacjentów z tym typem nowotworu dzieli się na dwie grupy w zależności od tego, czy ich komórki wytwarzają nieprawidłową formę białka zwanego kinazą chłoniaka anaplastycznego, czyli na ALK-dodatnie ALCL i ALK-ujemne ALCL. Chorzy należący do pierwszej grupy to głównie osoby młode.

Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla tego nowotworu zalicza się zmęczenie, zmiany skórne, nocne poty, utratę masy ciała, gorączkę. Aby zdiagnozować raka, potrzebne jest wykonanie biopsji.

Dodatkowo zaleca się także wykonanie badań krwi, tomografii komputerowej, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) czy rezonansu magnetycznego.