Lekarze dawali jej rok życia. Jest najdłużej żyjącą pacjentką z rakiem jelita w Anglii

2022-07-26 12:03

Bex Papa-Adams jest najdłużej żyjącym pacjentem z rakiem jelita w Wielkiej Brytanii. Nowotwór zdiagnozowano u niej 17 lat temu. Matce trójki dzieci dawano rok życia, a dziś po kilkunastu latach walki i dziewięciu operacjach, udało jej się wygrać z chorobą nowotworową.

Lekarze dawali jej rok życia. Jest najdłużej żyjącą pacjentką z rakiem jelita w Anglii
Autor: Instagram

Lekceważenie obaw

Bex w swoim życiu przeszła 9 operacji. Ma wyłonioną stomię, ale nie musiałaby do tego dojść, gdyby raka wykryto u niej wcześniej. Diagnozowano ją aż 18 miesięcy.

Choroba w tym czasie zdążyła się rozprzestrzenić. Odebrała jej sprawność i zdrowie. 45-latka wspomina, że lekarze nie traktowali jej obaw poważnie, choć w momencie diagnozy rak był już w IV stadium. 

Ważnym objawem, jaki zauważyła, była krew w kale. Miała wtedy 28 lat i zdecydowała się zgłosić się do lekarza. - Powiedzieli, że mam paranoję - wspomina Papa-Adams.

Rak jelita grubego

Druga diagnoza

Bex nie ukrywa, że walka z chorobą nie jest łatwa, nawet po kilkunastu latach. - Wszystkie moje operacje ratowały życie i trwały około sześciu godzin. Moja ostatnia operacja miała miejsce sześć tygodni temu. Tydzień byłam na oddziale intensywnej terapii, a cztery tygodnie na oddziale intensywnej terapii – wyznała.

W 2007 r., czyli dwa lata po uzyskaniu pierwszej diagnozy choroby nowotworowej, życie zaledwie 30-letniej Papy-Adams ponownie się zatrzymało. Lekarze wykryli u niej wtórnego raka wątroby.

Papa-Adams przyznaje, że wiele razy usłyszała od lekarzy, że może się nie udać. Jej najbliższych, czyli męża i troje dzieci, kilkukrotnie wzywano, by mogli się z nią pożegnać. Jednak teraz usłyszała od lekarzy, że jest wolna od raka.

45-latka wspomina zmarłą niedawno dziennikarkę Deborah James. Bex podkreśla: "Deborah rozpoczęła rozmowę na temat raka jelita. Zbyt wielu ludzi cierpi w milczeniu. Czują się zawstydzeni, mówiąc o tym".

Kto jest szczególnie narażony na raka jelita?

Większość przypadków raka jelita nie ma jasnej przyczyny, ale do grupy ryzyka należą osoby powyżej 50. r. ż., mające przypadki tej choroby w rodzinie i cierpiące na nieswoiste zapalenie jelit np. na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Osoby, które mają historię polipów jelita i prowadzą niezdrowy tryb życia, także są szczególnie narażone na rozwój tego nowotworu.