10 tys. kroków to mit? Liczba jest zależna od wieku
Metaanaliza 15 badań, w których udział wzięło prawie 50 tys. osób dostarcza nowych informacji na temat określenia codziennej liczby kroków, które poprawią zdrowie i zapewnią długowieczność dorosłym. Okazuje się, że popularne 10 tys. kroków to mit.
10 tys. kroków to mit?
Często powtarzana mantra, że pokonanie 10 tys. kroków dziennie jest optymalne dla zachowania dobrego zdrowia wyrosła z kampanii marketingowej japońskiego krokomierza. Nie ma jednak dowodów potwierdzających wpływ tej taktyki na zdrowie.
Międzynarodowa grupa naukowców odkryła, że podejmowanie większej liczby kroków dziennie pomaga zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Wyniki zostały przedstawione w artykule opublikowanym w The Lancet Public Health.
W przypadku osób po 60. roku życia już po wykonaniu 6 - 8 tys. kroków ryzyko przedwczesnej śmierci malało. Oznacza to, że większa liczba pokonanych dziennie kroków nie dawała dodatkowej korzyści dla długowieczności. U dorosłych poniżej 60. roku życia ryzyko przedwczesnej śmierci ustabilizowało się na poziomie 8 - 10 tys. kroków dziennie.
Okazało się, że prędkość chodzenia nie ma tu znaczenia. Określona liczba kroków dla osób w danej kategorii wiekowej, niezależnie od tempa, wiązała się z mniejszym ryzykiem śmierci.
Porady eksperta