ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach

2015-09-02 7:59

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zapalenie pęcherza moczowego. Zapalenie dróg moczowych zawsze wymaga leczenia. Zaniedbany stan zapalny pęcherza może się bowiem przerodzić nawet w zakażenie nerek.  

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - pęcherz w opałach
Autor: Thinkstockphotos.com Pieczenie przy oddawaniu moczu, parcie na mocz i oddawanie tylko kilku kropel moczu - to objawy zapalenia pęcherza.

Spis treści

  1. Kobiety szczególnie narażone na zapalenie pęcherza
  2. Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
  3. Leczenie zapalenia pęcherza
  4. Zioła przyniosą ulgę przy zapaleniu pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego jest zaliczane do szerszej grupy schorzeń nazywanych zakażeniami układu moczowego. Specjaliści uważają, że są to najbardziej rozpowszechnione infekcje. Na zapalenie pęcherza moczowego najczęściej cierpią kobiety, a wśród osób młodych prawie wyłącznie kobiety. Przyczyną pojawienia się tej dolegliwości  jest przede wszystkim częsty, intensywny seks, dlatego tę przypadłość nazywa się czasem poetycko „chorobą miodowego miesiąca".

Gadaj Zdrów EXTRA: Dlaczego kobiety zaraz po seksie powinny skorzystać z toalety? Urolog wyjaśnia

Kobiety szczególnie narażone na zapalenie pęcherza

Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zapalenie pęcherza moczowego oraz inne zakażenia układu moczowego? Sprzyja temu budowa anatomiczna. Cewka moczowa kobiety (długości 4-5 cm) jest znacznie krótsza niż u mężczyzny (18-24 cm), a więc bakterie mają do pokonania mniejszy odcinek. Poza tym niedaleko ujścia cewki znajduje się odbyt, skąd - przy braku odpowiedniej higieny - łatwiej przenieść bakterie. Podobnie może być także podczas stosunku. Zdarza się, że przyczyną zapalenia pęcherza są nadmierne rozmiary (przerost) błony dziewiczej, która uciska cewkę moczową i pęcherz. Infekcjom sprzyjają też przeziębienia i przemarznięcia, ale też alergiczne reakcje na podpaski higieniczne, tampony, środki plemnikobójcze i żele nawilżające. Podobnie mogą także działać złej  jakości płyny do higieny intymnej. Ryzyko zapalenia błony śluzowej wyściełającej pęcherz moczowy oraz moczowody zwiększa się również w czasie ciąży i klimakterium. Sprzyjają temu zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie. Na infekcję bardziej narażone są też kobiety stosujące mechaniczne środki antykoncepcyjne - krążki domaciczne, spirale. Krążek uciska ściany pochwy, a pośrednio szyjkę pęcherza moczowego i w ten sposób zakłóca jego funkcjonowanie. Spirala zaś wywołuje w jamie macicy lekki stan zapalny, a to oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia dróg moczowych. Mężczyźni przed ukończeniem 50 roku życia rzadko chorują na zapalenie pęcherza moczowego. Kiedy jednak dochodzi u nich do powiększenia gruczołu krokowego (prostaty) i zastojów moczu w pęcherzu, infekcje dają o sobie znać dość często.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Za 95 proc. zakażeń układu moczowego, w tym za zapalenie pęcherza, odpowiedzialność ponosi bakteria Escherichia coli. Jest to pałeczka okrężnicy, zawsze obecna u zdrowych ludzi w przewodzie pokarmowym. Niebezpieczna staje się wtedy, gdy trafi do dróg moczowych. Spore żniwo zbiera także Chlamydia trachomatis, najczęściej przenoszona drogą płciową do pęcherza i moczowodów dostaje się przez cewkę moczową. W ostatnich latach obserwuje się także rozwój zakażeń spowodowanych przez gronkowce i paciorkowce. Niestety, dochodzi do nich także w placówkach służby zdrowia (tam, gdzie nie są utrzymywane odpowiednie warunki sanitarne). Zakażenie rozwija się, gdy zostanie zachwiana równowaga między ilością bakterii i ich aktywnością a siłami obronnymi organizmu. Stan zapalny powoduje podrażnienie, które wyzwala impuls nerwowy: musimy koniecznie oddać mocz, nawet gdy pęcherz nie jest wypełniony. Towarzyszy temu ból, pieczenie i kłucie. Mogą się nawet pojawić ślady krwi. Dodatkowymi objawami są bóle podbrzusza lub okolicy krzyżowej, podwyższona temperatura oraz dreszcze.

Ważne

Pęcherz moczowy leży na dnie miednicy mniejszej, pod jamą otrzewnej, za spojeniem łonowym.  Jest niezwykle elastycznym zbiornikiem, do którego nieustannie spływa przez moczowody mocz z nerek. Jego objętość zależy od wypełnienia. Normalnie  ma wielkość małej gruszki, a pojemność waha się  od 250 do 350 ml. Może się rozciągnąć aż do 1,5-2 l (jest to wtedy bardzo bolesne). Z pęcherza mocz wypływa przez cewkę moczową.

Leczenie zapalenia pęcherza

Zapalenie dróg moczowych zawsze wymaga leczenia. Zaniedbany stan zapalny pęcherza może się bowiem przerodzić nawet w zakażenie nerek. Żeby rozpoznać zapalenie pęcherza i zidentyfikować bakterie, które je wywołały, należy wykonać analizę moczu, tzw. posiew z antybiogramem. Zwykłe badanie moczu nie wykryje bakterii. Po otrzymaniu wyniku lekarz  dobierze właściwy antybiotyk albo inne leki przeciw-bakteryjne, na które jest wrażliwa bakteria wywołująca stan zapalny. Optymalny czas leczenia zapalenia pęcherza (o ile nie ma komplikacji) u kobiet trwa około 5 dni, natomiast u mężczyzn powinien być nieco dłuższy - około 7 dni. O jednym nie wolno zapominać. Odpowiednio dobrane leki dość szybko przynoszą ulgę. Przykre objawy, a przede wszystkim ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ustępują niemal z dnia na dzień, ale kurację antybiotykową należy doprowadzić do końca. Jej przerwanie może bowiem spowodować nawrót schorzenia - niekiedy w nasilonej formie. Trzeba nie tylko regularnie przyjmować antybiotyk, ale także dużo pić - co najmniej 2 l płynów dziennie, gdyż z moczem wypłukuje się część bakterii. Dobrze jest również przyjmować duże dawki witaminy C - nawet do 12 tabletek dziennie po 200 mg - gdyż bakterie nie lubią zakwaszonego moczu. Aby szybciej powrócić do zdrowia, można sięgnąć także po gotowe preparaty ziołowe, np. urogran, urosept czy fitolizynę. Ciepłe okłady na podbrzusze (poduszka elektryczna, termofor, butelka z gorącą wodą) pomagają złagodzić dolegliwości. Pomocne są również nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu z szałwii albo rumianku.

Zioła przyniosą ulgę przy zapaleniu pęcherza

Picie odpowiednich ziół może być bardzo pomocne przy leczeniu zapalenia pęcherza moczowego. Działają one bowiem odkażająco, przeciwzapalnie, moczopędnie i rozkurczająco.

Wymieszaj starannie:

  • koszyczek rumianku - 50 g
  • liść mącznicy - 30 g
  • ziele fiołka trójbarwnego - 50 g
  • ziele skrzypu - 30 g
  • kwiat robinii akacjowej - 30 g
  • Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzącej wody i zostaw pod przykryciem.  Po 5 min doprowadź do wrzenia i gotuj przez 2 min. Potem odstaw naczynie (zioła zaparzaj w naczyniach emaliowanych lub szklanych) na 10 min. Przecedź. Pij 3 razy dziennie między posiłkami.
Zrób to koniecznie
  • Wypijaj co najmniej  8-10 szklanek płynów dziennie.
  • Unikaj alkoholu, kofeiny oraz ostrych przypraw,  które drażnią pęcherz moczowy.
  • Oddawaj mocz zarówno przed stosunkiem, jak i po zbliżeniu.
  • Nie używaj dezodorantów intymnych ani perfumowanych kosmetyków, które mogą drażnić  delikatną błonę śluzową  intymnych okolic.
  • Noś bawełnianą bieliznę i przewiewne ubrania, które zapobiegają  poceniu się.
  • Jeśli łatwo się przeziębiasz, noś zimą spodnie lub ciepłą bieliznę, żeby nie przemarznąć.
  • Nigdy nie korzystaj z cudzych ręczników, gąbek, bielizny ani kostiumów kąpielowych.
  • Po oddaniu stolca jak  najszybciej się podmyj.

miesięcznik "Zdrowie"