Wilcza jagoda - co to jest? Objawy zatrucia wilczą jagodą

2 komentarze
Autor: Anna Jakimiuk

Pokrzyk wilcza jagoda ma działanie silnie trujące, ale niektórzy wykorzystują ją jako narkotyk ze względu na właściwości halucynogenne. Spożycie owoców lub liści wilczej jagody powoduje poważne zatrucie pokarmowe, a nierzadko śmierć. Zobacz, jakie są objawy zatrucia wilczą jagodą i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która ją zjadła.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna), zwyczajowo nazywana po prostu wilczą jagodą, jest rzadką rośliną uprawną i dziczejącą, w Polsce występuje głównie na południu kraju. Jak ją rozpoznać? Pokrzyk jest krzewem o wysokości 50-150 cm, dającym fioletowoczarne, trujące owoce, które niewprawne oko może pomylić z borówką.

Atropina - trująca substancja aktywna w wilczych jagodach

Do zatrucia wilczą jagodą dochodzi zwykle po przypadkowym zjedzeniu owoców. Silnie toksyczne są także liście belladonny - te zjadają osoby poszukujące doznań psychotycznych. Zarówno owoce, jak i liście wilczej jagody prawie w całości składają się z atropiny, substancji aktywnej o właściwościach silnie trujących. Zjedzenie nawet kilku owoców przez dziecko może mieć tragiczne skutki. Dawka śmiertelna dla osoby dorosłej to około 15-20 jagód.

Atropina ma właściwości rozkurczające, powszechnie stosuje się ją w syropach na kaszel oraz w kroplach zakrapianych do oka przed badaniem okulistycznym, ze względu na właściwości rozszerzające źrenice. Jednak w wilczej jagodzie stężenie atropiny jest tak wysokie, że powoduje blokadę mięśni gładkich w całym organizmie człowieka. Zbyt duża dawka tej substancji poraża zakończenia układu nerwowego i zaburzenia widzenia, a w wielu przypadkach wprowadza w stan śpiączki atropinowej.

Objawy zatrucia wilczą jagodą

Pierwsze objawy zatrucia: rozszerzenie źrenic i euforyczne zachowanie pojawiają się od 10 min do kilku godzin po spożyciu owoców lub liści wilczej jagody. Do innych objawów należą:

  • pobudzenie
  • gadatliwość
  • uczucie suchości w ustach
  • rozszerzenie źrenic
  • przyspieszenie oddechu
  • nudności i wymioty
  • zaczerwienienie twarzy
  • wysoka gorączka
  • zaburzenia wzroku i słuchu

W przypadkach ciężkiego zatrucia do wymienionych objawów dochodzą: majaczenie, halucynacje, drgawki, porażenie układu oddechowego, śpiączka.

Pierwsza pomoc przy zatruciu wilczymi jagodami

Zatrucie wilczą jagodą jest bardzo poważne, dlatego niezwłocznie należy wezwać pomoc lekarską. W oczekiwaniu na lekarza można wywołać wymioty u pacjenta, następnie podać mu mocną czarną herbatę, która osłabi działanie trucizny. Zamiennie z herbatą można poić chorego wodą z węglem lekarskim. Na obniżenie gorączki pomogą chłodne okłady.

Uwaga! Nie wolno prowokować wymiotów u osoby nieprzytomnej, z nadciśnieniem lub napadem drgawek.

Warto wiedzieć

Ważne

Skąd nazwa wilczej jagody (Atropa belladonna)?

Obecność tej rośliny w kulturze sięga antyku. Atropos to imię greckiej bogini przeznaczenia, od której zależała długość nici życia. Drugi człon nazwy "belladonna" oznacza po łacinie "piękną panią", a wzięła się od ówczesnego kanonu piękna, który Rzymianki chciały osiągnąć, zjadając owoce wilczej jagody. Działanie rośliny rozszerzało źrenice, oczy bardziej błyszczały, a oddech przyspieszał.

Polecamy
Datura (bieluń dziędzierzawa) - narkotyk popularny wśród młodzieży

Datura (bieluń dziędzierzawa) - narkotyk popularny wśród młodzieży

Datura, inaczej bieluń dziędzierzawa, to roślina, która przez młodzież jest traktowana jak narkotyk. Bieluń dziędzierzawa wykazuje bowiem silne właściwości odurzające ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 22.01.2016

Komentarze (1 - 2 z 2)
xAnoymous`, 02.01.2016 13.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znajdz. Najwazniejsza.Ksiazka.Jaka.Kiedykolwiek.Przeczytasz.Zdrowie + The.Luciferian.Doctrine.pdf #3.1+ KO
 
t7cdr7n, 31.05.2015 11.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kto rzyga bo ja nnnniiiiiieeeee
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

175

Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

173

MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie MARSKOŚĆ WĄTROBY - objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Marskość wątroby rozwija się latami. Nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby - typu B i...

więcej

151

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

149

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Radzę policzyć długość ostatnich cykli miesiączkowych i zgłosić się do ginekologa. Jeśli nie ma zmian w badaniu ginekologicznym, to najbardziej prawdopodobną przyczyną nieregularnych cykli...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.