Wilcza jagoda - co to jest? Objawy zatrucia wilczą jagodą

2 komentarze
Autor: Anna Jakimiuk

Pokrzyk wilcza jagoda ma działanie silnie trujące, ale niektórzy wykorzystują ją jako narkotyk ze względu na właściwości halucynogenne. Spożycie owoców lub liści wilczej jagody powoduje poważne zatrucie pokarmowe, a nierzadko śmierć. Zobacz, jakie są objawy zatrucia wilczą jagodą i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która ją zjadła.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna), zwyczajowo nazywana po prostu wilczą jagodą, jest rzadką rośliną uprawną i dziczejącą, w Polsce występuje głównie na południu kraju. Jak ją rozpoznać? Pokrzyk jest krzewem o wysokości 50-150 cm, dającym fioletowoczarne, trujące owoce, które niewprawne oko może pomylić z borówką.

Atropina - trująca substancja aktywna w wilczych jagodach

Do zatrucia wilczą jagodą dochodzi zwykle po przypadkowym zjedzeniu owoców. Silnie toksyczne są także liście belladonny - te zjadają osoby poszukujące doznań psychotycznych. Zarówno owoce, jak i liście wilczej jagody prawie w całości składają się z atropiny, substancji aktywnej o właściwościach silnie trujących. Zjedzenie nawet kilku owoców przez dziecko może mieć tragiczne skutki. Dawka śmiertelna dla osoby dorosłej to około 15-20 jagód.

Atropina ma właściwości rozkurczające, powszechnie stosuje się ją w syropach na kaszel oraz w kroplach zakrapianych do oka przed badaniem okulistycznym, ze względu na właściwości rozszerzające źrenice. Jednak w wilczej jagodzie stężenie atropiny jest tak wysokie, że powoduje blokadę mięśni gładkich w całym organizmie człowieka. Zbyt duża dawka tej substancji poraża zakończenia układu nerwowego i zaburzenia widzenia, a w wielu przypadkach wprowadza w stan śpiączki atropinowej.

Objawy zatrucia wilczą jagodą

Pierwsze objawy zatrucia: rozszerzenie źrenic i euforyczne zachowanie pojawiają się od 10 min do kilku godzin po spożyciu owoców lub liści wilczej jagody. Do innych objawów należą:

  • pobudzenie
  • gadatliwość
  • uczucie suchości w ustach
  • rozszerzenie źrenic
  • przyspieszenie oddechu
  • nudności i wymioty
  • zaczerwienienie twarzy
  • wysoka gorączka
  • zaburzenia wzroku i słuchu

W przypadkach ciężkiego zatrucia do wymienionych objawów dochodzą: majaczenie, halucynacje, drgawki, porażenie układu oddechowego, śpiączka.

Pierwsza pomoc przy zatruciu wilczymi jagodami

Zatrucie wilczą jagodą jest bardzo poważne, dlatego niezwłocznie należy wezwać pomoc lekarską. W oczekiwaniu na lekarza można wywołać wymioty u pacjenta, następnie podać mu mocną czarną herbatę, która osłabi działanie trucizny. Zamiennie z herbatą można poić chorego wodą z węglem lekarskim. Na obniżenie gorączki pomogą chłodne okłady.

Uwaga! Nie wolno prowokować wymiotów u osoby nieprzytomnej, z nadciśnieniem lub napadem drgawek.

Warto wiedzieć

Ważne

Skąd nazwa wilczej jagody (Atropa belladonna)?

Obecność tej rośliny w kulturze sięga antyku. Atropos to imię greckiej bogini przeznaczenia, od której zależała długość nici życia. Drugi człon nazwy "belladonna" oznacza po łacinie "piękną panią", a wzięła się od ówczesnego kanonu piękna, który Rzymianki chciały osiągnąć, zjadając owoce wilczej jagody. Działanie rośliny rozszerzało źrenice, oczy bardziej błyszczały, a oddech przyspieszał.

Polecamy
Datura (bieluń dziędzierzawa) - narkotyk popularny wśród młodzieży

Datura (bieluń dziędzierzawa) - narkotyk popularny wśród młodzieży

Datura, inaczej bieluń dziędzierzawa, to roślina, która przez młodzież jest traktowana jak narkotyk. Bieluń dziędzierzawa wykazuje bowiem silne właściwości odurzające ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 22.01.2016

Komentarze (1 - 2 z 2)
xAnoymous`, 02.01.2016 13.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znajdz. Najwazniejsza.Ksiazka.Jaka.Kiedykolwiek.Przeczytasz.Zdrowie + The.Luciferian.Doctrine.pdf #3.1+ KO
 
t7cdr7n, 31.05.2015 11.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kto rzyga bo ja nnnniiiiiieeeee
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

2247

Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

2039

Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja Zapalenie WYROSTKA ROBACZKOWEGO - przyczyny, objawy, operacja

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle pojawia się nagle, a więc trudno przewidzieć, kiedy...

więcej

2027

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

1970

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

W pęcherzykach w jajniku obecne są komórki jajowe. Całkowity brak pęcherzyków może oznaczać brak lub niewielką ich liczbę, mówimy wtedy, że jest zmniejszona rezerwa jajnikowa. Być może jednak lekarz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.