NERWOBÓL: neuralgia nerwu trójdzielnego

68 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Nerwoból czyli neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana także rwą twarzową, jest przykrą dolegliwością. Ci, którzy doświadczyli neuralgii nerwu trójdzielnego twierdzą, że to jeden z najgwałtowniejszych bólów, jaki może nas dotknąć. Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawia się niespodziewanie, przeszywa połowę twarzy.

Ból trwa czasem kilka sekund, czasem nawet dwie minuty, raczej nie dłużej. Nerwoból ustępuje tak samo nagle, jak się pojawiła. Neuralgia nerwu trójdzielnego może zdarzyć się raz i nigdy już nie powrócić, może – i to już poważna sprawa – paraliżować część twarzy co pewien czas, nawet kilka razy dziennie. Neuralgia nerwu trójdzielnego: objawy i leczenie - poradnik.

Neuralgia nerwu trójdzielnego objawy

Przy neuralgii nerwu trójdzielnego ból atakuje znienacka. Ból porównywany bywa do uczucia, jakie towarzyszy porażeniu prądem. Może zaatakować pół twarzy, może umiejscowić się punktowo: w okolicy oka, zatoki nosowej, żuchwy (wtedy przypomina gwałtowny ból zęba). Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawia się tylko w ciągu dnia, czasem towarzyszy jej katar, łzawienie, ślinotok, zaczerwienienie i skurcz twarzy, zaburzenie smaku i słuchu. Nerwoból twarzy może wywołać dotknięcie skóry twarzy np. podczas mycia lub golenia, ruch podczas mówienia, jedzenia czy mycia zębów, albo nagła zmiana temperatury otoczenia.

Neuralgia nerwu trójdzielnego przyczyny

Nerwoból to dolegliwość ze strony nerwu trójdzielnego, jednego z wielu przewodzących bodźce z twarzy i głowy; jedna z jego trzech gałązek wychodzi w okolicy łuku brwiowego, druga pod okiem, trzecia na żuchwie. Ból najczęściej jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły, niedokrwienia. Nerw, który z zasady ma przewodzić sygnały, sam nadaje sygnał, że coś z nim jest nie tak. I czyni to w sposób gwałtowny. Mówimy wtedy o nerwobólu (neuralgia nerwu trójdzielnego).

Badania wspomagające diagnozę nerwobólu

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu skończy się zapewne skierowaniem do neurologa. Neurolog może zlecić badanie rentgenowskie nawiedzanej bólem okolicy, ewentualnie także rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, EMG (elektromiografię) – przewodnictwo nerwowe i EEG (elektroencefalografia), które zdiagnozują czynności mózgu. To wszystko po to, by zdefiniować neuralgię nerwu trójdzielnego i wykluczyć inne choroby, które objawiają się podobnym bólem. Bo może on towarzyszyć ostremu zapaleniu miazgi zębowej, zmianom zwyrodnieniowym w stawach skroniowo-żuchwowych,  zapaleniu zatok przynosowych,  chorobom oczu i uszu.

Leczenie rwy twarzowej: neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego: leczenie zachowawcze zaczyna się od zażywania tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jednocześnie trzeba uświadomić sobie, jakie bodźce najczęściej wywołują bezpośrednio nerwobóle i nauczyć się odruchowo ich unikać (np. nie dotykać określonych miejsc na twarzy lub w jamie ustnej). Dla zapobiegania nawrotom nerwobólu warto trzymać w cieple lub rozgrzewać bolesną okolicę, stosować maści i plastry rozgrzewające, poddawać się leczniczym masażom i kąpielom. Wskazane jest też zażywanie witamin z grupy B, zwłaszcza B12. W leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego sprawdza się też akupunktura i akupresura. Jeśli te najprostsze metody okażą się nieskuteczne, być może trzeba będzie się oddać w ręce neurochirurga. Dla wyeliminowania nawracającego bólu stosuje się blokady, czyli ostrzykiwanie chorego nerwu lekiem przeciwbólowym. W ostateczności możliwe jest  operacyjne odsunięcie naczynia uciskającego nerw trójdzielny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 68)
Helena, 22.08.2017 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukaj BSM W INTERNECIE LUB KUP KSIĄŻKĘ O TYM TYTULE I CIERPLIWOSCI 100% pewności
 
Helena, 22.08.2017 18.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę poszukać w Internecie BSM jestem 100% pewna ze ta metoda pomoże. Pierwszy tydzień będziecie się tego uczyć! No i dłoń musi się przyzwyczaić do bezruchu Przez 25 minut 3× dziennie w póz 2 przeciwna dłonią aniżeli uszkodzony nerw, co 6-7 godzin. Jest to nie możliwe żeby nie pomogło. Róbcie też krótkie zimne okłady przed tym trzymaniem znajdzcie mnie przez maila dostane powiadomienie!
 
tomasz55, 28.07.2017 13.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Jestem po 3 krotnej operacji nerwu trójdzielnego i od tego czasu minelo 6 lat. W tej chwili powrócily bóle - czy tojest mozliwe? Pozdrawiam
 
jufecha, 09.07.2017 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ma pan szczęscie , mojej tesciowej dentystka wyrwala zęba i uszkodziła ten nerw trojdzielny.jest masakra.nie wiemy juz co robic, z bólu sie zwija a lekarze tylko leki zmieniają i nic nie pomaga .
 
Dzidka, 25.04.2017 23.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja stosuje neurontin 100, przepisał mi je lekarz na ostrym dyżurze w szpitalu, Jednak u mnie to jest tez kwestia okulisty wiec musze poszukać neurookulisty bo neurolog spycha wine na okuliste a okulista kieruje do neurologa wiec mega spychologia a na dobra sprawe sami nie wiedza i boja sie podjac leczenia. Tak naprawdze Jadziu powinni Ci zrobic badania i wykluczac po kolei pewne schorzenia, bo nerwobol moze miec rozne podloza. Ja biore lek ale nie jest to stan w ktorym czuje sie w 100% zdrowa, sa dni lepsze i gorsze. Mi promieniuje zazwyczaj na 1 polowke twarzy i oko wiec od wielu tygodni stosuje krople, masci bo co lekarz to inna teoria. Tez nie wiem na ile mi sie bol rozwinal przez zaniechanie i niedanie lekow. Jak znajde dobra neurolog i lekarza, ktory powie co robic i sie zainteresuje sprawa to z mila checia dam Wam namiary. Pozdrawiam
 
jacek, 21.04.2017 10.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ponad 10 lat walczyłem z nerwem trójdzielnym. Nerw zaczął mnie boleć po wizycie u dentysty. Ból trał do 45 minut i nagle ustępował i najczęściej w nocy. Ząb był wielokrotnie robiony gdyż było podejrzenie że to od niego ból. Póżniej był lekarz rodzinny, laryngolog, okulista, neurolog i nikt nie wiedział co mi jest. Po kilku latach trafiłem do jasnowidza który jako pierwszy zdiagnozował i nazwał "to jest nerw trójdzielny" Nikt nie umiał mi pomóż i nikt nie był zainteresowany pomocą. Wreszcie dentysta doradził mi chirurgię szczękowo twarzową w Katowicach. Diagnoza krótka to nie neuralgia, a ból nerwu trójdzielnego od mocnego zaciskania zębów. Po pierwszym szlifowaniu ból ustąpił jak ręką odjął i pojawił się po 1,5 roku. W tym tygodniu zrobiłem trzecie z rzędu i chyba już ostatnie szlifowanie zębów i od których ból się zaczynał. Ból zniknął oraz znikła aura która temu towarzyszyła.
 
Jadzia, 08.04.2017 17.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeszcze raz piszę-pytanie było skierowane do Pani Dzidki .Mam jeszcze jedno pytanie do Wszystkich - ja ból czuję cały czas -raz silniej raz słabiej zależy-tak myślę od leku. Czy też tak macie?
 
Jadzia, 08.04.2017 16.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry .Bardzo proszę o podanie jakie leki Pani przyjmuje i namiar na lekarza, który je Pani przepisał. . Zmagam się z tym bólem od 2,5 miesiąca na razie bez pomocy skutecznej. Bardzo proszę o odpowiedź. Jadzia
 
Jadzia, 08.04.2017 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry. Mam prośbę jakie Pani leki stosuje, bo ja pasiona jestem jakimiś lekami ,ale na razie nie pomagają. Męczę się już 2,5 miesiąca nikt skutecznie mi nie pomógł. Bardzo proszę o odpowiedź.
 
krzysiek13, 04.04.2017 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najpierw musimy wykonać zdjęcie RTG zębów w rejonie największego bólu, by wyeliminować stan zapalny- ropny wokół korzenia któregoś zęba. Zdjęcie musi ocenić stomatolog. Jeśli nie ma stanu zapalnego od zęba, wtedy możemy podejrzewać stan zapalny jednej lub dwóch - trzech nitek tego nerwu trójdzielnego - twarzowego. Jest to rwący ból bo jednej stronie twarzy i w zależności ile nitek jest zapalnych tak jest silny i promieniujący od skroni ( tu wychodzi nerw który później się rozdziela na trzy odnogi ) w kierunku oka , w kierunku wszystkich nerwów zębów górnych, w kierunku wszystkich nerwów zębów dolnych ( żuchwy ) a nawet w kierunku szyi potrafi przemieszczać się ból. U każdej chorej osoby nie koniecznie ten ból jest taki sam , bo różne nitki tego nerwu trójdzielnego ulegają stanowi zapalnemu. Od razu mówię , że neurolog poza przepisywaniem psychotropów, które uszkadzają żołądek i wątrobę a i nerki nic nam nie pomoże , jedynie na może 4 godziny tabletka psychotropowa uśmierzy ból. Ze swojego wieloletniego doświadczenia polecam udać się do doświadczonego lekarza leczącego nerwobóle akupunkturą. Jednak od razu uprzedzam, że każda wizyta - zabieg jest płatny, a trzeba zabiegów zaliczyć około 8 - 10. Trzeba się z takim lekarzem skontaktować i dowiedzieć ile jeden zabieg kosztuje i wyliczyć ile to całościowo będzie kosztować - być na wydatek przygotowanym. To jest około trzech zabiegów tygodniowo i wyliczyć sobie czas trwania tych wszystkich zabiegów. Przy doświadczonym lekarzu akupunktura pomoże już po trzech zabiegach, ale nie należy rezygnować z dalszych zabiegów gdyż jest to poważny stan zapalny nerwu i potrzeba całego cyklu zabiegów , by to zapalenie ustąpiło. Tak ból może się powtórzyć u każdego indywidualnie po różnym czasie, u jednych po dwóch, innych 5 a u jeszcze innych po 10 latach. Ważne jest by nie stwarzać warunków do powstania stanu zapalnego tego nerwu twarzowego. Unikać zimnych przeciągowych wiatrów, bo od zapalenia ucha środkowego, stan zapalny może przenieść się na nerw trójdzielny. Wyleczymy antybiotykiem zapalenie ucha środkowego, a neuralgii już nie. Z każdym stanem zapalnym zęba pędzimy do stomatologa , by wyleczył zęba lub go usunął jeśli jest taka konieczność , bo od zepsutego zęba również możemy dostać zapalenie nerwu trójdzielnego. Każdy , kto już raz miał bóle neuralgiczne po jednej ze strony twarzy , ( innym razem ból może pojawić się po drugiej stronie twarzy ) musi się pilnować i myśleć , by nie stwarzać warunków do wystąpienia tej bardzo bolesnej choroby. Warto jeszcze poruszyć sprawę mycia zębów , bo szyjki zębów wraz z wiekiem coraz bardziej się odsłaniają i przy myciu zębów bakterie mogą dostać się pod dziąsła ( często krwawiące ) i może to być pobudką do wytworzenia się stanu zapalnego . Szczoteczkę przed każdym myciem zębów należy sparzyć gorącą wodą z czajnika. Po każdym krwawieniu z dziąseł płukać jamę ustną preparatem ziołowym z apteki np. Dentosept-em ( bez recepty ).
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

156

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

156

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

153

Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jeśli rozpoznasz pierwsze objawy udaru, naprawdę możesz...

więcej

151

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.