NERWOBÓL: neuralgia nerwu trójdzielnego

64 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Nerwoból czyli neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana także rwą twarzową, jest przykrą dolegliwością. Ci, którzy doświadczyli neuralgii nerwu trójdzielnego twierdzą, że to jeden z najgwałtowniejszych bólów, jaki może nas dotknąć. Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawia się niespodziewanie, przeszywa połowę twarzy.

Ból trwa czasem kilka sekund, czasem nawet dwie minuty, raczej nie dłużej. Nerwoból ustępuje tak samo nagle, jak się pojawiła. Neuralgia nerwu trójdzielnego może zdarzyć się raz i nigdy już nie powrócić, może – i to już poważna sprawa – paraliżować część twarzy co pewien czas, nawet kilka razy dziennie. Neuralgia nerwu trójdzielnego: objawy i leczenie - poradnik.

Neuralgia nerwu trójdzielnego objawy

Przy neuralgii nerwu trójdzielnego ból atakuje znienacka. Ból porównywany bywa do uczucia, jakie towarzyszy porażeniu prądem. Może zaatakować pół twarzy, może umiejscowić się punktowo: w okolicy oka, zatoki nosowej, żuchwy (wtedy przypomina gwałtowny ból zęba). Neuralgia nerwu trójdzielnego pojawia się tylko w ciągu dnia, czasem towarzyszy jej katar, łzawienie, ślinotok, zaczerwienienie i skurcz twarzy, zaburzenie smaku i słuchu. Nerwoból twarzy może wywołać dotknięcie skóry twarzy np. podczas mycia lub golenia, ruch podczas mówienia, jedzenia czy mycia zębów, albo nagła zmiana temperatury otoczenia.

Neuralgia nerwu trójdzielnego przyczyny

Nerwoból to dolegliwość ze strony nerwu trójdzielnego, jednego z wielu przewodzących bodźce z twarzy i głowy; jedna z jego trzech gałązek wychodzi w okolicy łuku brwiowego, druga pod okiem, trzecia na żuchwie. Ból najczęściej jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły, niedokrwienia. Nerw, który z zasady ma przewodzić sygnały, sam nadaje sygnał, że coś z nim jest nie tak. I czyni to w sposób gwałtowny. Mówimy wtedy o nerwobólu (neuralgia nerwu trójdzielnego).

Badania wspomagające diagnozę nerwobólu

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu skończy się zapewne skierowaniem do neurologa. Neurolog może zlecić badanie rentgenowskie nawiedzanej bólem okolicy, ewentualnie także rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, EMG (elektromiografię) – przewodnictwo nerwowe i EEG (elektroencefalografia), które zdiagnozują czynności mózgu. To wszystko po to, by zdefiniować neuralgię nerwu trójdzielnego i wykluczyć inne choroby, które objawiają się podobnym bólem. Bo może on towarzyszyć ostremu zapaleniu miazgi zębowej, zmianom zwyrodnieniowym w stawach skroniowo-żuchwowych,  zapaleniu zatok przynosowych,  chorobom oczu i uszu.

Leczenie rwy twarzowej: neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego: leczenie zachowawcze zaczyna się od zażywania tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jednocześnie trzeba uświadomić sobie, jakie bodźce najczęściej wywołują bezpośrednio nerwobóle i nauczyć się odruchowo ich unikać (np. nie dotykać określonych miejsc na twarzy lub w jamie ustnej). Dla zapobiegania nawrotom nerwobólu warto trzymać w cieple lub rozgrzewać bolesną okolicę, stosować maści i plastry rozgrzewające, poddawać się leczniczym masażom i kąpielom. Wskazane jest też zażywanie witamin z grupy B, zwłaszcza B12. W leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego sprawdza się też akupunktura i akupresura. Jeśli te najprostsze metody okażą się nieskuteczne, być może trzeba będzie się oddać w ręce neurochirurga. Dla wyeliminowania nawracającego bólu stosuje się blokady, czyli ostrzykiwanie chorego nerwu lekiem przeciwbólowym. W ostateczności możliwe jest  operacyjne odsunięcie naczynia uciskającego nerw trójdzielny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 64)
Dzidka, 25.04.2017 23.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja stosuje neurontin 100, przepisał mi je lekarz na ostrym dyżurze w szpitalu, Jednak u mnie to jest tez kwestia okulisty wiec musze poszukać neurookulisty bo neurolog spycha wine na okuliste a okulista kieruje do neurologa wiec mega spychologia a na dobra sprawe sami nie wiedza i boja sie podjac leczenia. Tak naprawdze Jadziu powinni Ci zrobic badania i wykluczac po kolei pewne schorzenia, bo nerwobol moze miec rozne podloza. Ja biore lek ale nie jest to stan w ktorym czuje sie w 100% zdrowa, sa dni lepsze i gorsze. Mi promieniuje zazwyczaj na 1 polowke twarzy i oko wiec od wielu tygodni stosuje krople, masci bo co lekarz to inna teoria. Tez nie wiem na ile mi sie bol rozwinal przez zaniechanie i niedanie lekow. Jak znajde dobra neurolog i lekarza, ktory powie co robic i sie zainteresuje sprawa to z mila checia dam Wam namiary. Pozdrawiam
 
jacek, 21.04.2017 10.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ponad 10 lat walczyłem z nerwem trójdzielnym. Nerw zaczął mnie boleć po wizycie u dentysty. Ból trał do 45 minut i nagle ustępował i najczęściej w nocy. Ząb był wielokrotnie robiony gdyż było podejrzenie że to od niego ból. Póżniej był lekarz rodzinny, laryngolog, okulista, neurolog i nikt nie wiedział co mi jest. Po kilku latach trafiłem do jasnowidza który jako pierwszy zdiagnozował i nazwał "to jest nerw trójdzielny" Nikt nie umiał mi pomóż i nikt nie był zainteresowany pomocą. Wreszcie dentysta doradził mi chirurgię szczękowo twarzową w Katowicach. Diagnoza krótka to nie neuralgia, a ból nerwu trójdzielnego od mocnego zaciskania zębów. Po pierwszym szlifowaniu ból ustąpił jak ręką odjął i pojawił się po 1,5 roku. W tym tygodniu zrobiłem trzecie z rzędu i chyba już ostatnie szlifowanie zębów i od których ból się zaczynał. Ból zniknął oraz znikła aura która temu towarzyszyła.
 
Jadzia, 08.04.2017 17.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeszcze raz piszę-pytanie było skierowane do Pani Dzidki .Mam jeszcze jedno pytanie do Wszystkich - ja ból czuję cały czas -raz silniej raz słabiej zależy-tak myślę od leku. Czy też tak macie?
 
Jadzia, 08.04.2017 16.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry .Bardzo proszę o podanie jakie leki Pani przyjmuje i namiar na lekarza, który je Pani przepisał. . Zmagam się z tym bólem od 2,5 miesiąca na razie bez pomocy skutecznej. Bardzo proszę o odpowiedź. Jadzia
 
Jadzia, 08.04.2017 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry. Mam prośbę jakie Pani leki stosuje, bo ja pasiona jestem jakimiś lekami ,ale na razie nie pomagają. Męczę się już 2,5 miesiąca nikt skutecznie mi nie pomógł. Bardzo proszę o odpowiedź.
 
krzysiek13, 04.04.2017 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najpierw musimy wykonać zdjęcie RTG zębów w rejonie największego bólu, by wyeliminować stan zapalny- ropny wokół korzenia któregoś zęba. Zdjęcie musi ocenić stomatolog. Jeśli nie ma stanu zapalnego od zęba, wtedy możemy podejrzewać stan zapalny jednej lub dwóch - trzech nitek tego nerwu trójdzielnego - twarzowego. Jest to rwący ból bo jednej stronie twarzy i w zależności ile nitek jest zapalnych tak jest silny i promieniujący od skroni ( tu wychodzi nerw który później się rozdziela na trzy odnogi ) w kierunku oka , w kierunku wszystkich nerwów zębów górnych, w kierunku wszystkich nerwów zębów dolnych ( żuchwy ) a nawet w kierunku szyi potrafi przemieszczać się ból. U każdej chorej osoby nie koniecznie ten ból jest taki sam , bo różne nitki tego nerwu trójdzielnego ulegają stanowi zapalnemu. Od razu mówię , że neurolog poza przepisywaniem psychotropów, które uszkadzają żołądek i wątrobę a i nerki nic nam nie pomoże , jedynie na może 4 godziny tabletka psychotropowa uśmierzy ból. Ze swojego wieloletniego doświadczenia polecam udać się do doświadczonego lekarza leczącego nerwobóle akupunkturą. Jednak od razu uprzedzam, że każda wizyta - zabieg jest płatny, a trzeba zabiegów zaliczyć około 8 - 10. Trzeba się z takim lekarzem skontaktować i dowiedzieć ile jeden zabieg kosztuje i wyliczyć ile to całościowo będzie kosztować - być na wydatek przygotowanym. To jest około trzech zabiegów tygodniowo i wyliczyć sobie czas trwania tych wszystkich zabiegów. Przy doświadczonym lekarzu akupunktura pomoże już po trzech zabiegach, ale nie należy rezygnować z dalszych zabiegów gdyż jest to poważny stan zapalny nerwu i potrzeba całego cyklu zabiegów , by to zapalenie ustąpiło. Tak ból może się powtórzyć u każdego indywidualnie po różnym czasie, u jednych po dwóch, innych 5 a u jeszcze innych po 10 latach. Ważne jest by nie stwarzać warunków do powstania stanu zapalnego tego nerwu twarzowego. Unikać zimnych przeciągowych wiatrów, bo od zapalenia ucha środkowego, stan zapalny może przenieść się na nerw trójdzielny. Wyleczymy antybiotykiem zapalenie ucha środkowego, a neuralgii już nie. Z każdym stanem zapalnym zęba pędzimy do stomatologa , by wyleczył zęba lub go usunął jeśli jest taka konieczność , bo od zepsutego zęba również możemy dostać zapalenie nerwu trójdzielnego. Każdy , kto już raz miał bóle neuralgiczne po jednej ze strony twarzy , ( innym razem ból może pojawić się po drugiej stronie twarzy ) musi się pilnować i myśleć , by nie stwarzać warunków do wystąpienia tej bardzo bolesnej choroby. Warto jeszcze poruszyć sprawę mycia zębów , bo szyjki zębów wraz z wiekiem coraz bardziej się odsłaniają i przy myciu zębów bakterie mogą dostać się pod dziąsła ( często krwawiące ) i może to być pobudką do wytworzenia się stanu zapalnego . Szczoteczkę przed każdym myciem zębów należy sparzyć gorącą wodą z czajnika. Po każdym krwawieniu z dziąseł płukać jamę ustną preparatem ziołowym z apteki np. Dentosept-em ( bez recepty ).
 
Dzidka, 29.03.2017 01.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, o tej chorobie dowiedzialam sie przypadkiem, na ostrym dyzurze, od lekarza neurologa ktory zerknal na moja karte wypisowa ze szpitala.. zdziwony, ze jego koledzy z tego samego szpitala nie dali mi lekow na wypisie.. mialam niesamowity bol oka, klucie, do tego drewienia twarzy i reki.. lezenie w szpitalu ponad tydzien, rezonans, naklucie ledzwiowe, tomografia, proby tezyczkowe..okulista.. pole widzenia na ktore nie zostalam zabrana bo juz 16 osob poszlo i miejsca zabraklo, po czym definicja lekarki, trudno jak Pani badania nie miala to juz go nie bedzie, definicja ordynator: mnie Pani bol oka nie interesuje i nie bedziemy z tego powodu trzymac w szpitalu ani z bolem glowy... pojechalam na ostry dyzur z bolem oka... jedna oklulistka stwierdzila zapalenie oka choc nic nie widziala (nawet nie zmierzyla cisnienia w oku) skierowali na neurologie do innego szpitala, po czym jeden lekarz mowi ze mam sie sama nigdzie nie ruszac a Pani w rejestracji kaze samej jechac bo niedaleko (niewazne ze mozna nie dotrzec i po drodze zaslabnac w krzakach) w kolejnym szpitalu badaja pod katem udaru, choc caly czas dostaja informacje ze boli mnie oko i czuje jakby ktos mi w nie igly wbijal... po paru dniach wizyta u okulistki trwajaca w pospiechu bo duzo pacjentow.. zaleca krople na suche oko i zapalenia nie widzi, ale na wypisie nikle zapalenie nerwu wzrokowego, na rezonansie niewielkie zmiany ogniskowe, ale mam sie nie przejmowac bo to nic takiego. nie dajac juz rady fizycznie, psycicznie i bolowo udalam sie prywatnie do okulistki, ktora potwierdzila zapalenie nerwu wzrokowego, dala leki i na cito do neurologa kazala biec. w Szpitali poczulam sie jak symulantka, ktora idzie do lekarza, do szpitala bo jej sie nudzi. ponad 1,5 miesiaca bolu dzien w dzien. nawet sen nie przynosil ulgi, bo czulam jakbym miala 2 polkule osobno. dziekuje,ze trafilam na lekarza, ktory z wypisu potrafil odczytac ze jest to neuralgia.. biore leki od ponad tygodnia i czuje sie jak w niebie porownujac stan, ktory mialam tyle czasu. Dla wszystkich czujacych sie jak kretyni, wariaci, symulanci.. niech was badaja, niech wyjasniaja, niech interesuja sie Wami a nie durnymi przepisami i wygodami, pacjent im dluzej w szpitalu tym wiecej nfz zaplaci. Placimy za skladki, zasranym obowiazkiem lekarza jest leczyc ! Nie jestesmy robotami, ktorym da sie wymienic czesci jak sie zepsuja. Jedno zaniebanie lekarza moze utrudnic nam zycie na dlugo lub do konca zycia. Pozdrawiam i mam nadzieje, ze reszta chorych na ta chorobe bedzie lepiej diagnozowana
 
ewa, 23.03.2017 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Olgo czy moge dostać namiar na lekarza wykonującego akupunktuę w szczecinie
 
wyleczony, 15.03.2017 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialem "zapalenie". Nikt z lekarzy mi ni pomogl. Dziewczyna studiujaca medycyne powiedziala mi, ze moze to byc spowodowane zebem ktory w rogu szczeki (lewa strona) ma malo miejsca i powoduje cisnienie w okolicznych tkankach i naczynkach krwionosnych. Tego samego dnia poszedlem na przeswietlenie i okazalo sie ze mialem tam plasko rosnacy zab (pod dziaslem) wywieral on tam duzy nacisk. Zeba dlutowalem tego samego dnia. POMOGLO OD REKI. Sprawdzcie ta okolice. Jesli macie duze zeby i wrazliwe unerwienie, to moze to byc przyczyna. Moje bole nie byly "okresowe", bol zaczal sie nagle (zeby musialy wykonac ruch podczas gryzienia i "ulozyc sie inaczej) trwal nieprzerwanie przez 1,5 roku (ketonal 500+, nie bylo innej drogi). Nie dajcie sie nabrac, zeby moga byc przyczyna objawow jak przy prawdziwym zapaleniu nerwu trojdzielnego.
 
Iwina, 14.03.2017 20.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam terapie czaszkowo-krzyzowa
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

246

NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego? NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ...

więcej

231

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

226

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

221

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jest możliwe, aby dziecko miało grupę krwi Rh-, jeżeli rodzice mają grupę RH+.

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

To tak, jakby Pani wydłużyła przerwę do 14 dni. Teraz radziłabym przyjmować tabletki z hormonami w sumie przez 21 dni, następnie przez siedem dni tabletki placebo, a następnie rozpocząć nowy cykl...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.