Jak leczyć kamienie nerkowe

33 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Kamienie nerkowe pojawiają się na skutek odkładania się szkodliwych substancji. Są przyczyną m.in. dokuczliwych kolek nerkowych. Dowiedz się, dlaczego powstają i jakie są metody leczenia kamicy nerkowej?

Nerki to chemiczny kombinat pracujący pełną parą przez całą dobę. Filtrują krew i oddzielają z niej szkodliwe substancje powstające podczas przemiany materii. Owe substancje wraz z moczem wydalane są na zewnątrz z organizmu. Niestety, bywa i tak, że część z nich pozostaje na dnie kielicha nerkowego i tworzy tam płytkę osadową. Jeśli nie zdoła się ona sama rozkruszyć i nie wypłynie razem z moczem, dołączają do niej kolejne warstwy osadu i zaczynają się formować kamienie nerkowe. W większości przypadków tworzą się w kielichach nerki. Stąd mogą się przemieszczać do miedniczek nerkowych, moczowodów i pęcherza.

Nie przegap

Przyczyny powstawania kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe powstają wówczas, gdy stężenie związków, z których mogą tworzyć się złogi, przekracza tzw. próg rozpuszczalności w organizmie. Sprzyjają temu skłonności dziedziczne, wady w budowie układu moczowego i jego nawracające zakażenia.
Do kamicy przyczynia się też zażywanie niektórych leków (np. kortykosteroidów), nadczynność przytarczyc, osteoporoza, długotrwałe leczenie choroby wrzodowej preparatami alkalizującymi, nadmierne zagęszczenie moczu (m.in. gdy mało pijemy), przedawkowanie witaminy D oraz nieprawidłowa dieta.
Zależnie od składu chemicznego powstałych złogów specjaliści mówią o kamieniach szczawianowych, fosforanowych, moczanowych oraz cystynowych. Od rodzaju, wielkości i umiejscowienia kamienia zależy leczenie.

Ważne

Ważne
  • Zabieg przezskórny, czyli PCNL

Najczęściej stosuje się go, gdy kamień umiejscowił się w dolnym kielichu nerki i nie ma możliwości, by przez drogi moczowe wydostał się na zewnątrz. Zabieg wykonuje się w szpitalu, w znieczuleniu. Pacjent leży na brzuchu. Lekarz pod kontrolą USG wprowadza do nerki specjalną, długą igłę. Gdy dotknie ona kamienia, nasadza na nią kolejną igłę, nieco grubszą, a na nią jeszcze grubszą itd. Ta ostatnia ma średnicę palca wskazującego. Przez tę igłę lekarz może wyciągnąć z nerki mały kamień. Jeśli jest większy – łączy się metody ESWL i PCNL. Najpierw rozkrusza się kamień falą dźwiękową, a następnie „wysysa”. Aby okruchy nie wpadły do moczowodu, zabezpiecza się go, wprowadzając mały balonik-korek. Po zabiegu trzeba zostać 3–5 dni w szpitalu. Zwykle wystarcza jeden zabieg przezskórny, by pozbyć się kamieni. W niektórych przypadkach nakłuwa się nie nerkę, ale pęcherz moczowy i wyciąga z niego małe kamienie lub fragmenty rozbitego dużego kamienia.

  • Ureterorenoskopia, czyli URSL

Tą metodą zwykle usuwa się małe kamienie (lub odłamki wcześniej rozkruszonych dużych kamieni) z moczowodu lub pęcherza moczowego. URSL wykonuje się w szpitalu, w znieczuleniu miejscowym. Pacjent leży na stole zabiegowym, lekarz przez cewkę moczową do pęcherza lub moczowodu wprowadza mikronarzędzia, które pozwalają mu uchwycić kamień małymi kleszczykami i wyciągnąć go na zewnątrz. Jeśli kamienia zablokowanego w moczowodzie nie da się wyciągnąć, czasem lekarz popycha go z powrotem do nerki i stosuje zabieg ESWL lub PCNL. Po wykonaniu ureterorenoskopii zwykle trzeba pozostać 2–3 dni w szpitalu.

  • Litotrypsja, czyli ESWL

Wykonuje się ją ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Polega na rozbiciu kamieni za pomocą fali dźwiękowej. To metoda przeznaczona głównie do usuwania kamieni umiejscowionych w górnym kielichu nerki. Przed zabiegiem trzeba wykonać USG, urografię, ogólne badania moczu i posiew, czynniki krzepnięcia. Przeciwwskazaniem do litotrypsji jest m.in. jakaś przeszkoda, która uniemożliwi wydostanie się kawałków rozkruszonego kamienia na zewnątrz (np. zwężenie cewki moczowej u mężczyzn na skutek przerostu prostaty), zaburzenia krzepliwości krwi, a także znaczna otyłość. Pacjent układa się na specjalnym stole, a lekarz tak nim manewruje, by fala dźwiękowa wychodząca z głowicy aparatu była dokładnie nakierowana na kamień. Zabieg trwa ok. 40–50 minut. Nie zawsze wystarczy jedna litotrypsja, by rozkruszyć większy kamień, wtedy zabieg powtarza się po kilku tygodniach. Wcześniej jednak (po 7–10 dniach) wykonuje się kontrolne zdjęcie jamy brzusznej, by przekonać się, czy kamień rozkruszył się, czy nie.

Bolesne ataki kolki nerkowej

Jeśli kamienie są małe, nie przemieszczają się i nie blokują odpływu moczu – można nawet nie wiedzieć, że się je ma, bo zwykle nie dają żadnych dolegliwości. Ale niekiedy dochodzi do napadu kolki nerkowej? Dzieje się tak, gdy kamień się przemieszcza i blokuje przewód moczowy. Pojawia się wówczas bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwiny i narządów płciowych. Towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcie brzucha, parcie na pęcherz. Niekiedy po ataku podnosi się ilość białych krwinek we krwi, a w moczu występują erytrocyty i leukocyty w większej ilości.
W czasie napadu kolki dobrze jest zażyć leki przeciwbólowe i rozkurczowe (np. Pyralgin, No-Spa, Galospa), wziąć ciepłą kąpiel, położyć się i dużo pić. Gdy kolka nie ustępuje, rośnie temperatura i nie można oddać moczu, lepiej nie odwlekać wizyty u lekarza, bo może dojść do niewydolności nerek.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Dieta też pomaga

  • W kamicy szczawianowej – unikaj szczawiu, szpinaku, rabarbaru, pomidorów, czekolady, mleka.
  • W kamicy fosforanowej – ogranicz w diecie mleko i jego przetwory (z wyjątkiem masła), unikaj roślin strączkowych.
  • W kamicy moczanowej – unikaj podrobów, wywarów mięsnych, sardynek, śledzi, roślin strączkowych.
  • W kamicy cystynowej – ogranicz jaja oraz mleko.

Badania: USG i urografia

Każdy rodzaj kamieni nerkowych można wykryć w trakcie badania USG. Czasem jednak lekarz zleca wykonanie dodatkowo tzw. urografii, czyli 3–4 zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej po dożylnym podaniu kontrastu. Po co? Otóż po to, by przekonać się, czy ma do czynienia z tzw. kamicą cieniującą (widać kamienie na zdjęciu), czy bezcieniującą. Od wyniku urografii zależy bowiem dalsza terapia.
W przypadku kamicy bezcieniującej (tzw. kamienie moczanowe) zwykle wystarczy zastosować specjalną dietę oraz leki (np. Allopurinol), które potrafią rozpuścić całkiem spore kamienie. Leczenie takiej kamicy trwa zwykle ok. 6–8 tygodni.
Natomiast w przypadku kamicy cieniującej sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Kamieni bowiem nie da się rozpuścić i trzeba zastosować leczenie zabiegowe. Na szczęście dzisiaj w ponad 85 proc. przypadków stosuje się techniki małoinwazyjne: litotrypsję (ESWL), zabieg przezskórny (PCNL) i ureterorenoskopię (URSL). Już bardzo rzadko wykonuje się klasyczną operację, czyli rozcięcie np. nerki lub moczowodu i wyjęcie kamienia. Przeprowadza się ją głównie wtedy, gdy kamienie są bardzo duże, wypełniły dolny oraz górny kielich w nerce i nie można ich rozbić lub gdy kamień wpadł do moczowodu i zablokował odpływ moczu z nerki. Częściej jednak lekarze stosują laparoskopię – przez niewielkie nacięcia na brzuchu wprowadza się urządzenie zakończone maleńkim koszyczkiem, do którego zbiera się kamienie i wyciąga na zewnątrz.
Pamiętaj! Usunięcie kamieni nie oznacza jednak, że nie pojawią się one ponownie. Aby więc choć trochę zmniejszyć to niebezpieczeństwo, trzeba przestrzegać właściwej diety i starać się w ciągu dnia wypijać co najmniej 2 litry płynów.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 26.11.2013 19:15
Links Of London Bracelet Do not know the true inner ta must believe, quietly walked away, to put people think constantly of the heart. Happiness is not only the materiaabundance, happiness lies in the pursuit of spirit and enrich the soul, happiness is a feeling, a kind of consciousness, is the comfortable soft wind, rose fragrance, is far away from across the lake from the serenade. Compassion for people in mind, always melancholy and moody nature to worry about personagains and losses, the mentality of ebullience, smile, be neither humble nor pushy blood begin weland end well, faith, formed in our lives the most important material. http://www.driftwell.co.uk/company-group.asp Eager to snow, the snow, flying into various desires, overturning i wandered alone in three inches of heaven. An jun put his arm around meas they say see, i said my wife. Christian Louboutin Shoes But when i want to give my heart out, you heartless and gave it back to me. I always believe that, no matter where you are or what is the mood, there is always a song, a melody to be near you, understand you, understand you, it wilbe as you want, just to ease your mind, your smile. 锘?a href=http://dfwnetmall.com/retirementcohousing/>Christian Louboutin Outlet I have some tension, the spine tingle, was behind it stood a man, even can hear his breathing. .
Nie zarejestrowany, 21.11.2013 8:28
hej :) ja też brałam nefrotabs. pomogło mi to wydalić kamienie. tabletki te rozkruszają kamienie, więc łatwiej je wydalić. mi pomogło i dzięki temu obyło się bez żadnych zabiegów
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 21.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 33)
Leszek, 28.09.2014 07.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
możecie wierzyć lub nie ale każdy chory morze spróbować 9-żółtek jaj kurzych 250 g oliwy z oliwek sok 1 kg cytryn najpierw ubić żółtka dodać oliwę a na końcu sok z cytryny będzie tego około 1l Wypić rano nić nie jedząc ani pijąc najlepiej na raz lub najpóźniej w pół godziny na pewno nie zaszkodzi ale pomorze jeśli komuś pomogło piszcie komentarze Przepis Leszka
 
anecik, 28.08.2014 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ponad 10 lat temu miałam kamienie pamiętam taki lek ginjal- to był ziołowy lek , pomógł. Teraz znów kamienie wróciły lekarz przepisał mi rowatinex nie wiem jaki będzie efekt (ginial już chyba nie robią , szkoda )
 
gosia, 22.01.2014 17.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej. Ja też mam problem z kamieniami. Jednego już się pozbyłam ale lekarz powiedział mi że mam jeszcze dużo małych złogów w obu nerkach. Przepisał mi rowatinex. biorę dopiero dwa dni a jaki będzie efekt to się okaże.
 
Karolina, 26.11.2013 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też początkowo brałam rowatinex ale nie pomógł. lekarz zaproponował zabieg, ale ja byłam bardzo przeciwna i chciałam jeszcze spróbować zmiany leku na inny. przepisał mi ten cały nefrotabs, chociaż dość niechętnie, widziałam że już wydał na mnie wyrok zabiegu. a tu proszę, udało się! rodzenie kamieni było dość bolesne, ale dla mnie liczy się to że udało się bez zabiegu
 
VIOLETTA, 23.10.2013 08.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rowantinex do kitu szkoda pieniedzy
 
Ola, 06.10.2013 21.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po zabiegu rozbijania kamieni i obecnie stosuję kurację tabletkami nefrotabs. mam nadzieję że to zakończy mój problem z kamieniami nerkowymi, lek ma zapobiec nawrotom kamicy
 
Arnold, 14.09.2013 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Komuś kto jest z Poznania mogę polecić swojego zaufanego lekarza- Adam Michalski. Jest największym specjalistą do spraw urologii- więc może pomóc:) www.adammichalski.pl
 
Joszi, 01.07.2013 19.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, dzisiaj przeżyłem kolejny atak! Mam stwierdzone kamienie od ponad 5 lat i z dzisiejszym atakiem naliczyłem ich 3, gdzie wylądowałem w szpitalu. Ataki nie są długie, trzymają ok. kilku godzin. Po naproxenie było troszkę lepiej, czyli bez wymiotów itp. Dzisiaj wypadło na norfolski szpital, obsługa jak dla mnie OK ct scan i ex-ray w ciągu kilku godzin. Po stwierdzeniu 3 kamieni o wielkościach 3. 3. i 5,5 mm zaproponowano mi PLACEBO (a dokładnie system SUSPEND-spontaneous urinary stone passage enabled by drugs). Jest to system wprowadzany w życie, czyli wykonują testy na ludziach, są to kapsułki, które mają na celu rozbicie kamieni oraz rozluźnienie mięśni do lepszego ich rodzenia. Pacjent musi wydać pisemną zgodę na uczestniczenie w teście, musi współpracować z ludźmi zajmującymi się wprowadzaniem nowych rozwiązań poprzez wypełnianie formularzy, musi oddawać mocz do pojemnika, a następnie cedzić przez gazę w celu szukania kamieni, piasku - chodzi o uwierzytelnienie testu. Następnie należy efekty przenieść do szpitala. Kuracja polega na zażywaniu tabletek w kapsułkach przez 28 dni albo do rodzenia kamieni, czyli jeśli ktoś będzie miał szczęście, to kuracja może się zakończyć np. 1 dnia :) Ja dzisiaj zażylem pierwszą, zobaczymy jak mi pójdzie. Aha, i należy dużo pić. Mnie kolka zaatakowała zaraz po 14-dniowych wczasach all inclusive :) czyżbym za mało wypił, średnio 2-3 drinki w ciągu godziny:):) Jeśli ktoś miał styczność z tym systemem, proszę o jakieś uwagi.
 
ola, 11.06.2013 05.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
naucz się pisać bezblędnie a bóle ustapią
 
Olaa, 16.02.2013 22.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam kamień 19mm i lekarz nie skierował mnie na zabieg tylko przepisał leki i powiedział że może urodzę :( ale chyba chciał mnie jak najprędzej zbyć. Teraz codziennie dokucza mi ból w lewej nerce wcześniej do tego dochodził ból brzucha biorę pyralginę.
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak leczyć kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe pojawiają się na skutek odkładania się szkodliwych substancji. Są przyczyną m.in....

więcej

18722

Kłębuszkowe zapalenie nerek wywołują bakterie lub wirusy Kłębuszkowe zapalenie nerek wywołują bakterie lub wirusy

Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba pojawiająca się w wyniku odpowiedzi immunologicznej...

więcej

8242

Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek

Zakażenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenia nerek to najczęstsze infekcje układu...

więcej

24700

Urolog – czym się zajmuje. Jak wygląda wizyta u urologa?

Urolog leczy wszystkie choroby związane z układem moczowo-płciowym. Wizyta u urologa dla niektórych...

więcej

25158

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

O odszkodowanie od dentysty można ubiegać się na drodze cywilnej, występując przeciwko niemu w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie. Jeżeli pacjent był ubezpieczony u ubezpieczyciela od następstw...

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Wykonuje się go za pomocą ultradźwięków. Taki zabieg nie ma wpływu na kolor koron....

Obecnie jest pani po usunięciu guza i jest pani zdrowa (leczenie hormonami tarczycy jest tu bez znaczenia), nie ma więc żadnych przeciwwskazań do depilacji laserem.

Grupy wsparcia
data

Lipiec 05, 2015

A według mnie nie ma idealnej diety. Najważniejsze jest zjadanie deficyty kalorycznego oczywiście w żywności zdrowej i do tego koniecznie sport bieganie, zumba, fitness 2-3 razy w tygodniu i byłyby na prawdę super efekty bez obciążenia organizmu i jego osłabienia :)

data

Lipiec 04, 2015

Zgadzam się w pełni, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jest "paliwem" dla naszego mózgu i nakręca nasz metabolizm. Przeczytałam artykuł, który bardzo pomógł mi zrozumieć, jak się odżywiać, żeby zdrowo schudnąć na http://www.madrezywienie.pl/zalecenia-zywieniowe/

data

Lipiec 02, 2015

Witam . Bulimia - to nie do końca choroba .tzw kotlety to zaniedbanie i tumiwisizm ale jak się ktoś chce odchudzać to proces ten powinien przebiegać powoli i powinien być uzależniony od naszej woli; - sen od 23 do 5,6tej , żadne polegiwanie w innych porach - przestawić mózg na inne...

data

Lipiec 05, 2015

Odchudzanie bez diety nie ma szans. Jeżeli dostarczasz cały czas cukry to jak chcesz schudnąć? To właśnie one powodują tycie. Posiłki z warzywami, ryżem, olejami są wskazane. Fasole, grochy z warzywami (nawet w postaci kotletów) i tłuszcze. Trenuj aeroby lub Tabate. Jedź i pij dużo wody....

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.