Jak leczyć kamienie nerkowe

37 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Kamienie nerkowe pojawiają się na skutek odkładania się szkodliwych substancji. Są przyczyną m.in. dokuczliwych kolek nerkowych. Dowiedz się, dlaczego powstają i jakie są metody leczenia kamicy nerkowej?

Nerki to chemiczny kombinat pracujący pełną parą przez całą dobę. Filtrują krew i oddzielają z niej szkodliwe substancje powstające podczas przemiany materii. Owe substancje wraz z moczem wydalane są na zewnątrz z organizmu. Niestety, bywa i tak, że część z nich pozostaje na dnie kielicha nerkowego i tworzy tam płytkę osadową. Jeśli nie zdoła się ona sama rozkruszyć i nie wypłynie razem z moczem, dołączają do niej kolejne warstwy osadu i zaczynają się formować kamienie nerkowe. W większości przypadków tworzą się w kielichach nerki. Stąd mogą się przemieszczać do miedniczek nerkowych, moczowodów i pęcherza.

Nie przegap

Przyczyny powstawania kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe powstają wówczas, gdy stężenie związków, z których mogą tworzyć się złogi, przekracza tzw. próg rozpuszczalności w organizmie. Sprzyjają temu skłonności dziedziczne, wady w budowie układu moczowego i jego nawracające zakażenia.
Do kamicy przyczynia się też zażywanie niektórych leków (np. kortykosteroidów), nadczynność przytarczyc, osteoporoza, długotrwałe leczenie choroby wrzodowej preparatami alkalizującymi, nadmierne zagęszczenie moczu (m.in. gdy mało pijemy), przedawkowanie witaminy D oraz nieprawidłowa dieta.
Zależnie od składu chemicznego powstałych złogów specjaliści mówią o kamieniach szczawianowych, fosforanowych, moczanowych oraz cystynowych. Od rodzaju, wielkości i umiejscowienia kamienia zależy leczenie.

Ważne

Ważne
  • Zabieg przezskórny, czyli PCNL

Najczęściej stosuje się go, gdy kamień umiejscowił się w dolnym kielichu nerki i nie ma możliwości, by przez drogi moczowe wydostał się na zewnątrz. Zabieg wykonuje się w szpitalu, w znieczuleniu. Pacjent leży na brzuchu. Lekarz pod kontrolą USG wprowadza do nerki specjalną, długą igłę. Gdy dotknie ona kamienia, nasadza na nią kolejną igłę, nieco grubszą, a na nią jeszcze grubszą itd. Ta ostatnia ma średnicę palca wskazującego. Przez tę igłę lekarz może wyciągnąć z nerki mały kamień. Jeśli jest większy – łączy się metody ESWL i PCNL. Najpierw rozkrusza się kamień falą dźwiękową, a następnie „wysysa”. Aby okruchy nie wpadły do moczowodu, zabezpiecza się go, wprowadzając mały balonik-korek. Po zabiegu trzeba zostać 3–5 dni w szpitalu. Zwykle wystarcza jeden zabieg przezskórny, by pozbyć się kamieni. W niektórych przypadkach nakłuwa się nie nerkę, ale pęcherz moczowy i wyciąga z niego małe kamienie lub fragmenty rozbitego dużego kamienia.

  • Ureterorenoskopia, czyli URSL

Tą metodą zwykle usuwa się małe kamienie (lub odłamki wcześniej rozkruszonych dużych kamieni) z moczowodu lub pęcherza moczowego. URSL wykonuje się w szpitalu, w znieczuleniu miejscowym. Pacjent leży na stole zabiegowym, lekarz przez cewkę moczową do pęcherza lub moczowodu wprowadza mikronarzędzia, które pozwalają mu uchwycić kamień małymi kleszczykami i wyciągnąć go na zewnątrz. Jeśli kamienia zablokowanego w moczowodzie nie da się wyciągnąć, czasem lekarz popycha go z powrotem do nerki i stosuje zabieg ESWL lub PCNL. Po wykonaniu ureterorenoskopii zwykle trzeba pozostać 2–3 dni w szpitalu.

  • Litotrypsja, czyli ESWL

Wykonuje się ją ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Polega na rozbiciu kamieni za pomocą fali dźwiękowej. To metoda przeznaczona głównie do usuwania kamieni umiejscowionych w górnym kielichu nerki. Przed zabiegiem trzeba wykonać USG, urografię, ogólne badania moczu i posiew, czynniki krzepnięcia. Przeciwwskazaniem do litotrypsji jest m.in. jakaś przeszkoda, która uniemożliwi wydostanie się kawałków rozkruszonego kamienia na zewnątrz (np. zwężenie cewki moczowej u mężczyzn na skutek przerostu prostaty), zaburzenia krzepliwości krwi, a także znaczna otyłość. Pacjent układa się na specjalnym stole, a lekarz tak nim manewruje, by fala dźwiękowa wychodząca z głowicy aparatu była dokładnie nakierowana na kamień. Zabieg trwa ok. 40–50 minut. Nie zawsze wystarczy jedna litotrypsja, by rozkruszyć większy kamień, wtedy zabieg powtarza się po kilku tygodniach. Wcześniej jednak (po 7–10 dniach) wykonuje się kontrolne zdjęcie jamy brzusznej, by przekonać się, czy kamień rozkruszył się, czy nie.

Bolesne ataki kolki nerkowej

Jeśli kamienie są małe, nie przemieszczają się i nie blokują odpływu moczu – można nawet nie wiedzieć, że się je ma, bo zwykle nie dają żadnych dolegliwości. Ale niekiedy dochodzi do napadu kolki nerkowej? Dzieje się tak, gdy kamień się przemieszcza i blokuje przewód moczowy. Pojawia się wówczas bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pachwiny i narządów płciowych. Towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcie brzucha, parcie na pęcherz. Niekiedy po ataku podnosi się ilość białych krwinek we krwi, a w moczu występują erytrocyty i leukocyty w większej ilości.
W czasie napadu kolki dobrze jest zażyć leki przeciwbólowe i rozkurczowe (np. Pyralgin, No-Spa, Galospa), wziąć ciepłą kąpiel, położyć się i dużo pić. Gdy kolka nie ustępuje, rośnie temperatura i nie można oddać moczu, lepiej nie odwlekać wizyty u lekarza, bo może dojść do niewydolności nerek.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Dieta też pomaga

  • W kamicy szczawianowej – unikaj szczawiu, szpinaku, rabarbaru, pomidorów, czekolady, mleka.
  • W kamicy fosforanowej – ogranicz w diecie mleko i jego przetwory (z wyjątkiem masła), unikaj roślin strączkowych.
  • W kamicy moczanowej – unikaj podrobów, wywarów mięsnych, sardynek, śledzi, roślin strączkowych.
  • W kamicy cystynowej – ogranicz jaja oraz mleko.

Badania: USG i urografia

Każdy rodzaj kamieni nerkowych można wykryć w trakcie badania USG. Czasem jednak lekarz zleca wykonanie dodatkowo tzw. urografii, czyli 3–4 zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej po dożylnym podaniu kontrastu. Po co? Otóż po to, by przekonać się, czy ma do czynienia z tzw. kamicą cieniującą (widać kamienie na zdjęciu), czy bezcieniującą. Od wyniku urografii zależy bowiem dalsza terapia.
W przypadku kamicy bezcieniującej (tzw. kamienie moczanowe) zwykle wystarczy zastosować specjalną dietę oraz leki (np. Allopurinol), które potrafią rozpuścić całkiem spore kamienie. Leczenie takiej kamicy trwa zwykle ok. 6–8 tygodni.
Natomiast w przypadku kamicy cieniującej sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Kamieni bowiem nie da się rozpuścić i trzeba zastosować leczenie zabiegowe. Na szczęście dzisiaj w ponad 85 proc. przypadków stosuje się techniki małoinwazyjne: litotrypsję (ESWL), zabieg przezskórny (PCNL) i ureterorenoskopię (URSL). Już bardzo rzadko wykonuje się klasyczną operację, czyli rozcięcie np. nerki lub moczowodu i wyjęcie kamienia. Przeprowadza się ją głównie wtedy, gdy kamienie są bardzo duże, wypełniły dolny oraz górny kielich w nerce i nie można ich rozbić lub gdy kamień wpadł do moczowodu i zablokował odpływ moczu z nerki. Częściej jednak lekarze stosują laparoskopię – przez niewielkie nacięcia na brzuchu wprowadza się urządzenie zakończone maleńkim koszyczkiem, do którego zbiera się kamienie i wyciąga na zewnątrz.
Pamiętaj! Usunięcie kamieni nie oznacza jednak, że nie pojawią się one ponownie. Aby więc choć trochę zmniejszyć to niebezpieczeństwo, trzeba przestrzegać właściwej diety i starać się w ciągu dnia wypijać co najmniej 2 litry płynów.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 26.11.2013 19:15
Links Of London Bracelet Do not know the true inner ta must believe, quietly walked away, to put people think constantly of the heart. Happiness is not only the materiaabundance, happiness lies in the pursuit of spirit and enrich the soul, happiness is a feeling, a kind of consciousness, is the comfortable soft wind, rose fragrance, is far away from across the lake from the serenade. Compassion for people in mind, always melancholy and moody nature to worry about personagains and losses, the mentality of ebullience, smile, be neither humble nor pushy blood begin weland end well, faith, formed in our lives the most important material. http://www.driftwell.co.uk/company-group.asp Eager to snow, the snow, flying into various desires, overturning i wandered alone in three inches of heaven. An jun put his arm around meas they say see, i said my wife. Christian Louboutin Shoes But when i want to give my heart out, you heartless and gave it back to me. I always believe that, no matter where you are or what is the mood, there is always a song, a melody to be near you, understand you, understand you, it wilbe as you want, just to ease your mind, your smile. 锘?a href=http://dfwnetmall.com/retirementcohousing/>Christian Louboutin Outlet I have some tension, the spine tingle, was behind it stood a man, even can hear his breathing. .
Nie zarejestrowany, 21.11.2013 8:28
hej :) ja też brałam nefrotabs. pomogło mi to wydalić kamienie. tabletki te rozkruszają kamienie, więc łatwiej je wydalić. mi pomogło i dzięki temu obyło się bez żadnych zabiegów
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 21.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 37)
Slawek, 19.09.2015 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,ja jestem po zabiegu PCNL ponieważ miałem kamień 25x27 mm.Tak,tak.Od zabiegu mineło 2 tygodnie i tak naprawdę dobrze się czuję od 3 dni.Czy może mi ktos pomóc jaką dietę powinienem stosować,nie badałem swojego brylantu.Za podpowiedź z góry dziękuje.
 
Seba, 11.09.2015 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie jestem po porodzie pierwszego w moim życiu kamienia, wielkość 8 mm, muszę przyznać że ból towarzyszący rodzeniu jest prawie niczym w porównaniu z bólem kolki nerkowej, myślę że niema co nikogo straszyć MEGA bólem, i może chociaż trochę doda ten wpis komuś otuchy .
 
robert, 20.08.2015 20.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kupiłem ginjal w sklepie zielarskim
 
Jax, 28.07.2015 18.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Leszek ! I co? Jeden raz i po kłopocie?
 
Leszek, 28.09.2014 07.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
możecie wierzyć lub nie ale każdy chory morze spróbować 9-żółtek jaj kurzych 250 g oliwy z oliwek sok 1 kg cytryn najpierw ubić żółtka dodać oliwę a na końcu sok z cytryny będzie tego około 1l Wypić rano nić nie jedząc ani pijąc najlepiej na raz lub najpóźniej w pół godziny na pewno nie zaszkodzi ale pomorze jeśli komuś pomogło piszcie komentarze Przepis Leszka
 
anecik, 28.08.2014 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ponad 10 lat temu miałam kamienie pamiętam taki lek ginjal- to był ziołowy lek , pomógł. Teraz znów kamienie wróciły lekarz przepisał mi rowatinex nie wiem jaki będzie efekt (ginial już chyba nie robią , szkoda )
 
gosia, 22.01.2014 17.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej. Ja też mam problem z kamieniami. Jednego już się pozbyłam ale lekarz powiedział mi że mam jeszcze dużo małych złogów w obu nerkach. Przepisał mi rowatinex. biorę dopiero dwa dni a jaki będzie efekt to się okaże.
 
Karolina, 26.11.2013 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
też początkowo brałam rowatinex ale nie pomógł. lekarz zaproponował zabieg, ale ja byłam bardzo przeciwna i chciałam jeszcze spróbować zmiany leku na inny. przepisał mi ten cały nefrotabs, chociaż dość niechętnie, widziałam że już wydał na mnie wyrok zabiegu. a tu proszę, udało się! rodzenie kamieni było dość bolesne, ale dla mnie liczy się to że udało się bez zabiegu
 
VIOLETTA, 23.10.2013 08.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rowantinex do kitu szkoda pieniedzy
 
Ola, 06.10.2013 21.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po zabiegu rozbijania kamieni i obecnie stosuję kurację tabletkami nefrotabs. mam nadzieję że to zakończy mój problem z kamieniami nerkowymi, lek ma zapobiec nawrotom kamicy
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa - przyczyny i objawy kamicy nerkowej, czyli choroby układu moczowego

Kamica nerkowa może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Zwykle daje o sobie znać dopiero...

więcej

8142

Nietrzymanie moczu - męski problem Nietrzymanie moczu - męski problem

Nietrzymanie moczu dotyka również mężczyzn. Często jednak panowie ignorują objawy i po prostu...

więcej

9416

Kolka nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

Kolka nerkowa to pierwszy, charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Przy napadzie kolki nerkowej...

więcej

20493

Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek

Zakażenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenia nerek to najczęstsze infekcje układu...

więcej

24700

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.