- Dermatolog (6386 odpowiedzi)
- Stomatolog (2894 odpowiedzi)
- Okulista (1427 odpowiedzi)
- Logopeda - pedagog (174 odpowiedzi)
- Fizjolog żywienia (1716 odpowiedzi)
- Stylistka paznokci (160 odpowiedzi)
- Leczenie łysienia (12 odpowiedzi)
- Psycholog (2624 odpowiedzi)
- Ginekolog (3748 odpowiedzi)
- Dietetyk (2255 odpowiedzi)
- Chirurg plastyczny (338 odpowiedzi)
- Kardiolog (68 odpowiedzi)
- Anestezjolog (26 odpowiedzi)
- Pedagog (455 odpowiedzi)
poradnikzdrowie.pl
›Zdrowie
›Zapytaj specjalistę - czy z SINIAKA może powstać RAK? - hemofilia, krzepliwość krwi, nowotwór, rak, siniak
Zapytaj specjalistę - czy z SINIAKA może powstać RAK?
Jestem babcią ośmioletniego Pawła. Mieszkam poza miastem i gdy wnuk mnie odwiedza, korzysta ze swobody i wchodzi, gdzie tylko może, wspina się na drzewa, biega po lesie. Z tych wypraw wraca niekiedy ze sporymi siniakami. Zawsze mam wyrzuty sumienia, że nie dość go pilnuję. Czy siniaki powinno się leczyć? Czy to prawda, jak twierdzi synowa, że mogą być przyczyną raka? Babcia Katarzyna
Siniak powstaje wtedy, gdy krew przez uszkodzoną tkankę przedostaje się do tkanki podskórnej, zazwyczaj w miejscu, które jest mocno uderzone lub przygniecione. Wyjątkiem są siniaki pod oczami, które mogą się utworzyć po uderzeniu w czoło lub skroń. Dzieje się tak, bo krew spływa (opada) pod wpływem sił grawitacji. Ma dość wyraźny kształt, ponieważ otaczająca go nieuszkodzona tkanka obkurcza się, hamując w ten sposób dopływ krwi do potłuczonego miejsca. To rodzaj samoleczenia organizmu. Jeżeli nie istnieją poważniejsze uszkodzenia ciała, zwykłe siniaki goją się w ciągu kilku dni. Gdyby utrzymywały się dłużej niż tydzień i bolały, trzeba iść do lekarza. Taki stan może oznaczać bowiem zaburzenia w krzepliwości krwi. Stwierdza się to po prostym badaniu krwi na liczbę płytek, czas krzepnięcia i krwawienia.
Najlepszym sposobem na siniaki jest przyłożenie na obolałe miejsce lodu lub chustki zmoczonej w zimnej wodzie. Zimnych okładów nie przykrywamy ceratą - pod nią zamieniają się w ciepłe kompresy i nie spełniają swojego zadania. Trochę inaczej postępujemy z podbitym okiem. Aby siniak szybciej zniknął, zaraz po urazie robimy zimny okład, a następnego dnia ciepły i wilgotny kompres.
Nie ma racji Pani synowa, twierdząc, że siniaki mogą zapoczątkować chorobę nowotworową, jeśli tworzą się wyłącznie po uderzeniu i szybko znikają.
Gdy pojawiają się bez wyraźnego powodu, samoistnie, mogą świadczyć o poważnej chorobie, jaką jest hemofilia. Ale bywa to też objaw znacznego niedoboru witaminy C lub stosowania leków - kortykosteroidów. Jak wynika z Pani listu, siniaki wnuczka to skutek zabaw i niegroźnych chłopięcych walk. Nie ma więc powodów do zadręczania się, że dziecko nie jest dopilnowane.
witam...w odchudzaniu wazne jest wsparcie zapraszam: schudnijmyrazem.bnx.pl zapraszam
Witam czy ktoś z was ma jeszcze tą metodę APE?? oraz czy mógłbym prosić o podesłanie na maila paulus128@o2.pl z góry wielkie dzięki. pozdro
Gier jest cala masa, ja osobiscie lubie gry z Adamigo
akurat mielismy okazje nosic w tym nosidle i szczerze polecam, bardzo dobrze wykonane





więcej