Sposoby na hemoroidy: zioła na hemoroidy i leczenie hemoroidów

10 komentarze
Autor: Anna Ławniczak, mgr farmacji Łukasz Waligórski, artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Sposoby na hemoroidy zależne są od zaawansowania choroby. Na hemoroidy są czopki, maści, nasiadówki. Na samym początku dolegliwości pomagają domowe sposoby na hemoroidy. Ale czasem trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody. Na przykład terapię laserem. Poznaj skuteczne sposoby na hemoroidy.

Skutecznymi domowymi sposobami na hemoroidy są wyciągi z rumianku i nagietka.

Sposoby na hemoroidy: zioła na hemoroidy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy nie są chorobą, ale fizjologiczną częścią naszego organizmu. Dopiero zaburzenie ich funkcji lub budowy skutkuje przykrymi dolegliwościami, które potocznie nazywa się hemoroidami i sprawia, że szukamy skutecznych sposobów na hemoroidy.

Hemoroidy to więc potoczna nazwa guzków krwawniczych. Z punktu widzenia fizjologii stanowią one splot tętniczo-żylny, utworzony zwykle przez trzy (u niektórych cztery) twory naczyniowe o średnicy ok. 10 mm. Co prawda ich rola w organizmie nadal nie jest do końca poznana, niemniej jednak pełnią ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu zjawiska kontynencji, tj. zdolności do zatrzymywania stolca. Zdarza się, że prawidłowa budowa guzków krwawniczych i pełniona przez nie funkcja zostają zaburzone. Dzieje się tak często na skutek ich patologicznego przekrwienia, współistniejącego często ze stanem zapalnym. Mówimy wtedy o tzw. chorobie hemoroidalnej, której objawami są m.in. świąd i pieczenie okolic odbytu, ból oraz dyskomfort. Walkę z nimi można zacząć w domu, poznajcie domowe sposoby na hemoroidy. W początkowej fazie choroby przynoszą dużą ulgę.

Kąpiel na hemoroidy

Ulgę w walce z hemoroidami przynosi wszystko, co łagodzi ból i obkurcza rozszerzone żyły, a więc także zwykła kąpiel. Warto posiedzieć przez kilkanaście minut w wypełnionej do połowy ciepłą wodą wannie w pozycji kucającej. Kąpiel wspomaga krążenie, pomoże odpłynąć krwi nagromadzonej w rozszerzonych żyłach i zmniejszy ich obrzęk.

Natura w walce z hemoroidami

Korzystnie na hemoroidy działają także nasiadówki. Najlepiej używać do nich naparu z kory dębowej, który wysusza i obkurcza naczynia. Znakomicie działa także oczar wirginijski. Opary tego ziela mają moc bakteriobójczą, ściągającą, a nawet zasklepiającą ranki, które czasem powstają w żylakach odbytu. Łagodząco i przeciwbakteryjnie działają okłady z gotowanej cebuli lub z soku z cebuli. Z bólem towarzyszącym hemoroidom natomiast można walczyć za pomocą przykładania woreczka z lodem. Warto też wspomnieć o wyciągach z rumianku czy nagietka – ich zadaniem jest znoszenie stanu zapalnego w obrębie odbytu i guzków krwawniczych, z kolei balsamowi peruwiańskiemu przypisuje się działanie odkażające i przeciwzapalne. Propolis wykazuje działanie antyseptyczne, a eskulina z kasztanowca, tribenozyd i wyciąg z ruszczyka kolczastego uszczelniają naczynia krwionośne.

Warto wiedzieć

Ważne

Hemoroidy u kobiet w ciąży

W przypadku kobiet w ciąży przyczyną choroby hemoroidalnej jest wzrost ciśnienia żylnego (również w żyłach okolicy odbytu) i rozszerzenie światła naczyń. Jest to po części skutkiem wzrostu ilości progesteronu, a także mechanicznego ucisku miednicy na żyły jamy brzusznej. Objawy choroby hemoroidalnej najczęściej ustępują po porodzie. Oprócz diety, odpowiedniej higieny odbytu i unikania pozycji siedzącej. O zastosowaniu maści czy czopków powinien zadecydować lekarz.

Warto dodać, że dla kobiet w ciąży cierpiących na hemoroidy niekorzystne są nasiadówki. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie przecieranie okolic odbytu ciepłą torebką czarnej herbaty. Tanina zawarta w liściach herbaty także działa obkurczająco i wysuszająco. Można także robić kompresy na hemoroidy z wacika nasączonego naparem herbaty.

Sposoby na hemoroidy: substancje chemiczne

Do substancji chemicznych na hemoroidy zaliczyć można związki miejscowo znieczulające. To m.in. benzokaina i lidokaina. Zastosowanie znajdują również: rezorcyna – ma działanie odkażające i zdolność do pobudzania procesów odnowy skóry, kwas hialuronowy, który działa nawilżająco, co z kolei usprawnia procesy gojenia się ran oraz tlenek cynku, wykazujący działanie ściągające i zdolność do przyspieszania procesu gojenia się zmian.

Sposoby na hemoroidy: terapia u lekarza

Gdy hemoroidy wyjątkowo dokuczają i nie ma szansy na pozbycie się ich domowymi sposobami, warto skorzystać z zabiegów medycznych, które uwolnią nas od problemu. Istnieje kilka technik usuwania hemoroidów. Najstarszą metodę chirurgicznego usuwania żylaków odbytu dziś zastępują techniki, w których odcina się je od zaopatrzenia w krew za pomocą nałożenia gumowych obrączek lub zamknięcia naczyń doprowadzających krew poprzez wstrzyknięcie specjalnej substancji. W leczeniu żylaków odbytu stosuje się także fotokoagulację lub krioterapię guzków. Doskonalą się także techniki, które usuwają hemoroidy za pomocą niszczenia naczyń doprowadzających do nich krew. Dziś coraz częściej używa się do tego celu lasera. Jego promień prowadzi do fotokoagulacji naczynia zaopatrującego żylak. W konsekwencji guzek obumiera i odpada. Za pomocą lasera można też dokonać waporyzacji, czyli odparowania dużych żylaków odbytu, które są już poza odbytem. Zabieg ten jest alternatywą dla chirurgicznego usuwania takich dużych guzków.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Regeneracja - nadzieja dla przerwanego rdzenia kręgowego

Regeneracja - nadzieja dla przerwanego rdzenia kręgowego

Hemoroidy - piekący problem kobiet w ciąży

Hemoroidy - piekący problem kobiet w ciąży

HEMOROIDY to skutek niewłaściwej diety, nadwagi i braku ruchu

HEMOROIDY to skutek niewłaściwej diety, nadwagi i braku ruchu

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

HEMOROIDY: gdy siedzenie sprawia ból

HEMOROIDY: gdy siedzenie sprawia ból

Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 10)
ziolo, 28.01.2017 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wierzcie lekarzom. Oni dają chemię. Trzeba samemu z tym walczyć. Ziołolecznictwo i dobra dieta. Pozdrawiam
 
viola, 11.04.2016 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mi lekarz zalecił tylko naturalne metody. Czopki są straszne, a maści i kremy to sama chemia ;/ W internecie dostałam krioaplikator hemorosan który działa poprzez zimno. Nie dosyć że szybko dał ulgę, to jeszcze na długo starczył
 
halka, 07.03.2016 13.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
fajnie jak u kogoś dzialają takie sposoby. U mnie nasiadówka nad naparem jedynie działała. Ale lekarz powiedził mi że jesli mam zaparcia to mam robic wszystko by unikać parcia na siłe.
 
Justyna, 19.02.2016 11.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety hemoroidy to coraz bardziej powszechny problem, dopadł także mnie, moja rada to czopki, używałam uniżel proct, niewielkie, do stosowania raz na dobę, a co najważniejsze szybko działające, bez wypływania i brudzenia bielizny, bez dodatkowego bólu przy aplikacji, ja leczyłam się cały tydzień i jestem super zadowolona. Ale przyznam sie zaczęłam bardziej pilnować tego co jem oraz więcej się ruszać. Pozdrawiam:)
 
rob, 02.01.2015 19.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hemoroidy męczyły mnie w wieku dwudziestu lat. Moja mama dala mi smalec wieprzowy nie solony i kazała smarować. Posmarowałem kilka razy i od ponad dwudziestu lat nie mam problemu.
 
antenka, 04.12.2014 17.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pijawki polecam!!!!!!!!!!!
 
gosiaczek, 16.10.2014 13.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cierpię na hemoroidy bardzo długo, wydałam majątek na czopki, żele, maści, tabletki, przez pół roku ok. 3000 zł na aptekę. Ból przy wypróżnianiu nie do zniesienia, koleżanka poleciła mi picie na czczo łyżki oleju rzepakowego i po każdym posiłku również. Ludzie, ulga już po 2-3 dniach!!! NAPRAWDĘ POLECAM!!! Wszystkim, którzy cierpią na tę dolegliwość, życzę szybkiego powrotu do zdrowia!!! Pozdrawiam Gośka:)
 
Dawid, 26.08.2014 16.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak choroba jest we wczesnym stadium to wystarczą naturalne ziołowe leki. Nie musimy od razu się faszerować chemią.
 
studentka medycyny, 16.05.2013 14.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Domowe sposoby leczenia są dobre o ile są one wyłącznie uzupełnieniem leczenia zastosowanego przez lekarza. Hemoroidów nie da wyleczyć się domowymi sposobami, gdyż mają one jedynie na celu złagodzenie objawów towarzyszących chorobie. Obecnie istnieje wiele sposób leczenie hemoroidów od metod farmakologicznych aż po operacyjne. Dobór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby, dlatego naprawdę warto przy jakimkolwiek niepokojącym objawie skonsultować się z lekarzem, gdyż może zaoszczędzić to wiele czasu, bólu i pieniędzy.
 
Ewa, 20.02.2013 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wiele lat walczyłam z hemoroidami. smarowałam maściami, wysuszałam spirytusem. no i pomógł mi laser. dużo to kosztowało, ale naprawdę było warto. może jeszcze dodam, że z tak newralgicznym i delikatnym bądź co bądź problemem warto zwrócić się do naprawdę dobrego specjalisty, po którym nie będzie trzeba nic poprawiać i który okaże Ci odpowiednie zainteresowanie. zresztą, jeśli się płaci tyle pieniędzy, to trzeba mieć pewność, że problem zostanie rozwiązany na zawsze, i to w komfortowych warunkach. nie warto zdawać się na przypadek., trzeba mądrze wybierać dlatego ja wybrałam najlepszego specjalistę na Śląsku, o jakim słyszałam - doktora Grzelę.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

339

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

324

Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Domowe sposoby na nadciśnienie tętnicze sprawią, że uchronisz serce przed skutkami często...

więcej

316

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

292

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.