Balsam peruwiański – czym jest i jak działa?

2019-10-28 19:49 Karolina Nowak

Balsam peruwiański (Balsamum peruvianum) – jest to tak zwana „patologiczna” wydzielina otrzymywana poprzez mechaniczne uszkodzenie, np. nacinanie i opalanie kory drzewa woniawca balsamowego.

Balsam peruwiański pod względem fizycznym jest ciemnobrunatną, niezbyt gęstą cieczą, o charakterystycznym, gorzkawo-ostrym zapachu przypominającym trochę wanilię ( zapach jest na tyle „charakterystyczny”, że jednak nie wszystkim odpowiada).

Spis treści

 1. Balsam peruwiański - działanie
 2. Balsam peruwiański - zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym
 3. Balsam peruwiański - stosowanie
 4. Balsam peruwiański - alergia
 5. Balsam peruwiański - jakich produktów wystrzegać się przy alergii?

Woniawiec balsamowy jest to roślina z rodziny bobowatych, rosnąca w Ameryce Południowej i to tam najpierw zaczęto ją wykorzystywać w leczeniu różnych schorzeń. W Europie balsam peruwiański po raz pierwszy pojawił się w roku 1524 i niedługo później został uznany za panaceum na wszystkie choroby skórne, a ówczesny papież w celu jego ochrony, specjalną bullą nawet zabronił ścinać drzewa balsamowe.

Balsam peruwiański - działanie

Balsam peruwiański to rodzaj żywicy, charakteryzującej się wieloma właściwościami prozdrowotnymi, które są wykorzystywane na szeroką skalę w medycynie i w przemyśle kosmetycznym.

Najczęściej wykorzystywane działania balsamu peruwiańskiego to :

 • działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające (balsam działa zarówno skórę jak i na błony śluzowe),
 • działanie przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybiczne,
 • działanie przyspieszające gojenie się ran i regenerujące chory naskórek, a także wspomagające leczenie odleżyn, odparzeń lub odmrożeń, a wszystko to poprzez poprawianie krążenia skórnego i podskórnego,
 • działanie wspomagające leczenie chorób skóry, np. łuszczycy czy świądu, a także uzupełniające leczenie hemoroidów, a nawet wspomagające zwalczyć  problemy z łysieniem.

Czytaj: Choroby układu krążenia - przyczyny, objawy, profilaktyka

Balsam peruwiański jest bardzo popularną substancją wykorzystywaną przez farmaceutów w aptekach do wykonywania leków recepturowych. Jest on na przykład jednym ze składników tzw. Maści Mikulicza.

Maść ta jest to preparat złożony, wprowadzony do lecznictwa przez wrocławskiego chirurga Jana Mikulicza-Radeckiego. Ma ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze oraz pobudzające ziarninowanie ran.

Stosowana jest bardzo często w chirurgii i dermatologii w leczeniu trudno gojących się, przewlekłych ran i owrzodzeń. Poza balsamem peruwiańskim zawiera ona także azotan srebra i wazelinę żółtą.

Balsam peruwiański - zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym

W większości przypadków balsam peruwiański stosuje się zewnętrznie. Jednak może nie wszyscy wiedzą i będzie to pewnym zaskoczeniem, ale balsam peruwiański jest również częstym składnikiem wielu produktów spożywczych.

Balsam peruwiański - stosowanie

Występuje czasem w gotowych ciastkach czy deserach, czekoladach, winach i aromatyzowanych herbatach. Balsam peruwiański występuje również  w produktach kosmetycznych przeznaczonych dla dzieci, takich jak zasypki czy jednorazowe nawilżane chusteczki.  

Często jest składnikiem mydeł, kremów czy past do zębów, kiedyś dodawany był do nich jako substancja zapachowa. Włączano go także do syropów przeciwkaszlowych czy leków dentystycznych, również w celu poprawienia ich zapachu.

Balsam peruwiański - alergia

Niestety, pomimo swoich właściwości i szerokiego spektrum działania - balsam ten jest jednym z poważniejszych alergenów. Alergia na balsam peruwiański  jest efektem działania jego składników, czyli kwasu benzoesowego, octanu benzylu i kwasu cynamonowego. 

Alergia na balsam peruwiański może pojawić się w postaci:

W przypadku uczulenia na balsam peruwiański należy zachować ostrożność przy spożywaniu niektórych produktów, należy zwracać szczególną wagę na ich skład. Niestety dotyczy to również takich produktów codziennego użytku jak mydła, pasty do zębów czy nawet pomadki. 

Balsam peruwiański - jakich produktów wystrzegać się przy alergii?

Niestety prawie wszyscy uczuleni na balsam peruwiański powinni wystrzegać się także artykułów i preparatów zawierających bardzo popularny konserwant jakim jest benzoesan sodu, a wszystko przez to, że substancja ta jest jedną ze składowych balsamu peruwiańskiego.

Niestety jeśli przyjrzymy się składom produktów, które używamy na co dzień, a które zawierają balsam peruwiański to lista ta robi się długa. Oto kilka przykładów takich produktów:

 • czekolada, zwłaszcza nadziewana,
 • ostre sosy do potraw,
 • wina, likiery, aperitify, ziołowe alkohole,
 • gumy do żucia,
 • pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej
 • kremy do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała
 • płyny do higieny intymnej
 • płyny, żele do mycia twarzy
 • szampony i odżywki do włosów
 • kolorowe kosmetyki, zwłaszcza pomadki (nawet te ochronne)
 • kremy z filtrem przeciwsłonecznym
 • dezodoranty
 • kremy do pielęgnacji dzieci, chusteczki jednorazowe, talk i inne zasypki dla dzieci
 • proszki i płyny do prania i płukania
 • płyny do mycia naczyń
 • płyny i mleczka do mycia kuchni i łazienek
 • olejki zapachowe i produkty do aromaterapii
 • kadzidełka i zapachowe świeczki
 • odświeżacze powietrza, a nawet rękawiczki jednorazowe mogą być wysypane talkiem z balsamem peruwiańskim

Dlatego też osoby, u których stwierdzono uczulenie na balsam peruwiański, powinny z dużo większą dokładnością obserwować wszelkie zmiany chociażby skórne, jakie u nich występują, a w razie jakichkolwiek wątpliwości powinny jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.

Niestety, ale osoby te muszą szczególną uwagę zwracać na składy produktów, które lądują w ich koszykach w trakcie zakupów. Zwłaszcza, że u wielu osób alergia na balsam peruwiański współwystępuje z alergią na czekoladę, pomarańcze i inne owoce cytrusowe, a także na cynamon, wanilię, goździki, anyż, ziele angielskie, kumin, gorczycę i gałkę muszkatołową.

O autorze
Karolina Nowak
Karolina Nowak
Z wykształcenia technik farmaceutyczny. Aktualnie zawodowo spełnia się pracując w aptece. Empatyczna, wrażliwa i lubiąca kontakt z drugim człowiekiem. Prywatnie miłośniczka dobrej książki.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019
KOMENTARZE
Szanna
|

Pierwsze slysze o tym balsamie, chociaz rownie dobrze moze sie okazac ze mialam okazje go probowac dawno temu i nawet o tym nie wiedzialam :P

marchefkowa pani
|

Sam balsam brzmi ok, ale takie patologiczne kaleczenie drzew w celu jego otrzymania kompletnie skreśla go z mojej listy ewentualnych kosmetyków.