Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek?

maska dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
347 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez wirusy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i czasem dość trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

Huckelberry Finn, jeden z bohaterów książki Marka Twaina pt. “Przygody Tomka Sawyera”, miał swoje sposoby na pozbycie się kurzajek. Potrzebował do tego fasoli lub kota, a wszystko odbywało się o północy, na rozstaju dróg albo na cmentarzu. 
Wiele antykurzajkowych czarów znajdziemy też w medycynie ludowej. Dowodzi to tylko tego, z jak starym i dokuczliwym problemem mamy do czynienia. Dziś wciąż trudno pozbyć się brodawek, choć naukowcy nieustannie zgłębiają ten problem. Są one nadal nie do końca poznaną zagadką dla medycyny.

Nie przegap

Kurzajki szpecą skórę i bolą

Kurzajki - szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni – nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Jeżeli wyrosną w okolicy paznokcia, mogą unosić jego płytkę, powodując silny ból.
U osób obgryzających paznokcie brodawki mogą wystąpić także na ustach. Te pojawiające się na dłoniach można uznać za wyjątkowo kapryśne. Bywa, że wyrasta ich bardzo wiele, aż tu nagle w ciągu paru dni wszystkie znikają. Po prostu giną same, choć wcześniej nie pomagało żadne leczenie.
Te, które rozwiną się na stopach, potrafią dać się we znaki, bo wnikają głęboko w skórę i powodują stan zapalny. Uciskane przez ciężar ciała wbijają się jak gwóźdź i znacznie utrudniają chodzenie. Często bywają mylone z odciskami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Taka kuracja nigdy nie kończy się powodzeniem.

Za kurzajki odpowiedzialny jest wirus HPV

Wszystkie brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który ma wiele odmian. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek (verucea vulgaris), np. zwykłe, płaskie, mozaikowe. Wirus brodawczaka nie daje się hodować w laboratoriach na sztucznych podłożach. Dlatego wciąż nie znaleziono skutecznego leku na wszystkie jego szczepy. Dotychczas za pomocą technik molekularnych scharakteryzowano 77 odmian. Dalsze 30 genotypów zidentyfikowano, ale nie zostały jeszcze w pełni poznane.
Niektóre typy HPV mają cechy onkogenne – wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych. Genotypy HPV oznaczone numerami 16, 18 i 33 stwierdza się w śluzówce osób cierpiących na nowotwory narządów płciowych.

Ważne

Ważne

Medycyna ludowa poleca na kurzajki glistnik, nazywany też jaskółczym zielem. Łatwo je spotkać przy drogach i na skraju lasów latem. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale podobno - prędzej czy później - kurzajka zniknie.
Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Nie rozdrapuj kurzajek!

Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, korzystanie ze wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, ale także na basenie, w saunie, solarium, szatni, wszędzie, gdzie bywa wiele osób. Na basenie rajem dla wirusów są brodziki (mimo płynu odkażającego), przez które trzeba przejść, wchodząc na pływalnię.
Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania wirusów. Sprzyja temu młody wiek (dzieci, dojrzewająca młodzież), drobne urazy skóry na dłoniach, także te powstające przy obgryzaniu paznokci. Niebezpieczne jest też wycinanie skórek i pożyczanie narzędzi do pedicure.
Kurzajki można mieć w każdym wieku. Często mają je rodzice małych dzieci, lekarze, pielęgniarki, a także pedikiurzystki, masażyści oraz osoby z upośledzoną odpornością komórkową.

Jest wiele metod usuwania kurzajek, ale nie wszystkie równie skuteczne

Doświadczeni dermatolodzy twierdzą, że skoro jest wiele metod usuwania kurzajek, to chyba żadna z nich nie jest w stu procentach skuteczna. Jednak zawsze trzeba podejmować kolejne próby pozbycia się takich brodawek.
Starą, ale często skuteczną metodą likwidowania kurzajek jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.
Oporne na leczenie kurzajki można usuwać preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.
W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Małe brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.
Jeśli te metody zawiodą, do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę – zabieg jest bolesny, ale skuteczny.
Zazwyczaj – bez względu na liczbę brodawek – usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 05.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 347)
moniczka, 30.07.2015 17.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mogę polecić do przeczytania pewien artykuł, w którym omówiona jest kwestia możliwości zarażenia się kurzajką. Dodatkowo są też informacje o tym, jak rozpoznać kurzajkę na stopie. Sama z niego skorzystałam i jestem zadowolona. Wpadłam na niego przypadkiem i kazało się, że to, co uważałam za niegroźną brodawkę, okazało się kurzajką. Zdecydowałam się na wymrażanie u podologa. Jestem dwa dni po zabiegu i już mam widoczny strupek, więc wszystko przebiega poprawnie. Artykuł jest tutaj jakby ktoś chciał http://wykurzyckurzajke.pl/czy-kurzajki-sa-zarazliwe/
 
marzena-b82, 27.07.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można zlikwidować kurzajki.Na.suchą nogę po umyciu na kurzajki dać lakier bezbarwny do paznokci.Jak wyschnie przykleić plaster-bez opatrunku.Kurzajki-choroba nie będzie mieć powietrza i nie będzie się rozwijać,a po codziennej higienie takiej(ok.4tyg.)zginie.
 
sylka33, 16.07.2015 11.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepiej to sobie kupić Wartix. Nie kosztuje fortuny, a przynajmniej można pozbyć się kurzajki na zawsze i w miarę szybko. Chyba takie wymrażanie jest jedną z szybszych metod jakie w ogóle są dostępne.
 
lasica, 20.06.2015 01.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Mój syn 6 lat miał kurzajkę na podeszwie stopy troszkę mniejszą jak łepek od pinezki. kupiłam Wartrix i po zamrożeniu coś tam udało się wyskubać ale niestety tez korzenie dla mnie już niewidocze pozostały. Kurzajka odrosła a obok zrobiło się pole z zarodkami (punktami) następnych kurzajek. Przyszła znajoma i powiedziała mi , że jej córka miała kurzajki na dłoniach i zastosowała OKROJONA SKÓRKA Z CYTRYNY Z TYM BIAŁYM TROSZKĘ MOCZONA W OCCIE, im dłużej moczona tym lepiej. Zastosowałam się do rady i po przyłożeniu chyba 2-3 razy na noc pod plastrem szczelnie, z czego ostanie przyłożenie było noc i dzień i na wieczór przed myciem patrzę a kurzajka podropiała, sama oddziela się od mięsa stopy po prostu wyszła sama a korzeń takiiiii był. Malutkie kurzajki znikły. Mamy problem z głowy. Takiego efektu nie było po Wartrixie. Polecam warto sprawdzić cytryna plus ocet.
 
lucas33, 10.06.2015 14.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dużo osób mi poleca żebym sobie kupiła na kurzajkę WARTIX. Ktoś może stosował? Ponoć usuwa brodawkę przy samym korzeniu, także potem nie ma szans, żeby wyrosło coś nowego na tym miejscu.
 
Malik, 08.06.2015 13.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja polecam ten sposób https://www.youtube.com/watch?v=LbVdMfJhcsc Miałem 6 starych i wielkich kurzajek i tym sposobem się ich pozbyłem .
 
Wacke, 05.06.2015 11.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po pierwsze wymyć nogę w ludwiku dla odtłuszczenia dobrze wytrzeć i poczekać do całkowitego wyschniecie. Jaskółcze ziele wcierać przez tydzień czasu rano i wieczorem, po tygodniu zaprzestać i po 2-3 dniach w trakcie mycia powinna odpaść od ciała.
 
jaskółcze ziele, 20.05.2015 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam poszukać na polach, w pobliżu np. rzek, jaskółcze ziele i smarować kurzajkę i miejsce wokół - przez parę dni żółtym sokiem, które jest w łodydze. Gwarancja skuteczności 100% - sprawdzone już 10 lat temu, nigdy więcej nie wróciło, bez kosztów na medykamenty.
 
daanae, 04.05.2015 22.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idź do lekarza!
 
karolina, 28.04.2015 23.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z kurzajkami mialam juz do czynienia w dzieciństwie .Zaniedbalam pewną sprawę bo na stopie a raczej pod nią zrobiła mi się kurzajka i wiem ,że może w to cięzko uwierzyć ale nie tworzyła się z malutkiej . wylazla od razu taka duża . Nie wiem może to przeoczyłam może myślałam ,że mam jakieś zgrubienie na stopie ale nie zwracałam na to uwagi zupełnie bo nie wyglądało to na kurzajkę . NIestety okazało się ,że to wlasnie to . Jest to wielka kurzajka wielkosci hm monety 5 gr . I wyszytalam juz ze takie rzeczy trzba koniecznie u dermatologa itp ze wycinac wymrazac i rozne takie bo leki na to nie pomogą i domowe sposoby . Mimo to probowalam żelami w pedzelku ,czosnkiem ,cytryną i zauważyłam ,że to się po już 4 dniach zmieniło zupełnie . podeszło krwią i bolało coraz bardziej ale w okół kurzajki pojawiła się przestrzeń między normalną skórą a samą kurzajką . Niestety potem smarując to dalej nie było rezultatów i miałam wrażenie ,że kurzajka znow zarasta . Ostatnio zrobiło się ciepło i zabrałam się za pranie na dworze. Prałam ubrania w gorącej wodzie z proszkiem . W klapkach na basen łaziłam po mokrym a że prałam w proszku i co chwila ta woda była wylewana a to na trawnik a to mi się klusnęło to byłam mokra a w klapkach zostawała mi ta woda i ją czułam ale się nie przejmowałam . trwało to może z 2 godziny jak tak chodziłam . Wiem ,że to nic nadzwyczajnego ,że można wymoczyć kurzajkę ale ona autentycznie wypadła zupełnie . została wielka dziura naprawdę nie wyglądało to ciekawie ale nie było ani żadnej krwi nic zupełnie ,głęboka dzura . Wszystko wyleciało . Skóra szybko się regeneruje i już po 3 dniach zauważyłam ,że się wyrównuje . Najwazniejsze ,że cholerstwa juz nie ma . Naprawdę polecam ten sposób wymaczania w proszku bo próbowałam to samo zrobić na dłoni gdzie miałam małą kurzajkę i również pomogło i to tylko w 2 dni ! ale przy początkowym zastosowaniu preparatu w olejku do smarowania przeciwko kurzajkom .
 
następne »
strona 1 z 35
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek? Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek?

Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez wirusy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i...

więcej

40910

Zapalenie mieszków włosowych: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie Zapalenie mieszków włosowych: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Tego typu zmian nie...

więcej

23882

MODZELE na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski? MODZELE na stopach. Jak leczyć i usuwać bolesne odciski?

Modzele to odciski, które pojawiają się na dłoniach i stopach. Zazwyczaj nie powodują większego...

więcej

34301

Liszaj płaski: przyczyny, objawy i leczenie

Liszaj płaski to choroba, która może dotknąć skórę, błony śluzowe (np. jamy ustnej), a także...

więcej

29521

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tabletki z 17. i 21. dnia mają ten sam skład i jest bez znaczenia, w jakiej kolejności je pani przyjęła.

Zmiany naczyniowe można usuwać elektrokoagulacją lub laserem. Najlepiej, aby zabieg wykonał dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej. Po zabiegu istnieje możliwość powstania blizny, przebarwienia...

Radzę zabieg higieny jemy ustnej. Nie pisze pani, kiedy miała ostatni raz wykonany taki zabieg. Przy problemach z przyzębiem zabieg taki wykonuje się częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.