Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek?

maska dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
354 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez wirusy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i czasem dość trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

Huckelberry Finn, jeden z bohaterów książki Marka Twaina pt. “Przygody Tomka Sawyera”, miał swoje sposoby na pozbycie się kurzajek. Potrzebował do tego fasoli lub kota, a wszystko odbywało się o północy, na rozstaju dróg albo na cmentarzu. 
Wiele antykurzajkowych czarów znajdziemy też w medycynie ludowej. Dowodzi to tylko tego, z jak starym i dokuczliwym problemem mamy do czynienia. Dziś wciąż trudno pozbyć się brodawek, choć naukowcy nieustannie zgłębiają ten problem. Są one nadal nie do końca poznaną zagadką dla medycyny.

Nie przegap

Kurzajki szpecą skórę i bolą

Kurzajki - szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni – nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Jeżeli wyrosną w okolicy paznokcia, mogą unosić jego płytkę, powodując silny ból.
U osób obgryzających paznokcie brodawki mogą wystąpić także na ustach. Te pojawiające się na dłoniach można uznać za wyjątkowo kapryśne. Bywa, że wyrasta ich bardzo wiele, aż tu nagle w ciągu paru dni wszystkie znikają. Po prostu giną same, choć wcześniej nie pomagało żadne leczenie.
Te, które rozwiną się na stopach, potrafią dać się we znaki, bo wnikają głęboko w skórę i powodują stan zapalny. Uciskane przez ciężar ciała wbijają się jak gwóźdź i znacznie utrudniają chodzenie. Często bywają mylone z odciskami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Taka kuracja nigdy nie kończy się powodzeniem.

Za kurzajki odpowiedzialny jest wirus HPV

Wszystkie brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który ma wiele odmian. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek (verucea vulgaris), np. zwykłe, płaskie, mozaikowe. Wirus brodawczaka nie daje się hodować w laboratoriach na sztucznych podłożach. Dlatego wciąż nie znaleziono skutecznego leku na wszystkie jego szczepy. Dotychczas za pomocą technik molekularnych scharakteryzowano 77 odmian. Dalsze 30 genotypów zidentyfikowano, ale nie zostały jeszcze w pełni poznane.
Niektóre typy HPV mają cechy onkogenne – wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych. Genotypy HPV oznaczone numerami 16, 18 i 33 stwierdza się w śluzówce osób cierpiących na nowotwory narządów płciowych.

Ważne

Ważne

Medycyna ludowa poleca na kurzajki glistnik, nazywany też jaskółczym zielem. Łatwo je spotkać przy drogach i na skraju lasów latem. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale podobno - prędzej czy później - kurzajka zniknie.
Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Nie rozdrapuj kurzajek!

Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, korzystanie ze wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, ale także na basenie, w saunie, solarium, szatni, wszędzie, gdzie bywa wiele osób. Na basenie rajem dla wirusów są brodziki (mimo płynu odkażającego), przez które trzeba przejść, wchodząc na pływalnię.
Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania wirusów. Sprzyja temu młody wiek (dzieci, dojrzewająca młodzież), drobne urazy skóry na dłoniach, także te powstające przy obgryzaniu paznokci. Niebezpieczne jest też wycinanie skórek i pożyczanie narzędzi do pedicure.
Kurzajki można mieć w każdym wieku. Często mają je rodzice małych dzieci, lekarze, pielęgniarki, a także pedikiurzystki, masażyści oraz osoby z upośledzoną odpornością komórkową.

Jest wiele metod usuwania kurzajek, ale nie wszystkie równie skuteczne

Doświadczeni dermatolodzy twierdzą, że skoro jest wiele metod usuwania kurzajek, to chyba żadna z nich nie jest w stu procentach skuteczna. Jednak zawsze trzeba podejmować kolejne próby pozbycia się takich brodawek.
Starą, ale często skuteczną metodą likwidowania kurzajek jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.
Oporne na leczenie kurzajki można usuwać preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.
W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Małe brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.
Jeśli te metody zawiodą, do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę – zabieg jest bolesny, ale skuteczny.
Zazwyczaj – bez względu na liczbę brodawek – usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: photos.com

Aktualizacja: 05.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 354)
siwa, 17.11.2015 14.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja moich kurzajek pozbyłam się laserowo w bytomskiej klinice Amaryllis, trochę boli, ale za to goi się szybko i nie ma nawrotów. Wcześniej próbowałam różnych maści, wyrywania z korzeniami, ciekłego azotu i efekty były znikome tylko czas stracony
 
OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO, 21.10.2015 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Używałem olejku z drzewa herbacianego dosyć długo, ale pomogło. Zużyłem 2 opakowania. Moczyć kurzajkę, potem wytrzeć skórę do sucha i krople olejku rozsmarować. Robić 2x dziennie. Mi nawet zaczęły kurzajki schodzić jak przestałem stosować olejek.
 
agga180, 05.10.2015 13.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na kurzajkę stosowałam Scholl, który do tanich nie należy. Niestety nie zauważyłam żadnej poprawy. I wtedy tata poradził mi żebym posmarowała kurzajkę jaskółczym zielem. Kurzajkę należy smarować żółtym sokiem, który pojawia się po złamaniu łodygi. Roślina ta rośnie w sumie wszędzie. Po tygodniu nie było śladu po kurzajce. Polecam.
 
vverrra, 21.09.2015 11.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ktoś tu wcześniej wspomniał o Wartixie. Kupiłam, bo wcześniej poleciła mi koleżanka. Łatwy w użyciu i nie boli, co jest ważne szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Można go stosować u dzieci od 4tego roku życia. W moim przypadku okazał się skuteczny. To super środek na kurzajki.
 
Monika, 17.09.2015 12.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ta cytryne trzeba moczyc w zwyklym occie czy moze byc jablkowy??
 
Anna, 31.08.2015 10.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
`Beata jest możliwość kontaktu priv?
 
Beata, 30.08.2015 10.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.od dawna miałam narosl wardze sromowej była to mała narośl .Dopiero teraz zauważyłam ,że to cos powiekszyło sie i przy samej skórze ma inny kolor do tego kiedy sie kąpie lub sie podmywam zaczyna mnie to boleć i oczywiscie przeszkadza.nie wiem co to jest .nie jest to napewno kurzajka.Moze ktos maiał taki sam przypadek?
 
moniczka, 30.07.2015 17.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mogę polecić do przeczytania pewien artykuł, w którym omówiona jest kwestia możliwości zarażenia się kurzajką. Dodatkowo są też informacje o tym, jak rozpoznać kurzajkę na stopie. Sama z niego skorzystałam i jestem zadowolona. Wpadłam na niego przypadkiem i kazało się, że to, co uważałam za niegroźną brodawkę, okazało się kurzajką. Zdecydowałam się na wymrażanie u podologa. Jestem dwa dni po zabiegu i już mam widoczny strupek, więc wszystko przebiega poprawnie. Artykuł jest tutaj jakby ktoś chciał http://wykurzyckurzajke.pl/czy-kurzajki-sa-zarazliwe/
 
marzena-b82, 27.07.2015 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można zlikwidować kurzajki.Na.suchą nogę po umyciu na kurzajki dać lakier bezbarwny do paznokci.Jak wyschnie przykleić plaster-bez opatrunku.Kurzajki-choroba nie będzie mieć powietrza i nie będzie się rozwijać,a po codziennej higienie takiej(ok.4tyg.)zginie.
 
sylka33, 16.07.2015 11.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepiej to sobie kupić Wartix. Nie kosztuje fortuny, a przynajmniej można pozbyć się kurzajki na zawsze i w miarę szybko. Chyba takie wymrażanie jest jedną z szybszych metod jakie w ogóle są dostępne.
 
następne »
strona 1 z 36
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Domowe sposoby na wrastający paznokieć Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby na wrastający paznokieć są przeznaczone dla osób, u których nie widać jeszcze...

więcej

31642

Liszaj płaski: przyczyny, objawy i leczenie

Liszaj płaski to choroba, która może dotknąć skórę, błony śluzowe (np. jamy ustnej), a także...

więcej

29521

Grzybica stóp: rodzaje i objawy Grzybica stóp: rodzaje i objawy

Grzybica międzypalcowa nazywana jest "stopą atlety", bo dotyka najczęściej sportowców. Inne...

więcej

31862

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym...

więcej

52062

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.