Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek?

maska dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
337 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez wirusy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i czasem dość trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

Huckelberry Finn, jeden z bohaterów książki Marka Twaina pt. “Przygody Tomka Sawyera”, miał swoje sposoby na pozbycie się kurzajek. Potrzebował do tego fasoli lub kota, a wszystko odbywało się o północy, na rozstaju dróg albo na cmentarzu. 
Wiele antykurzajkowych czarów znajdziemy też w medycynie ludowej. Dowodzi to tylko tego, z jak starym i dokuczliwym problemem mamy do czynienia. Dziś wciąż trudno pozbyć się brodawek, choć naukowcy nieustannie zgłębiają ten problem. Są one nadal nie do końca poznaną zagadką dla medycyny.

Nie przegap

Kurzajki szpecą skórę i bolą

Kurzajki - szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni – nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Jeżeli wyrosną w okolicy paznokcia, mogą unosić jego płytkę, powodując silny ból.
U osób obgryzających paznokcie brodawki mogą wystąpić także na ustach. Te pojawiające się na dłoniach można uznać za wyjątkowo kapryśne. Bywa, że wyrasta ich bardzo wiele, aż tu nagle w ciągu paru dni wszystkie znikają. Po prostu giną same, choć wcześniej nie pomagało żadne leczenie.
Te, które rozwiną się na stopach, potrafią dać się we znaki, bo wnikają głęboko w skórę i powodują stan zapalny. Uciskane przez ciężar ciała wbijają się jak gwóźdź i znacznie utrudniają chodzenie. Często bywają mylone z odciskami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Taka kuracja nigdy nie kończy się powodzeniem.

Za kurzajki odpowiedzialny jest wirus HPV

Wszystkie brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który ma wiele odmian. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek (verucea vulgaris), np. zwykłe, płaskie, mozaikowe. Wirus brodawczaka nie daje się hodować w laboratoriach na sztucznych podłożach. Dlatego wciąż nie znaleziono skutecznego leku na wszystkie jego szczepy. Dotychczas za pomocą technik molekularnych scharakteryzowano 77 odmian. Dalsze 30 genotypów zidentyfikowano, ale nie zostały jeszcze w pełni poznane.
Niektóre typy HPV mają cechy onkogenne – wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych. Genotypy HPV oznaczone numerami 16, 18 i 33 stwierdza się w śluzówce osób cierpiących na nowotwory narządów płciowych.

Ważne

Ważne

Medycyna ludowa poleca na kurzajki glistnik, nazywany też jaskółczym zielem. Łatwo je spotkać przy drogach i na skraju lasów latem. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale podobno - prędzej czy później - kurzajka zniknie.
Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Nie rozdrapuj kurzajek!

Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, korzystanie ze wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, ale także na basenie, w saunie, solarium, szatni, wszędzie, gdzie bywa wiele osób. Na basenie rajem dla wirusów są brodziki (mimo płynu odkażającego), przez które trzeba przejść, wchodząc na pływalnię.
Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania wirusów. Sprzyja temu młody wiek (dzieci, dojrzewająca młodzież), drobne urazy skóry na dłoniach, także te powstające przy obgryzaniu paznokci. Niebezpieczne jest też wycinanie skórek i pożyczanie narzędzi do pedicure.
Kurzajki można mieć w każdym wieku. Często mają je rodzice małych dzieci, lekarze, pielęgniarki, a także pedikiurzystki, masażyści oraz osoby z upośledzoną odpornością komórkową.

Jest wiele metod usuwania kurzajek, ale nie wszystkie równie skuteczne

Doświadczeni dermatolodzy twierdzą, że skoro jest wiele metod usuwania kurzajek, to chyba żadna z nich nie jest w stu procentach skuteczna. Jednak zawsze trzeba podejmować kolejne próby pozbycia się takich brodawek.
Starą, ale często skuteczną metodą likwidowania kurzajek jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.
Oporne na leczenie kurzajki można usuwać preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.
W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Małe brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.
Jeśli te metody zawiodą, do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę – zabieg jest bolesny, ale skuteczny.
Zazwyczaj – bez względu na liczbę brodawek – usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 05.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 337)
Jacar, 19.03.2015 15.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co mam robić bo jestem zdesperowany i usuwałem kurzajki poprzez ich wypalanie rozgrzanym do czerwoności prętem metalowym ( przypalałem je aż skwierczało ) ale to dało taki efekt że teraz ropa zbiera się w kącikach oczu ,swędzą uszy oraz swędzi w odbycie > Porobiły się tam małe krostki i smyrają !! CO ROBIĆ !!! Jak się tego wirusa pozbyć ? Pozbyłem się wykwitów ale efekt gorszy niż jak miałem kurzajkę .
 
monir34, 12.03.2015 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam sposób na kurzajki efekt 100% Marek szop72@vp.pl
 
monika86, 05.03.2015 12.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też od dłuższego czasu zmagałam się z kurzajkami na stopach. Kupowałam wiele leków, ale najskuteczniejszy okazał się preparat Brodacid marki http://www.inco.pl/. Polecam go każdemu. Nie ma sensu eksperymentować, jak jest skuteczny lek na kurzajki.
 
krzysiek, 04.02.2015 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Miałem kurzajkę na stopie jakieś 5 lat może trochę dłużej nie wiem dokładnie bo tak naprawdę nie wiedziałem że ją mam a jak zauważyłem to ją po prostu olałem bo nie wiedziałem co to jest. Pewnego dnia wymyśliłem sobie że pójdę z tym do dermatologa i on uświadomił mnie że to kurzajka(przed wizytą u dermatologa miałem tylko 1 kurzajkę). Przepisał mi lek Verumal, po około 4 tygodniowym stosowaniu nie przyniosło rezultatu a kurzajek było już ze 4. Poszedłem na kolejną wizytę na której zamrażano mi owe kurzajki i kolejny lek Brodacid. Po stosowaniu leku przez kolejne 4 tyg także nie było rezultatu a kurzajek jeszcze więcej, już nie wiem ile ale w kulminacyjnym momencie było ich chyba ze 25.W akcie desperacji zacząłem sobie je wycinać(nie róbcie tego bo to nic nie daje tylko pogarsza sprawę).Zakupiłem w aptece reklamowany produkt SCHOL do zamrażanie-NIC.Następnie umówiłem się na laserowe usuwanie-300zł i NIC, później spróbowałem z jaskółczym zielem-NIC, kurzajki nadal są i ani myślą zniknąć. Zacząłem czytać w internecie i wyczytałem że niby pomaga okład ze skórki cytryny moczony 24h w occie lub okład z czosnku.Mówię sobie co mam do stracenia przecież to nic nie kosztuje.Zacząłem od skórki z cytryny, moczyłem w occie i przykładałem do kurzajek, zaklejałem plastrem i jeszcze założyłem worek foliowy aby nie wysychało i tak przez 2 tygodnie-efekt znikomy tylko mnóstwo bólu.Pomyślałem że mam ostatnią szansę z czosnkiem i jak to nie pomoże to będę się musiał nauczyć z tym gównem żyć. Więc pokroiłem czosnek w plasterki przyłożyłem do kurzajek, zakleiłem plastrem ,założyłem worek foliowy aby nie wysychało i skarpeta. Po 12 dniach kuracji zaprzestałem stosowania okładu czosnkowego, zrobiły mi się strupki na piętach i kurzajki odpadły. Na razie pozbyłem się problemu mam nadzieję że już nie wrócą te pasożyty.Mam nadzieję że komuś tym wpisem pomogę. Jeżeli nie umiecie się pozbyć kurzajek spróbujcie z czosnkiem. Powodzenie w tej nierównej walce.
 
Mała, 02.02.2015 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja męczyłam się z kurzajką przez ok. 5 lat. Stosowałam Brodacid, Verrumal, preparaty do wymrażania z apteki, usuwanie laserowe, wymrażanie azotem w gabinecie dermatologa. Po pewnym czasie kurzajki wracały. Na początku miałam jedną na palcu u nogi. Później kilka, pojawiły się też na dłoni. Doprowadzało mnie to do rozpaczy. Największy zawód przyniosło leczenie laserowe. Kosztowało sporo, kurzajki odrosły w większej ilości i jeszcze do tego pozostały blizny po laserze. W internecie wyczytałam, że jest taki lek Vericaust i pomógł jakiejś babce, która miała jeszcze poważniejsze problemy niż ja. Kupiłam w aptece internetowej. Po miesiącu stosowania pozbyłam się problemu. Ten lek zawiera b. mocny kwas. Po zastosowaniu tworzy się bąbel jak po oparzeniu. Na ulotce zalecają stosowanie raz na tydzień. Ja stosowałam co 3-4 dni. Przekuwałam bąbel, czekałam aż się trochę wygoi i wznawiałam atak na kurzajkę. Po ok. 5 tygodniach pozbyłam się wszystkich kurzajek. Dodam jeszcze, że w czasie leczenia zrezygnowałam z jedzenia serów pleśniowych. Nie wiem czy ma to jakiś związek. Miałam także problemy z grzybicą stóp. Mąż gdzieś wyczytał, że sery pleśniowe mogą być przyczyną. Wcześniej jadłam tego sporo bo są pyszne. Grzybica po odstawieniu moich ukochanych camembertów też mi przeszła. Teraz mam zdrowe stopy już od roku. Czekałam z tym wpisem przez ten czas , żeby mieć pewność, że podzielę się skuteczną metodą. Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia!
 
Alicja Pietraszek, 30.01.2015 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po prostu przyłorzyłam na trzy noce kawałek kaktusa aloesu od strony środkowej miąsza dobrze jest obciąć norzyczkami kolce.Dobrze zawinełam bandarzem plastrem tak żeby się dobrze trzymało.Proszę mi uwierzyć kurzajki znikły bez powrotnie,mineł od tamtej pory 20 lat mają dziewczyny ręce bez kurzajek.Prosta sprawdzona metoda.Pozdrawiam
 
basia 1989, 25.01.2015 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cześć jestem Basia mam problem z kurzajkami mam ich dużo próbowałam wszystkiego podobno masz zloty środek na ta zarazę proszę cie poradź mi co zrobić
 
hania, 09.01.2015 00.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z jakieś pół roku temu miałam dwie kurzajki teraz mam ich 7 ! co mam robić błagam pomocy boje się powiedzieć rodzicom bo były leczone a teraz co jest 7 co mam zrobić czy jest jakiś domowy sposób ?? Próbowałam je zamrażać ale nic to nie daje :(( Proszę o jak najszybsza odpowiedź :)
 
Mimi, 06.01.2015 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam u podologa. W 3 wizyty usunął mi 2 duże brodawki na pięcie. Extra i bezboleśnie. Szukajcie jak coś pomocy u specjalisty od pedicure takiego leczniczego.
 
kama, 26.12.2014 02.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam z okresu samodzielnego robienia kosmetykow kwas moczowy. Poniewaz przeczytalam, ze mocznik usuwa kurzajki, postanowilam sprobowac usunac moja kurzajke, nieduza, na palcu, wlasnie kwasem moczowym. Wzielam plaster medyczny, zmoczylam woda czesc opatrunkowa i posypalam proszkiem kwasu moczowego. Nakleilam na kurzawke. Dwa razy zmienialam ten opatrunek. Przy zdejmowaniu drugiego kurzajka wyszla!!! Cala!! zabieg usuwania trwal 12godz. Z tym, ze to byla mala kurzawka, Wieksze na pewno trzeba usuwac dluzej. Ale zadzialalo, bardzo szybko, az sama bylam zaskoczona skutecznoscia tego zabiegu.
 
następne »
strona 1 z 34
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

44670

EGZEMA - stres i kontakt z alergenem powiększają wypryski EGZEMA - stres i kontakt z alergenem powiększają wypryski

Egzema inaczej wypryski to stan zapalny skóry, który przejawia się powstawaniem łuszczących się...

więcej

26440

Grzybica stóp: rodzaje i objawy Grzybica stóp: rodzaje i objawy

Grzybica międzypalcowa nazywana jest "stopą atlety", bo dotyka najczęściej sportowców. Inne...

więcej

31862

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

30154

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Sugeruję stosować okłady z lodu na miejsce z opuchlizną. Oczywiście zewnętrznie.

Objawy bólowe, o których wspominasz, są wynikiem przeciążenia - zarówno na skutek pracy, jak i aktywności fizycznej. Może być to związane z zespołem przeciążeniowym kręgosłupa w wyniku zablokowania...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 01, 2015

Ja biorę właśnie tabletki Slimcea na głód. a raczej aby blokowały mi chęć do podjadania. Działają :)

data

Marzec 31, 2015

Mój dietetyk poradził mi abym napisała do tej strony: http://lipocut.pl/ bo dietetyk czytał pozytywne opinie w Glamour i jakiś jeszcze innych czasopisamach.

data

Marzec 31, 2015

za zwyczaj pierw się traci wodę nie kg :-)

data

Kwiecień 01, 2015

brałam kiedyś kilka różnych suplementów z różnym skutkiem. Obecnie biorę Slimcea. Jestem z nich najbardzije zadowolona. Ich bogaty skład (aż 15 naturalnych składników) widać że działa i powoduje uśmiech na mojej twarzy. SPadek wagi jaki osiągam jest tak motywujący.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.