Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek?

maska dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
334 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez wirusy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i czasem dość trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

Huckelberry Finn, jeden z bohaterów książki Marka Twaina pt. “Przygody Tomka Sawyera”, miał swoje sposoby na pozbycie się kurzajek. Potrzebował do tego fasoli lub kota, a wszystko odbywało się o północy, na rozstaju dróg albo na cmentarzu. 
Wiele antykurzajkowych czarów znajdziemy też w medycynie ludowej. Dowodzi to tylko tego, z jak starym i dokuczliwym problemem mamy do czynienia. Dziś wciąż trudno pozbyć się brodawek, choć naukowcy nieustannie zgłębiają ten problem. Są one nadal nie do końca poznaną zagadką dla medycyny.

Nie przegap

Kurzajki szpecą skórę i bolą

Kurzajki - szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni – nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Jeżeli wyrosną w okolicy paznokcia, mogą unosić jego płytkę, powodując silny ból.
U osób obgryzających paznokcie brodawki mogą wystąpić także na ustach. Te pojawiające się na dłoniach można uznać za wyjątkowo kapryśne. Bywa, że wyrasta ich bardzo wiele, aż tu nagle w ciągu paru dni wszystkie znikają. Po prostu giną same, choć wcześniej nie pomagało żadne leczenie.
Te, które rozwiną się na stopach, potrafią dać się we znaki, bo wnikają głęboko w skórę i powodują stan zapalny. Uciskane przez ciężar ciała wbijają się jak gwóźdź i znacznie utrudniają chodzenie. Często bywają mylone z odciskami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Taka kuracja nigdy nie kończy się powodzeniem.

Za kurzajki odpowiedzialny jest wirus HPV

Wszystkie brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który ma wiele odmian. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek (verucea vulgaris), np. zwykłe, płaskie, mozaikowe. Wirus brodawczaka nie daje się hodować w laboratoriach na sztucznych podłożach. Dlatego wciąż nie znaleziono skutecznego leku na wszystkie jego szczepy. Dotychczas za pomocą technik molekularnych scharakteryzowano 77 odmian. Dalsze 30 genotypów zidentyfikowano, ale nie zostały jeszcze w pełni poznane.
Niektóre typy HPV mają cechy onkogenne – wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych. Genotypy HPV oznaczone numerami 16, 18 i 33 stwierdza się w śluzówce osób cierpiących na nowotwory narządów płciowych.

Ważne

Ważne

Medycyna ludowa poleca na kurzajki glistnik, nazywany też jaskółczym zielem. Łatwo je spotkać przy drogach i na skraju lasów latem. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale podobno - prędzej czy później - kurzajka zniknie.
Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Nie rozdrapuj kurzajek!

Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, korzystanie ze wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, ale także na basenie, w saunie, solarium, szatni, wszędzie, gdzie bywa wiele osób. Na basenie rajem dla wirusów są brodziki (mimo płynu odkażającego), przez które trzeba przejść, wchodząc na pływalnię.
Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania wirusów. Sprzyja temu młody wiek (dzieci, dojrzewająca młodzież), drobne urazy skóry na dłoniach, także te powstające przy obgryzaniu paznokci. Niebezpieczne jest też wycinanie skórek i pożyczanie narzędzi do pedicure.
Kurzajki można mieć w każdym wieku. Często mają je rodzice małych dzieci, lekarze, pielęgniarki, a także pedikiurzystki, masażyści oraz osoby z upośledzoną odpornością komórkową.

Jest wiele metod usuwania kurzajek, ale nie wszystkie równie skuteczne

Doświadczeni dermatolodzy twierdzą, że skoro jest wiele metod usuwania kurzajek, to chyba żadna z nich nie jest w stu procentach skuteczna. Jednak zawsze trzeba podejmować kolejne próby pozbycia się takich brodawek.
Starą, ale często skuteczną metodą likwidowania kurzajek jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.
Oporne na leczenie kurzajki można usuwać preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.
W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Małe brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.
Jeśli te metody zawiodą, do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę – zabieg jest bolesny, ale skuteczny.
Zazwyczaj – bez względu na liczbę brodawek – usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 05.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 334)
krzysiek, 04.02.2015 18.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.Miałem kurzajkę na stopie jakieś 5 lat może trochę dłużej nie wiem dokładnie bo tak naprawdę nie wiedziałem że ją mam a jak zauważyłem to ją po prostu olałem bo nie wiedziałem co to jest. Pewnego dnia wymyśliłem sobie że pójdę z tym do dermatologa i on uświadomił mnie że to kurzajka(przed wizytą u dermatologa miałem tylko 1 kurzajkę). Przepisał mi lek Verumal, po około 4 tygodniowym stosowaniu nie przyniosło rezultatu a kurzajek było już ze 4. Poszedłem na kolejną wizytę na której zamrażano mi owe kurzajki i kolejny lek Brodacid. Po stosowaniu leku przez kolejne 4 tyg także nie było rezultatu a kurzajek jeszcze więcej, już nie wiem ile ale w kulminacyjnym momencie było ich chyba ze 25.W akcie desperacji zacząłem sobie je wycinać(nie róbcie tego bo to nic nie daje tylko pogarsza sprawę).Zakupiłem w aptece reklamowany produkt SCHOL do zamrażanie-NIC.Następnie umówiłem się na laserowe usuwanie-300zł i NIC, później spróbowałem z jaskółczym zielem-NIC, kurzajki nadal są i ani myślą zniknąć. Zacząłem czytać w internecie i wyczytałem że niby pomaga okład ze skórki cytryny moczony 24h w occie lub okład z czosnku.Mówię sobie co mam do stracenia przecież to nic nie kosztuje.Zacząłem od skórki z cytryny, moczyłem w occie i przykładałem do kurzajek, zaklejałem plastrem i jeszcze założyłem worek foliowy aby nie wysychało i tak przez 2 tygodnie-efekt znikomy tylko mnóstwo bólu.Pomyślałem że mam ostatnią szansę z czosnkiem i jak to nie pomoże to będę się musiał nauczyć z tym gównem żyć. Więc pokroiłem czosnek w plasterki przyłożyłem do kurzajek, zakleiłem plastrem ,założyłem worek foliowy aby nie wysychało i skarpeta. Po 12 dniach kuracji zaprzestałem stosowania okładu czosnkowego, zrobiły mi się strupki na piętach i kurzajki odpadły. Na razie pozbyłem się problemu mam nadzieję że już nie wrócą te pasożyty.Mam nadzieję że komuś tym wpisem pomogę. Jeżeli nie umiecie się pozbyć kurzajek spróbujcie z czosnkiem. Powodzenie w tej nierównej walce.
 
Mała, 02.02.2015 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja męczyłam się z kurzajką przez ok. 5 lat. Stosowałam Brodacid, Verrumal, preparaty do wymrażania z apteki, usuwanie laserowe, wymrażanie azotem w gabinecie dermatologa. Po pewnym czasie kurzajki wracały. Na początku miałam jedną na palcu u nogi. Później kilka, pojawiły się też na dłoni. Doprowadzało mnie to do rozpaczy. Największy zawód przyniosło leczenie laserowe. Kosztowało sporo, kurzajki odrosły w większej ilości i jeszcze do tego pozostały blizny po laserze. W internecie wyczytałam, że jest taki lek Vericaust i pomógł jakiejś babce, która miała jeszcze poważniejsze problemy niż ja. Kupiłam w aptece internetowej. Po miesiącu stosowania pozbyłam się problemu. Ten lek zawiera b. mocny kwas. Po zastosowaniu tworzy się bąbel jak po oparzeniu. Na ulotce zalecają stosowanie raz na tydzień. Ja stosowałam co 3-4 dni. Przekuwałam bąbel, czekałam aż się trochę wygoi i wznawiałam atak na kurzajkę. Po ok. 5 tygodniach pozbyłam się wszystkich kurzajek. Dodam jeszcze, że w czasie leczenia zrezygnowałam z jedzenia serów pleśniowych. Nie wiem czy ma to jakiś związek. Miałam także problemy z grzybicą stóp. Mąż gdzieś wyczytał, że sery pleśniowe mogą być przyczyną. Wcześniej jadłam tego sporo bo są pyszne. Grzybica po odstawieniu moich ukochanych camembertów też mi przeszła. Teraz mam zdrowe stopy już od roku. Czekałam z tym wpisem przez ten czas , żeby mieć pewność, że podzielę się skuteczną metodą. Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia!
 
Alicja Pietraszek, 30.01.2015 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po prostu przyłorzyłam na trzy noce kawałek kaktusa aloesu od strony środkowej miąsza dobrze jest obciąć norzyczkami kolce.Dobrze zawinełam bandarzem plastrem tak żeby się dobrze trzymało.Proszę mi uwierzyć kurzajki znikły bez powrotnie,mineł od tamtej pory 20 lat mają dziewczyny ręce bez kurzajek.Prosta sprawdzona metoda.Pozdrawiam
 
basia 1989, 25.01.2015 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cześć jestem Basia mam problem z kurzajkami mam ich dużo próbowałam wszystkiego podobno masz zloty środek na ta zarazę proszę cie poradź mi co zrobić
 
hania, 09.01.2015 00.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z jakieś pół roku temu miałam dwie kurzajki teraz mam ich 7 ! co mam robić błagam pomocy boje się powiedzieć rodzicom bo były leczone a teraz co jest 7 co mam zrobić czy jest jakiś domowy sposób ?? Próbowałam je zamrażać ale nic to nie daje :(( Proszę o jak najszybsza odpowiedź :)
 
Mimi, 06.01.2015 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam u podologa. W 3 wizyty usunął mi 2 duże brodawki na pięcie. Extra i bezboleśnie. Szukajcie jak coś pomocy u specjalisty od pedicure takiego leczniczego.
 
kama, 26.12.2014 02.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam z okresu samodzielnego robienia kosmetykow kwas moczowy. Poniewaz przeczytalam, ze mocznik usuwa kurzajki, postanowilam sprobowac usunac moja kurzajke, nieduza, na palcu, wlasnie kwasem moczowym. Wzielam plaster medyczny, zmoczylam woda czesc opatrunkowa i posypalam proszkiem kwasu moczowego. Nakleilam na kurzawke. Dwa razy zmienialam ten opatrunek. Przy zdejmowaniu drugiego kurzajka wyszla!!! Cala!! zabieg usuwania trwal 12godz. Z tym, ze to byla mala kurzawka, Wieksze na pewno trzeba usuwac dluzej. Ale zadzialalo, bardzo szybko, az sama bylam zaskoczona skutecznoscia tego zabiegu.
 
p., 20.12.2014 08.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rozcisnąłem dwie pestki moreli, położyłem na plaster przykleiłem i tak trzy razy. Nie ma tej witaminy w żadnych produktach.
 
Janusz I, 10.12.2014 08.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Próbowałem Jaskółczego ziela. Żadnego efektu!
 
Richard, 26.11.2014 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam czytam i czytam ja miałem kurzajkę na dłoni i ktoś mi poradził abym latem złapał świerszcza inaczej konika polnego i przystawił jego głowę do kurzajki tak zrobiłem pojawiła się zielonkawa ciecz myślę że to coś czym świerszcz trawi ale mniejsza o to zrobiłem takich zabiegów kilka i kurzajka zniknęła po kilku dniach
 
następne »
strona 1 z 34
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Możesz jedynie...

więcej

46183

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym...

więcej

52062

Zanokcica czyli zastrzał: przyczyny, objawy i leczenie zanokcicy Zanokcica czyli zastrzał: przyczyny, objawy i leczenie zanokcicy

Zanokcica - inaczej zastrzał - to choroba wału paznokcia spowodowana nieumiejętnym obcięciem...

więcej

42378

Zapalenie mieszków włosowych: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie Zapalenie mieszków włosowych: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Tego typu zmian nie...

więcej

23882

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Radzę głosić się do lekarza, powiedzieć, jaki ma pani problem i wtedy zostanie zaplanowane badanie USG. Owulacja ma miejsce na około 14 dni przed miesiączką, a więc to, kiedy nastąpi, jest nie do...

Przeskakiwanie w stawie to klikanie, które związane jest ze zmianami, które zachodzą w stawie skroniowo-żuchwowym. Kolejnym objawem dysfunkcji jest wrażenie zatkanego ucha, szumy uszne, bóle ucha....

W przypadku planowania ciąży, jeśli nie ma bezwzględnej konieczności stosowania preparatu Zyx, wskazane jest odstawienie go.

Grupy wsparcia
data

Luty 28, 2015

Systematycznie biorę produkty Sanbios. Suplementy diety tej firmy zwalczają przyczyny chorób ponieważ preparaty roślinne zawierają wiele wiele substancji czynnych. Zwalczane są nie tylko skutki ale i przyczyny. http://www.herbavit.com.pl/category/medycyna-naturalna-sanbios

data

Luty 28, 2015

ja brałam Therm Line fast i efekty szybko było widać. Bez wysiłku przede wszystkim .

data

Luty 28, 2015

ja sobie pomagam therm line'm fast bo do diety trzeba miec cierpliwość :) mnie interseują szybkie efekty

data

Luty 28, 2015

ja mam sprawdzony tabsy Therm Line fast. Szybko i bez wysiłku gubię kilogramy.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.