Kurzajki: jak pozbyć się szpecących brodawek?

maska dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
377 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kurzajki to nic innego, jak wywołane przez wirusy brodawki. Niestety kurzajki są bardzo zaraźliwe i czasem dość trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

Huckelberry Finn, jeden z bohaterów książki Marka Twaina pt. “Przygody Tomka Sawyera”, miał swoje sposoby na pozbycie się kurzajek. Potrzebował do tego fasoli lub kota, a wszystko odbywało się o północy, na rozstaju dróg albo na cmentarzu. 
Wiele antykurzajkowych czarów znajdziemy też w medycynie ludowej. Dowodzi to tylko tego, z jak starym i dokuczliwym problemem mamy do czynienia. Dziś wciąż trudno pozbyć się brodawek, choć naukowcy nieustannie zgłębiają ten problem. Są one nadal nie do końca poznaną zagadką dla medycyny.

Kurzajki szpecą skórę i bolą

Kurzajki - szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni – nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Jeżeli wyrosną w okolicy paznokcia, mogą unosić jego płytkę, powodując silny ból.
U osób obgryzających paznokcie brodawki mogą wystąpić także na ustach. Te pojawiające się na dłoniach można uznać za wyjątkowo kapryśne. Bywa, że wyrasta ich bardzo wiele, aż tu nagle w ciągu paru dni wszystkie znikają. Po prostu giną same, choć wcześniej nie pomagało żadne leczenie.
Te, które rozwiną się na stopach, potrafią dać się we znaki, bo wnikają głęboko w skórę i powodują stan zapalny. Uciskane przez ciężar ciała wbijają się jak gwóźdź i znacznie utrudniają chodzenie. Często bywają mylone z odciskami, wycinane lub smarowane płynami na odciski. Taka kuracja nigdy nie kończy się powodzeniem.

Za kurzajki odpowiedzialny jest wirus HPV

Wszystkie brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który ma wiele odmian. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek (verucea vulgaris), np. zwykłe, płaskie, mozaikowe. Wirus brodawczaka nie daje się hodować w laboratoriach na sztucznych podłożach. Dlatego wciąż nie znaleziono skutecznego leku na wszystkie jego szczepy. Dotychczas za pomocą technik molekularnych scharakteryzowano 77 odmian. Dalsze 30 genotypów zidentyfikowano, ale nie zostały jeszcze w pełni poznane.
Niektóre typy HPV mają cechy onkogenne – wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych. Genotypy HPV oznaczone numerami 16, 18 i 33 stwierdza się w śluzówce osób cierpiących na nowotwory narządów płciowych.

Ważne

Ważne

Medycyna ludowa poleca na kurzajki glistnik, nazywany też jaskółczym zielem. Łatwo je spotkać przy drogach i na skraju lasów latem. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Sokiem należy przez kilka dni smarować kurzajkę. Niekiedy potrzeba na to więcej czasu, ale podobno - prędzej czy później - kurzajka zniknie.
Jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości. Alergicy w ogóle nie powinni go używać.

Nie rozdrapuj kurzajek!

Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, korzystanie ze wspólnego ręcznika, przedmiotów domowych, ale także na basenie, w saunie, solarium, szatni, wszędzie, gdzie bywa wiele osób. Na basenie rajem dla wirusów są brodziki (mimo płynu odkażającego), przez które trzeba przejść, wchodząc na pływalnię.
Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania wirusów. Sprzyja temu młody wiek (dzieci, dojrzewająca młodzież), drobne urazy skóry na dłoniach, także te powstające przy obgryzaniu paznokci. Niebezpieczne jest też wycinanie skórek i pożyczanie narzędzi do pedicure.
Kurzajki można mieć w każdym wieku. Często mają je rodzice małych dzieci, lekarze, pielęgniarki, a także pedikiurzystki, masażyści oraz osoby z upośledzoną odpornością komórkową.

Jest wiele metod usuwania kurzajek, ale nie wszystkie równie skuteczne

Doświadczeni dermatolodzy twierdzą, że skoro jest wiele metod usuwania kurzajek, to chyba żadna z nich nie jest w stu procentach skuteczna. Jednak zawsze trzeba podejmować kolejne próby pozbycia się takich brodawek.
Starą, ale często skuteczną metodą likwidowania kurzajek jest lapisowanie (patyczek lapisowy można kupić w aptece). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.
Oporne na leczenie kurzajki można usuwać preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.
W gabinetach dermatologicznych kurzajki usuwa się poprzez zamrażanie ich ciekłym azotem lub łyżeczkowanie. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Małe brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.
Jeśli te metody zawiodą, do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę – zabieg jest bolesny, ale skuteczny.
Zazwyczaj – bez względu na liczbę brodawek – usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: photos.com

Aktualizacja: 05.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 377)
sisi, 17.06.2017 17.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uwaga - ten post jest mój i wklejam go na wielu forach ... Ok jestem pod wrażeniem ,a jednocześnie wściekła na siebie,że tak długo czekałam z użyciem tego preparatu , Stosowałam już wszystko - od domowych sposobów poprzez preparaty aż po wymrażanie i laser . Oczywiście na mnie laser tylko zadziałał i na mojego synka też. Sama wypalanie nie jest bolesne, ale zastrzyk znieczulający boli strasznie . Mając tą wizję w głowie,znowu zaczęłam za wszelką cenę szukać jakiegoś cudownego leku . Poszukiwania przyspieszył fakt, że synek dostał wielką kurzaję z boku palca u stopy, która strasznie mu przeszkadzała i bolała . Bezsilna i niewierząca w działanie, zdecydowałam się wreszcie na zakup wyciągu z ziela jaskółczego , ale ... że to roślina , to nie liczyłam na nic . Posmarowałam kurzaję kropelką wyciągu i nic , nawet nie piekło, a powinno wg ulotki . Po jakiś 15 min. synek zaczął pojękiwać ,że go boli ... no to się ucieszyłam, że przynajmniej wody mi nie sprzedali :) Po 1h synek przykuśtykał z płaczem,że go boli nóżka . Patrzę , a tam cała kurzajka wyżarta i się sączy ! Kurcze , przestraszyłam się ! Po jakiś 30 min. wszystko przyschło i przestało boleć i poszliśmy spać . Rano z ciekawością spojrzałam na nóżkę i oczom moim ukazał się cud :)!!!! Kurzajki nie było :)))) Cała została wyżarta i został tylko mały strupek ! I po wszystkim . U mnie było dokładnie tak samo, tylko dłużej bolało . Kurzajki już nie ma , a była wielka i wbita w stopę. Jestem zachwycona , szczęśliwsza,że to działa , tylko czemu nigdy po to ziele nie sięgnęłam ?Tyle pieniędzy wydane na preparaty i zabiegi i ciągle to pytanie : czemu żaden lekarz mi tego nie polecił ???? Wnioski wyciągnijcie sami ...
 
gość, 05.06.2017 09.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie brodacid po roku stosowania nic nie dał. tylko ocet jabłkowy pomógł
 
Kon, 03.05.2017 00.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zamrażanie ciekłym srebrem?? Metal topi się w temp 961,7 st Celsjusza. Na pewno nie zamrozisz nim stopy Hahaha
 
Andrzej, 24.04.2017 15.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ile ci płacą?
 
goha, 12.04.2017 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
syn po basenie mial na stopie ogromna i wyleczylismy przez namoczenie w soli, potem przykladanie wacikiem mokrym w occie jablkowym i przykryc na noc plaster cytryny. co dwa dni powtarzac i dodatkwo martwy naskorek delikatnie oderwac. Uschnela po tygodniu.
 
Joanna93, 30.12.2016 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak wyleczyłam po 2 latach kurzajkę!!!!! Miałam na małym palcu u stopy uporczywą kurzajkę. U jednego podologa kilkukrotnie ją wymrażałam - niestety odrosła, następne u tego samego lekarza ponownie powtórzyłam wymrażanie ciekłym azotem. Niestety nadal odrosła i pozostała taka sama. Potem kupiłam sama preparat do wymrażania i staram się ją usunąc, ale dalej sytuacja się powtarzała. Po jakimś czasie poszłam do innego podologa na wymrażanie ciekłym srebrem. Polegało to, że co tydzień chodziłam na wizyty za każdym razem miałam usuwany martwy naskórek z kurzajki a potem smarowano miejsce ciekłym srebrem. Po 7 wizycie w końcu kurzajka zostałą wydłubana w całości. Po miesiącu odrosła i wokół wysypało kilkanaście mniejszych czarnych kropeczek. MÓJ PRZEPIS: Kupiłam w aptece płyn brodacic. (taki lakier do smarowania brodawek) Codziennie rano i wieczorem smarowałam kurzajkę. Wieczorem zanim posmarowałam pół godziny przed aplikacją moczyłam stopę w wodzie w mydłem i zdrapywałam białą błonkę potem smarowałam brodacidem, a rano już tylko smarowałam kolejną warstwę. I tak dzień w dzień aż pozbyłam się małych kropek wokół i ogromnego korzenia. Zostało mi spore wgłębienie ale skóra narosła i nie widać już miejsca po bitwie. Po 2 latach męczarni i wydaniu około 300 zł kupiłam środek za 15 zł i połączyłam go z moczeniem nóg.
 
Jolanta, 13.09.2016 12.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój syn ma 8 lat. W szkole miał zajęcia na basenie. Po kilku razach wrócił z dziwnym zgrubieniem na środkowej części stopy. Natychmiast poszlismy do lekarza pediatry. Lekarz stwierdził, że nie ma się czym martwić i jest to odcisk. Zaniepokojona tym, że ''odcisk'' rozprzetrzenił się również i na drugą stopę postanowiłam skorzystac z wizyty u podologa w centrum stopy w Łodzi. Odrazu stwierdzono, że jest to brodawka hpv, został przeprowadzony zabieg, nieinwazyjny. Poinstruowano nas o dalszym sposobie leczenia. Po brodawkach u mojego syna nie ma już śladu.
 
KINIA, 31.07.2016 14.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
JA WYLECZYŁAM CÓRCE PRZYKŁADAJĄC NA NOC SKRZEP Z KRWI(zawinąć)
 
kerria, 13.07.2016 19.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mialem to diabelstwo i wiem jak to denerwuje muj dziadek powiedzial mi ze gdy bede na grzybach to mam sobie posmarowac brodawke tymi czrnymi slimakami co laza po lesie chyba z 5 razy bylem w lesie co pare dni i smarowalem zniklo nic nie zostalo a dziadzius byl lesniczym i mowil ze natura ma sposoby
 
..., 01.07.2016 17.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na palcu serdecznym u ręki obok paznokcia pojawiłą mi się kurzajka, wydaje mi się że obgryzłam skókę. Boli jak nie wiem co, i wygląda obrzydliwie, czy wie ktoś co mogę z nią zrobić? :(
 
następne »
strona 1 z 38
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

315

Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami? Domowe sposoby na grzybicę stóp. Jak wyleczyć grzybicę stóp naturalnymi środkami?

Domowe sposoby na grzybicę stóp pozwolą nam szybko zwalczyć infekcję grzybiczą o łagodnym przebiegu...

więcej

286

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

279

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Możesz jedynie...

więcej

278

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.