Seks oralny a rak jamy ustnej

2016-06-20 12:59 dr n. med. Krystyna Knypl, internista

Badania wykazują, że uprawianie seksu oralnego może powodować raka jamy ustnej. Winny jest wirus HPV, który jest również odpowiedzialny za raka szyjki macicy.

Seks oralny ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób, zwłaszcza młodych, jest przekonanych, że jest to bezpieczniejsza forma kontaktów seksualnych niż seks klasyczny, głównie z powodu wyeliminowania ryzyka niepożądanej ciąży. Jednak popularny seks francuski wiąże się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi. Do tej pory niewiele było o nich wiadomo nie tylko zwykłym uczestnikom miłosnych igraszek, ale nawet lekarzom zajmującym się seksuologią w sposób naukowy.

Seks oralny może być źródłem zakażenia wirusem HPV

Dane statystyczne pochodzące z National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych oparte na analizie danych ponad 17 tysięcy przypadków zachorowań na nowotwory jamy ustnej wykazały iż jednym z czynników ryzyka jest uprawianie seksu oralnego z osobami zarażonymi wirusem brodawczaka ludzkiego. Na całym świecie żyje około 630 mln ludzi zainfekowanych wirusem HPV. Przy czym zakażenie to jest najbardziej rozpowszechnione wśród ludzi młodych w wieku 18-28 lat. Większość zarażeń przebiega bezobjawowo i ustępuje w ciągu 2 lat dzięki immunologicznym mechanizmom obronnym organizmu. Jednak w przypadkach gdy dochodzi do zakażenia najbardziej groźnymi typami wirusa, może w dalszym przebiegu infekcji dojść do rozwoju zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy lub innych narządów w układzie moczowo-płciowym.

Seks oralny a nowotwory jamy ustnej (migdałków, języka, podniebienia)

Do tej pory wiadomo było, że jeżeli mężczyzna jest nosicielem wirusa HPV i uprawia seks w sposób klasyczny to jego partnerka jest być narażona na rozwój raka szyjki macicy. Obecnie wiadomo, że każdy sposób uprawiania seksu może wiązać się z przeniesieniem zakażenia na partnera.

Badania nad istnieniem zależności pomiędzy seksem oralnym a nowotworami jamy ustnej zostały podjęte w związku z zaobserwowanym wzrostem częstości zachorowań w latach od 1973 do 2004 na nowotwory podniebienia, podstawy języka oraz migdałków szczególnie wśród młodych Amerykanów. Częstość zachorowania wzrasta o 3% każdego roku. Najczęstsze lokalizacje raka to migdałki i podstawa języka. W badaniu przeprowadzonym przez słynny amerykański szpital John Hopkins Hospital, w którym szczegółowo analizowano 130 pacjentów z tego typu nowotworami, ustalono, że przy zakażeniu wirusem HPV i uprawianiu seksu oralnego możliwość rozwoju raka wzrasta aż 32-krotnie.

Wymienia się także następujące czynniki powodujące zwiększone ryzyko rozwoju guzów złośliwych w obrębie jamy ustnej:

  • zła higiena,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu (powyżej 15 drinków na tydzień),
  • zażywanie marihuany,
  • oczywiście seks oralny z osobami, które miały wielu partnerów.

Autorzy opracowania podkreślają, że związek między nowotworami jamy ustnej a seksem oralno-genitalnym jest dobrze udokumentowany na drodze naukowej.

Ważne

Wirusy HPV

Istnieje wiele typów wirusa HPV o zróżnicowanej sile zwiększania ryzyka zachorowania na nowotwór. I tak drobnoustroje typu 6,11 – dają niewielkie ryzyko rozwoju zmian łagodnych. Typu 33,35,39,40,43,51-56,58 dają umiarkowane ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Natomiast wirusy typu 16,18, 31 i 45 dają wysokie ryzyko rozwoju nowotworu.

Wirus HPV - czy jesteś jego nosicielem?

Codzienna higiena narządów płciowych jest bardzo istotna, ale nie chroni przed zarażeniem się wirusem brodawczaka ludzkiego. Ryzyko rośnie, jeżeli partnerzy mieli wcześniej lub aktualnie innych kochanków, przy czym im większa jest liczba partnerów tym większe ryzyko zarażania się.

Dla upewnienia się czy nie jesteś nosicielem groźnego wirusa wskazane jest wykonanie specjalnego testu – jest to badanie molekularne DNA wirusa HPV metodą PCR (od ang. Polymerase Chain Reaction). Opiera się ono na wykorzystaniu reakcji łańcuchowej polimerazy, umożliwiającej bardzo szybkie namnażanie się kopii wirusa. Jest to bardzo czuły pomiar umożliwiający wykrycie HPV w bardzo wczesnej fazie zakażenia.

Żeby wykonać badanie, należy skontaktować się z placówką wykonującą takie testy. Placówka musi zamówić wcześniej próbówkę ze specjalnym podłożem w której umieszczony będzie wymaz ze śluzówek narządów płciowych. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi od 7 do 21 dni (jest to bardzo skomplikowane nowoczesne badanie genetyczne).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
terni
|

Pisze się tylko o zagrożeniu rakiem jamy ustnej przy seksie oralnym. Pomija się natomiast znacznie częstsze infekcje bakteryjne czy grzybicze, które są również przykre. Zachowanie higieny takiego zagrożenia nie eliminuje. Doświadczyłem tego i do oralu nigdy się nie skłonię.

gej.pl
|

co za psychotyczne podejscie do rzeczywistoscie od razu widac skrzywienie religijne
jedna osoba moze miec sex 100 razy oralny i nie zlapac nic
druga moze to zrobic raz i zlapac

DZON
|

W 1972 roku w USA powstał film "Głębokie gardło". W 1973 zaczęły się wzmożone zachorowania na raka jamy ustnej... To straszne jak zgubny wpływ ma na nas telewizja i jak łatwo połykamy wartości, które niesie ... :(

DRAGON N22v4p
|

Mieli moi poprzednicy słuszną rację pisząc , że to kara Boska, kanibalizm itd, itp. Dajcie ludzie cywilizowani spokój!!! I gdzie tu widać tą cywilizację?! Zachowanie gorsze jak za kanibalizmu. Nawet w tamtych czasach nie świntuszyli tak jak teraz. Nie znali takich wydziwiań. Wielcy mi cywilizowani teraz ludzie. Niech wezmą się i liżą krowom i innym zwierzętom. Dostaną kopa od krowy to może zaskoczy im przesunięta klepka w głowie. Szkoda pisać i gadać! Tej bez kulturowej hołoty nie da się już chyba naprawić.

Da. Da.
|

wyglądają w jamie ustnej tak samo jak na ciele ( w miejscach intymnych).
Często pojawiaja się w wewnetrznej stronie warg, na podniebieniu górnym i dolnym ( są minimalne widoczne jedynie pod światło) w przełyku górnym, na migdałkach podniebiennych i między górna a dolną szczęką. Prowadzą do raka gardła w młodym wieku 18-25 lat oraz do raka krtani po 60 roku życia. Kłykciny równiez można wypalić laserowo, ale jeśli nie poprawi się swojego stanu zdrowia to powrócą i będzie je trudniej wyleczyć. Brodawczaka ludzkiego nie wolno ignorować. Nalezy odwiedzić laryngologa. On może zlecić wymar w celu sprawdzenia czy nie ma miejsc rakowych.

marzena
|

"Lecz kto by się stał powodem grzechu dla innych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" - uczy nas nasz Pan Jezus Chrystus.
Bardo dobrze kara boska za obrzydliwość plugastwo

addsda
|

"analizie danych ponad 17 tysięcy przypadków zachorowań na nowotwory jamy ustnej wykazały iż jednym z czynników ryzyka jest uprawianie seksu oralnego z osobami zarażonymi wirusem brodawczaka ludzkiego"
Więdz z osobami niezarażonymi jest bezpieczny ;)

olo
|

próchnicą

Kornik
|

Chce uprawiac sex oralny z moja byłą czekam tylko na jej znak boje sie ze czyms sie zaraze prosze pomozcie jak mozna sie od tego zabezpieczyc ?

Mikołaj
|

Zaraz napiszą gdzieś że od seksu się umiera! Ludzie dajcie na luz!'