Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy. Jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła?

Objawy nowotworów jamy ustnej i gardła nie są specyficzne. Pierwsze objawy raka jamy ustnej mogą przypominać zakażenia rozwijające się w obrębie błony śluzowej, np. aftę. Z kolei symptomy raka gardła są podobne do objawów infekcji górnych dróg oddechowych. To znacznie utrudnia postawienie szybkiej diagnozy i wyleczenie nowotworu. Sprawdź, jak rozpoznać raka jamy ustnej i gardła.

Objawy nowotworu jamy ustnej i gardła zwykle nie są rozpoznawane w początkowym stadium choroby. Pacjent, który zauważa zmianę na języku czy wardze, zwykle nie podejrzewa, że to początek nowotworu. Wówczas przez długi czas bezskutecznie stosuje środki antyseptyczne (np. przeciwko aftom). Podobnie jest w przypadku raka gardła, którego objawy są podobne do symptomów infekcji górnych dróg oddechowych. Wówczas chory stosuje leki na chrypę i ból gardła - pierwsze objawy nowotworu gardła. Z tych powodów pacjenci zgłaszają się do lekarza już z objawami sugerującymi znaczny stopień zaawansowania raka. Dlatego jeśli zmiana w jamie ustnej (np. afta) lub chrypka czy ból gardła, pomimo leczenia, utrzymują się powyżej 2 tygodni, należy udać się na wizytę kontrolną.

Nowotwory jamy ustnej i gardła: objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami raka jamy ustnej są białe albo czerwone plamki albo owrzodzenia lub guzki. Mogą one być umiejscowione na bocznej powierzchni języka (rak języka) lub na czerwieni wargowej, zwykle dolnej (w raku wargi). Rak dna jamy ustnej zwykle nacieka na część bocznej jamy. Z kolei rak policzka zwykle jest zlokalizowany przy ujściu ślinianki. Guz może pojawić się także na dziąśle, podniebieniu twardym i trójkącie zatrzonowcowym (za drugim zębem trzonowym w żuchwie trzon żuchwy przechodzi w gałąź żuchwy). Wówczas pojawiają się:

  • ból
  • uczucie drętwienia w jamie ustnej
  • szczękościsk
  • krwawienie z jamy ustnej
  • ślinotok
  • nieprzyjemny zapach z ust

Z kolei pierwsze objawy raka gardła to chrypka, która trwa dłużej niż 2 tygodnie, i ból gardła. Poza tym chory może skarżyć się na trudności w oddychaniu, a w zaawansowanym stadium choroby na duszności i uczucie ciała obcego w gardle, a także na ból przy połykaniu, który często promieniuje do ucha. Często objawem towarzyszącym jest nieprzyjemny zapach z ust.

Ważne

W obu przypadkach charakterystycznym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych szyi, będące skutkiem przerzutów nowotworu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
moniatkd
|

Witam Pania. Czy polipy przeszkadzały w połykaniu? Ja zapewne mam raka bo od 2011 roku boli mnie gardło. Teraz czuję nie tylko ból ale i ucisk jednostrony w swietle gardła/krtani-trudno zlokalizowac.

ITOJA
|

mam n34 i jeszcze nigdy bylem na swinngerparty

Renia
|

Witam mam 49 lat i naleze do grupy wysokiego ryzyka,po przeczytaniu tego artykolu niezle sie przestraszylam,od ubieglego roku mam klopoty z gardlem-ciagle czerwone,bolesne i chrypka,bol prawego ucha i tkliwa szyja po tej stronie,pojawil sie w polowie roku bialy polip z prawej strony w jamie ustnej, w ciagu kilku m-cy urosl ok.1.5 cm.Lekarz zlecil usunieciecie polipa bo to nie rak.dodam,ze w ostatnich 12 m-cach zazylam 5 antybiotykow wlacznie z penicylino podobnym/uczulenie na penicyline/ zwiazanych z ta INFEKCJA-jak to nazwal lekarz,niestety nie ma zadnej poprawy,teraz czekam na wynik badania wycinka.Wiem,ze bez badan nie powinnam panikowac,ale jestem bardzo przestraszona