Operacja prostaty - powikłania po chirurgicznym usunięciu stercza

60 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nowotwór gruczołu krokowego atakuje zwykle mężczyzn po pięćdziesiątce. Jeżeli zgłoszą się do lekarza wcześnie, można zastosować łagodną terapię. Gdy zaniedbają zdrowie, czeka ich usunięcie prostaty, które prawie zawsze grozi powikłaniami.

Rak prostaty może być leczony różnymi metodami - stosuje się kilka metod: radioterapię, brachyterapię, czyli naświetlania wewnętrzne, hormonoterapię oraz klasyczny zabieg operacyjny. Każda z nich niesie ze sobą określone powikłania. Najbardziej nasilone - po chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego. Zwykle jest to stałe lub czasowe nietrzymanie moczu oraz impotencja. Po innych rodzajach terapii takie kłopoty także się zdarzają, ale z czasem ustępują, a z tymi, które pozostają, można sobie radzić. Wiele zależy od przestrzegania zaleceń lekarskich i psychicznego nastawienia pacjenta.

Impotencja po operacji prostaty

Zwykle ubocznym skutkiem usunięcia gruczołu krokowego (stercza) jest uszkodzenie nerwów, które przebiegają po obu jego stronach. Ponieważ są to nerwy odpowiedzialne za powstanie i utrzymanie wzwodu, pacjent po takiej operacji ma kłopoty z potencją. 
W ostatnich latach została wprawdzie opracowana technika umożliwiająca zachowanie tych nerwów, ale coraz więcej urologów twierdzi, że jej stosowanie nie jest bezpieczne dla chorego. Okazuje się bowiem, że nawet najbardziej doświadczony chirurg może pozostawić znaczną część komórek nowotworowych w organizmie.

Lekarze, których pacjenci obarczają winą za pooperacyjną impotencję, bronią się. Twierdzą, że kłopoty z erekcją ma 50 proc. mężczyzn po 45. roku życia, niezależnie od tego, czy chorują na prostatę czy nie. Często jest to skutek wysokiego poziomu cholesterolu, powszechnie występującego nadciśnienia tętniczego, także udarów i choroby Parkinsona.

Jeżeli podczas leczenia zastosowano tylko radioterapię, zaburzenia erekcji dotyczą ok. 67 proc. mężczyzn. Zwykle ustępują w pierwszym roku po zakończeniu naświetlań. Podobnie dzieje się po brachyterapii oraz leczeniu hormonalnym. Ta ostatnia metoda powoduje jednak całkowitą utratę libido, czyli popędu seksualnego. Specjaliści twierdzą, że jest to związane ze znacznym obniżeniem stężenia testosteronu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.07.2017 15:51
Mój znajomy opowiadał, ze dobrze (jako działanie wspomagające oczywiście) jest stosować Bee Pearl. Jest to ekstrakt pierzgi pszczelej w kapsułkach. Ma dużo witamin i minerałów i jest przyswajalna w 80%. Działa antynowotworowo i przeciwbakteryjnie.
Nie zarejestrowany, 16.04.2016 19:15
JESTEM PO OPERACJI LAPAROSKOPOWEJ W KIELCACH 6 lat , POTEM 21 NAŚWIETLAŃ W C.O. W W- WIE . OBECNIE PSA 4.04 , MAM CZĘSTOMOCZ JESTEM NASTAWIONY OPTYMISTYCZNIE , POZDRAWIAM GLADIATORÓW.
 

Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji po leczeniu raka prostaty

Zaburzenia erekcji występujące po leczeniu raka prostaty można zlikwidować tymi samymi metodami, które stosuje się przy impotencji powstałej z innych przyczyn.

  • Leki doustne. Największe zadowolenie osiągają panowie stosujący Viagrę, Levitrę oraz Cialis. Aby jednak pigułka okazała się skuteczna, należy ją zażyć godzinę przed planowanym stosunkiem. Potrzebna jest także dłuższa niż zwykle gra wstępna, która odpowiednio pobudzi nerwy miednicy i dzięki temu doprowadzi do wzwodu.
    Przed zastosowaniem leków konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nie powinni ich przyjmować panowie z niewydolnością serca, nadciśnieniem oraz regularnie zażywający nitroglicerynę
  • Leki podawane bezpośrednio do cewki moczowej. Wielką popularnością cieszy się alprostadyl (MUSE), mały czopek wkładany do prącia za pomocą specjalnego aplikatora. Gdy czopek się rozpuści, następuje wzwód.
  • Iniekcje robione w skórę prącia. Panowie, którzy nie mogą stosować np. Viagry, niekiedy wybierają zastrzyki ze specjalnych związków chemicznych, wykonywane w prącie na kilkanaście minut przed zbliżeniem. Zanim jednak podejmie się decyzję o przyjmowaniu tego typu zastrzyków, trzeba koniecznie skontaktować się z urologiem. Trzeba również sprawdzić, czy naczynia krwionośne dobrze funkcjonują. Jeżeli mężczyzna cierpi na nadciśnienie, przeszedł zawał lub udar, nie powinien korzystać z tej metody. Jeżeli naczynia krwionośne nie są sprawne, może dojść do tzw. bolesnego wzwodu, który czasem utrzymuje się nawet sześć godzin. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, bo naczynia krwionośne w członku mogą zostać uszkodzone.
  • Wszczepienie specjalnego podnośnika. Niektórzy panowie decydują się na chirurgiczne umieszczenie w członku niewielkiego urządzenia, które unosi prącie.
  • Przeszczep nerwów. Być może już niedługo będzie można leczyć impotencję, przeszczepiając do penisa nerwy z innych części ciała. Na razie ta metoda jest jeszcze na etapie eksperymentów.

Nietrzymanie moczu - powikłanie po usunięciu prostaty

Choć problemy ze wzwodem pogarszają jakość życia mężczyzny, najbardziej kłopotliwym powikłaniem po operacji prostaty jest nietrzymanie moczu. Z mniejszym lub większym nasileniem występuje ono u wszystkich operowanych mężczyzn, ale może się pojawić także po chemio - lub radioterapii.
W zależności od zastosowanej metody leczenia występuje kilka postaci dolegliwości.

  • Po chirurgicznym usunięciu prostaty pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, nazywane także niewydolnością zwieracza pęcherza moczowego. Podczas operacji dochodzi zwykle do uszkodzenia (nie jest to błąd lekarski!) tzw. zwieracza wewnętrznego, który znajduje się na samym czubku stercza i trudno go oddzielić od reszty wycinanego gruczołu.
  • Po naświetlaniach, czyli radioterapii panowie zwykle cierpią na tzw. nietrzymanie moczu z powodu parcia. Mocz stale wycieka, bo osłabione mięśnie zwieracza nie zatrzymują go w pęcherzu. Dolegliwość może być również skutkiem nadmiernego rozrostu blizn, które tworzą się w okolicy szyi pęcherza.

Powikłania po operacji prostaty mijają same

U większości panów nietrzymanie moczu spowodowane usunięciem stercza ustępuje w ciągu 6-12 miesięcy. Po naświetlaniach powrót do pełnej sprawności zwieracza pęcherza trwa nieco dłużej. Choć do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, przypuszcza się, że napromieniowane mięśnie i nerwy gorzej się regenerują. Leczenie dolegliwości zależy od jej rodzaju. Jednak we wszystkich przypadkach najważniejsze jest regularne oddawanie moczu, tzn. co trzy godziny, i unikanie napojów zawierających kofeinę, bo podrażnia nerki i powoduje zwiększone wytwarzanie moczu. Trzeba też znacznie ograniczyć picie piwa, które jest moczopędne. Pomocne jest unikanie ostro przyprawionych i kwaśnych potraw. W tym czasie konieczne jest stosowanie specjalnych wkładek zabezpieczających przed moczeniem bielizny i ubrania. Są one pod ubraniem niewidoczne i nie ograniczają poruszania się. Niektórzy panowie nie chcą nosić wkładek higienicznych i wybierają specjalny zacisk na członek. Jest to bardzo skuteczne urządzenie. Gwarantuje, że żadna kropla moczu nie wydostanie się na zewnątrz, ale można je nosić tylko przez kilka godzin. Pozostawione na cały dzień uszkadza skórę prącia oraz naczynia w jego wnętrzu.

Ważne

Ważne

To, w jakim stopniu operacja prostaty wpłynie ma męskość pacjenta, w dużej mierze zależy od jakości wzwodu przed zabiegiem, a także stanu zachowania nerwów. Ci, u których wykonano zabieg metodą oszczędzającą nerwy, a którzy mimo to mają potem problemy z potencją, mogą liczyć na poprawę w ciągu kilkunastu miesięcy.

Metody leczenia powikłań po operacji prostaty

W ostatnich latach nietrzymanie moczu u mężczyzn leczy się zastrzykami z kolagenu. Jest to białko, które występuje w ludzkim organizmie, ale do iniekcji wykorzystuje się kolagen zwierzęcy. Dlatego wcześniej należy wykonać testy skórne, aby się przekonać, że mężczyzna nie jest na niego uczulony. Kolagen wstrzykiwany jest do szyi pęcherza i podpęcherzowego odcinka cewki moczowej. Dzięki temu poprawia się elastyczność włókien i mięśni wokół pęcherza. Gdy mężczyzna jest podniecony, mięśnie automatycznie się zaciskają i pomagają uzyskać wzwód. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zwykle trzeba wykonać 3-4 zastrzyki. U niektórych panów zastrzyk nie likwiduje całkowicie nietrzymania moczu, ale zawsze istotnie je ogranicza. Godne polecenia są tzw. ćwiczenia Kegla, ponieważ wzmacniają mięśnie dna miednicy. Żeby zidentyfikować te mięśnie, wystarczy spróbować zatrzymać strumień moczu w czasie jego oddawania. Ćwiczenia polegają na ściskaniu i rozluźnianiu tych mięśni przez co najmniej 20 minut. Ćwiczyć można wszędzie: w autobusie, pracując przy komputerze itd. - ale trzeba robić to codziennie. Niestety, ćwiczenia Kegla nie pomogą mężczyznom, którzy byli poddani naświetlaniom miednicy.

Uwaga! Rak prostaty może powrócić

Najczęściej dzieje się tak po terapii naświetlaniami. Ale nawet po radykalnej prostatektomii, czyli usunięciu gruczołu sterczowego, takie ryzyko istnieje. Większość mężczyzn sądzi, że operacja raz na zawsze uwolniła ich od zagrożenia. Ale to nieprawda. Nawrót choroby dotyczy ok. 30 proc. pacjentów. Najczęściej tych, którzy późno zgłosili się do lekarza i u których przed operacją komórki nowotworowe wydostały się poza gruczoł krokowy. Może być to też skutkiem wycięcia stercza ze zbyt małym marginesem zdrowej tkanki, która nie powinna zawierać komórek nowotworowych. Dlatego po operacji pacjent musi regularnie kontrolować poziom PSA, czyli specyficznego białka wykorzystywanego do diagnozy zmian nowotworowych prostaty. Ważny jest bowiem czas, w jakim po zabiegu pojawiło się ono we krwi oraz szybkość, z jaką podwyższa się jego poziom. Mając te informacje, lekarz może wybrać dodatkową metodę leczenia lub tzw. czujne wyczekiwanie, czyli pomiar PSA co 3-6 miesięcy. Jeśli rak postępuje szybko, zaleca się naświetlania, terapię hormonalną lub ponowną operację, aby usunąć ogniska nowotworowe z okolic pęcherza.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 60)
kowalski, 03.10.2016 04.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
B.proszę,napisz mi więcej na temat tej metody "samoleczenia". mtm7@vp.pl
 
renegat, 20.03.2016 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze Cie renegat jesli to czytasz co napisałes .pomóz mi gdzie i jak mam trzymac te dłonie ,mam tez miec usunieta prostate czego bardzo sie boje a wczesniej mam miec biopsje pomóz mi moj adres na poczte to sanmen@onet.pl
 
gibb, 26.01.2016 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chyba nie taki szczęściarz jak dostajesz hormony (po operacji w przypadku przerzutów w węzłach albo w kościach, albo ci tym robotem da vinci zostawili kawałek prostaty z rakiem; w trakcie hormonów Wiagra nie działa, bo libido w związku z obnizką testosteronu spada do zera); tak cie poinformowali swiss made lekarze, ze najpożeniej po 2 latach od hormonów się psa podniesie i trzeba chemii lub naswietlań? mimo wszystko zycze sukcesów, ale nie chwal bezkrytycznie niemieckojezycznych kantonów bo nie wszystko złoto co się świeci
 
paul, 26.01.2016 11.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak powstają "mity z satelity" To nie jest kwestia LAPAROSKOPII (operacji o takim samym zakresie jak zabiegu otwartego) tylko chirurga i ośrodka. Trzeba się było wcześniej zapytać ile takich operacji zrobił i jakie ma wyniki. Ale na szczęście są sztuczne zwieracze.
 
racjonalista, 21.12.2015 08.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do renegat =>i właśnie w ten sposób, po przeczytaniu tego komentarza, umrze kilka osób. Bo zamiast się leczyć, będą nabijać kasę kolejnemu znachorowi. Czy nikogo z Was nie zastanowiło, że jeśli ta metoda by działała, nikt by nie umierał na raka, żadnego ? koncerny farmaceutyczne by bankrutowały, a lekarze nie mieli by co robić. Myślenie nie boli. A czasem warto spróbować
 
szcsęściarz, 18.09.2015 23.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. też mam problem z seksem, a i moje zapotrzebowanie na te przyjemności spadło prawie do zera. Jedyne szczęście to że usunięto mi prostatę 09-2014 przy PSA 15,4 na robocie Da Vinci. Chyba nic nie uszkodzili bo czuję wszystko. Teraz jestem na kuracji hormonalnej od 9 m-cy. Moje PSA teraz jest nie wykrywalne. Jeszcze zostało 15 miesięcy kuracji. Po operacji zaaplikowano mi rehabilitacje . Nauczyłem się trzymać po kilka godzin kaszleć i kichać. Mierzyli mi nawet siłę uścisku pośladków i odbytnicy. Nawet mierzyłem przez 1 miesiąc ile sikam i ile razy dziennie. Tyle tylko że to jest w Szwajcarii. Zwolnienie lekarskie trwało tylko 2 miesiące. Już od Listopada 2014 pracuję. Dzisiaj miałem 4-ty zastrzyk. Wszystko pokrywa ubezpieczalnia. Jestem szczęśliwy bo lekarze i szpitale przypominają mi o badaniach, terminach i dają leki w gabinetach. Jedynie co muszę odebrać sam z apteki to Wiagra. Mam roczną receptę i płacę za nią przez ubezpieczenie. Współczuję Wszystkim i życzę zdrowia. Szczęściarz
 
Mirek, 16.09.2015 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem już po operacji oraz po 25 naświetleniach.Waga moja teraz to 85kg z 94kg.Mam kłopoty z trzymaniem moczu,a o sprawach łóżkowych z kobietą trzeba zapomnieć(może narazie-tak się pocieszam).PSA po operacji 0,12 muszę wykonywać teraz co 3 miesiące
 
Mirek, 24.06.2015 17.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem przed operacją laparoskopową usunięcia całkowitej prostaty lekarz mówił ,że trzeba usunąć węzły chłonne moje PSA 60 mam 59 lat jestem dobrej myśli że rak na zawsze nie wróci
 
zbigniew, 17.02.2015 17.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Podaj gzie znaleźć opis metody w odniesieniu do raka prostaty? Mój adres meilowy zgwaw@wp.pl Z góry dzięki
 
andrus, 01.02.2015 15.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w2007 r mialem usunieta przeszkode tj.oszczedna prostektomie ale na otwartym brzuchu.poniewaz prostata utrudniala sikanie i juz po zaledwie 3 latach po operacji nastapl ponowny odrost gruczolu dzisiaj tj.ok.7lat minelo i gruczol jest juz o wiele wiekszy niz przed operacja.choc psa utrzymuje sie caly cas od 0.5 i ostatnie lata nie przekracza 1,5. ale mam gorzej z sikaniem i czestmi parciami na pecherz ok.3 lata temu mialem biopsje 4 pobran i nic zlego nie pokazalo.ostatnio p. doktor bedzie badala wejscie do pecherza co sadzicie o moim przypadku
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

211

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

204

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

175

Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy guza mózgu - błędnie określanego jako rak mózgu - pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty...

więcej

167

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.