Operacja prostaty - powikłania po chirurgicznym usunięciu stercza

49 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Nowotwór gruczołu krokowego atakuje zwykle mężczyzn po pięćdziesiątce. Jeżeli zgłoszą się do lekarza wcześnie, można zastosować łagodną terapię. Gdy zaniedbają zdrowie, czeka ich usunięcie prostaty, które prawie zawsze grozi powikłaniami.

Rak prostaty może być leczony różnymi metodami - stosuje się kilka metod: radioterapię, brachyterapię, czyli naświetlania wewnętrzne, hormonoterapię oraz klasyczny zabieg operacyjny. Każda z nich niesie ze sobą określone powikłania. Najbardziej nasilone - po chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego. Zwykle jest to stałe lub czasowe nietrzymanie moczu oraz impotencja. Po innych rodzajach terapii takie kłopoty także się zdarzają, ale z czasem ustępują, a z tymi, które pozostają, można sobie radzić. Wiele zależy od przestrzegania zaleceń lekarskich i psychicznego nastawienia pacjenta.

Impotencja po operacji prostaty

Zwykle ubocznym skutkiem usunięcia gruczołu krokowego (stercza) jest uszkodzenie nerwów, które przebiegają po obu jego stronach. Ponieważ są to nerwy odpowiedzialne za powstanie i utrzymanie wzwodu, pacjent po takiej operacji ma kłopoty z potencją. 
W ostatnich latach została wprawdzie opracowana technika umożliwiająca zachowanie tych nerwów, ale coraz więcej urologów twierdzi, że jej stosowanie nie jest bezpieczne dla chorego. Okazuje się bowiem, że nawet najbardziej doświadczony chirurg może pozostawić znaczną część komórek nowotworowych w organizmie.

Nie przegap

Lekarze, których pacjenci obarczają winą za pooperacyjną impotencję, bronią się. Twierdzą, że kłopoty z erekcją ma 50 proc. mężczyzn po 45. roku życia, niezależnie od tego, czy chorują na prostatę czy nie. Często jest to skutek wysokiego poziomu cholesterolu, powszechnie występującego nadciśnienia tętniczego, także udarów i choroby Parkinsona.

Jeżeli podczas leczenia zastosowano tylko radioterapię, zaburzenia erekcji dotyczą ok. 67 proc. mężczyzn. Zwykle ustępują w pierwszym roku po zakończeniu naświetlań. Podobnie dzieje się po brachyterapii oraz leczeniu hormonalnym. Ta ostatnia metoda powoduje jednak całkowitą utratę libido, czyli popędu seksualnego. Specjaliści twierdzą, że jest to związane ze znacznym obniżeniem stężenia testosteronu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 20.10.2014 20:23
Operacje miałem w 2009r w C.O. w Kielcach , po 5 miesiącach radioterapia w C.O. w W-wie 21 naświetlań . Mam częstomocz , obecnie P.S.A. utrzymuje się na poziomie 0,04 mg . Jestem nastawiony pozytywnie , pozdrawiam gladiatorów. Krys
ZdrowyAdi, 08.05.2014 14:52
od jakiego wieku prostata?
 

Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji po leczeniu raka prostaty

Zaburzenia erekcji występujące po leczeniu raka prostaty można zlikwidować tymi samymi metodami, które stosuje się przy impotencji powstałej z innych przyczyn.

  • Leki doustne. Największe zadowolenie osiągają panowie stosujący Viagrę, Levitrę oraz Cialis. Aby jednak pigułka okazała się skuteczna, należy ją zażyć godzinę przed planowanym stosunkiem. Potrzebna jest także dłuższa niż zwykle gra wstępna, która odpowiednio pobudzi nerwy miednicy i dzięki temu doprowadzi do wzwodu.
    Przed zastosowaniem leków konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nie powinni ich przyjmować panowie z niewydolnością serca, nadciśnieniem oraz regularnie zażywający nitroglicerynę
  • Leki podawane bezpośrednio do cewki moczowej. Wielką popularnością cieszy się alprostadyl (MUSE), mały czopek wkładany do prącia za pomocą specjalnego aplikatora. Gdy czopek się rozpuści, następuje wzwód.
  • Iniekcje robione w skórę prącia. Panowie, którzy nie mogą stosować np. Viagry, niekiedy wybierają zastrzyki ze specjalnych związków chemicznych, wykonywane w prącie na kilkanaście minut przed zbliżeniem. Zanim jednak podejmie się decyzję o przyjmowaniu tego typu zastrzyków, trzeba koniecznie skontaktować się z urologiem. Trzeba również sprawdzić, czy naczynia krwionośne dobrze funkcjonują. Jeżeli mężczyzna cierpi na nadciśnienie, przeszedł zawał lub udar, nie powinien korzystać z tej metody. Jeżeli naczynia krwionośne nie są sprawne, może dojść do tzw. bolesnego wzwodu, który czasem utrzymuje się nawet sześć godzin. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, bo naczynia krwionośne w członku mogą zostać uszkodzone.
  • Wszczepienie specjalnego podnośnika. Niektórzy panowie decydują się na chirurgiczne umieszczenie w członku niewielkiego urządzenia, które unosi prącie.
  • Przeszczep nerwów. Być może już niedługo będzie można leczyć impotencję, przeszczepiając do penisa nerwy z innych części ciała. Na razie ta metoda jest jeszcze na etapie eksperymentów.

Nietrzymanie moczu - powikłanie po usunięciu prostaty

Choć problemy ze wzwodem pogarszają jakość życia mężczyzny, najbardziej kłopotliwym powikłaniem po operacji prostaty jest nietrzymanie moczu. Z mniejszym lub większym nasileniem występuje ono u wszystkich operowanych mężczyzn, ale może się pojawić także po chemio - lub radioterapii.
W zależności od zastosowanej metody leczenia występuje kilka postaci dolegliwości.

  • Po chirurgicznym usunięciu prostaty pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, nazywane także niewydolnością zwieracza pęcherza moczowego. Podczas operacji dochodzi zwykle do uszkodzenia (nie jest to błąd lekarski!) tzw. zwieracza wewnętrznego, który znajduje się na samym czubku stercza i trudno go oddzielić od reszty wycinanego gruczołu.
  • Po naświetlaniach, czyli radioterapii panowie zwykle cierpią na tzw. nietrzymanie moczu z powodu parcia. Mocz stale wycieka, bo osłabione mięśnie zwieracza nie zatrzymują go w pęcherzu. Dolegliwość może być również skutkiem nadmiernego rozrostu blizn, które tworzą się w okolicy szyi pęcherza.

Powikłania po operacji prostaty mijają same

U większości panów nietrzymanie moczu spowodowane usunięciem stercza ustępuje w ciągu 6-12 miesięcy. Po naświetlaniach powrót do pełnej sprawności zwieracza pęcherza trwa nieco dłużej. Choć do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, przypuszcza się, że napromieniowane mięśnie i nerwy gorzej się regenerują. Leczenie dolegliwości zależy od jej rodzaju. Jednak we wszystkich przypadkach najważniejsze jest regularne oddawanie moczu, tzn. co trzy godziny, i unikanie napojów zawierających kofeinę, bo podrażnia nerki i powoduje zwiększone wytwarzanie moczu. Trzeba też znacznie ograniczyć picie piwa, które jest moczopędne. Pomocne jest unikanie ostro przyprawionych i kwaśnych potraw. W tym czasie konieczne jest stosowanie specjalnych wkładek zabezpieczających przed moczeniem bielizny i ubrania. Są one pod ubraniem niewidoczne i nie ograniczają poruszania się. Niektórzy panowie nie chcą nosić wkładek higienicznych i wybierają specjalny zacisk na członek. Jest to bardzo skuteczne urządzenie. Gwarantuje, że żadna kropla moczu nie wydostanie się na zewnątrz, ale można je nosić tylko przez kilka godzin. Pozostawione na cały dzień uszkadza skórę prącia oraz naczynia w jego wnętrzu.

Ważne

Ważne

To, w jakim stopniu operacja prostaty wpłynie ma męskość pacjenta, w dużej mierze zależy od jakości wzwodu przed zabiegiem, a także stanu zachowania nerwów. Ci, u których wykonano zabieg metodą oszczędzającą nerwy, a którzy mimo to mają potem problemy z potencją, mogą liczyć na poprawę w ciągu kilkunastu miesięcy.

Metody leczenia powikłań po operacji prostaty

W ostatnich latach nietrzymanie moczu u mężczyzn leczy się zastrzykami z kolagenu. Jest to białko, które występuje w ludzkim organizmie, ale do iniekcji wykorzystuje się kolagen zwierzęcy. Dlatego wcześniej należy wykonać testy skórne, aby się przekonać, że mężczyzna nie jest na niego uczulony. Kolagen wstrzykiwany jest do szyi pęcherza i podpęcherzowego odcinka cewki moczowej. Dzięki temu poprawia się elastyczność włókien i mięśni wokół pęcherza. Gdy mężczyzna jest podniecony, mięśnie automatycznie się zaciskają i pomagają uzyskać wzwód. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zwykle trzeba wykonać 3-4 zastrzyki. U niektórych panów zastrzyk nie likwiduje całkowicie nietrzymania moczu, ale zawsze istotnie je ogranicza. Godne polecenia są tzw. ćwiczenia Kegla, ponieważ wzmacniają mięśnie dna miednicy. Żeby zidentyfikować te mięśnie, wystarczy spróbować zatrzymać strumień moczu w czasie jego oddawania. Ćwiczenia polegają na ściskaniu i rozluźnianiu tych mięśni przez co najmniej 20 minut. Ćwiczyć można wszędzie: w autobusie, pracując przy komputerze itd. - ale trzeba robić to codziennie. Niestety, ćwiczenia Kegla nie pomogą mężczyznom, którzy byli poddani naświetlaniom miednicy.

Uwaga! Rak prostaty może powrócić

Najczęściej dzieje się tak po terapii naświetlaniami. Ale nawet po radykalnej prostatektomii, czyli usunięciu gruczołu sterczowego, takie ryzyko istnieje. Większość mężczyzn sądzi, że operacja raz na zawsze uwolniła ich od zagrożenia. Ale to nieprawda. Nawrót choroby dotyczy ok. 30 proc. pacjentów. Najczęściej tych, którzy późno zgłosili się do lekarza i u których przed operacją komórki nowotworowe wydostały się poza gruczoł krokowy. Może być to też skutkiem wycięcia stercza ze zbyt małym marginesem zdrowej tkanki, która nie powinna zawierać komórek nowotworowych. Dlatego po operacji pacjent musi regularnie kontrolować poziom PSA, czyli specyficznego białka wykorzystywanego do diagnozy zmian nowotworowych prostaty. Ważny jest bowiem czas, w jakim po zabiegu pojawiło się ono we krwi oraz szybkość, z jaką podwyższa się jego poziom. Mając te informacje, lekarz może wybrać dodatkową metodę leczenia lub tzw. czujne wyczekiwanie, czyli pomiar PSA co 3-6 miesięcy. Jeśli rak postępuje szybko, zaleca się naświetlania, terapię hormonalną lub ponowną operację, aby usunąć ogniska nowotworowe z okolic pęcherza.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 14.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 49)
hala, 07.05.2013 10.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dwa lata temu mąż miał całkowite usunięcie prostaty i obustronne wyprowadzenie stomi od miesiąca ma krwawienia z penisa PSA 0,003 co może być powodem krwawienia?
 
krys, 27.02.2013 17.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Operacje laparoskopową miałem w Kielcach w 2009r , następnie radioterapia w C.O. w Warszawie 2010r, miałem 21 lamp , wysiłkowe nietrzymanie moczu , sex= 0. Obecne P.S.A- 0.04, jestem nastawiony pozytywnie, myślę że będzie dobrze. Pozdrawiam gladiatorów.
 
Leo, 16.01.2013 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 58 lat ,jestem 17m-cy po usunięciu prostaty metodą laparoskopową wykonaną w Warszawie.Rozpoznanie PSA 6.5 Gleason 7 (4+3).Operacja powikłana nieszczelne zespolenie pęcherzowo-cewkowe,zatrzymania moczu,krwawienie,infekcja układu moczowego.Od czasu operacji kilkukrotny pobyt na oddziale urologicznym celem wykonania poprawek. Obecnie PSA 0.04 ,Wysiłkowe nietrzymanie moczu cołodobowo 5-7 pieluch najbardziej chłonnych.Wzwód i sex 0 .Nawracające infekcje układu moczowego.Kolejne pobyty w szpitalu najbliższy w styczniu 2013r.Podsumowując nigdy więcej LAPAROSKOPII , tylko operacja otwarta.
 
onufry, 02.01.2013 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 8 miesięcy po operacji radykalnej prosttatekomii usunięcia prostaty. Były drobne problemy z zapaleniem moczu a teraz z puchnięciem nogi lewej. Miałem zapobiegawczo usunięte z lewej strony od guza węzły chłonne. PSA było 6,6 a teraz 0,04 GLEZON był 3+3 wiązki nerwowe niby zachowane.przewody nasienne podwiazane.ale sex raz na miesiąc i na miękko doznania kiepskie...ale zawsze cos. Przed operacją stał jak sosna na wiosnę ...rak wsliznął się bardzo po cichu i dalej zastanawiam się co się stało.Zostałem walnięty jak obuchem w łeb i sam nie wiedziałem co robić. Wszyscy znajomi radzili mi idz wytnij te padline i poszedłem. No nic ...pocieszam się ,że po kopie po chłopie. Pozdrawiam
 
marian, 23.06.2012 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 60 lat. Problem mam od 7 lat. PSA było 2,5 jak zacząłem się leczyć. Kiedy przestaję brać na 4 dni APODOXAN 4 (wcześniej 2 mg) skacze mi PSA na 4,0. Ale żyję, z seksem nieczęsto, ale choć trochę to jest. Lekarze mówią: to zabieg, nie operacja. Ale pamiętam nauki swego ojca: jak się obdasz z lekarzami albo z Policją, to cię wykończą. Jest jak jest, choć wg USG to prostata jest bardzo duża: 8x8 cm. Wiem jedno: bez operacji pożyję może 3 może 8 lat. Po operacji może pożyję pół roku. Świata nie przeżyję. Szwagier po operacji jest wrakiem obwieszonym woreczkami, a w aptece zostawia 2x więcej jak ma emerytury. Kiedyś i tak trzeba umrzeć; nie tacy mądrzy i bogaci gniją w ziemi.
 
Andrzej, 05.04.2012 22.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co robić gdy wniki PSA 4.60 ,mam 60 lat lekarz proponuje badanie Histoscanningu gruczoła krokowego , czy ktoś miał takie badania i czy są skuteczne i dokładne
 
robert, 19.03.2012 19.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
horobe prostaty wywoluje rzesistek to jest pasozyt plus bakterie rzerzaczki napewno jest to wkregoslupie te pasozyty lubia niszczyc stawy one powoduja raka gdzie tylko sie zagniezdza lekina nich to metronidazol 250 flumykon 200 azitrox500mg podawac ich razem bo w pojedynke niesa tak skuteczne bija wszystkiebakterie stosowac conajmniej rok idluzej rano conajmniej 1200mg przez 3dni wiecz ok 800mg nastepne dni metronidazol 2 tabl iflumykon2 tabletki rano wszystkoie brac po jedzeniu pozdrawiam i wspolczuje
 
Maria, 11.03.2012 18.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mąż jest 3 tygodnie po operacji prostaty wynik jest dobry mocz oddaje normalnie ale jest jeden problem . Po operacji miał bóle pleców i kręgosłupa że nie mógł wytrzymać ,dostał dodatkowo leki na tydzień trochę ustąpiło i znowu to samo a nawet gorzej ma bardzo boleści że tak jakby go paraliżowało nie może się obrócić na bok bo tak jakby go ktoś nożem kuł nie wiemy co już robić może ktoś miał takie problemy niech odpisze.Lekarz powiedział że pan się pieści jak byliśmy u niego na kontroli.
 
marcin, 08.03.2012 15.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 4 lata po usunieciu prostaty.czy mam jeszcze szanse na wzwod i sex?
 
Andre), 25.02.2012 19.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 60 lat. 3 lata temu miałam operację metodą laparoskopową w Poznaniu. W krótkim czasie zaczęły się komplikacje - zrobiła się przetoka pęcherzowo-jelitowa. Wyłoniono mi stomię, każda wymiana cewnika była bardzo bolesna Stomię zamknięto w lipcu ub. roku ale z cewnikiem zostanę do śmierci. Wiem, że powinienem się cieszyć, przecież nie targam ze sobą całej kanalizacji.Nie życzę tego nikomu !!!! Trzymajcie się.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania Rak żołądka: objawy, leczenie, rokowania

Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej. Jednak co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys....

więcej

15385

Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny Rak szyjki macicy szybko wykryty jest uleczalny

Rak szyjki macicy jest niebezpieczny głównie dlatego, że stan przedrakowy nie daje żadnych objawów....

więcej

23891

BIAŁACZKA - jak rozpoznać objawy białaczki u dzieci i dorosłych?

Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze jest łatwe. Istnieją...

więcej

15241

Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit Wczesne objawy nowotworów przewodu pokarmowego: raka trzustki, żołądka, przełyku, jelit

Nowotwory przewodu pokarmowego to nowotwory przełyku, żołądka, jelit oraz trzustki i dróg...

więcej

20524

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Grupy wsparcia
data

Listopad 26, 2014

takie czasy dlatego trzeba posiadać wiedzę i niestety wszystko sprawdzać bo na każdym kroku chcą nas oszukać;/ Nie byłam przekonana do suplementów diety bo opinie były różne ale zamówiłam jedno opakowanie Novoslimu i faktycznie jestem zadowolona, negatywy to albo efekt złej diety albo...

data

Listopad 25, 2014

warto zerknac na tego typu blog dieta3dchilli.blogspot.com

data

Listopad 25, 2014

Njpierw policz ile jest tego twojego "dużo". Są w sieci kalkulatory kalorii z podziałem na węgle białka i tłuszcze - wpisujesz co jadłaś, wagę i samo się liczy. Potem ustal sobie jakie jest twoje zapotrzebowanie dzienne na kalorie, jakie najniższe i jakie optymalne, następnie jeśli...

data

Listopad 25, 2014

Z tego co wiem to sok z acai może raczej stanowić uzupełnienie diety w witaminy ale sam jako taki nie stanowi podstawy diety.Mój zięć,człowiek bardzo aktywny- jeżdzi na rowerze,biega,pływa-pił go przez jakiś czas,żeby mieć więcej energii.W końcu jednak stwierdził,że nie widzi różnicy w...

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.