Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, leczenie, ćwiczenia

Konsultant: doc. dr hab. n. med. Krystyna Księżopolska-Orłowska, ortopeda, specjalista rehabilitacji, Instytut Reumatologii w Warszawie
305 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zwyrodnienie kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa) - szyjnego, piersiowego, lędźwiowego - jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jakie są przyczyny i objawy zwyrodnienia kręgosłupa? Na czym polega leczenie? Jak poradzić sobie, gdy dokucza ból kręgosłupa?

Zwyrodnienie kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa) jest przewlekłą i postępującą chorobą polegającą na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących funkcjonalne połączenia kręgów kręgosłupa. Wyróżnia się zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to choroba reumatyczna, jest to proces zużycia organizmu.

Zwyrodnienia kręgosłupa - przyczyny

Jeżeli mazi stawowej jest za mało (z powodu wieku lub braku ruchu), chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Gdy całkiem zaniknie, kość ociera się o kość, powodując silny ból przy próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu. Do ocierania się kości może także dojść na skutek spłaszczenia dysków. Czasem na wytartych kręgach powstają osteofity – chrzęstne i kostne narośla, które zniekształcają staw. Naciskając na nerwy, powodują ból podczas poruszania. Bóle sprawiają, że staramy się jak najmniej ruszać i przybieramy nienaturalną postawę. A to prowadzi do osłabienia mięśni i przeciążeń.

Zwyrodnienie kręgosłupa występuje najczęściej u ludzi w starszym wieku, ale może też rozpoczynać się u ludzi młodych.

Zwyrodnieniu kręgosłupa sprzyjają:

 • wiek (występuje najczęściej u ludzi w starszym wieku, ale może też rozpoczynać się u ludzi młodych)
 • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia
 • nadwaga, otyłość
 • uraz np. komunikacyjny lub upadek na plecy
 • wady postawy
 • przeciążenia wywołane nadmierną eksploatacją organizmu (np. praca fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu)
 • schylanie się i podnoszenie ciężkich rzeczy na wyprostowanych nogach
 • choroby autoimmunologiczne, np. zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa – ZZSK
 • osteoporoza
 • zmiany hormonalne
 • osłabienie mięśni brzucha i dna miednicy (w szczególności m.poprzecznego brzucha) - przy zwyrodnieniu kręgosłupa lędźwiowego

Zwyrodnienia kręgosłupa - objawy

Podstawowym objawem choroby jest ból kręgosłupa, który:

 • ma charakter korzeniowy, tzn. promieniujewzdłuż unerwienia korzenia (a więc do barku, ręki, pośladka, uda,
  łydki, stopy itd.)
 • występuje po długotrwałej wymuszonej pozycji ciała
 • ujawnia się przy niektórych ruchach np. skłonach do boku lub tyłu
 • może też występować po wzmożonym wysiłku, pracy
 • może mu towarzyszyć ból mięśni przykręgosłupowych

Poza tym pojawia się uczucie sztywności po porannym wstaniu - chory musi się wstępnie rozruszać, aby móc funkcjonować w ciągu dnia.

Polecamy
Ból kręgosłupa: nietypowe objawy chorób pleców

Ból kręgosłupa: nietypowe objawy chorób pleców

Jeśli codziennie nakładasz na kręgosłup zbyt wiele obowiązków, w końcu się buntuje. Może to objawiać się bólem karku i głowy ...

Zwyrodnienia kręgosłupa - leczenie

Zmian zwyrodnieniowych nie można ani cofnąć, ani zahamować. Można jedynie zmniejszyć szybkość z jakim choroba postępuje. Leczenie zależy od przyczyny choroby, np. jeśli przyczyną jest nadwaga lub otyłość, należy dążyć do zrzucenia wagi.

Odpoczywaj czynnie – wzmocnisz mięśnie oraz kości i rozluźnisz się. Unikaj też błędów w życiu codziennym, które przyśpieszają rozwój choroby.

Pomocna jest także rehabilitacja zarówno ruchowa jak i typowa fizykoterapia przeciwbólowa (diatermia, terapuls, rozgrzewanie, solux, laseroterapia, magnetronik, krioterapia, masaż podwodny itp.).

Lekarz może także zdecydować o zastosowaniu ortez -  sznurówki lędźwiowe, gorsety ekstensywne (prostujące)
piersiowe, kołnierze szyjne).

Zwyrodnienia kręgosłupa - operacja

Jeśli wyżej wymienione metody nie przynoszą poprawy (pacjent dalej cierpi z powodu bólu) lub jest ucisk na struktury nerwowe w kanale kręgowym (potwierdzone w badaniu MR lub CT), konieczna może być operacja. Polega ona przede wszystkim na odbarczeniu uciśniętych elementów, stabilizacji struktur kręgowych oraz blokadzie kręgosłupa.

Zwyrodnienia kręgosłupa - zabiegowe leczenie bólu

Gdy leczenie operacyjne jest przeciwwskazane, można wykonać małoinwazyjne zabiegi leczące ból, takie jak: termolezja i blokada kręgosłupa.

Termolezja, czyli termokoagulacja czuciowych zakończeń nerwowych, to innowacyjna metoda służąca zwalczeniu przewlekłego bólu w obrębie dwóch sąsiednich zakończeń nerwowych. W tym celu używa się prądu elektrycznego o częstotliwości fal radiowych.

Z kolei blokada kręgosłupa polega na podawaniu sterydowych leków działających silnie przeciwzapalnie miejscowo do przestrzeni nadoponowej, gdzie działają tylko lokalnie nie wywołując reakcji ogólnych. Przy niewielkiej, ale zauważalnej remisji objawów można ją wykonać ponownie za około dwa tygodnie, ale nie częściej niż 2-3 razy w roku.

Jak siedzieć, by mieć zdrowy kręgosłup?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 305)
Heliotyp, 18.08.2017 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oj, nieciekawa sprawa
 
as, 16.08.2017 16.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam, mam problem z kręgosłupem
 
marcin, 03.05.2017 10.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam panie jacku gdzie to pan byl u tego masarzysty
 
Michał D.H., 22.03.2017 17.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich mam malutki problem. Mianowicie mam 31 lat i mam stwierdzoną osteopenię ostatnie badanie robiłem w 2016 11 07 i wyszedł mi taki wynik BMD 0.791 Young-Adult % 74 T-Score -2.1 Age-MMatched % 76 Z-Scoce -1.9 przyjmuję wapń i wit. z gruby B niestety nie pomagają zbyt wiele to jest dla mnie zrozumiałe bo jestem odporny na leki :( niestety mam też inne problemy z kręgosłupem i nie wiem gdzie mógłbym uzyskać porady mianowicie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego + K Badanie w zakresie Th11/Th12 do kości krzyżowej. Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Nierówność blaszek granicznych trzonów Th10 do Th12 - drobne guzki Scgmorla. L2/L3, L3/L4: Dyskretne dokanałowe uwypuklenie krąrzków m-kręgowychbez istotnego ucisku na worek oponowy. L4/L5: Stan po operacji Dyskopatii, założeniu stabilizacji przeznasadowej. Dehydratacja krążka m-kręgowego, bez istotnego dokanałowego przemieszczenia krążka. Niewielkie kostne przewężenie prawego otworu m-kręghowego. W blaszkach trzonów kręgów obecne guzki Schmorla, otoczone obrzękiem. L5/S1: Częściowa dehydratacja oraz szerokopodstawna paracentralna = lewostronna przepuklina krążka m-kręgowego z uciskiem na worek oponowy. Kostne i dyskogenne zwężenie lewego otworu m-kręgowego. pozostałe krążki blaszki kanały i inne rzeczy są w porządku badanie było w 2016.03.14 jak by tego było mało wykryto jakąś zmianę w mózgu Badanie TK głowy + K Nadal widoczna niewielka strefa hypodensji podkorowo-na granicy z centrum semiovale w prawej okol.ciemieniowej-ok. 6,7mm (naczyniopochodna? Demielinizacyjna?) - bez zmienności z baniem poprzednim. posiadam jeszcze inne badania: krwi i TK i MR i RTG ostatni zabieg jaki został na mnie wykonany to: Termolazja niestety również nie pomogła na długo i nie wiem co mam dalej z tym zrobić czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie mogę szukać pomocy???
 
Wiolka , 13.12.2016 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy długo się czeka na operację
 
Elvis, 13.11.2016 16.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najważniejsza to jak najwcześniejsza diagnostyka. U mnie problemy bólowe pojawiły się po 30stce, ale wszystko związane z niedopatrzeniem rodziców. Tego samego błędu nie popełnię ze swoim synem - ma 8 lat,
 
Ola, 31.10.2016 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miałam to samo, tylko operacja
 
mariusz, 21.10.2016 07.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam ktos w rodzinie ma ostoperoze był wypadek autobusu wszyscy pasazeowie polecieli na siebie tym jednoczesnie na mame karetka była mame nic nie bolałao zaczeło sie w nocy ostry bół badania wykazały ze kregosłup sie sypie i jest w kierunku nogi co robic ? pozdr
 
Skrabisia, 01.10.2016 08.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak dla mnie najlepiej się sprawdzają plastry pyralgina termo hot. Działają bardzo szybko, na długo uśmierzając ból i rozluźniając mięśnie.
 
Załamana, 30.04.2016 00.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W moim przypadku skończyło się operacją kręgosłupa,po długim leczeniu farmakologicznemu bez poprawy. Zrobiono mi rezonans magnetyczny i okazało się że jest przepuklina między krążkowa i operacja była jedynym sposobem na zakończenie bólu.Efekt jest,kręgosłup nie boli ale mogę się pożegnać z pracą.
 
następne »
strona 1 z 31
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

193

Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

192

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

170

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

144

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.