Reumatyzm - objawy i leczenie

10 komentarze

Reumatyzm to określenie ponad 100 różnych jednostek chorobowych, obejmujących cały układ ruchu, a nie tylko stawy. Można je podzielić na dwie grupy - związane ze starzeniem się tkanek (np. zwyrodnienie stawów, osteoporoza) i nie związane z wiekiem (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne).

Reumatyzm wyróżnia się swą powszechnością, bolesnym i przewlekłym przebiegiem, wysokimi kosztami leczenia i marnymi rokowaniami. Za bolesne i długotrwałe objawy zapalenia stawów i tkanek wokół odpowiadają substancje wytwarzane przez organizm, nazywane mediatorami zapalenia, m.in. prostaglandyna i histamina. Są one produkowane i uwalniane przez komórki zapalenia: leukocyty - granulocyty i limfocyty (białe ciałka krwi), płytki krwi, makrofagi oraz komórki tuczne.

A ponieważ choroby reumatyczne w poważnym stopniu grożą upośledzeniem sprawności fizycznej - lepiej im zapobiegać i za wszelką cenę starać się nie dopuścić do zaatakowania całego układu ruchu.

Z reumatyzmu nie można się co prawda wyleczyć, ale można zrobić wiele, by nie utrudniał codziennego życia. Masaż wodny i klasyczny to tylko niektóre sposoby na zahamowanie rozwoju chorób reumatycznych.

W Polsce choruje około 5 mln osób. Choroba dotyka przede wszystkim kobiety - 70 proc. wszystkich przypadków. 1/3 wszystkich rent przyznano właśnie z tego powodu. Niestety, na obecnym etapie rozwoju medycyny nie umiemy całkowicie wyleczyć z choroby reumatycznej. Wysiłki lekarzy skupiają się natomiast na łagodzeniu przebiegu choroby i usprawnianiu narządu ruchu.

Zmienił się sposób podejścia do choroby oraz metod jej leczenia. Kiedyś polegało ono tylko na zwalczaniu objawów: bólu stawów, zapalenia i ograniczenia ruchów w zaatakowanych stawach. Przepisywane przy tym środki farmakologiczne miały wiele działań niepożądanych, niebezpiecznych dla przewodu pokarmowego. Stosowano przy tym tzw. piramidę terapeutyczną, czyli najpierw podawano leki najsłabsze, ale najmniej szkodliwe, a dopiero w miarę postępu choroby - coraz silniejsze.

Choroby reumatyczne: przyczyny

Naukowcy jeszcze do końca nie rozgryźli przyczyn powstawania chorób reumatycznych. Wiadomo jednak, że w dużym stopniu ich rozwój zależy od działania na nasz organizm szkodliwych czynników środowiska, a także predyspozycji genetycznych. Można sobie w takim razie zadać pytanie, czy w takim razie nic nie zależy od nas? Zależy, i to dużo. Praktycznie od dzieciństwa możesz starać się zapobiegać chorobom reumatycznym - za wszelką cenę koryguj wady postawy u dzieci. Dbaj o prawidłowe żywienie, bogate szczególnie we wzmacniający układ kostny wapń. Konieczne jest szybkie usuwanie źródeł wszelkich dopadających nas zakażeń - klasycznym przykładem może być angina, która nie leczona może mieć dla bardzo groźne konsekwencje. Ważne jest także systematyczne uprawianie jakiegoś sportu - ale nie wyczynowo, tylko rekreacyjnie

Reumatyzm: objawy

Przewlekłym zapaleniom stawów towarzyszy silny ból stawów, który staje się nie do zniesienia i potrafi wyłączyć z aktywnego życia. Chorzy są ciągle niewyspani, zmęczeni, a to powoduje rozdrażnienie, nawet stany depresyjne. Na dodatek choroba szybko postępuje i prowadzi do trwałych zmian w stawach, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Z czasem może zaatakować serce, płuca, nerki, układ nerwowy. Niestety, nie można cofnąć zmian, które dokonały się w obrębie stawu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Andzrej123, 26.02.2017 15:10
FAktycznie Słowacy mają dobrą stronę o chorobie Bechterewa. Zamieszczam dwa linki do tłumaczeń translatorowych http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=pl&a=http%3A%2F%2Fwww.bechterevik.sk%2Fviewtopic.php%3Ff%3D2%26t%3D447 http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=&to=pl&a=http%3A%2F%2Fwww.bechterevik.sk%2Fviewtopic.php%3Ff%3D22%26t%3D546 Dieta jak przy cukrzycy.
Andzrej123, 23.02.2017 22:29
Dariusz1974 napisz na czym polega ta metoda stworzona przez Słowackich doktorów.
 

Warto wiedzieć

Ważne

Najczęstsze choroby reumatyczne

  • Reumatoidalne zapalenie stawów

Częstość zachorowań na reumatoidalne zapalenie stawów łączono ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej i środków antykoncepcyjnych. Dziś wiadomo, że estrogeny łagodzą skutki choroby. Do typowych objawów RZS należą symetryczne bóle rąk i stóp, poranna sztywność stawów, bóle mięśni, niekiedy dolegliwości serca, naczyń krwionośnych i płuc.

  • Choroba zwyrodnieniowa

Sygnalizuje ją ból nasilający się pod koniec dnia, kiedy stawy są przemęczone chodzeniem lub staniem. Choroba zwyrodnieniowa może zająć tylko jeden staw ręki czy nogi lub też kręgosłup na całej długości. Nieprzyjemnym objawem choroby może być drętwienie rąk, zawroty czy bóle z tyłu głowy.

  • Reumatyzm tkanek miękkich

Objawia się bólami w okolicy barku (zespół bolesnego barku), łokci (łokieć tenisisty). Lekarze przypuszczają, że łączy się to z wieloletnim przeciążaniem mięśni poprzez noszenie ciężkich siatek i wykonywaniem powtarzających się ruchów, podczas których dochodzi do wielu mikrourazów.

Reumatyzm: leczenie

Wczesna i prawidłowa diagnoza daje olbrzymią szansę na powstrzymanie rozwoju choroby. Leczenie reumatyzmu może być bardzo skuteczne, ponieważ wprowadzono wiele leków modyfikujących przebieg choroby. W wielu przypadkach szansę powodzenia dają metody leczenia biologicznego. Jednak kuracja lekami biologicznymi jest bardzo kosztowna.

Jeśli rozpoznanie nastąpi zbyt późno, zmiany stają się nieodwracalne.

Terapia reumatyzmu ma charakter kompleksowy i obejmuje indywidualny, w zależności od stopnia rozwoju choroby, dobór środków farmakologicznych, dietę oraz cały zespół metod rehabilitacyjnych.

Leki zmniejszają wytwarzanie przez organizm mediatorów zapalenia, a więc substancji wywołujących chorobę oraz hamują ich uwalnianie. Dziś w reumatoidalnym zapaleniu stawów już na początku choroby wprowadza się silne leki cytostatyczne, blokujące podziały komórkowe, które u wielu chorych potrafią całkowicie zahamować postęp choroby. W ciężkich przypadkach mogą pomoc tylko medykamenty najnowszej generacji, tzw. leki biologiczne. Wiążą one rozwijające się w sposób niekontrolowany białe ciałka krwi, które niszczą stawy. Dzięki tym środkom białe krwinki stają się biologicznie nieaktywne, a rozwój choroby jest zahamowany.

Konieczna jest też rehabilitacja ruchowa, a więc układ ćwiczeń, bez których stawy ulegają coraz większym zniekształceniom. Brzmi to jak paradoks, ale to ruch, mimo że sprawia ból, powstrzymuje rozwój choroby. Jego brak wpływa niekorzystnie na odżywianie chrząstki stawowej i wytwarzanie przez błonę maziową specjalnego płynu, którego zadaniem jest zmniejszanie tarcia między elementami tworzącymi staw.

Dla sprawności stawów bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja: masaże, leczenie ciepłem i zimnem, elektroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia oraz aktywność fizyczna. Ale, by móc się rehabilitować, konieczne jest pozbycie się paraliżującego bólu.

Ważne

Ważne

Pomoc w bólu

W łagodzeniu dolegliwości pomagają niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Mimo że można je kupić bez recepty, nie przyjmuj ich własną rękę ani zwiększaj samodzielnie zaleconej dawki, bo szkodzą na żołądek. W zwyrodnieniowych chorobach reumatycznych sprawdzają się żele i maści o podobnym działaniu. Rozluźniają mięśnie, poprawiają ruchomość w stawach, działają miejscowo i nie drażnią śluzówki żołądka. Jednak preparatów rozgrzewających nie powinno się stosować w zapaleniu stawów. Dlatego przed użyciem dokładnie przeczytaj ulotkę lub poradź się lekarza.

Mity na temat reumatyzmu

Źródło: youtube.com/Stowarzyszenie 3majmy się razem

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Pamiętaj, że nawet wtedy, kiedy choroba wycisnęła już swoje piętno na organizmie, można zrobić wiele, by zahamować jej rozwój i odzyskać sprawność.

  • ćwiczenia (kinezyterapia) - bierne i czynne zawsze usprawniają dotknięty chorobą staw; część powinna być wykonywana pod okiem fachowca, jednak większość możesz robić samodzielnie
  • masaż klasyczny - zmniejsza sztywność i napięcie mięśni, poprawia miejscowe krążenie krwi i stan ukrwienia tkanek; oklepywanie, rozcieranie, ugniatanie wyłącznie rękoma - może być wykonywane przez masażystę, ale niektóre elementy można robić samemu - im częściej, tym lepiej
  • masaż wodny - polega na polewaniu silnym strumieniem wody wybranych okolic ciała; znaczenie ma siła, skład chemiczny i temperatura wody; daje efekt podobny do masażu klasycznego
  • balneoterapia (leczenie uzdrowiskowe) - skuteczne ze względu na działanie na organizm wielu czynników; w polskich uzdrowiskach przeprowadzane są zabiegi borowinowe, polegające na okładaniu ciała rodzajem torfu
  • termoterapia - z użyciem ciepła lub zimna (krioterapia) powoduje przekrwienie tkanek, co w efekcie zmniejsza ból, rozluźnia mięśnie, likwiduje sztywność stawów, wyzwala efekt przeciwzapalny
  • elektroterapia (diatermia) - wykorzystuje prąd elektryczny (nieszkodliwy dla pacjenta); w efekcie zmniejszają się dolegliwości, poprawia się ukrwienie tkanek; rodzajem elektroterapii jest jontoforeza, polegająca na wprowadzeniu w chore miejsca środka przeciwbólowego
  • magnetoterapia i laseroterapia - obie metody stymulują przemianę materii w tkankach
Polecamy
Choroby reumatyczne - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Choroby reumatyczne - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Choroby reumatyczne to grupa chorób, które atakują układ ruchu, co prowadzi do postępującej niepełnosprawności chorego. Choroby reumatyczne najczęściej obejmują stawy ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.10.2016

Komentarze (1 - 10 z 10)
Jadwiga64, 09.01.2017 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bóle reumatyczne były dla mnie koszmarem. Moje życie w zasadzie zostało im podporządkowane. Jak każdy, dotknięty tą chorobą, szukałam i próbował wszystkiego, co obiecywało zmniejszenie bólu, jednak nic nie uwolniło mnie od bólu. Aż pewnego dnia, będąc u kosmetyczki na manikiurze, pożaliłam się, że chyba nie wytrzymam do końca. Zaproponowano mi zabieg z użyciem sauny karbonowej. Szok! 30 min postawiło mnie na nogi. Nie mogłam w to uwierzyć. Saunę wykorzystują w zasadzie w celach odchudzających ale jej właściwości zmniejszające dolegliwości bólowe są nie ocenione. Koniec końców, zakupiłam urządzenie na własność, aby móc korzystać z niej zawsze, gdy tylko chcę sobie ulżyć. Także polecam wszystkim, którzy cierpią, tak jak ja cierpiałam.
 
olek, 25.03.2015 19.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
slawek73 zioła i natura czynią cuda
 
slawek73, 08.12.2014 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
olek mam prośbę,pochwal sie swoją nową terapią ,bo już mam dość bólu!
 
olek, 07.12.2014 19.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Doroto ściema lekarzy sięga zenitu nie pisze do ciebie ktoś kto nie ma pojęcia co to jest wstać rano albo postać w kolejce mam terapię w którą uwierzyłem żyję cieszę się olek794@wp.pl
 
Karolina, 28.01.2014 20.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam wielką prośbę proszę o kontakt ludzi którzy wiedzą jak sprowadzić solę złota w zastrzykach. Bardzo zależy mi na czasie i zdrowiu... mój kontakt to karolinazych4@wp.pl
 
kero, 20.02.2013 22.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pojęcia nie mam co to minimedic :D Mnie pomagają dwie rzeczy: krioterapia i Vital3. A Krioterapii nie tłumaczę, a vital3 to preparat z kolagenem typu II. Ma wspaniale udokumentowane wyniki badań laboratoryjnych, które prowadzono na... ludziach. Odbudowuje chrząstkę i bardzo zmniejsza ból.
 
roksana, 30.01.2013 08.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co to ten minimedic?
 
Dorota, 07.01.2013 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Reumatyzm to paskudna choroba. Moja mama się z nią boryka od lat, ból jakie temu towarzyszy jest naprawdę silny. ostatnio kupiła sobie minimedica i trochę jej pomaga. trzeba być wytrwałym w dzałanu, grunt że pomaga.
 
Izi, 02.09.2010 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaintrygowal mnie ten komentarz bardziej niz wszystkie porady na temat walki z ta choroba.Mysle ze popelnilam duzy blad poniewaz ja na miejsce swojego zycia wybralam Anglie a z takimi dolegliwosciami zycie tu nie jest latwe.Moj organizm sam najlepiej wie czego mu potrzeba bo kocham slonce ale zyciowa zawierucha tu mnie przygnala.Teraz bede powaznie myslec o radzie mojej poprzedniczki .
 
bea, 27.06.2010 23.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wiem ze to choroba koszmar i nie wiem czy bym jeszcze zyla gdybym zostala w kraju gdzie zimno i deszcz zrujnowaly mi zdrowie ... Moim wybaweniem stala sie Andaluzja gdzie zamieszkalam w moim wieku i bez grosza na koncie nie jest to latwe , ale jest to mozliwe dzieki pracy , zycie nie jest tu drogie jak w polsce... Slonce tutejsze ( Marbella) i mikroklimat cudownie leczy cialo z reumatyzmu chorob tarczycy, depresji i nerwic wszelakich , ze nie wspomne o innych chorobach, powoli wszystko toco bolalo rozplywa sie i odzyskujemy radosc zycia ( tylu tu ludzi starszych z pieknych bogatych zakatkow swiata co przyjechali po zdrowie... Warto poswiecic wszelkie srodki by tu troche pozyc i samemu sie przekonac ze to cudowne miejsce do zycia...jesli cierpisz jesz kazdego dnia jesz tony lekow i nic...pomysl o zmianie mejsca do zycia to dla ciebie nadzieja . Zycze wszystkim zdrowia z calego serca i polecam Costa del Sol - spokojna kraine usmiechow i solnca.( powietrze jest tu suche prez co upaly nie sa problemem zadnym )
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem...

więcej

340

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

273

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

271

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA - choroba spowodowana pracą przy komputerze ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA - choroba spowodowana pracą przy komputerze

Zespół cieśni nadgarstka to skutek nienaturalnego wygięcia dłoni. Długa praca przy komputerze może...

więcej

236

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Posiada Pani błędne informacje. Soda NIE WYBIELA zębów. Soda skutecznie, jako silny środek ścierny, usuwa osady z powierzchni zębów. To jest cała tajemnica "wybielającego" działania sody. Jednak...

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.