Antybiotyki - 11 rad jak brać antybiotyk, by był bezpieczny

maska lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
62 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Antybiotyki to substancje chemiczne, które mają zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. W naturalnych warunkach antybiotyki wytwarzane są przez drobnoustroje, w warunkach laboratoryjnych przez człowieka.

Efekt działania antybiotyku zależy między innymi od tego, jak będziemy go przyjmowali. Oto proste zasady, których warto przestrzegać, by szybko wrócić do zdrowia.

Nie przegap

ANTYBIOTYKI: zasady stosowania. Jak bezpiecznie i skutecznie przyjmować antybiotyki?

Antybiotyki szybko i skutecznie zwalczają infekcje bakteryjne. Jednakże siła działania antybiotyków może osłabnąć, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad ich stosowania. Sprawdź, czy znasz zasady bezpiecznego przyjmowania antybiotyków.

Zasady przyjmowania antybiotyków

1. Przyjmuj lekarstwo na godzinę przed jedzeniem albo dwie po nim. Każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany (np. warzywa, produkty zbożowe), zmniejsza przyswajanie substancji zawartych w leku.

2. Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj zawartości kapsułki. Jeśli rozdrobnisz lek, do żołądka dotrze mniejsza jego dawka. Poza tym niektóre preparaty muszą trafić do żołądka w osłonce, żeby nie zniszczył ich kwas solny.

Ważne

Ważne

Skuteczność zależy od rodzaju leku. Niektóre antybiotyki działają jednocześnie na wiele typów bakterii (np. Tetracyklina, Doksycyklina, Klindamycyna, Neomycyna), inne zwalczają tylko określone rodzaje drobnoustrojów (np. Penicylina, Syntarpen, Zinnat). Nowością na naszym rynku jest antybiotyk tzw. trzydniowy (np. Sumamed, Azimycin, Oranex). Z założenia lek bierze się tylko przez 3 dni po jednej tabletce. Dzięki temu, że powoli się wchłania, ma działanie przedłużone do 7 dni. Niestety, ze względu na "nadużywanie" tych preparatów wiele osób zdążyło się już na nie uodpornić, dlatego często kurację po kilku dniach trzeba powtórzyć.

3. Nie popijaj leku sokami cytrusowymi, mlekiem ani napojami mlecznymi. Związki zawarte w sokach utrudniają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Mleko i jego przetwory (kefir, jogurt, sery) mają dużo wapnia, który wchodzi w reakcję z lekiem, tworząc nierozpuszczalne w wodzie sole, przez co antybiotyk jest gorzej wchłaniany (o ok. 50 proc.). Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z nabiału. Trzeba tylko zażyć lek 2 godziny przed lub po spożyciu produktów mlecznych. Najlepiej popij preparat dużą ilością niegazowanej wody z małą zawartością soli mineralnych. Związki te powodują gorsze wchłanianie leków.

4. Antybiotyk łykaj z zegarkiem w ręku i nie modyfikuj dawki. Zwykle podaje się go w równych odstępach czasu: co 4, 6 lub 8 godzin, zaś leki nowej generacji 1 - 2 razy na dobę. Chodzi o to, by utrzymać stały poziom leku we krwi. Gdy antybiotyku będzie za mało, bakterie zaczną się rozmnażać i "kombinować", jak go pokonać. Może to doprowadzić do uodpornienia na dany specyfik. Jeżeli spóźnisz się nie więcej niż godzinę, zażyj lek, a następną dawkę zgodnie z wcześniej wyznaczoną porą. Gdy przerwa będzie dłuższa, omiń jedną dawkę. Nigdy nie bierz podwójnej porcji, bo skumulowanie antybiotyku w organizmie zwiększa ryzyko działań ubocznych.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 22.07.2016 19:01
mnie pani w aptece poleciła do tych probiotyków jeszcze provag w emulsji- uzupełnia on działanie probiotyczne , a dodatkowo działa antyseptycznie nie podrażniając- myślę że jest wart wypróbowania
Nie zarejestrowany, 22.07.2016 1:09
też ostatnio zdecydowałam się na invag choć wybór jest duży , ale w aptece powiedziano mi że jest to lek więc ma udokumentowaną skuteczność działania- wiem przynajmniej za co płacę , a że o zdrowiu już nie wspomnę bo to najważniejsze
 

5. Obserwuj, jak twój organizm reaguje na preparat. Na ogół każdej terapii towarzyszą działania niepożądane. Dopóki są one mniej groźne niż sama infekcja, leki uważa się za bezpieczne. Jednak w razie osłabienia, pokrzywki, uporczywej biegunki czy wymiotów skonsultuj się z lekarzem, żeby zadecydował, czy nie zmienić preparatu. W przypadku duszności, obrzęku języka czy krtani, bladości skóry, utraty przytomności natychmiast wezwij lekarza. Takie objawy mogą zwiastować niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Przytrafia się rzadko, ale wymaga błyskawicznej pomocy medycznej.

6. W czasie kuracji zrezygnuj z picia alkoholu. Nawet słabe napoje alkoholowe wchodzą w interakcje z niektórymi antybiotykami. Mogą utrudniać lub zwiększać ich wchłanianie przez organizm, a czasem potęgować działania uboczne.

7. Na czas przyjmowania antybiotyków odstaw preparaty żelaza, wapnia oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka, ponieważ wiążą się wzajemnie i nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Nie przyjmuj też żadnych witamin, ponieważ są dobrą pożywką dla bakterii. Po multiwitaminy sięgnij po zakończeniu kuracji, żeby wzmocnić organizm.

8. Nie przerywaj kuracji tuż po ustąpieniu objawów. Zwykle leczenie trwa 3, 7 albo 10 dni. Ale o tym decyduje lekarz. Przy ostrym zapaleniu pęcherza antybiotyk wystarczy brać przez 3 doby, a ciężka angina czasem wymaga kuracji dwutygodniowej. Już w środku terapii, gdy antybiotyk zabije większość bakterii, poczujesz się lepiej. Trzeba jednak brać lek do końca. W przeciwnym razie część bakterii zacznie się znowu rozmnażać, powodując nawrót choroby. Na dodatek zarazki będą już umiały rozpoznawać antybiotyk i się przed nim bronić.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Gdy infekcje się powtarzają, zrób antybiogram - niektórzy specjaliści zlecają takie badanie już przed rozpoczęciem pierwszej kuracji antybiotykiem, np. gdy podejrzewają zakażenie dróg moczowych, a do czasu otrzymania wyniku stosują leczenie innymi preparatami. Natomiast zawsze "na ślepo" wybiera się antybiotyk w przypadku ostrych infekcji, bo odkładanie leczenia grozi bardzo poważnymi powikłaniami. Jak wygląda badanie: najpierw pobiera się wymaz z miejsca, gdzie rozwinęło się zakażenie bakteryjne, np. z gardła, nosa, pochwy, albo bierze się próbki krwi czy moczu. Następnie wysiewa się pobrany materiał na odpowiednie podłoża. Jeśli na którymś z nich zostaną wyhodowane bakterie, poddaje się je działaniu specjalnych krążków nasączonych antybiotykami. Gdy w okolicy krążka nie nastąpi wzrost bakterii, antybiotyk uważa się za skuteczny. Na wynik badania trzeba czekać 5 - 7 dni.

9. Nie bierz antybiotyku na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Sięganie po lek, który pozostał po poprzedniej, pozornie podobnej, chorobie, może nie tylko ci nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić. Przypadkowy antybiotyk zrobi spustoszenie w naturalnej florze bakteryjnej i osłabi system odpornościowy. Narazisz się więc na kolejne infekcje. Pamiętaj, że na zwykłe przeziębienie wystarczą krople do nosa, syrop od kaszlu, ciepłe łóżko i kilka dni odpoczynku.

10. Po zażyciu ostatniej dawki lekarstwa zadbaj o odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej. Pomogą w tym preparaty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (np. Lacidofil, Trilac, Lakcid, Nutriplant). Przywracają one właściwy skład flory i wzmacniają naturalne siły obronne organizmu, zapobiegając kolejnym zakażeniom. 

11. Jeśli masz skłonność do zakażeń pochwy, powinnaś już w trakcie kuracji antybiotykami stosować dopochwowo preparat probiotyczny Lactovaginal. Lekarz może też przepisać ci osłonowo doustne tabletki przeciwgrzybicze (np. Nystatynę, Diflucan). Kefir, jogurt i maślanka też zawierają przyjazne kultury żywych bakterii, dlatego warto włączyć je do menu w czasie kuracji.

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 16.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 62)
ja, 20.09.2016 19.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ne zaszkodzi ci jogurt tylko lek w tym momencie jest mnej skuteczny jogurt moze byc ale 2 godz.po i to jest prawda
 
aroo, 29.07.2016 14.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na co komu twoje glupie komentarze??!! Jak cos piszesz daj cos od siebie a nie wymadrzasz sie!!! Kazdy rznie cwaniaka bo to najlatwiejsze !
 
UR, 28.04.2016 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Współczuję osobom które bezkrytycznie i bezrefleksyjnie stosują się do zaleceń lekarzy. Z prostej przyczyny. Lekarze są różni, lepsi, gorsi, do tego zdarzają się im pomyłki. Jeśli ktoś nie ma elementarnej wiedzy, zdrowego rozsądku oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem - to pozostaje mu niestety być bezmózgim owadem popadającym w pułapkę autorytetu.
 
Loczek, 14.04.2016 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie znam lekarze, który przed podaniem antybiotyku zalecałby zrobienie antybiogramu a szkoda. Raz się przepisany antybiotyk sprawdzi a raz wcale nie doleczy dziecka. Co do podawanie probiotyków to nie wyobrażam sobie, że można podać antybiotyk bez żadnego leku osłonowego. Ja probiotyk -acidolac, podaje jeszcze dwa tygodnie po zakończonej chorobie. Najczęściej dziecko szybko wraca do zdrowia. Dodatkowo wzmacniamy dietę dziecka po antybiotykoterapii zdrowymi, owocowo-warzywnymi koktajlami.
 
chory, 07.04.2016 06.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak co roku jak co zwykle,czasem przed jedzeniem czasem po,popijajac czym sie da a najlepiej malym jogurtem.Nigdy moj zoladek nie odmowil posłuszeństwa a szybkosc leczenia tez zawszewynosi polowe normalnego czasu,co nie zawsze mnie skłania do zaniechania koncowego antybiotykowania.Jakby leki te miaky byc tak szkodliwe to nie bylyby wypisywane jak cukierki,proste?Pozdrawiam szlachetnych promotorow probiotykow ktore mamy w normalnych sklepach tylko wiedxy brakuje.
 
Nick, 29.03.2016 16.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeszcze nie spotkałem w swoim życiu lekarza, który sprawdziłby całą rodzinę na obecność gronkowca np. w gardle przed przepisaniem antybiotyku jednej osobie. Życie nie jest sterylne i wyleczony jeden członek rodziny bardzo szybko złapie to samo co miał od reszty domowników. I znowu musi szukać lekarza.
 
ada, 01.03.2016 09.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie przyjmować witamin? W przypadku niektórych schorzeń konieczne jest równoległe podawanie antybiotyku i witamin. Co to za rady?
 
CMC, 29.01.2016 02.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wg tego co jest napisane na ulotce Zinnat należy podawać po jedzeniu.
 
anonim, 28.10.2015 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest polski, jest dobry, jest tańszy od zachodnich
 
Weronka, 15.10.2015 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moim zdaniem podstawą do tego, aby branie antybiotyków nie zaszkodziło organizmowi, to jednocześnie zażywanie synbiotyku –. To ochrona pełna bakterii i i substancji odżywczych. U mnie zawsze, to multilac synbiotyk.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

80

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

78

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

75

PŁYN LUGOLA - działanie i skutki uboczne płynu Lugola PŁYN LUGOLA - działanie i skutki uboczne płynu Lugola

Płyn Lugola stał się szerzej znany za sprawą katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986...

więcej

71

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie ma przeciwwskazań do farbowania włosów u pacjentów z łuszczycą, jednakże proponuję przed farbowaniem zlikwidować aktywne zmiany skórne w obrębie skóry głowy.

W wyniku opisano nieprawidłowy obraz kosmków trofoblastu. W takim przypadku ocenia się, czy jama macicy jest pusta i wykonuje badanie stężenia beta HCG. Jeśli pacjentka nie krwawi, macica jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.