Antybiotyki - 11 rad jak brać antybiotyk, by był bezpieczny

maska lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
61 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Antybiotyki to substancje chemiczne, które mają zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. W naturalnych warunkach antybiotyki wytwarzane są przez drobnoustroje, w warunkach laboratoryjnych przez człowieka. 

Efekt działania antybiotyku zależy między innymi od tego, jak będziemy go przyjmowali. Oto proste zasady, których warto przestrzegać, by szybko wrócić do zdrowia.

Nie przegap

ANTYBIOTYKI: zasady stosowania. Jak bezpiecznie i skutecznie przyjmować antybiotyki?

Antybiotyki szybko i skutecznie zwalczają infekcje bakteryjne. Jednakże siła działania antybiotyków może osłabnąć, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad ich stosowania. Sprawdź, czy znasz zasady bezpiecznego przyjmowania antybiotyków.

Zasady przyjmowania antybiotyków

1. Przyjmuj lekarstwo na godzinę przed jedzeniem albo dwie po nim. Każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany (np. warzywa, produkty zbożowe), zmniejsza przyswajanie substancji zawartych w leku. 

2. Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj zawartości kapsułki. Jeśli rozdrobnisz lek, do żołądka dotrze mniejsza jego dawka. Poza tym niektóre preparaty muszą trafić do żołądka w osłonce, żeby nie zniszczył ich kwas solny.

Ważne

Ważne

Skuteczność zależy od rodzaju leku. Niektóre antybiotyki działają jednocześnie na wiele typów bakterii (np. Tetracyklina, Doksycyklina, Klindamycyna, Neomycyna), inne zwalczają tylko określone rodzaje drobnoustrojów (np. Penicylina, Syntarpen, Zinnat). Nowością na naszym rynku jest antybiotyk tzw. trzydniowy (np. Sumamed, Azimycin, Oranex). Z założenia lek bierze się tylko przez 3 dni po jednej tabletce. Dzięki temu, że powoli się wchłania, ma działanie przedłużone do 7 dni. Niestety, ze względu na "nadużywanie" tych preparatów wiele osób zdążyło się już na nie uodpornić, dlatego często kurację po kilku dniach trzeba powtórzyć.

3. Nie popijaj leku sokami cytrusowymi, mlekiem ani napojami mlecznymi. Związki zawarte w sokach utrudniają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Mleko i jego przetwory (kefir, jogurt, sery) mają dużo wapnia, który wchodzi w reakcję z lekiem, tworząc nierozpuszczalne w wodzie sole, przez co antybiotyk jest gorzej wchłaniany (o ok. 50 proc.). Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z nabiału. Trzeba tylko zażyć lek 2 godziny przed lub po spożyciu produktów mlecznych. Najlepiej popij preparat dużą ilością niegazowanej wody z małą zawartością soli mineralnych. Związki te powodują gorsze wchłanianie leków. 

4. Antybiotyk łykaj z zegarkiem w ręku i nie modyfikuj dawki. Zwykle podaje się go w równych odstępach czasu: co 4, 6 lub 8 godzin, zaś leki nowej generacji 1 - 2 razy na dobę. Chodzi o to, by utrzymać stały poziom leku we krwi. Gdy antybiotyku będzie za mało, bakterie zaczną się rozmnażać i "kombinować", jak go pokonać. Może to doprowadzić do uodpornienia na dany specyfik. Jeżeli spóźnisz się nie więcej niż godzinę, zażyj lek, a następną dawkę zgodnie z wcześniej wyznaczoną porą. Gdy przerwa będzie dłuższa, omiń jedną dawkę. Nigdy nie bierz podwójnej porcji, bo skumulowanie antybiotyku w organizmie zwiększa ryzyko działań ubocznych.  

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.04.2016 21:56
też jestem zadowolona z provagu bo ma fizjologiczne działanie ochronne na narządy moczowo płciowe za sprawą aktywnych metabolitów kwasu mlekowego
Nie zarejestrowany, 30.04.2016 21:47
jak macie skłonności do infekcji grzybiczych to polecam stosować na co dzień provag w emulsji- u mnie sprawdził się rewelacyjnie
 

5. Obserwuj, jak twój organizm reaguje na preparat. Na ogół każdej terapii towarzyszą działania niepożądane. Dopóki są one mniej groźne niż sama infekcja, leki uważa się za bezpieczne. Jednak w razie osłabienia, pokrzywki, uporczywej biegunki czy wymiotów skonsultuj się z lekarzem, żeby zadecydował, czy nie zmienić preparatu. W przypadku duszności, obrzęku języka czy krtani, bladości skóry, utraty przytomności natychmiast wezwij lekarza. Takie objawy mogą zwiastować niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Przytrafia się rzadko, ale wymaga błyskawicznej pomocy medycznej.

6. W czasie kuracji zrezygnuj z picia alkoholu. Nawet słabe napoje alkoholowe wchodzą w interakcje z niektórymi antybiotykami. Mogą utrudniać lub zwiększać ich wchłanianie przez organizm, a czasem potęgować działania uboczne.


 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 24.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 61)
UR, 28.04.2016 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Współczuję osobom które bezkrytycznie i bezrefleksyjnie stosują się do zaleceń lekarzy. Z prostej przyczyny. Lekarze są różni, lepsi, gorsi, do tego zdarzają się im pomyłki. Jeśli ktoś nie ma elementarnej wiedzy, zdrowego rozsądku oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem - to pozostaje mu niestety być bezmózgim owadem popadającym w pułapkę autorytetu.
 
Loczek, 14.04.2016 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobiście nie znam lekarze, który przed podaniem antybiotyku zalecałby zrobienie antybiogramu a szkoda. Raz się przepisany antybiotyk sprawdzi a raz wcale nie doleczy dziecka. Co do podawanie probiotyków to nie wyobrażam sobie, że można podać antybiotyk bez żadnego leku osłonowego. Ja probiotyk -acidolac, podaje jeszcze dwa tygodnie po zakończonej chorobie. Najczęściej dziecko szybko wraca do zdrowia. Dodatkowo wzmacniamy dietę dziecka po antybiotykoterapii zdrowymi, owocowo-warzywnymi koktajlami.
 
chory, 07.04.2016 06.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak co roku jak co zwykle,czasem przed jedzeniem czasem po,popijajac czym sie da a najlepiej malym jogurtem.Nigdy moj zoladek nie odmowil posłuszeństwa a szybkosc leczenia tez zawszewynosi polowe normalnego czasu,co nie zawsze mnie skłania do zaniechania koncowego antybiotykowania.Jakby leki te miaky byc tak szkodliwe to nie bylyby wypisywane jak cukierki,proste?Pozdrawiam szlachetnych promotorow probiotykow ktore mamy w normalnych sklepach tylko wiedxy brakuje.
 
Nick, 29.03.2016 16.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeszcze nie spotkałem w swoim życiu lekarza, który sprawdziłby całą rodzinę na obecność gronkowca np. w gardle przed przepisaniem antybiotyku jednej osobie. Życie nie jest sterylne i wyleczony jeden członek rodziny bardzo szybko złapie to samo co miał od reszty domowników. I znowu musi szukać lekarza.
 
ada, 01.03.2016 09.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie przyjmować witamin? W przypadku niektórych schorzeń konieczne jest równoległe podawanie antybiotyku i witamin. Co to za rady?
 
CMC, 29.01.2016 02.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wg tego co jest napisane na ulotce Zinnat należy podawać po jedzeniu.
 
anonim, 28.10.2015 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest polski, jest dobry, jest tańszy od zachodnich
 
Weronka, 15.10.2015 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moim zdaniem podstawą do tego, aby branie antybiotyków nie zaszkodziło organizmowi, to jednocześnie zażywanie synbiotyku –. To ochrona pełna bakterii i i substancji odżywczych. U mnie zawsze, to multilac synbiotyk.
 
wredota, 20.09.2015 12.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za rady? już po przeczytaniu pierwszej - we mnie zawrzało w ulotce każdego antybiotyku pisze jak podawać, przed, po czy w trakcie jedzenia i czy pokarm w tym mleko ma wpływ jakiś na jego działanie niech autor tego wątku poda sobie lub swoim dzieciom antybiotyk na pusty żołądek i nie podaje nic przez kolejną godzinę - i zdrówka życzę! priorytety: 1) stosujemy się do rad lekarza - zawsze 2) w razie wątpliwości i braku możliwości skonsultowania z lekarzem - ważne powinno być to co w ulotce pisze producent 3) nigdy nie traktujemy tego co wyczytamy w internecie za dobrą radę, nawet jak podpisze to jakiś "doktorek", bo w internecie to każdy może być lekarzem...
 
monia, 07.07.2015 01.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Probiotyk przy antybiotykoterapii to podstawa, niestety lekarze zbyt często sięgają po te leki.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

39615

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

34732

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

30657

Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości

Szałwię lekarską stosuje się nie tylko do produkcji kosmetyków i jako przyprawę poprawiającą smak...

więcej

24451

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Castagnus należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce, a więc przez 3 miesiące. Dolegliwości powinny minąć. Jeśli wrócą, kurację można powtórzyć.

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.