Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia

Konsultant: dr n. med. Medard M. Lech, specjalista ginekolog położnik
47 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Nie są one trudne, trzeba tylko wiedzieć, o które mięśnie chodzi, i zabrać się do działania.

Dlaczego w ogóle warto ćwiczyć mięśnie Kegla czyli mięśnie dna macicy? Bo dobrze wyćwiczone ułatwiają poród i przyspieszają dojście do formy po urodzeniu dziecka, zwiększają satysfakcję seksualną (obojga partnerów!), znacznie zmniejszają też ryzyko takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ o >> korzyściach z ćwiczenia MIĘŚNI KEGLA

Ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo skuteczne, pod warunkiem że są wykonywane systematycznie i prawidłowo. Doktor Kegel zalecał wykonywanie ćwiczeń trzy razy dziennie przez minimum 5–10 minut. Aby ćwiczyć prawidłowo, powinnaś:

  • napinać mięśnie dna miednicy (otaczające pochwę, cewkę moczową i odbytnicę), ale bez napinania mięśni pośladków i brzucha
  • unikać ćwiczeń podczas oddawania moczu, bo utrudnia to opróżnienie pęcherza, co może wywołać infekcję
  • normalnie oddychać (nie wstrzymywać oddechu).

Uwaga: efekty ćwiczeń będą widoczne dopiero po kilku tygodniach, ale na pewno przyjdą, jeśli rzeczywiście regularnie je wykonywałaś.

Gdzie są mięśnie Kegla?

  • Zidentyfikujesz mięśnie Kegla, przerywając strumień moczu podczas sikania – to właśnie o te mięśnie chodzi. Napinając je, jednocześnie zaciskasz zwieracze odbytu, cewki moczowej i wejście do pochwy. Zapamiętaj to uczucie, by dalej ćwiczyć „na sucho”. Lekarze odradzają wykonywanie ćwiczeń podczas oddawania moczu, bo wtedy pęcherz nie zostanie opróżniony do końca, a to może doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.
  • Innym sposobem wyczucia mięśni Kegla jest włożenie dwóch palców do pochwy (najlepiej na leżąco). Gdy napniesz mięśnie, poczujesz, jak zaciskają się one wokół palców. Na początku ucisk może być słaby, ale stopniowo będzie coraz silniejszy.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

  • Kiedy już wiesz, o które mięśnie chodzi, połóż się na plecach lub stań w lekkim rozkroku. Napnij tę grupę mięśni, policz do 5 i powoli je rozluźnij. Chwilę odpocznij i powtórz ćwiczenie. Na początek zrób serię 5 skurczów i rozkurczów i powtarzaj ją 3 razy dziennie. Po tygodniu zwiększ liczbę skurczów do 10–15 i wykonuj codziennie po kilka serii. Możesz modyfikować ćwiczenia Kegla, np. wydłużając skurcz do 10 sekund lub napinając i rozluźniając mięśnie tak szybko jak potrafisz. Wariantów jest wiele. Ważne, by ćwiczyć regularnie i jak najwięcej.
  • Podczas ćwiczeń Kegla mięśnie brzucha nie powinny być napięte, dlatego na początku najlepiej ćwicz na leżąco, kładąc dłoń na brzuchu i kontrolując, czy go nie napinasz. Nie wstrzymuj też oddechu.
  • Wyobraź sobie, że dno miednicy jest windą i staraj się ją maksymalnie wciągnąć do góry. Gdy „winda” wjeżdża na kolejne piętra, napinaj mięśnie coraz mocniej, aż będą napięte maksymalnie. A gdy zjeżdża w dół, stopniowo rozluźniaj mięśnie, aż dojedziesz do parteru.

Na początku ćwiczenia te mogą wydawać się ciężką pracą, ale gdy będziesz je robić systematycznie, szybko tę sztukę opanujesz, a wtedy możesz je wykonywać w różnych pozycjach ciała (siedząc, stojąc) i w różnych sytuacjach, np. podczas oglądania telewizji, stania w kolejce czy czekania na zielone światło w czasie jazdy samochodem. Ćwiczenia mięśni Kegla mają tę zaletę, że są niezauważalne dla otoczenia, więc można je wykonywać w każdym miejscu. I nie zniechęcaj się, choć efektów nie będzie widać od razu. Życzymy wytrwałości i powodzenia!

Ocena: 3.9
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: rys. Katarzyna Dmyterko

Aktualizacja: 12.03.2018

Komentarze (1 - 10 z 47)
wera, 18.04.2018 03.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie rozcinają banana ale nie pozwolą ci go wyjać tak jak i penisa z pochwy. Widać że nie miałeś nigdy do czynienia z prawdziwym seksem
 
wenera, 18.04.2018 03.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak Pomoże! Chyba jesteś po dziecku bo normalnie w tym wieku ma się mocne i sprężyste jeszcze te mięśnie.
 
ciekawa, 09.04.2018 10.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
i męża orgazm pomoże?????? cuda wianki :D
 
aga, 17.11.2017 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mięśnie Kegla to mięśnie dna MIEDNICY, nie MACICY. Mężczyźni również je mają. Błąd w zdaniu "Dlaczego w ogóle warto (...)".
 
Kkk, 28.08.2017 15.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepiej poprosić męża o zdrowy, dziki orgazm.najlepsze cwiczenie ;)
 
gmmm, 20.10.2016 16.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesli skacze na skakance i czuję lekkie popuszczanie a jestem młodą osobą bo mam 23 lata , to czy ćwiczenie mięśni kegla pomoże mi z moim problemem ?
 
Anita, 29.05.2016 21.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z takich domowych metod, najbardziej skuteczna jest elektrostymulacja za pomocą specjalnych aparatów z sondą dopochwową.
 
PlumBum, 13.03.2016 16.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ćwiczenia mięśni dna miednicy są dużo łatwiejsze gdy podczas intymnego treningu stosuje się kulki waginalne. Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla, to także zwiększenie przyjemności seksualnej podczas stosunku oraz utrzymanie macicy we właściwym położeniu, więc zalet jest sporo. Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze i sięgnąć po kulki.
 
Ina, 01.10.2015 14.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja polecam biobravo nie ma co się zastanawiać trzeba działać żeby nie było za późno
 
Schatje, 21.08.2015 10.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Próbuję ćwiczyć, bo w ogóle nie czuję żadnej przyjemności kiedy mój chłopak jest we mnie i chcę to jak najszybciej zmienić : ( Jednak nie mogę przestać napinać mięśni brzucha... no po prostu nie potrafię. Kiedy rozluźniam brzuch to nie mogę zacisnąć mięśni Kegla. Help? Jakieś sposoby? : (
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na tym, że...

więcej

165

Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia Wzmocnij MIĘŚNIE KEGLA - ćwiczenia

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i...

więcej

142

Co to jest menopauza i jakie są objawy klimakterium? Co to jest menopauza i jakie są objawy klimakterium?

Menopauza i poprzedzające ją klimakterium (zwane też przekwitaniem) nadchodzi, gdy przysadka...

więcej

109

Torbiele jajników – groźne czy nie? Torbiele jajników – groźne czy nie?

Torbiele jajników (cysty) to łagodne zmiany, które mogą mieć panie w każdym wieku. I choć nie...

więcej

108

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.