Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej u dzieci i młodzieży

Autor: Monika Majewska

Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej występuje głównie – choć nie wyłącznie – u małych dzieci. Inwazyjna choroba meningokokowa jest zakażeniem, które może prowadzić do trwałej niepełnosprawności lub śmierci. Inwazyjna choroba meningokokowa  Jakie są objawy inwazyjnej choroby meningokokowej?

Inwazyjna choroba meningokokowa to najcięższa postać zakażenia meningokokami. Meningokoki mogą wywołać zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie osierdzia, zapalenie stawów i innych narządów. Jednak niekiedy meningokoki atakują z tak ogromną siłą, że pokonują barierę błon śluzowych i dostają się do krwi - mamy wtedy do czynienia z inwazyjną chorobą meningokokową, która może przebiegać pod postacią sepsy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Około 20 proc. wszystkich zachorowań spowodowanych przez meningokoki grupy C dotyczy nastolatków. Szczyt zachorowań notowany jest wśród młodych ludzi między 11. a 19. rokiem życia. Wiąże się ze zmianami w organizmie związanymi z okresem dojrzewania, które obniżają odporność młodych osób na wszelkiego rodzaju zakażenia. Na tym etapie życia wzrasta też natężenie kontaktów z rówieśnikami w szkole, na dyskotekach czy podczas wspólnych wyjazdów, które sprzyjają zarażeniu.

Inwazyjna choroba meningokokowa - objawy

objawy zwiastujące
(pierwsze 4-6 godzin)
objawy sepsy

objawy zapalenia opon
mózgowo-rdzeniowychObjawy inwazyjnej choroby meningokokowej nie występują w określonej kolejności, a część z nich może nie pojawić się w ogóle. Klasycznymi objawami są m.in.: bóle głowy, gorączka, senność, biegunka, drgawki, sztywność karku, nudności i wymioty.

Aby się przekonać, czy wysypka może wskazywać na sepsę meningokokową, możesz przeprowadzić „test szklanki”.

Objawem typowym dla zakażenia meningokokowego jest też wysypka wybroczynowa, występująca u ok. połowy chorych, która nie blednie pod naciskiem. Wysypka może wystąpić na każdej części ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików, które w późniejszych stadiach choroby zlewają się w duże plamy. Aby się przekonać, czy wysypka może wskazywać na sepsę meningokokową (a nie jest objawem np. odry lub różyczki), możesz przeprowadzić „test szklanki”. W przypadku zakażenia meningokokowego po przyciśnięciu denka szklanki do zmian na skórze plamki nie bledną. Czasem wysypka występuje na powierzchni gałek ocznych, w miejscach częściowo zakrytych powiekami. Niestety w momencie jej wystąpienia może być już za późno na ratunek.

Pierwsze objawy choroby, określane jako nieswoiste, nie różnią się znacząco od banalnego przeziębienia czy grypy. Dlatego, zdaniem prof. Leszka Szenborna, prezesa Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego rodzice muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Jak to rozumieć? Przede wszystkim uważnie obserwuj dziecko. W przypadku jakichkolwiek odchyleń od zwykłego zachowania nie daj się zwieść rozpoznaniu, jakie postawił pediatra lub lekarz domowy. I nie trać na nie czasu. Jeżeli zauważysz je u swojego dziecka, a dodatkowo ma jeszcze temperaturę,  postaraj się jak najszybciej dotrzeć do szpitala, mającego oddział ratowania życia. - Nawet pobyt dziecka w zwykłym szpitalu jest często nieskuteczny. W przypadku inwazyjnej choroby meningokokowej niezbędny jest OJOM z jego specjalistycznym wyposażeniem - dodaje prof. Szenborn.

Warto wiedzieć

Ważne

Meningokoki (Neisseria meningitidis) to groźne bakterie wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową. Większość notowanych ostatnio w Polsce ognisk epidemicznych wywołanych zostało przez meningokoki z grupy C.

Zakażeniu sprzyjają zachowania, które są naturalne dla młodzieży, ale w kontekście potencjalnego zarażenia stają się ryzykowne. Zalicza się do nich przede wszystkim przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu, który skłania do szeptania na ucho, a także przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak koszary, internaty czy akademiki. Warto wiedzieć, że bakterie przenoszą się drogą kropelkową i wszelkie przygodne pocałunki, picie z jednej butelki, używanie tych samych sztućców, palenie tego samego papierosa mogą im tylko ułatwić rozprzestrzenianie się.

Szczepienia przeciwko meningokokom mogą uchronić przed zapaleniem opon mózgowych i sepsą

Źródło: lifestyle.newseria.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 08.06.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

185

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

161

Ciągłe CHRZĄKANIE – przyczyny. O jakich chorobach może świadczyć częste chrząkanie? Ciągłe CHRZĄKANIE – przyczyny. O jakich chorobach może świadczyć częste chrząkanie?

Ciągłe chrząkanie najczęściej wskazuje na różne choroby krtani, dlatego o dokładne przyczyny...

więcej

153

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - co powoduje nieświeży oddech i jak sobie z nim radzić Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) - co powoduje nieświeży oddech i jak sobie z nim radzić

Nieświeży oddech potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Przyczyną nieprzyjemnego oddechu są często...

więcej

153

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.