Cykle nieregularne - jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek

178 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Czasem wystarczy bardzo silny stres, intensywny trening, zmiana klimatu czy kuracja odchudzająca, żeby regularny cykl miesiączkowy został zakłócony. Nieregularne cykle zdarzają się prawie każdej kobiecie. Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek?

Nieregularne miesiączki uważa się za prawidłowe w pierwszych dwóch latach osiągania dojrzałości płciowej i w pięciu, gdy zaczyna się przekwitanie. U dojrzałych pań przyczyny nieregularnego miesiączkowania są z reguły zaburzenia hormonalne - nadmiar produkowanej przez przysadkę mózgową prolaktyny lub niedobór tzw. ciałka żółtego, co jest związane z mniejszą produkcją progesteronu w drugiej połowie cyklu. Przyczyną nieregularnych miesiączek może być także zespół policystycznych jajników. To choroba, na którą cierpi 12 proc. młodych kobiet. Polega na tym, że na jajnikach tworzy się wiele torbieli - drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem.  Leczenie nieregularnych miesiączek polega przede wszystkim na przyjmowaniu tabletek hormonalnych. Kurację muszą poprzedzić dokładne badania ginekologiczne i hormonalne. Niestety, często bywa, że jedynie ciągłe przyjmowanie hormonów gwarantuje utrzymanie stałego rytmu cyklu menstruacyjnego. Bez leków nie ma regularności. Jeśli przyczyną dolegliwości jest zespół policystycznych jajników, kobieta może przyjmować hormony lub poddać się operacji.

Nie przegap

Zbyt obfite miesiączki

Gdy kobieta zużywa więcej niż 10 podpasek na dobę lub krwawi ponad tydzień, mówimy o obfitych miesiączkach (hypermenorrhoea). Jakie mogą być ich przyczyny? W pierwszych latach miesiączkowania powodem jest zazwyczaj niedojrzałość narządów płciowych. Ale już wtedy trzeba iść do lekarza, poprosić o badanie, bo nadmierne krwawienie może prowadzić do anemii. Silne krwawienia mogą być spowodowane również zaburzeniami hormonalnymi. Przoduje tu niedomagająca tarczyca. Ale powodem bywa też endometrioza, polipy, mięśniaki macicy, antykoncepcyjna wkładka domaciczna (tzw. spirala) lub rozwijająca się infekcja. Bardzo rzadko obfite krwawienia towarzyszą nowotworowi jajnika.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 23.03.2016 18:26
Witam, mój cykl wynosi średnio 28 dni, miesiaczke powinnam dostać 17 marca, a jeszcze jej nie dostałam, czyli okres spóźnia mi się o tydzień. Od kilku dni mam obolałe i wrażliwe piersi oraz ból podbrzusza (mocny ból z prawej strony). Kocham sie z chlopakiem z zabezpieczeniem, zdarza się, że bez ale nigdy nie dochodzi do wytrysku i nigdy tego nie robimy w dni płodne. Ponadto po tygodniu ostatniego okresu wystąpiła u mnie infekcja pochwy, ostatnio zaczęłam chodzić też na siłownię. Ostatnio okres spóźnił mi się o tydzień i wszystko ok. Co może być przyczyną braku okresu z takimi objawami? Pozdrawiam
Nie zarejestrowany, 21.12.2015 8:37
Na termin okresu może mieć wpływ: zmiana klimatu, stres, osłabienie ale nie powinno to być normą. Kiedy powiedziałam ginowi że okres spóźnia mi się czasem 5-6 dni od razu zalecił tabletki hormonalne aby to wyregulować. Osłonowo na serce i wątrobę zalecił harmonellę, która również korzystnie wpływa na włosy i paznokcie. Teraz okres mam co do godziny. Czuję się bardzo dobrze a i mój chłopak jest zadowolony że nie musi zakładać prezerwatywy.
 

Żeby postawić właściwą diagnozę, lekarz ginekolog zleca wykonanie oznaczenia poziomu hormonów płciowych we krwi. Badanie jest miarodajne, jeśli wykona się je trzy razy w miesiącu: w siódmym, czternastym oraz dwudziestym pierwszym dniu cyklu. Zaleca również USG narządu rodnego. U kobiet dojrzałych potrzebna jest niekiedy histeroskopia, czyli endoskopowe badanie macicy. Konieczna bywa też biopsja endometrialna, nazywana potocznie wyłyżeczkowaniem macicy, która pozwala pobrać większy wycinek śluzówki.

Zbyt skąpe miesiączki

Zbyt skąpa miesiączka (hypomenorrhoea) trwa od kilku do 48 godzin. Kobieta nie potrzebuje w ciągu dnia więcej niż dwóch podpasek. Rzadko się zdarza, że takie niewielkie krwawienia są cechą fizjologii konkretnej kobiety. Najczęściej dowodzą poważniejszych zaburzeń hormonalnych. Mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników, niskim poziomie estrogenów, wynikającym np. z anoreksji. To jednak nie koniec listy możliwych kłopotów. Uszkodzenie błony śluzowej macicy daje takie same objawy. Powodem skąpych miesiączek może być również przebyta gruźlica czy uraz mechaniczny (np. po zabiegu wyłyżeczkowania) lub ostry stan zapalny narządu rodnego. Dzieje się tak wówczas, gdy na śluzówce tworzą się blizny, czyli zrosty ograniczające powierzchnię, z której powinna się złuszczać śluzówka. Niestety, takich zrostów nie da się całkowicie usunąć ze śluzówki macicy nawet operacyjnie, a więc nie można w takich przypadkach przywrócić prawidłowego przebiegu miesiączki. Żeby ustalić rzeczywistą przyczynę bardzo skąpych miesiączek, trzeba oznaczyć poziom hormonów, wykonać USG i histeroskopię. Dopiero po dokładnym rozpoznaniu schorzenia lekarz może zaordynować celowane, czyli dobrane dla konkretnej pacjentki leczenie. Jeśli okaże się, że zaburzenia menstruacyjne wynikają z istotnego rozchwiania gospodarki hormonalnej, wystarczy regularnie przyjmować odpowiednie lekarstwa, żeby stan zdrowia kobiety poprawił się, a miesiączka powróciła do normy.

Rzadkie miesiączki

Gdy menstruacja pojawia się rzadziej niż co 31 dni (oligomenorrhoea), można przypuszczać, że kobieta nie jajeczkuje, co zazwyczaj jest związane z zaburzeniem pracy przysadki mózgowej. Takie sytuacje często wynikają z przeżycia bardzo silnych stresów lub uczestniczenia w jakichś traumatycznych przeżyciach, np. wypadku samochodowym, śmierci bliskiej osoby. Gdy minie stres, zwykle wszystko powraca do normy. Leczenie podejmuje się tylko wtedy, gdy kobieta chce bardzo szybko zajść w ciążę. Podaje się jej wówczas gestageny i zabiega o zlikwidowanie podstawowej przyczyny zaburzenia. Bardzo dobre rezultaty lecznicze przynosi psychoterapia, a zwłaszcza indywidualna terapia, która pozwala się wyciszyć i zapomnieć o przykrych przeżyciach. O częstych miesiączkach (polimenorrhoea) mówi się, gdy krwawienie występuje częściej niż co dwadzieścia cztery  dni. Przy takich zaburzeniach pojawiają się liczne nieprawidłowości, np. do jajeczkowania może dochodzić około ósmego dnia cyklu, bo znacznie skrócona zostaje faza dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. Jajeczkowanie może wystąpić również w normalnym terminie, ale krwawienie pojawia się zbyt wcześnie, bo błona śluzowa macicy nie jest dostatecznie dojrzała, by zagnieździło się w niej jajeczko. Leczenie poprzedzają zwykłe specjalistyczne badania, w tym również badania hormonalne. Po ich wykonaniu lekarz podejmuje decyzję, jakie leczenie należy zastosować, jakie dawki leków podawać.

Ważne

Ważne

Najczęściej przyczyną rozregulowania cyklu bywają zaburzenia hormonalne. Nierzadko jest to także pierwszy sygnał poważnej dolegliwości, np. zapalenia przydatków, endometriozy, a nawet nowotworu narządów rodnych. Bez specjalistycznych badań trudno określić powód nieregularnych czy też zbyt obfitych lub skąpych okresów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 178)
Zmartwiona 16-latka, 10.05.2016 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaczęłam miesiączkować dwa lata temu. Na początku przez kilka miesięcy miałam regularne miesiączki. Później nie dostałam okresu przez pół roku. Teraz przez cztery miesiące dostawałam okres co ok.34 dni (miesiączki dalej nie były regularne). I teraz znowu nie dostałam krwawienia. Czy powinnam iść do lekarza?
 
Will , 16.03.2016 20.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ola! Bardzo możliwe, że masz problemy z tarczycą. Musisz przebadać krew.
 
ola,18, 15.03.2016 08.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 18 lat i od początku miesiączkowania mam nieregularny okres, to ok 6 lat. Pojawia się rzadziej niż 2 miesiące! W zeszłym roku byłam u ginekologa, Pani powiedziała ze to się z czasem ułoży. Dalej się nie ułożyło, co w takiej sytuacji powinnam zrobić?
 
Lovee, 03.12.2015 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam 16 lat i mam pewien problem, ponieważ często mam tak że przez 3 miesiące mam normalnie okres potem przez miesiąc go nie mam i znowu go mam :/ Mam iść z tym do lekarza ?? :/
 
hdhd, 23.09.2015 17.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam takie cykle bo miałam guza przysadki mózgowej. gdyby nie leki i terapia to by mnie dzisiaj nie było na świecie. Kobieto co ty pierdzielisz, przez takie komentarze może jakaś laska nie poszła do lekarza przez ciebie i było za późno aby ją wyleczyć. Swoje zabobonne komentarze zostaw dla siebie.
 
wiki, 27.08.2015 13.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 16 lat pierwsza miesiączkę dostałam na początku 3 klasy gim i od tego czasu az do dziś łącznie miałam około 4 miesiączki każda po 4 miesiącach a nawet po pół roku i zawsze trwały około 5 dni najgorsze sa pierwsze 2 dni potem z górki ale zastanawia mnie jedno czy to że nie mam regularnej miesiączki świadczy o tym że mogę mieć jakies zaburzenia hormonalne i czy powinnam udać się do specjalisty?
 
Wika , 01.07.2015 09.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 14 lat moja 1 miesiączka była w 6 klasie na początku było wszystko okej os jakiegoś czasu dostaje okres raz za czasu raz trwa dwa dni a za trzy miesiące trwa 5 dni i w tedy jest okej. I znów czekam 4/5 miesięcy . Boje się o to a do lekarza moja mama powiedziała ze to w twoim wieku normalne. Pomocy boje się :( i z moich obliczeń wynika ze dziś powinien mi się zacząć okres a tu jak narazie nic nie ma. Pozdrawiam
 
fghhf, 29.05.2015 05.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam bardzo nieregularna miesiaczke poniewaz potrafue nie miec przez pol roku a moge tez miec dwa tygodnie mocny krwotok przy czym nawet nigdy nie odczowam ze mam lub bede miala miesiaczke. Nigdy nic mnie bir boli ani przed ani w trakcie ani po. To jest normalne i nie wymaga leczenia ze wzgledu na to ze kobieta majac taki okres ma poprostu za duzo meskich hormonow. Zazwyczaj uregulowuje sie wtedy gdy kobieta urodzi dziecko. Tak bylo w przypadku kobiet z mojej rodziny mamy ciotek a nawet babci. Popytajcie mamy czy cioci czy one tez tak mialy. A jezeli nie to ginekolog wita na badaniu ;) tylko nigdy nie biezcie tabletek hormonalnych!! Mi proponowali ale odmowilam. Wole miec nie regularna. Moje znajome i moja ciocia zawsze po tabletkach ronily pierwsze dziecko zawsze. Powoduje to tez zmiany w mozgu i przyrost ogromnej wagi.
 
Milena, 31.03.2015 12.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam 15 lat I mam problem z miesiaczka, poniewaz kazdy mówi ze mam nierugularny ale bez przesady raz go mam potem nie mam a jak juz dostane to opadam z sil I wymiotuje do tego te straszne bóle brzucha !.
 
karola, 15.03.2015 18.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 22 lata, pierwsza miesiaczka pojawila sie u mnie w 13 roku zycia. Obecny moj problem polega na tym ze mialam bardzo nieregularna miesiaczke, lekarz ginekolog przepisal mi luteine dopochwowa ktora mialam stosowac pomiedzy 15 a 25 dniem cyklu.Po zakonczonej kuracji okres mial juz byc regularny a tak nie jest. Od ostatniej miesiaczki minelo 17 dni a razem z tabletkami okres pojawial sie regularnie co 26 dni. Prosze o porade
 
następne »
strona 1 z 18
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

31969

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn. Objawy niedoczynności tarczycy, zarówno...

więcej

31507

Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany...

więcej

29229

BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników? BÓL JAJNIKÓW - przyczyny. Objawem jakiej choroby jest ból jajników?

Ból jajników to nieprzyjemne wrażenie kłucia lub rozpierania w podbrzuszu. Przyczyny bólu jajników...

więcej

28738

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

W przypadku stosowania izotretynoiny bezwzględnie przeciwwskazana jest ekspozycja na ultrafiolet - należy stosować krem z filtrem (faktor 30-50). Po zakończeniu leczenia - w ciągu około 1 miesiąca...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.