Cykle nieregularne - jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek

183 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Czasem wystarczy bardzo silny stres, intensywny trening, zmiana klimatu czy kuracja odchudzająca, żeby regularny cykl miesiączkowy został zakłócony. Nieregularne cykle zdarzają się prawie każdej kobiecie. Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek?

Nieregularne miesiączki uważa się za prawidłowe w pierwszych dwóch latach osiągania dojrzałości płciowej i w pięciu, gdy zaczyna się przekwitanie. U dojrzałych pań przyczyny nieregularnego miesiączkowania są z reguły zaburzenia hormonalne - nadmiar produkowanej przez przysadkę mózgową prolaktyny lub niedobór tzw. ciałka żółtego, co jest związane z mniejszą produkcją progesteronu w drugiej połowie cyklu. Przyczyną nieregularnych miesiączek może być także zespół policystycznych jajników. To choroba, na którą cierpi 12 proc. młodych kobiet. Polega na tym, że na jajnikach tworzy się wiele torbieli - drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem.  Leczenie nieregularnych miesiączek polega przede wszystkim na przyjmowaniu tabletek hormonalnych. Kurację muszą poprzedzić dokładne badania ginekologiczne i hormonalne. Niestety, często bywa, że jedynie ciągłe przyjmowanie hormonów gwarantuje utrzymanie stałego rytmu cyklu menstruacyjnego. Bez leków nie ma regularności. Jeśli przyczyną dolegliwości jest zespół policystycznych jajników, kobieta może przyjmować hormony lub poddać się operacji.

Zbyt obfite miesiączki

Gdy kobieta zużywa więcej niż 10 podpasek na dobę lub krwawi ponad tydzień, mówimy o obfitych miesiączkach (hypermenorrhoea). Jakie mogą być ich przyczyny? W pierwszych latach miesiączkowania powodem jest zazwyczaj niedojrzałość narządów płciowych. Ale już wtedy trzeba iść do lekarza, poprosić o badanie, bo nadmierne krwawienie może prowadzić do anemii. Silne krwawienia mogą być spowodowane również zaburzeniami hormonalnymi. Przoduje tu niedomagająca tarczyca. Ale powodem bywa też endometrioza, polipy, mięśniaki macicy, antykoncepcyjna wkładka domaciczna (tzw. spirala) lub rozwijająca się infekcja. Bardzo rzadko obfite krwawienia towarzyszą nowotworowi jajnika.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 26.04.2017 10:44
Witam, moj cykl trwa czasami 28 dni a czasami 40. Gdy juz miesiaczka nadejdzie ciagne sie z bolu, czasami tez krew jest bardzo jasna. Dodam ze mam 18 lat. Co jest przyczyna?
Nie zarejestrowany, 23.03.2016 18:26
Witam, mój cykl wynosi średnio 28 dni, miesiaczke powinnam dostać 17 marca, a jeszcze jej nie dostałam, czyli okres spóźnia mi się o tydzień. Od kilku dni mam obolałe i wrażliwe piersi oraz ból podbrzusza (mocny ból z prawej strony). Kocham sie z chlopakiem z zabezpieczeniem, zdarza się, że bez ale nigdy nie dochodzi do wytrysku i nigdy tego nie robimy w dni płodne. Ponadto po tygodniu ostatniego okresu wystąpiła u mnie infekcja pochwy, ostatnio zaczęłam chodzić też na siłownię. Ostatnio okres spóźnił mi się o tydzień i wszystko ok. Co może być przyczyną braku okresu z takimi objawami? Pozdrawiam
 

Żeby postawić właściwą diagnozę, lekarz ginekolog zleca wykonanie oznaczenia poziomu hormonów płciowych we krwi. Badanie jest miarodajne, jeśli wykona się je trzy razy w miesiącu: w siódmym, czternastym oraz dwudziestym pierwszym dniu cyklu. Zaleca również USG narządu rodnego. U kobiet dojrzałych potrzebna jest niekiedy histeroskopia, czyli endoskopowe badanie macicy. Konieczna bywa też biopsja endometrialna, nazywana potocznie wyłyżeczkowaniem macicy, która pozwala pobrać większy wycinek śluzówki.

Zbyt skąpe miesiączki

Zbyt skąpa miesiączka (hypomenorrhoea) trwa od kilku do 48 godzin. Kobieta nie potrzebuje w ciągu dnia więcej niż dwóch podpasek. Rzadko się zdarza, że takie niewielkie krwawienia są cechą fizjologii konkretnej kobiety. Najczęściej dowodzą poważniejszych zaburzeń hormonalnych. Mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników, niskim poziomie estrogenów, wynikającym np. z anoreksji. To jednak nie koniec listy możliwych kłopotów. Uszkodzenie błony śluzowej macicy daje takie same objawy. Powodem skąpych miesiączek może być również przebyta gruźlica czy uraz mechaniczny (np. po zabiegu wyłyżeczkowania) lub ostry stan zapalny narządu rodnego. Dzieje się tak wówczas, gdy na śluzówce tworzą się blizny, czyli zrosty ograniczające powierzchnię, z której powinna się złuszczać śluzówka. Niestety, takich zrostów nie da się całkowicie usunąć ze śluzówki macicy nawet operacyjnie, a więc nie można w takich przypadkach przywrócić prawidłowego przebiegu miesiączki. Żeby ustalić rzeczywistą przyczynę bardzo skąpych miesiączek, trzeba oznaczyć poziom hormonów, wykonać USG i histeroskopię. Dopiero po dokładnym rozpoznaniu schorzenia lekarz może zaordynować celowane, czyli dobrane dla konkretnej pacjentki leczenie. Jeśli okaże się, że zaburzenia menstruacyjne wynikają z istotnego rozchwiania gospodarki hormonalnej, wystarczy regularnie przyjmować odpowiednie lekarstwa, żeby stan zdrowia kobiety poprawił się, a miesiączka powróciła do normy.

Rzadkie miesiączki

Gdy menstruacja pojawia się rzadziej niż co 31 dni (oligomenorrhoea), można przypuszczać, że kobieta nie jajeczkuje, co zazwyczaj jest związane z zaburzeniem pracy przysadki mózgowej. Takie sytuacje często wynikają z przeżycia bardzo silnych stresów lub uczestniczenia w jakichś traumatycznych przeżyciach, np. wypadku samochodowym, śmierci bliskiej osoby. Gdy minie stres, zwykle wszystko powraca do normy. Leczenie podejmuje się tylko wtedy, gdy kobieta chce bardzo szybko zajść w ciążę. Podaje się jej wówczas gestageny i zabiega o zlikwidowanie podstawowej przyczyny zaburzenia. Bardzo dobre rezultaty lecznicze przynosi psychoterapia, a zwłaszcza indywidualna terapia, która pozwala się wyciszyć i zapomnieć o przykrych przeżyciach. O częstych miesiączkach (polimenorrhoea) mówi się, gdy krwawienie występuje częściej niż co dwadzieścia cztery  dni. Przy takich zaburzeniach pojawiają się liczne nieprawidłowości, np. do jajeczkowania może dochodzić około ósmego dnia cyklu, bo znacznie skrócona zostaje faza dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. Jajeczkowanie może wystąpić również w normalnym terminie, ale krwawienie pojawia się zbyt wcześnie, bo błona śluzowa macicy nie jest dostatecznie dojrzała, by zagnieździło się w niej jajeczko. Leczenie poprzedzają zwykłe specjalistyczne badania, w tym również badania hormonalne. Po ich wykonaniu lekarz podejmuje decyzję, jakie leczenie należy zastosować, jakie dawki leków podawać.

Ważne

Ważne

Najczęściej przyczyną rozregulowania cyklu bywają zaburzenia hormonalne. Nierzadko jest to także pierwszy sygnał poważnej dolegliwości, np. zapalenia przydatków, endometriozy, a nawet nowotworu narządów rodnych. Bez specjalistycznych badań trudno określić powód nieregularnych czy też zbyt obfitych lub skąpych okresów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
ZABURZENIA MIESIĄCZKOWANIA - dlaczego CYKL MIESIĄCZKOWY traci swój rytm?

ZABURZENIA MIESIĄCZKOWANIA - dlaczego CYKL MIESIĄCZKOWY traci swój rytm?

Faza lutealna

Faza lutealna

Jak zmienia się LIBIDO kobiet w zależności od dnia cyklu miesiączkowego

Jak zmienia się LIBIDO kobiet w zależności od dnia cyklu miesiączkowego

Jak CYKL MIESIĄCZKOWY wpływa na cerę?

Jak CYKL MIESIĄCZKOWY wpływa na cerę?

Cykl miesiączkowy: jak zmienia się poziom hormonów?

Cykl miesiączkowy: jak zmienia się poziom hormonów?

Kisspeptyna

Kisspeptyna

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 183)
ania, 21.04.2017 13.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam 66 lat mam nieregularna miesiaczke od jakiegos czasu czasem mam caly miesiac czasem nie mam dwa miesiace czasem mam trzy dni nie jestem w stanie tego obliczyc ile dni w miesiacu bo trwa krucej a czasem dluzej co sie ze mna dzieje prosze o porade
 
ona, 22.10.2016 10.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam okres który trwa 3 miesiace nie jest zbyt obfity tylko plamienia czy powinnam isc do lekarza
 
beszka, 14.06.2016 06.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Te saszetki są bez recepty, ja brałam ok. 3 miesięcy i wszystko wróciło do normy.
 
gagatek, 10.06.2016 12.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a trzeba mieć receptę na ten miositogyn? jaki jest jego kosz i ile czasu trzeba uzywać żeby miesiaczki się wyregulowały?
 
ivona, 08.06.2016 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja sobie miesiączki uregulowałam takim proszkiem z apteki Miositogyn. Aptekarka powiedziała, ze ma super skład to zaryzykowałam i pomógł.
 
Zmartwiona 16-latka, 10.05.2016 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaczęłam miesiączkować dwa lata temu. Na początku przez kilka miesięcy miałam regularne miesiączki. Później nie dostałam okresu przez pół roku. Teraz przez cztery miesiące dostawałam okres co ok.34 dni (miesiączki dalej nie były regularne). I teraz znowu nie dostałam krwawienia. Czy powinnam iść do lekarza?
 
Will , 16.03.2016 20.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ola! Bardzo możliwe, że masz problemy z tarczycą. Musisz przebadać krew.
 
ola,18, 15.03.2016 08.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 18 lat i od początku miesiączkowania mam nieregularny okres, to ok 6 lat. Pojawia się rzadziej niż 2 miesiące! W zeszłym roku byłam u ginekologa, Pani powiedziała ze to się z czasem ułoży. Dalej się nie ułożyło, co w takiej sytuacji powinnam zrobić?
 
Lovee, 03.12.2015 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam 16 lat i mam pewien problem, ponieważ często mam tak że przez 3 miesiące mam normalnie okres potem przez miesiąc go nie mam i znowu go mam :/ Mam iść z tym do lekarza ?? :/
 
hdhd, 23.09.2015 17.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam takie cykle bo miałam guza przysadki mózgowej. gdyby nie leki i terapia to by mnie dzisiaj nie było na świecie. Kobieto co ty pierdzielisz, przez takie komentarze może jakaś laska nie poszła do lekarza przez ciebie i było za późno aby ją wyleczyć. Swoje zabobonne komentarze zostaw dla siebie.
 
następne »
strona 1 z 19
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Obrzęki nóg. Dlaczego stopy puchną i jak zmniejszyć obrzęk? Obrzęki nóg. Dlaczego stopy puchną i jak zmniejszyć obrzęk?

Na obrzęki nóg często skarżą się osoby spędzające dzień w pozycji siedzącej. Przyczyną puchnięcia...

więcej

152

Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

149

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

146

Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana? Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana?

Ból kolana zwykle wynika z urazu. Jednak ból kolana może też być sygnałem poważnej choroby, dlatego...

więcej

142

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.