Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

19 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? Chory ma omamy i urojenia oraz zaburzony tok myślenia. W chorobie psychicznej fałszywy odbiór lub przeżywanie świata prowadzi do dziwacznych, nieuzasadnionych sytuacją zachowań i działań. Poznaj różne objawy choroby psychicznej.

Choroba psychiczna jest formą nieświadomej ucieczki chorego od świata realnego. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? W mniejszym lub większym stopniu chory zatapia się  w świecie będącym wytworem jego umysłu. Objawem choroby psychicznej jest to, że  fragmenty realności mieszają się z urojeniami albo są przeżywane w trudny do wytłumaczenia sposób. Zwykle choroba psychiczna wiąże się z dużym cierpieniem jakiego doznaje chory. Nie zawsze jednak całkowicie zaburza życie chorego i zmienia jego kontakty z rzeczywistością. Leczenie pozwala chorym na schizofrenię, depresję czy chorobę dwubiegunową prowadzić normalne życie.

Choroba psychiczna - objawy

Określenie co jest chorobą psychiczną w rozumieniu medycyny, a co tylko zaburzeniem nieustannie się zmienia. Schorzenia, które jeszcze niedawno były w rejestrze chorób przesuwa się do zaburzeń. Są jednak objawy, na tyle niepokojące, że mogą z dużym prawdopodobieństwem sugerować chorobę psychiczną.

Nie przegap
  • Zaburzenia myślenia. Tok myśli osoby chorej psychicznie jest zdezorganizowany. Objawia się to na przykład w nagłym przeskakiwaniu do zupełnie innych, nie związanych z poprzednimi wątków. W myślach panuje chaos. Wątki urywają się, chory nie kończy myśli. W rozmowie trudno za taka osobą nadążyć i w ogóle zorientować się o czym mówi. Rozkojarzenie, urywanie myśli lub przeciwnie pojawienie się jednej lub kilku myśli, do których chory obsesyjnie wraca - mogą świadczyć o chorobie psychicznej.
  • Urojenia czyli fałszywe przekonania, których nie można zbić żadnymi racjonalnymi i logicznymi argumentami. Chory może mieć przekonanie, że ktoś go śledzi lub zagraża mu, może mu się wydawać, że jest wszechmocny, uważa, wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom, że może zostać bogaczem, wodzem, zbawicielem... Fałszywie interpretuje zachowania, np. przypadkowe potrącenie w autobusie interpretuje jako celowy atak na  siebie. Repertuar takich fałszywych przekonań i interpretacji jest nieograniczony.
  • Omamy. To z kolei fałszywe lub nieprawdziwe doznania zmysłowe. Chory słyszy głosy, dla innych niesłyszalne, widzi coś, czego nie ma, odczuwa smaki, których inni nie czują itd. Omamy najczęściej idą w parze z urojeniami.
  • Zmiany uczuciowe. Chory doznaje stanów emocjonalnych nieadekwatnych do rzeczywistości. Wybucha irracjonalnym gniewem, staje się nadmiernie pobudzony lub przeciwnie - ospały. Ma napady lęku albo śmiechu, które dla otoczenia są zupełnie nieuzasadnione. Emocje te są spowodowane  zaburzonym myśleniem i postrzeganiem. Sugerują, że chory przebywa w swoim własnym świecie. Niepokojące może być także nagłe zobojętnienie na innych ludzi i to, co się wokół niego dzieje.
  • Wycofywanie się z życia. Ten objaw nie zawsze występuje przy chorobie psychicznej. Czasami chorzy, mimo zaburzeń w sferze uczuciowej lub myślenia, zupełnie dobrze funkcjonują w świecie społecznym. Wycofywanie się z życia, skłonność do izolacji i utrata zainteresowania sprawami bliskich oraz przyjaciół, a także światem zewnętrznym może być jednak ważnym sygnałem choroby psychicznej.

Co robić kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u kogoś bliskiego

Przede wszystkim nie starać się go diagnozować. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że fałszywie interpretujemy zachowania i stany uczuciowe. Najlepszym wyjściem jest skłonienie tej osoby do konsultacji z psychiatrą lub psychologiem. Tylko fachowiec może z większym prawdopodobieństwem rozpoznać i zdiagnozować chorobę oraz pomóc w cierpieniu. Bo choroba psychiczna wiąże się zwykle z dużym cierpieniem przeżywanym przez chorego. Koniecznie trzeba skłonić do wizyty u lekarza a nawet zgłoszenia się do szpitala osoby, które mają myśli samobójcze.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 22.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 19)
Emi, 17.11.2015 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wstydu nie masz zeby wciskać na forum reklamę strony
 
polkakibolka, 24.10.2015 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardziej mi to na telepatke wyglada , to dar :)
 
z autopsji, 15.10.2015 13.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo prosze, abys mocno przemyslala wiazanie sie z osoba chora psychicznie lub wycofujaca sie przed jakakolwiek proba badania.
 
Lila, 08.10.2015 02.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety ale wydaje mi się (po części z własnej autopsji) że nie mamy zbyt wielu kompetentnych specjalistów. Dlaczego tak sądzę? Może co niektórym wydać się to dziwne, niesprawiedliwa bądź cokolwiek ale postanowiłam w pewnym momencie swojego życia przeprowadzić mały test: dla wątpiących nie mam żadnego wykształcenia w dziedzinie psychologi czy psychiatrii (i to w sumie przeraża mnie jeszcze bardziej). Przechodząc do rzeczy...byłam u dwóch "specjalistów" w tej samej dziedzinie, jak pewnie nie trudno się domyślić. Obaj badali mnie w niedługim czasie, przy czym słowo "badanie" wydaje się być tu na wyrost!!! U każdego z lekarzy opowiedziałam historię swojego życia (prawdziwą, nie zmyśloną) tylko u pierwszego mówiłam o pozytywach a u drugiego wręcz przeciwnie. Nie piszę tego wszystkiego bez powodu...jak dla mnie przerażające jest to jak łatwo jest manipulować osobami które teoretycznie czuwają nad naszym zdrowiem czy kondycją psychiczną, bo pierwszy specjalista...uznał mnie za osobę niezwykle silną wręcz wzór do naśladowania...a drugi??? bez słowa zapisał silne leki... To straszne że tak mocne leki tak na prawdę są tak łatwo dostępne :( wystarczy wiedzieć co mówić
 
gość1, 02.09.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój chłopak ma wszystkie te objawy, kiedy próbowałam iść z Nim do psychiatry bardzo się cieszył, że chcę z Nim iść, ale w drodze do lekarza wycofywał się... Jak nakłonić taką osobę aby poszła się leczyć?
 
Ewe, 21.08.2015 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idealnie napisane
 
anica, 04.08.2015 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Również byłam senna, zmęczona, nic mi się nie chciało. Miałam objawy depresji i nerwicy. Trafiłam przypadkiem na stronę energiaduchowa.pl . Zamówiłam oczyszczenie aury. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę na moje problemy. Teraz jestem osoba pełną wigoru i chęci do działania.
 
do psychiatry, 10.06.2015 07.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakie są dwie choroby psychiczne? Dlaczego PSYCHIATRA nie wyjaśnił o co mu chodzi, tylko napisał, że bzdury. Może jest pseudo psychiatrą.
 
PSYCHIATRA, 09.06.2015 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Choroby psychiczne są dwie. Więc co za bzdura że jest ich niby dużo. Dużo jest ZABURZEŃ.
 
nowicjusz, 06.05.2015 22.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Urojenia" według tej interpretacji są czymś zewnętrznym co można leczyć farmakologicznie. Dziwne, że nie jest podkreślone że urojenia należą do części naszego aparatu poznawczego, i nie są to "urojenia" ale zwykłe wspomnienia, pragnienia nie mające wymiaru symbolicznego dla innych nigdy. "Racjonalny: może być jedynie ich osąd zewnętrzny. Nie można mieszać objawó specyficznych z objawami które nadużywają w interpreatcji ludzie. Np. omamy dotyczą przywdcó duchowych. Czy to oznacza że wyznawcy są chorzy?
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Czy widzieliście film "Dzień świra" z Markiem Kondratem w roli głównej? Jeśli tak, to już wiecie,...

więcej

3586

PADACZKA - chorzy na padaczkę w pracy. Czy z padaczką można pracować? PADACZKA - chorzy na padaczkę w pracy. Czy z padaczką można pracować?

Padaczka w istotny sposób ogranicza możliwości podjęcia i utrzymania pracy oraz rozwój kariery...

więcej

3494

Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę...

więcej

14578

Sposoby na dobrą PAMIĘĆ: ćwiczenia, dieta, ruch, sen Sposoby na dobrą PAMIĘĆ: ćwiczenia, dieta, ruch, sen

Sprawne zapamiętywanie potrzebne jest nie tylko uczniom. Dzięki dobrej pamięci możemy sprawnie...

więcej

8214

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo wskazana przy łuszczycowym zapaleniu stawów, ponieważ zapobiega niekorzystnym zmianom w stawach, zwiększa zakres ruchu, wzmacnia mięśnie oraz poprawia...

Niestety nie całkiem wszystko rozumiem: "do odwiedzenia psychologia nie ma opcji" - przecież właśnie psycholog jest specjalistą, do którego wręcz musisz się zgłosić! Gdy pojawiają się myśli...

Dobrze pan to ujął, to jest problem, który zaczyna się w głowie. Oczywiście jego skutki słychać w mowie, ponieważ stres atakuje układ oddechowy i głosowy. Warto jednak udać się do logopedy, który...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.