Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

15 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? Chory ma omamy i urojenia oraz zaburzony tok myślenia. W chorobie psychicznej fałszywy odbiór lub przeżywanie świata prowadzi do dziwacznych, nieuzasadnionych sytuacją zachowań i działań. Poznaj różne objawy choroby psychicznej.

Choroba psychiczna jest formą nieświadomej ucieczki chorego od świata realnego. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? W mniejszym lub większym stopniu chory zatapia się  w świecie będącym wytworem jego umysłu. Objawem choroby psychicznej jest to, że  fragmenty realności mieszają się z urojeniami albo są przeżywane w trudny do wytłumaczenia sposób. Zwykle choroba psychiczna wiąże się z dużym cierpieniem jakiego doznaje chory. Nie zawsze jednak całkowicie zaburza życie chorego i zmienia jego kontakty z rzeczywistością. Leczenie pozwala chorym na schizofrenię, depresję czy chorobę dwubiegunową prowadzić normalne życie.

Choroba psychiczna - objawy

Określenie co jest chorobą psychiczną w rozumieniu medycyny, a co tylko zaburzeniem nieustannie się zmienia. Schorzenia, które jeszcze niedawno były w rejestrze chorób przesuwa się do zaburzeń. Są jednak objawy, na tyle niepokojące, że mogą z dużym prawdopodobieństwem sugerować chorobę psychiczną.

Nie przegap
  • Zaburzenia myślenia. Tok myśli osoby chorej psychicznie jest zdezorganizowany. Objawia się to na przykład w nagłym przeskakiwaniu do zupełnie innych, nie związanych z poprzednimi wątków. W myślach panuje chaos. Wątki urywają się, chory nie kończy myśli. W rozmowie trudno za taka osobą nadążyć i w ogóle zorientować się o czym mówi. Rozkojarzenie, urywanie myśli lub przeciwnie pojawienie się jednej lub kilku myśli, do których chory obsesyjnie wraca - mogą świadczyć o chorobie psychicznej.
  • Urojenia czyli fałszywe przekonania, których nie można zbić żadnymi racjonalnymi i logicznymi argumentami. Chory może mieć przekonanie, że ktoś go śledzi lub zagraża mu, może mu się wydawać, że jest wszechmocny, uważa, wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom, że może zostać bogaczem, wodzem, zbawicielem... Fałszywie interpretuje zachowania, np. przypadkowe potrącenie w autobusie interpretuje jako celowy atak na  siebie. Repertuar takich fałszywych przekonań i interpretacji jest nieograniczony.
  • Omamy. To z kolei fałszywe lub nieprawdziwe doznania zmysłowe. Chory słyszy głosy, dla innych niesłyszalne, widzi coś, czego nie ma, odczuwa smaki, których inni nie czują itd. Omamy najczęściej idą w parze z urojeniami.
  • Zmiany uczuciowe. Chory doznaje stanów emocjonalnych nieadekwatnych do rzeczywistości. Wybucha irracjonalnym gniewem, staje się nadmiernie pobudzony lub przeciwnie - ospały. Ma napady lęku albo śmiechu, które dla otoczenia są zupełnie nieuzasadnione. Emocje te są spowodowane  zaburzonym myśleniem i postrzeganiem. Sugerują, że chory przebywa w swoim własnym świecie. Niepokojące może być także nagłe zobojętnienie na innych ludzi i to, co się wokół niego dzieje.
  • Wycofywanie się z życia. Ten objaw nie zawsze występuje przy chorobie psychicznej. Czasami chorzy, mimo zaburzeń w sferze uczuciowej lub myślenia, zupełnie dobrze funkcjonują w świecie społecznym. Wycofywanie się z życia, skłonność do izolacji i utrata zainteresowania sprawami bliskich oraz przyjaciół, a także światem zewnętrznym może być jednak ważnym sygnałem choroby psychicznej.

Co robić kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u kogoś bliskiego

Przede wszystkim nie starać się go diagnozować. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że fałszywie interpretujemy zachowania i stany uczuciowe. Najlepszym wyjściem jest skłonienie tej osoby do konsultacji z psychiatrą lub psychologiem. Tylko fachowiec może z większym prawdopodobieństwem rozpoznać i zdiagnozować chorobę oraz pomóc w cierpieniu. Bo choroba psychiczna wiąże się zwykle z dużym cierpieniem przeżywanym przez chorego. Koniecznie trzeba skłonić do wizyty u lekarza a nawet zgłoszenia się do szpitala osoby, które mają myśli samobójcze.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 20.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 15)
gość1, 02.09.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój chłopak ma wszystkie te objawy, kiedy próbowałam iść z Nim do psychiatry bardzo się cieszył, że chcę z Nim iść, ale w drodze do lekarza wycofywał się... Jak nakłonić taką osobę aby poszła się leczyć?
 
Ewe, 21.08.2015 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idealnie napisane
 
anica, 04.08.2015 23.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Również byłam senna, zmęczona, nic mi się nie chciało. Miałam objawy depresji i nerwicy. Trafiłam przypadkiem na stronę energiaduchowa.pl . Zamówiłam oczyszczenie aury. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę na moje problemy. Teraz jestem osoba pełną wigoru i chęci do działania.
 
do psychiatry, 10.06.2015 07.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakie są dwie choroby psychiczne? Dlaczego PSYCHIATRA nie wyjaśnił o co mu chodzi, tylko napisał, że bzdury. Może jest pseudo psychiatrą.
 
PSYCHIATRA, 09.06.2015 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Choroby psychiczne są dwie. Więc co za bzdura że jest ich niby dużo. Dużo jest ZABURZEŃ.
 
nowicjusz, 06.05.2015 22.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Urojenia" według tej interpretacji są czymś zewnętrznym co można leczyć farmakologicznie. Dziwne, że nie jest podkreślone że urojenia należą do części naszego aparatu poznawczego, i nie są to "urojenia" ale zwykłe wspomnienia, pragnienia nie mające wymiaru symbolicznego dla innych nigdy. "Racjonalny: może być jedynie ich osąd zewnętrzny. Nie można mieszać objawó specyficznych z objawami które nadużywają w interpreatcji ludzie. Np. omamy dotyczą przywdcó duchowych. Czy to oznacza że wyznawcy są chorzy?
 
mama, 03.05.2015 02.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Was Prosze pomozcie mi !!!!! moj syn ma 25 lat jest chory psychicznie. Jaka diagnoza ? lekarze w szpitalu zdiagnozowali u niego sizofrenie paranoidalną lekarze w prywatnych gabinaetach twierdzą ,ze On nie jest zdiagnozowany. Dostał lelki ABILIPHAJ, jeden lekazrz tweirdzil ze mu nie pomaga zmienil na SEROKWEL inny lekarz zapisal ponwnie ABilPHaj . Mozna oszaleć, jestem wykonczona to trwa juz 2 lata . Chodze z nim od lekarza do lekarza , lezal 2 krotnie w szpitalu . Jest ubezwlasnowolniony . Uciekl - wyprowadzil sie z domu nie ma go od 3 tygodni, nie mamy z nim kontaktu . To jest straszne nie wiem czy zyje. Zglosilam zaginiecie na policje ale do tej pory cisza. Zatarł za sobą wszystkie kontakty. Juz raz tak uciekl z domu to w stanie krytycznym go policja odnalazla. Mogl tez jechac poza granice naszego kraju bo zabrl z domu swoje wszystkie dokumenty . Moze ktos juz mial taki przypadek prosze o pomoc i wsparcie jestem bliska obledu. Lekarze mi niestety nie pomagają zazwyczaj milczą jak o coś pytam kiedys uslyszalam ,ze "rodziny sie nie leczy" moj adres e mailowy : firmakj80@gmail.com Bardzo prosze o ewentualne informacje co moge , mam , zrobic w takim przypadku chce go odszukac , czy dane mi tylko czekac ???? mama
 
kate, 23.04.2015 16.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy jeśli czasem wydaje mi się że coś słyszę albo widzę to choroba ? No i jeśli mam sny które potem w realnym świecie się spełniają to czy to też choroba ? bo zgadza się wszystko... twarze których nigdy nie widziałam stają się realne widzę je w sklepach na ulicach... Wszędzie. Moja rodzina mi nie wierzy więc nie mam wsparcia... jestem sama i nie wiem co robić.
 
agunia, 20.04.2015 23.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój chlopak ma takie objawy i nie chce isc na konsultacje jak namówic takiego czlowieka prosze o wiadomosc
 
gość, 16.04.2015 17.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bo chorób psychicznych jest od metra i różnorodnie się objawiają. Jak na portal o zdrowiu - dno i metr mułu.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
OSOBOWOŚĆ BORDERLINE (Border Personality Disorder) czyli pograniczne zaburzenie osobowości OSOBOWOŚĆ BORDERLINE (Border Personality Disorder) czyli pograniczne zaburzenie osobowości

Nazwa osobowość borderline, czyli pograniczne zaburzenie osobowości, wzięła się stąd, iż jest to ...

więcej

13020

AGORAFOBIA - objawy i leczenie agorafobii AGORAFOBIA - objawy i leczenie agorafobii

Agorafobia to nieuzasadniony, chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią. Osoby z agorafobią nie...

więcej

4974

Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ Trening mózgu, czyli ćwiczenia na dobrą PAMIĘĆ

Wypróbuj cztery ćwiczenia dla mózgu, wzmacniające pamięć. W czasach, kiedy bombardowani jesteśmy...

więcej

20009

ŻAŁOBA - jak wesprzeć osoby pogrążone w żalu po śmierci bliskiej osoby ŻAŁOBA - jak wesprzeć osoby pogrążone w żalu po śmierci bliskiej osoby

Przeżycia związane ze śmiercią bliskiej osoby są tak bolesne, że musi minąć dużo czasu, by można...

więcej

9255

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się do przodu kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgów położonych niżej. W wyniku przesunięcia może dojść do zwężenia kanału...

Rozumiem, że ta sytuacja jest bardzo trudna dla całej waszej rodziny. Jednocześnie te "brzydkie słowa" - jak je pani ujęła - nie biorą się z powietrza. Proszę przyjrzeć się, w jaki sposób państwo...

Z tego, co pani opisuje, terapia nie została ukończona. Samo wywołanie głoski oraz zintegrowanie jej z niektórymi spółgłoskami nie przekłada się na mowę codzienną. Koniecznie trzeba wrócić do ćwiczeń...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.