Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

30 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? Chory ma omamy i urojenia oraz zaburzony tok myślenia. W chorobie psychicznej fałszywy odbiór lub przeżywanie świata prowadzi do dziwacznych, nieuzasadnionych sytuacją zachowań i działań. Poznaj różne objawy choroby psychicznej.

Choroba psychiczna jest formą nieświadomej ucieczki chorego od świata realnego. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? W mniejszym lub większym stopniu chory zatapia się  w świecie będącym wytworem jego umysłu. Objawem choroby psychicznej jest to, że  fragmenty realności mieszają się z urojeniami albo są przeżywane w trudny do wytłumaczenia sposób. Zwykle choroba psychiczna wiąże się z dużym cierpieniem jakiego doznaje chory. Nie zawsze jednak całkowicie zaburza życie chorego i zmienia jego kontakty z rzeczywistością. Leczenie pozwala chorym na schizofrenię, depresję czy chorobę dwubiegunową prowadzić normalne życie.

Choroba psychiczna - objawy

Określenie co jest chorobą psychiczną w rozumieniu medycyny, a co tylko zaburzeniem nieustannie się zmienia. Schorzenia, które jeszcze niedawno były w rejestrze chorób przesuwa się do zaburzeń. Są jednak objawy, na tyle niepokojące, że mogą z dużym prawdopodobieństwem sugerować chorobę psychiczną.

  • Zaburzenia myślenia. Tok myśli osoby chorej psychicznie jest zdezorganizowany. Objawia się to na przykład w nagłym przeskakiwaniu do zupełnie innych, nie związanych z poprzednimi wątków. W myślach panuje chaos. Wątki urywają się, chory nie kończy myśli. W rozmowie trudno za taka osobą nadążyć i w ogóle zorientować się o czym mówi. Rozkojarzenie, urywanie myśli lub przeciwnie pojawienie się jednej lub kilku myśli, do których chory obsesyjnie wraca - mogą świadczyć o chorobie psychicznej.
  • Urojenia czyli fałszywe przekonania, których nie można zbić żadnymi racjonalnymi i logicznymi argumentami. Chory może mieć przekonanie, że ktoś go śledzi lub zagraża mu, może mu się wydawać, że jest wszechmocny, uważa, wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom, że może zostać bogaczem, wodzem, zbawicielem... Fałszywie interpretuje zachowania, np. przypadkowe potrącenie w autobusie interpretuje jako celowy atak na  siebie. Repertuar takich fałszywych przekonań i interpretacji jest nieograniczony.
  • Omamy. To z kolei fałszywe lub nieprawdziwe doznania zmysłowe. Chory słyszy głosy, dla innych niesłyszalne, widzi coś, czego nie ma, odczuwa smaki, których inni nie czują itd. Omamy najczęściej idą w parze z urojeniami.
  • Zmiany uczuciowe. Chory doznaje stanów emocjonalnych nieadekwatnych do rzeczywistości. Wybucha irracjonalnym gniewem, staje się nadmiernie pobudzony lub przeciwnie - ospały. Ma napady lęku albo śmiechu, które dla otoczenia są zupełnie nieuzasadnione. Emocje te są spowodowane  zaburzonym myśleniem i postrzeganiem. Sugerują, że chory przebywa w swoim własnym świecie. Niepokojące może być także nagłe zobojętnienie na innych ludzi i to, co się wokół niego dzieje.
  • Wycofywanie się z życia. Ten objaw nie zawsze występuje przy chorobie psychicznej. Czasami chorzy, mimo zaburzeń w sferze uczuciowej lub myślenia, zupełnie dobrze funkcjonują w świecie społecznym. Wycofywanie się z życia, skłonność do izolacji i utrata zainteresowania sprawami bliskich oraz przyjaciół, a także światem zewnętrznym może być jednak ważnym sygnałem choroby psychicznej.

Co robić kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u kogoś bliskiego

Przede wszystkim nie starać się go diagnozować. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że fałszywie interpretujemy zachowania i stany uczuciowe. Najlepszym wyjściem jest skłonienie tej osoby do konsultacji z psychiatrą lub psychologiem. Tylko fachowiec może z większym prawdopodobieństwem rozpoznać i zdiagnozować chorobę oraz pomóc w cierpieniu. Bo choroba psychiczna wiąże się zwykle z dużym cierpieniem przeżywanym przez chorego. Koniecznie trzeba skłonić do wizyty u lekarza a nawet zgłoszenia się do szpitala osoby, które mają myśli samobójcze.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 04.12.2015

Komentarze (1 - 10 z 30)
Mariusz tęca ytbe, 09.04.2017 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
choroba jak kazda inna czeba lecyć tak jak grype*
 
Krynialda, 30.11.2016 08.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Psycholog to podstawa w takich problemach a dobrze wykształcony to prawdziwy rodzynek, takim psychologiem bez wątpienia jest Ewa Guzowska wiec jak widzicie u swoich bliskich początki choroby to śmiało idzcie do Pani Ewy.
 
terelee, 08.11.2016 09.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój brat ma podobnie, moglibyśmy się jakoś skontaktować ?
 
Lucy, 13.08.2016 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od bardzo dawna mam problemy psychiczne ale jeszcze nikomu o tym nie powiedziałam. Moi rodzice zauwarzyli u mnie dziwne zachowanie ale ja im mówiłam ze nic sie nie dzieje. Jednak od niedawna zaczelam czuc sie jeszcze dziwniej, zastanawiam sie czy powiedzieć im o moim problemie Jednak boje sie że zaczna mowic ze klamie lub ze cos wymyslam. Boje im sie o tym powiedzieć bo nwm jaka bedzie ich reakcja Powinnam im o tym mówić?
 
Mysia, 18.07.2016 12.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też miałam myśli i próby samobójcze. Mam 11 lat i nie rozumiem jak wszyscy dorośli mogli przeżyć mój wiek. Boję się spać sama boję się ciemności i uroiłam sobie duchy. To mnie wykańcza. Do tego jestem gruba próbowałam się odchudzać ale siostra mówi że mam odpowiednią wagę ona ma 12 lat i może się cieszyć swoją wagą. Mam przyjaciółkę i czasami myślę że ona mnie obgaduje. Boję się że to może być choroba psychiczna.
 
x, 05.07.2016 22.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wmawia mi ze go zdradzam zachwile placze mowi ze mnie kocha a za dwie godziny mnie obraza bije i wyzywa. Co to moze oznsczac?
 
gośćd, 06.06.2016 09.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam chodze z moim synem od lekarza do lekarz robimy badania moiał rezonans i ma 3 migdał ale boje sie ze moze mu cos poszło na psychike gdzies popełniłam bład jest zły nie mozna mu momentami zwrócic uwagi sa momenty kiedy sie smieje bez powody i ten dziwny zrok i niczym kompletnie niczym nie potrafi sie bawic jak juz sie czyms zajmie to góra 5 min i kładzie sie na podłodze lub łózku i sie kiwa przeraza mnie to
 
nie egoista, 03.06.2016 14.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi tylko bliskich szkoda i to jest jedeny argument dlaczego jeszcze nie popelnilem samobojstwa
 
bartek, 02.05.2016 22.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ty i maz musicie sie udać do psychiatry. Osobno! I do tego co mogę więcej dodać? Oboje macie problemy które może rozwiązać tylko psychiatra
 
Dawid, 23.03.2016 14.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zanim dojdzie do poważniejszych zmian w psychice warto złosić się najpierw do specjalisty. ja z bezsennością udałem się napierw do poradni "CEL" w Gdyni i naprawdę zauważyłem poprawę...
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

127

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

106

Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę? Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie...

więcej

91

Osobowość wieloraka (rozdwojenie jaźni): przyczyny, objawy i leczenie Osobowość wieloraka (rozdwojenie jaźni): przyczyny, objawy i leczenie

Osobowość mnoga to potocznie rozdwojenie jaźni. Zaburzenie to charakteryzuje obecność u jednego...

więcej

82

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.