Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

22 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? Chory ma omamy i urojenia oraz zaburzony tok myślenia. W chorobie psychicznej fałszywy odbiór lub przeżywanie świata prowadzi do dziwacznych, nieuzasadnionych sytuacją zachowań i działań. Poznaj różne objawy choroby psychicznej.

Choroba psychiczna jest formą nieświadomej ucieczki chorego od świata realnego. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? W mniejszym lub większym stopniu chory zatapia się  w świecie będącym wytworem jego umysłu. Objawem choroby psychicznej jest to, że  fragmenty realności mieszają się z urojeniami albo są przeżywane w trudny do wytłumaczenia sposób. Zwykle choroba psychiczna wiąże się z dużym cierpieniem jakiego doznaje chory. Nie zawsze jednak całkowicie zaburza życie chorego i zmienia jego kontakty z rzeczywistością. Leczenie pozwala chorym na schizofrenię, depresję czy chorobę dwubiegunową prowadzić normalne życie.

Choroba psychiczna - objawy

Określenie co jest chorobą psychiczną w rozumieniu medycyny, a co tylko zaburzeniem nieustannie się zmienia. Schorzenia, które jeszcze niedawno były w rejestrze chorób przesuwa się do zaburzeń. Są jednak objawy, na tyle niepokojące, że mogą z dużym prawdopodobieństwem sugerować chorobę psychiczną.

Nie przegap
  • Zaburzenia myślenia. Tok myśli osoby chorej psychicznie jest zdezorganizowany. Objawia się to na przykład w nagłym przeskakiwaniu do zupełnie innych, nie związanych z poprzednimi wątków. W myślach panuje chaos. Wątki urywają się, chory nie kończy myśli. W rozmowie trudno za taka osobą nadążyć i w ogóle zorientować się o czym mówi. Rozkojarzenie, urywanie myśli lub przeciwnie pojawienie się jednej lub kilku myśli, do których chory obsesyjnie wraca - mogą świadczyć o chorobie psychicznej.
  • Urojenia czyli fałszywe przekonania, których nie można zbić żadnymi racjonalnymi i logicznymi argumentami. Chory może mieć przekonanie, że ktoś go śledzi lub zagraża mu, może mu się wydawać, że jest wszechmocny, uważa, wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom, że może zostać bogaczem, wodzem, zbawicielem... Fałszywie interpretuje zachowania, np. przypadkowe potrącenie w autobusie interpretuje jako celowy atak na  siebie. Repertuar takich fałszywych przekonań i interpretacji jest nieograniczony.
  • Omamy. To z kolei fałszywe lub nieprawdziwe doznania zmysłowe. Chory słyszy głosy, dla innych niesłyszalne, widzi coś, czego nie ma, odczuwa smaki, których inni nie czują itd. Omamy najczęściej idą w parze z urojeniami.
  • Zmiany uczuciowe. Chory doznaje stanów emocjonalnych nieadekwatnych do rzeczywistości. Wybucha irracjonalnym gniewem, staje się nadmiernie pobudzony lub przeciwnie - ospały. Ma napady lęku albo śmiechu, które dla otoczenia są zupełnie nieuzasadnione. Emocje te są spowodowane  zaburzonym myśleniem i postrzeganiem. Sugerują, że chory przebywa w swoim własnym świecie. Niepokojące może być także nagłe zobojętnienie na innych ludzi i to, co się wokół niego dzieje.
  • Wycofywanie się z życia. Ten objaw nie zawsze występuje przy chorobie psychicznej. Czasami chorzy, mimo zaburzeń w sferze uczuciowej lub myślenia, zupełnie dobrze funkcjonują w świecie społecznym. Wycofywanie się z życia, skłonność do izolacji i utrata zainteresowania sprawami bliskich oraz przyjaciół, a także światem zewnętrznym może być jednak ważnym sygnałem choroby psychicznej.

Co robić kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u kogoś bliskiego

Przede wszystkim nie starać się go diagnozować. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że fałszywie interpretujemy zachowania i stany uczuciowe. Najlepszym wyjściem jest skłonienie tej osoby do konsultacji z psychiatrą lub psychologiem. Tylko fachowiec może z większym prawdopodobieństwem rozpoznać i zdiagnozować chorobę oraz pomóc w cierpieniu. Bo choroba psychiczna wiąże się zwykle z dużym cierpieniem przeżywanym przez chorego. Koniecznie trzeba skłonić do wizyty u lekarza a nawet zgłoszenia się do szpitala osoby, które mają myśli samobójcze.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Trichotillomania (TTM) - przymusowe wyrywanie włosów

Trichotillomania (TTM) - przymusowe wyrywanie włosów

9 najdziwniejszych fobii. Poznaj nietypowe powody lęków

9 najdziwniejszych fobii. Poznaj nietypowe powody lęków

Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie

Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Cotarda (syndrom chodzącego trupa): przyczyny, objawy i leczenie

Zespół Cotarda (syndrom chodzącego trupa): przyczyny, objawy i leczenie

Zdjęcia:

Aktualizacja: 04.12.2015

Komentarze (1 - 10 z 22)
bartek, 02.05.2016 22.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ty i maz musicie sie udać do psychiatry. Osobno! I do tego co mogę więcej dodać? Oboje macie problemy które może rozwiązać tylko psychiatra
 
Dawid, 23.03.2016 14.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zanim dojdzie do poważniejszych zmian w psychice warto złosić się najpierw do specjalisty. ja z bezsennością udałem się napierw do poradni "CEL" w Gdyni i naprawdę zauważyłem poprawę...
 
jan, 14.02.2016 09.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wyslij meza do ..psychiatry dobrego!!a nie do psychologa,,psycholodzy sa mizernie wyksztalceni,,maja z soba problemy emocjonalne i psychiczne!unikaj psychologów!ich jest z 1 %..moze wmiare o dobrej wiedzy!trzeba meza leczyc,aby niezwariowal wiecej!
 
Yoko, 06.01.2016 22.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Podejrzewam ,że mój mąż ma problemy emocjonalne i nie tylko nie wiem jak to okroślić ,ale jeżeli się kłócimy i schodzimy na temat uczuć on dostaję fioła wtedy nie jest w stanie o niczym innym myśleć tylko o tym o wielu rzeczach podstawowych przez to zapomina . No i między nami jest tak ,że on darzy mnie większym uczuciem niż ja jego i dobrze o tym wie już nie raz mu mówiłam ,że potrzebuję więcej czasu bo w poprzednim związku bardzo cierpiałam a on nie potrafi tego zrozumieć i na siłe chce je u mnie wymusić . Wiercąc mi dziurę w brzuchu kilkakrotnie każdego dnia . Dlatego zaczełam podejrzewać ,że jest coś nie tak bo kiedy powiedziałam ,że odejde dostał szału chciał się zabić a na dodatek mam wrażenie że symuluje swoje złe samopoczucie dość często abym tylko zwróciła na niego uwagę . Nie wiem co o tym myśleć ,czasami odnoszę wrażenie że to dziecko które nie dorosło jeszcze i powinno zstać przy mamusi. Wysłałam go też do psychologa ,ale takich głupot mu nagadała,że jeszcze bardziej się tylko pokłóciliśmy. Teraz bardzo mało ze sobą rozmawiamy .Nie śpię z nim nie oglądam z nim TV i śpię w drugim pokoju sprawił tak że nie chcę jego towarzystwa ,że męczy mnie a czasem irytuje swoim zachowaniem. Jestem juz bezradna.
 
Emi, 17.11.2015 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wstydu nie masz zeby wciskać na forum reklamę strony
 
polkakibolka, 24.10.2015 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardziej mi to na telepatke wyglada , to dar :)
 
z autopsji, 15.10.2015 13.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo prosze, abys mocno przemyslala wiazanie sie z osoba chora psychicznie lub wycofujaca sie przed jakakolwiek proba badania.
 
Lila, 08.10.2015 02.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety ale wydaje mi się (po części z własnej autopsji) że nie mamy zbyt wielu kompetentnych specjalistów. Dlaczego tak sądzę? Może co niektórym wydać się to dziwne, niesprawiedliwa bądź cokolwiek ale postanowiłam w pewnym momencie swojego życia przeprowadzić mały test: dla wątpiących nie mam żadnego wykształcenia w dziedzinie psychologi czy psychiatrii (i to w sumie przeraża mnie jeszcze bardziej). Przechodząc do rzeczy...byłam u dwóch "specjalistów" w tej samej dziedzinie, jak pewnie nie trudno się domyślić. Obaj badali mnie w niedługim czasie, przy czym słowo "badanie" wydaje się być tu na wyrost!!! U każdego z lekarzy opowiedziałam historię swojego życia (prawdziwą, nie zmyśloną) tylko u pierwszego mówiłam o pozytywach a u drugiego wręcz przeciwnie. Nie piszę tego wszystkiego bez powodu...jak dla mnie przerażające jest to jak łatwo jest manipulować osobami które teoretycznie czuwają nad naszym zdrowiem czy kondycją psychiczną, bo pierwszy specjalista...uznał mnie za osobę niezwykle silną wręcz wzór do naśladowania...a drugi??? bez słowa zapisał silne leki... To straszne że tak mocne leki tak na prawdę są tak łatwo dostępne :( wystarczy wiedzieć co mówić
 
gość1, 02.09.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój chłopak ma wszystkie te objawy, kiedy próbowałam iść z Nim do psychiatry bardzo się cieszył, że chcę z Nim iść, ale w drodze do lekarza wycofywał się... Jak nakłonić taką osobę aby poszła się leczyć?
 
Ewe, 21.08.2015 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idealnie napisane
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową? Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową?

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób....

więcej

13398

Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę? Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie...

więcej

10374

Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia

Wszyscy czasem odczuwamy lęk. Niekiedy osiąga on jednak rozmiar psychicznego kataklizmu: wpadamy w...

więcej

10292

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

10051

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zasada jest taka: zanim rozpozna się tło psychogenne, należy wykluczyć tło organiczne występującego objawu. Czyli, niezbędna jest wizyta u neurologa. Niezależnie od tego, skoro psychiatra przepisał...

To bardzo trudne, o co Pani pyta, gdyż każde dziecko inaczej reaguje, bo jego wrażliwość jest zupełnie inna... Dobrze, aby w tej kwestii skontaktować się z profesjonalistą w tej dziedzinie, czyli z...

Pani niepokój związany z nową sytuacją jest jak najbardziej zrozumiały. Faktem jest, że przełożony kierując pracownika na sesje z coachem, szkolenie zawodowe czy jakąkolwiek inną formę wsparcia,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.