Poradnik ZdrowieInternista › Silny stan zapalny żołądka

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Silny stan zapalny żołądka

Niedawno miałem gastroskopię. Wynik : żołądek - śluzówka silnie przekrwiona i rozpulchniona o zatartym rysunku naczyniowym. Przełyk i okolice wpustu prawidłowe.Odzwiernik - drożny, kształtny. Mój lekarz po przeczytaniu powiedział, że jest to silny stan zapalny żołądka. Co to jest za choroba? Czy to coś groźnego? Czy mogą być jakieś groźne powikłania? Jak to leczyć i czy można to wyleczyć domowym sposobem?

Zapalenie żołądka jest reakcją błony śluzowej na działanie czynników szkodliwych. Schorzenie to jest szeroko rozpowszechnione na całym świecie i jest jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetu lekarskiego. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie badania endoskopowego oraz badania pobranego wycinka śluzówki pod mikroskopem (czyli badania histopatologicznego). Pomocny w rozpoznaniu jest także test urazowy. Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka to uczucie ssania lub bólu w nadbrzuszu, uczucie pełności, niekiedy może występować nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyną wywołującą stan zapalny jest infekcja bakterią Helicobacter pylori – w wyniku której dochodzi do zmian w budowie śluzówki żołądka i zaburzeń w produkcji śluzu. Stopień nasilenia zmian i ich lokalizacja zależą od indywidualnej odpowiedzi żołądka na infekcję Helicobacter pylori. Pewne znaczenie w rozwoju stanu zapalnego lub jego nasilaniu się mają stresy oraz dieta zawierająca ostre przyprawy, a także pokarmy o smaku kwaśnym. Leczenie stanu zapalnego wymaga stałego i regularnego kontaktu z lekarzem bowiem konieczne jest przyjmowanie dwu leków – antybiotyku i tzw. blokera pompy protonowej – które są dostępne wyłącznie na receptę, nie jest więc możliwe wyleczenie tzw. metodami domowymi. Powinien Pan starannie przestrzegać wskazówek lekarza prowadzącego.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.