Poradnik ZdrowieInternista › Przewlekły ból gardła

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Przewlekły ból gardła

Mam problemy z gardłem - drapanie podniebienia i przy migdałkach podniebiennych oraz wysuszenie śluzówki. Przy każdej wizycie lekarze mówią, że to po prostu przeziębienie i wystarczą antybiotyki i leki przeciwzapalne, twierdzą że może to być alergia. Wymazy z gardła są w porządku.

Opisane dolegliwości mogą sugerować przewlekły stan zapalny gardła. Do objawów przewlekłego zapalenia gardła należy częste lub stałe chrząkanie, suchość w gardle, uczucie przeszkody w gardle, zaburzenia w połykaniu śliny, uczucie stałego pragnienia oraz odruchowy kaszel. Podstawową zasadą leczenia przewlekłego zapalenia gardła jest przede wszystkim eliminacja czynnika usposabiającego. W odniesieniu do osób palących obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i palenia papierosów, bierni zaś palacze powinni być poinformowani o szkodliwości przebywania w dymie papierosowym. Konieczne jest leczenie stanów zapalnych w obrębie tkanek okołozębowych. Leczenie miejscowe polega na nawilżaniu błony śluzowej jamy ustnej i płukaniu gardła. Pomocne mogą być inhalacje parowe z wody nasyconej olejkami eterycznymi (tymiankowym, lawendowym) lub wody z dodatkiem kwiatu rumianku, szałwii. Można zalecać także Sal Ems rozpuszczone w wodzie lub mleku. W okresie nasilenia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych mogą znaleźć zastosowanie preparaty do ssania o przeciwzapalnym działaniu miejscowym. U około 10% pacjentów z przewlekłym zapaleniem gardła czynnikiem wywołującym jest alergia – w takich przypadkach pomocne jest leczenie przeciwalergiczne. Pewność, że czynnikiem wywołującym przewlekłe zapalenie gardła jest alergia można mieć dopiero po wykonaniu testów alergicznych – są one jednak dostępne głównie w specjalistycznych poradniach alergicznych. Niekiedy podaje się leki przeciwalergiczne bez wykonana testów – jeżeli nastąpi po tym leczeniu poprawa to uważa się, że czynnikiem sprawczym jest alergia. W przypadku Pani dolegliwości wskazana jest konsultacja u laryngologa.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.