Cholestaza ciążowa - niebezpieczna dla płodu choroba wątroby

Konsultant: dr Ryszard Rutkowski, ginekolog położnik
19 komentarze
Autor: Marta Gawerek

Cholestaza ciążowa zaczyna się od uporczywego swędzenia stóp i rąk. Z czasem świąd może objąć również tułów, a nawet skórę szyi, twarzy i uszu. Nie lekceważ tych objawów. Cholestaza ciążowa to rzadka, ale niebezpieczna dla płodu choroba wątroby.

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która dotyka kobiety w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem i jest groźna dla płodu. Zbagatelizowana, może powodować gwałtowny, przedwczesny poród, być przyczyną krwotoku porodowego, a nawet zagrażać życiu dziecka. Ryzyko komplikacji maleje, jeśli cholestaza jest prawidłowo leczona. Dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie.

Przyczyny cholestazy ciążowej

Cholestaza ciążowa (pełna nazwa: wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, WCC) jest rzadką chorobą. W Polsce dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży. Istnieje rodzinna skłonność do jej występowania, ale bezpośrednia przyczyna choroby związana jest z działaniem hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Ich stężenie jest największe w III trymestrze ciąży (ok. 30. tygodnia) – wtedy właśnie może okazać się, że wątroba jest zbyt słaba, by poradzić sobie z tak dużą dawką hormonów. Dochodzi wówczas do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Cholestaza ciążowa - objawy

Głównym objawem cholestazy jest uciążliwy świąd skóry, który czasem pojawia się już w 25. tygodniu ciąży. Nasilenie dolegliwości występuje wieczorem i w nocy, bywa często przyczyną bezsenności. 20 proc. chorych kobiet skarży się też na mdłości, wymioty i utratę łaknienia. Nie każde swędzenie jest niepokojące, ale gdy utrzymuje się przez kilka dni i jest uporczywe, trzeba zgłosić się do lekarza. Dopiero po badaniach krwi oraz wykluczeniu innych przyczyn świądu może on stwierdzić wystąpienie choroby.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jakie badania?

Aby stwierdzić, czy twoje problemy spowodowane są wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych (WCC), musisz zrobić badania biochemiczne krwi, tzw. próby wątrobowe. Podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i wszystkich podanych niżej enzymów sygnalizuje poważne uszkodzenie wątroby, mogące świadczyć o chorobie.

  • ASPAT, norma: 5–38 U/L
  • ALAT, norma: 5–40 U/L
  • Fosfataza alkaliczna (ALP, Falk, FAL), norma: 20–70 U/L
  • Bilirubina całkowita, norma: 0,20–20 mg/dl

Leczenie cholestazy ciążowej

Żeby zmniejszyć ryzyko komplikacji porodowych, przyszła mama, u której rozpoznano cholestazę, potrzebuje dużo wypoczynku, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Musi być także pod stałą kontrolą lekarską, dlatego zazwyczaj niezbędny jest pobyt w szpitalu aż do rozwiązania. Leczenie polega na przyjmowaniu leków sterydowych oraz kroplówek z glukozą i witaminą C. Często sprawdzane są funkcje wątroby (pobierana jest krew). Ale najważniejsza jest obserwacja stanu dziecka: od 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się KTG, badania laboratoryjne, USG. Kobiecie zaleca się liczenie ruchów dziecka.

Dieta przy cholestazie ciążowej

Ponieważ cholestaza to choroba przeciążonej wątroby, ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety, by nie fundować organizmowi dodatkowego obciążenia. Dlatego mama z cholestazą powinna przestrzegać kilku zasad: zrezygnować ze smażonych i surowych pokarmów; jeść tylko produkty gotowane, nawet warzywa i owoce; ograniczyć tłuszcze, majonez zastąpić jogurtem naturalnym; zapomnieć o napojach słodzonych i gazowanych, i oczywiście o słodyczach. Może natomiast pić wszelkiego rodzaju kompoty i jeść delikatne dla wątroby biszkopty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.07.2011 14:46
To ważne, ja tez mialam swędzenie skóry i miałam właśnie cholestazę.
Nie zarejestrowany, 27.07.2011 11:14
Jak w temacie - do lekarza i to szybko! musisz to sprawdzić, z cholestazą nie ma żartów, i nie chodzi tu tylko o ciebie ale i dziecko!!!
 

Cholestaza ciążowa: poród

Z powodu zagrożenia dla życia dziecka, termin porodu i sposób, w jaki się odbędzie, jest uzależniony od stanu mamy. Przy cholestazie możliwe jest oczywiście naturalne rozwiązanie. Lekarze ingerują tylko wtedy, gdy dochodzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia mamy i jej maleństwa. Jeśli nastąpi podejrzenie niedotlenienia dziecka, świąd będzie narastał, wystąpi żółtaczka czy pogorszenie wyników badań, lekarze mogą zdecydować o rozwiązaniu ciąży niezależnie od jej donoszenia. Przeprowadza się wtedy cesarskie cięcie lub sztucznie wywołuje się poród. Oprócz trudności związanych z wcześniactwem, z reguły noworodek nie ma żadnych komplikacji zdrowotnych związanych z cholestazą. Ważne: już w pierwszych dniach po porodzie ustępuje świąd, wartości badań biochemicznych wracają do normy.
Cholestaza ciążowa nie powoduje uszkodzenia wątroby – mija, nie pozostawiając konsekwencji zdrowotnych u kobiety. Istnieje natomiast duże ryzyko nawrotu tej choroby w kolejnych ciążach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj

Aktualizacja: 26.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 19)
aliii, 05.02.2015 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej kobietki ja mialam cholestaze wykryta w 32 tyg tzn sama sobie wykrylam.zaczely mnie swedzic dlonie i stopy szybko sprawdzilam w internecie i wyczytalam ze jest cos takiego jak cholestaza sama na wlasna rękę zrobilam próby wątrobowe po czym przy odbiorze wynikow kazano natychmiast kontaktowac mi sie z lekarzem normy byly >30 ja mialam <200 odrazu skierowano mnie do szpitala 2 razy w tygodniu mialam robione usg dopler 2 razy w tygodniu proby wątrobowe i 2 razy dziennie ktg opieka w szpitalu super dzidzia przyszła na swiat w 37 tyg zdrowa nie miała żółtaczki wiec szybciutko wyszlysmy do domu wyniki zaraz po porodzie zczely wracac do normy lezalam w szpitalu 35 dni ale lekarze mieli mnie pod stala kontrola dziewczyny badzcie czujne nie bagateluzujcie tych objawow pozdrawiam
 
matka, 14.01.2015 13.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moją córkę urodziłam ponad 20 lat temu. Aż do dzisiaj nie wiedziałam, że chorowałam na cholestazę. Lekarze albo zignorowali mój stan albo nie wiedzieli co mi jest. Każdy skrawek mojej skóry , oprócz twarzy, swędział i miałam wysypkę. Tak bardzo mnie swędziało, że rozdrapałam skórę do krwi. Córka urodziła się w 36 tygodniu, miała wysoki poziom bilirubiny, po tygodniu życia przetoczoną krew. Wtedy myślałam, że dziecko mi umiera, bo lekarze nie wytłumaczyli mi jako laikowi i bardzo młodej matce, o co chodzi. Musiałam tylko natychmiast podpisać zgodę na transfuzję krwi. Każda matka może się tylko domyśleć, co ja wtedy przeżywałam. Na szczęście córka jest już dorosła i zdrowa. A ja przynajmniej teraz wiem, że trzeba będzie na nią uważać gdy sama zajdzie w ciążę, ponieważ ta choroba jest dziedziczna.
 
SYLWIA , 24.11.2014 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM SERDECZNIE. JA TEŻ MIAŁAM CHOLESTAZĘ OD 25 TYGODNIA CIĄŻY I OD RAZU TRAFIŁAM DO SZPITALA ALAT PONAD 700 A ASPAT PONAD 300. TRAFIŁAM DO SZPITALA NA OKOŁO 4 TYGODNIE, USTALONO MI DIETĘ, LEKI. DO KOŃCA CIĄŻY CZYLI 37 TYDZIEŃ (INDUKCJA) RAZ W TYGODNIU BYŁAM U SWOJEJ LEKARKI, BADANIE KRWI I CO SOBOTA KTG W SZPITALU. MAŁY URODZIŁ SIĘ ZDROWY MA PRAWIE 3 LATA TYLKO CAŁY CZAS MA POWIĘKSZONĄ WĄTROBĘ. DODAM TYLKO NIE MAM PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO I MOJA MAMA TEŻ MIAŁA CHOLESTAZĘ TYLKO POD KONIEC CIĄŻY. JEDNAK CIĄŻĘ WSPOMINAM DOBRZE.
 
Mama, 19.11.2014 07.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapomniałam dodać, moja mała także urodzila się z żółtaczką która mimo naświetlania pod lampami 4 doby przedłużyła się do 2 miesiąca życia. Dopiero ok 9 tygodnia mała zrobiła się bialutka i lekarze uspokoili nas że żółtaczka już minęła.
 
Mama, 14.11.2014 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja ginekolog także bagatelizowała objawy które miałam juz w II trymestrze- ból pod żebrami. Mówiła że jestem chuda, brzuch rośnie i tak bywa. Wystarczyłoby aby zleciła badania krwi. Świąd pojawił się u mnie w 35/36 tyg tygodniu- z początku myślałam że to przez nacieranie gąbką pod prysznicem, ale w końcu wydało mi się to dziwne i sama po analizie informacji z internetu postawiłam diagnozę. Moja lekarka potwierdziła ją tylko , wysyłając mnie natychmiast do szpitala. Po tygodniowym pobycie miałam wywołany poród. Córcia na szczęście urodziła się zdrowa. Pocieszę was, że porody z cholestazą są bardzo szybkie, ja rodziłam ok 20 min. Okazało się później że na cholestazę cierpiała także siostra mojego ojca, także może to być genetyczne. Nie bagatelizujcie jednak objawów i gdy tylko pojawi się bol pod żebrami albo świąd idzcie do lekarza i zróbcie badania wątroby! życze zdrowia!
 
Monika, 08.11.2014 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam w piątek u gina, ponieważ wszystko mnie swędzi :( w poniedziałek mam isc na badania, pod kątem cholestazy, mam nadzieje, że to swędzenie ma innny powód niż to diabelstwo. Troche się naczytałam o tej chorobie, i im bardziej czytam, tym bardziej mnie swędzi.
 
marta, 03.11.2014 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam niestwierdzoną cholestazę w pierwszej ciąży, dopiero po porodzie który odbył się w 36 tygodniu ,( ponieważ dziecko miało bezdech), lekarze stwierdzili, że to była cholestaza po tygodniowej antybitykoterapi. Moja ginekolog zbagatelizowała objawy jakie jej podawałam czyli ból pod żebrami w pozycji siedzącej i swędzenie skóry (powiedziała żeby unikać słońca). Teraz jestem w 27 tygodniu ciąży i co miesiąc robię sobie sama wyniki żeby kontrolować poziomy ASPAT i ALAT, ale niestety już zaczyna mnie boleć pod żebrami więc szykuje mi się powtórka.
 
Monika, 31.10.2014 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja u siebie podejrzewam cholestazę. Wszystko mnie swędzie! Szyje, dłonie, stopy, nogi(aż boję się tych wyników!) dzwoniłam do lekarza.. i kazał natychmiast zrobić badania alat i aspat. Dopiero będę mogła zrobić je w poniedziałek. Tak się martwię! Chcę by moja mała była zdrowa! To najważniejsze!
 
Kasia, 15.10.2014 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie. W pierwszej ciąży miałam cholestazę Aspat do 200 Allat 390 i wogóle nie odczuwałam swędzewnia, miałam tylko taką niespokojność stóp w nocy. Mała urodziła się w 37 tyg przez cesarkę i dostała 9 pkt ale po kilku godzinach przestała sobie radzić oddechowo. Przeżyliśmy naprawdę ciężkie chwile ale wszystko się dobrze skończyło. Lekarze później nam powiedział że cholestaza chamowała rozwój płuc dziecka i nie były one w pełni wykształcone. Próby watrobowe już po kilku dniach były w normie, nie odczuwałam żadnych dolegliwośći.
 
A, 26.05.2014 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie też to dopadło!! Będąc w ok. 5 miesiącu ciąży obudziłam się z dziwnym i mocnym bólem pod prawym żebrem. Zdarzyło się to raz, wiec uznałam, że to musi być normalne (to moja pierwsza ciąża). Ok. 28 tyg. zaczęły mnie swędzieć stopy i dłonie. Powiedziałam o tym lekarzowi na wizycie w szpitalu. Zrobili mi badania. Okazało się, że to właśnie 'to'. Od tamtego czasu lekarz ułożył mi plan badania, czyli co tydzień wizyta w szpitalu w klinice, króciutkie usg plus badania krwi, żeby kontrolować wątrobę, oprócz tego 2 razy w tyg miałam ctg. Jak wyniki wychodziły źle, musiałam się 'stawić' do szpitala, zwykle na kilka dni. W 36 tyg dostałam strasznych mdłości i wymiotów, więc migiem do szpitala, wtedy zdecydowali o wywołaniu w 37 tyg. Moja córeczka urodziła się z żółtaczką (na początku myślałam, że ma taką ładną karnację;D), po kilku dniach wyszłyśmy do domu. Tyle że jej żółtaczka i moja cholestaza się z nami nie rozstały!!! Ona doszła do siebie po ok. 20 dniach!!! Ja dalej robiłam badania na wątrobę, bo mnie wszystko swędziało jak dawniej, a i czasem ból 'żeberkowy' wracał. Brałam leki żeby wszystko wróciło do normy, po jakichś 2-3 miesiącach cholestaza dala mi spokój. Tylko co z bólem żeberkowym?? Prywatnie, bez zleceń lekarzy musiałam się dowiedzieć o co chodzi. Przychodnia przysłała mi wyniki badań, okazało się że to kamienie na woreczku... Żaden z lekarzy tego nie rozpoznał, w tym nawet specjalista gastrolog... Ale to już inna historia. Dlatego się zastanawiam, czy przyczyną cholestazy u mnie były kamienie?? Czy je miałam już wcześniej??
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży? 12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży?

Do dzisiaj tu i ówdzie można usłyszeć, że jak ciężarna przejdzie pod sznurkiem do bielizny, to......

więcej

23070

Cholestaza ciążowa - niebezpieczna dla płodu choroba wątroby Cholestaza ciążowa - niebezpieczna dla płodu choroba wątroby

Cholestaza ciążowa zaczyna się od uporczywego swędzenia stóp i rąk. Z czasem świąd może objąć...

więcej

21678

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - przyczyny Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży - przyczyny

Ból w podbrzuszu we wczesnej ciąży najczęściej jest oznaką prawidłowych zmian w jej przebiegu,...

więcej

27035

Niezbędne FORMALNOŚCI po urodzeniu dziecka Niezbędne FORMALNOŚCI po urodzeniu dziecka

Po urodzeniu dziecka trzeba odwiedzić kilka urzędów, by załatwić formalności. Są one niezbędne, by...

więcej

28706

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia należy wyjaśniać z lekarzem prowadzącym. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania Cerazette w większej dawce, jeśli jest taka potrzeba.

Pływać pani może, niezależnie od metody dezynfekcji wody. Nie radzę korzystać z jacuzzi.

Grupy wsparcia
data

Marzec 02, 2015

Dziewczyny no bo Ja też mam problem właśnie z łaknieniem i tak szukam jakiegoś dobrego rozwiązania tam kilka postów wyżej pisałyście o tabletkach iq green czy możecie mi powiedzieć coś więcej o ich składzie? Bo jednak bezpieczenstwo jest dla mnie najważniejsze

data

Marzec 02, 2015

bez niego było mi ciężko schudnąć. To tyle w mojej opinii ;)

data

Marzec 01, 2015

Woda - przynajmniej 2 litry !

data

Marzec 02, 2015

aby oszukać głód, hamować łaknienie faktycznie te slimcea są najlepszym rozwiązaniem. Na łaknienie genialny produkt.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.