Cholestaza ciążowa - niebezpieczna dla płodu choroba wątroby

Konsultant:dr Ryszard Rutkowski, ginekolog położnik
16 komentarze
Autor: Marta Gawerek

Cholestaza ciążowa zaczyna się od uporczywego swędzenia stóp i rąk. Z czasem świąd może objąć również tułów, a nawet skórę szyi, twarzy i uszu. Nie lekceważ tych objawów. Cholestaza ciążowa to rzadka, ale niebezpieczna dla płodu choroba wątroby.

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która dotyka kobiety w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem i jest groźna dla płodu. Zbagatelizowana, może powodować gwałtowny, przedwczesny poród, być przyczyną krwotoku porodowego, a nawet zagrażać życiu dziecka. Ryzyko komplikacji maleje, jeśli cholestaza jest prawidłowo leczona. Dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie.

Przyczyny cholestazy ciążowej

Cholestaza ciążowa (pełna nazwa: wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, WCC) jest rzadką chorobą. W Polsce dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży. Istnieje rodzinna skłonność do jej występowania, ale bezpośrednia przyczyna choroby związana jest z działaniem hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Ich stężenie jest największe w III trymestrze ciąży (ok. 30. tygodnia) – wtedy właśnie może okazać się, że wątroba jest zbyt słaba, by poradzić sobie z tak dużą dawką hormonów. Dochodzi wówczas do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Cholestaza ciążowa - objawy

Głównym objawem cholestazy jest uciążliwy świąd skóry, który czasem pojawia się już w 25. tygodniu ciąży. Nasilenie dolegliwości występuje wieczorem i w nocy, bywa często przyczyną bezsenności. 20 proc. chorych kobiet skarży się też na mdłości, wymioty i utratę łaknienia. Nie każde swędzenie jest niepokojące, ale gdy utrzymuje się przez kilka dni i jest uporczywe, trzeba zgłosić się do lekarza. Dopiero po badaniach krwi oraz wykluczeniu innych przyczyn świądu może on stwierdzić wystąpienie choroby.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jakie badania?

Aby stwierdzić, czy twoje problemy spowodowane są wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych (WCC), musisz zrobić badania biochemiczne krwi, tzw. próby wątrobowe. Podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i wszystkich podanych niżej enzymów sygnalizuje poważne uszkodzenie wątroby, mogące świadczyć o chorobie.

  • ASPAT, norma: 5–38 U/L
  • ALAT, norma: 5–40 U/L
  • Fosfataza alkaliczna (ALP, Falk, FAL), norma: 20–70 U/L
  • Bilirubina całkowita, norma: 0,20–20 mg/dl

Leczenie cholestazy ciążowej

Żeby zmniejszyć ryzyko komplikacji porodowych, przyszła mama, u której rozpoznano cholestazę, potrzebuje dużo wypoczynku, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Musi być także pod stałą kontrolą lekarską, dlatego zazwyczaj niezbędny jest pobyt w szpitalu aż do rozwiązania. Leczenie polega na przyjmowaniu leków sterydowych oraz kroplówek z glukozą i witaminą C. Często sprawdzane są funkcje wątroby (pobierana jest krew). Ale najważniejsza jest obserwacja stanu dziecka: od 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się KTG, badania laboratoryjne, USG. Kobiecie zaleca się liczenie ruchów dziecka.

Dieta przy cholestazie ciążowej

Ponieważ cholestaza to choroba przeciążonej wątroby, ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety, by nie fundować organizmowi dodatkowego obciążenia. Dlatego mama z cholestazą powinna przestrzegać kilku zasad: zrezygnować ze smażonych i surowych pokarmów; jeść tylko produkty gotowane, nawet warzywa i owoce; ograniczyć tłuszcze, majonez zastąpić jogurtem naturalnym; zapomnieć o napojach słodzonych i gazowanych, i oczywiście o słodyczach. Może natomiast pić wszelkiego rodzaju kompoty i jeść delikatne dla wątroby biszkopty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.07.2011 14:46
To ważne, ja tez mialam swędzenie skóry i miałam właśnie cholestazę.
Nie zarejestrowany, 27.07.2011 11:14
Jak w temacie - do lekarza i to szybko! musisz to sprawdzić, z cholestazą nie ma żartów, i nie chodzi tu tylko o ciebie ale i dziecko!!!
 

Cholestaza ciążowa: poród

Z powodu zagrożenia dla życia dziecka, termin porodu i sposób, w jaki się odbędzie, jest uzależniony od stanu mamy. Przy cholestazie możliwe jest oczywiście naturalne rozwiązanie. Lekarze ingerują tylko wtedy, gdy dochodzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia mamy i jej maleństwa. Jeśli nastąpi podejrzenie niedotlenienia dziecka, świąd będzie narastał, wystąpi żółtaczka czy pogorszenie wyników badań, lekarze mogą zdecydować o rozwiązaniu ciąży niezależnie od jej donoszenia. Przeprowadza się wtedy cesarskie cięcie lub sztucznie wywołuje się poród. Oprócz trudności związanych z wcześniactwem, z reguły noworodek nie ma żadnych komplikacji zdrowotnych związanych z cholestazą. Ważne: już w pierwszych dniach po porodzie ustępuje świąd, wartości badań biochemicznych wracają do normy.
Cholestaza ciążowa nie powoduje uszkodzenia wątroby – mija, nie pozostawiając konsekwencji zdrowotnych u kobiety. Istnieje natomiast duże ryzyko nawrotu tej choroby w kolejnych ciążach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj

Aktualizacja: 26.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 16)
Mama, 19.11.2014 07.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapomniałam dodać, moja mała także urodzila się z żółtaczką która mimo naświetlania pod lampami 4 doby przedłużyła się do 2 miesiąca życia. Dopiero ok 9 tygodnia mała zrobiła się bialutka i lekarze uspokoili nas że żółtaczka już minęła.
 
Mama, 14.11.2014 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja ginekolog także bagatelizowała objawy które miałam juz w II trymestrze- ból pod żebrami. Mówiła że jestem chuda, brzuch rośnie i tak bywa. Wystarczyłoby aby zleciła badania krwi. Świąd pojawił się u mnie w 35/36 tyg tygodniu- z początku myślałam że to przez nacieranie gąbką pod prysznicem, ale w końcu wydało mi się to dziwne i sama po analizie informacji z internetu postawiłam diagnozę. Moja lekarka potwierdziła ją tylko , wysyłając mnie natychmiast do szpitala. Po tygodniowym pobycie miałam wywołany poród. Córcia na szczęście urodziła się zdrowa. Pocieszę was, że porody z cholestazą są bardzo szybkie, ja rodziłam ok 20 min. Okazało się później że na cholestazę cierpiała także siostra mojego ojca, także może to być genetyczne. Nie bagatelizujcie jednak objawów i gdy tylko pojawi się bol pod żebrami albo świąd idzcie do lekarza i zróbcie badania wątroby! życze zdrowia!
 
Monika, 08.11.2014 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam w piątek u gina, ponieważ wszystko mnie swędzi :( w poniedziałek mam isc na badania, pod kątem cholestazy, mam nadzieje, że to swędzenie ma innny powód niż to diabelstwo. Troche się naczytałam o tej chorobie, i im bardziej czytam, tym bardziej mnie swędzi.
 
marta, 03.11.2014 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam niestwierdzoną cholestazę w pierwszej ciąży, dopiero po porodzie który odbył się w 36 tygodniu ,( ponieważ dziecko miało bezdech), lekarze stwierdzili, że to była cholestaza po tygodniowej antybitykoterapi. Moja ginekolog zbagatelizowała objawy jakie jej podawałam czyli ból pod żebrami w pozycji siedzącej i swędzenie skóry (powiedziała żeby unikać słońca). Teraz jestem w 27 tygodniu ciąży i co miesiąc robię sobie sama wyniki żeby kontrolować poziomy ASPAT i ALAT, ale niestety już zaczyna mnie boleć pod żebrami więc szykuje mi się powtórka.
 
Monika, 31.10.2014 21.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja u siebie podejrzewam cholestazę. Wszystko mnie swędzie! Szyje, dłonie, stopy, nogi(aż boję się tych wyników!) dzwoniłam do lekarza.. i kazał natychmiast zrobić badania alat i aspat. Dopiero będę mogła zrobić je w poniedziałek. Tak się martwię! Chcę by moja mała była zdrowa! To najważniejsze!
 
Kasia, 15.10.2014 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie. W pierwszej ciąży miałam cholestazę Aspat do 200 Allat 390 i wogóle nie odczuwałam swędzewnia, miałam tylko taką niespokojność stóp w nocy. Mała urodziła się w 37 tyg przez cesarkę i dostała 9 pkt ale po kilku godzinach przestała sobie radzić oddechowo. Przeżyliśmy naprawdę ciężkie chwile ale wszystko się dobrze skończyło. Lekarze później nam powiedział że cholestaza chamowała rozwój płuc dziecka i nie były one w pełni wykształcone. Próby watrobowe już po kilku dniach były w normie, nie odczuwałam żadnych dolegliwośći.
 
A, 26.05.2014 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie też to dopadło!! Będąc w ok. 5 miesiącu ciąży obudziłam się z dziwnym i mocnym bólem pod prawym żebrem. Zdarzyło się to raz, wiec uznałam, że to musi być normalne (to moja pierwsza ciąża). Ok. 28 tyg. zaczęły mnie swędzieć stopy i dłonie. Powiedziałam o tym lekarzowi na wizycie w szpitalu. Zrobili mi badania. Okazało się, że to właśnie 'to'. Od tamtego czasu lekarz ułożył mi plan badania, czyli co tydzień wizyta w szpitalu w klinice, króciutkie usg plus badania krwi, żeby kontrolować wątrobę, oprócz tego 2 razy w tyg miałam ctg. Jak wyniki wychodziły źle, musiałam się 'stawić' do szpitala, zwykle na kilka dni. W 36 tyg dostałam strasznych mdłości i wymiotów, więc migiem do szpitala, wtedy zdecydowali o wywołaniu w 37 tyg. Moja córeczka urodziła się z żółtaczką (na początku myślałam, że ma taką ładną karnację;D), po kilku dniach wyszłyśmy do domu. Tyle że jej żółtaczka i moja cholestaza się z nami nie rozstały!!! Ona doszła do siebie po ok. 20 dniach!!! Ja dalej robiłam badania na wątrobę, bo mnie wszystko swędziało jak dawniej, a i czasem ból 'żeberkowy' wracał. Brałam leki żeby wszystko wróciło do normy, po jakichś 2-3 miesiącach cholestaza dala mi spokój. Tylko co z bólem żeberkowym?? Prywatnie, bez zleceń lekarzy musiałam się dowiedzieć o co chodzi. Przychodnia przysłała mi wyniki badań, okazało się że to kamienie na woreczku... Żaden z lekarzy tego nie rozpoznał, w tym nawet specjalista gastrolog... Ale to już inna historia. Dlatego się zastanawiam, czy przyczyną cholestazy u mnie były kamienie?? Czy je miałam już wcześniej??
 
amelka&julka, 08.04.2014 09.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej ja też miałam to diabelstwo. Moje wyniki AST 150 (norma do35) i ALT 220 (norma 35) nie chcę Was straszyć ale i chcę Wam powiedzieć, że nawet niewielkiego świądu skóry nie można bagatelizować. Ja nie miałam dużego świądu, mnie swędziały tylko nadgarstki i trochę brzuch, nie było to bardzo uciążliwe niby normalne przy ciąży ale ja znam swój organizm i wiedziałam, ze jest coś nie tak - to moja druga ciąża w pierwszej nie miałam cholestazy. Zgłaszałam objawy lekarzowi i położnej a oni zbywali mnie twierdzeniem, że przejdzie po ciąży. Poszłam do doktor rodzinnej uprosiłam o skierowanie na badania i wyszło wszystko jasne. Od razu skierowanie na patologię po tygodniu wyniki dwukrotnie poszły w górę i miałam wywoływany poród w 35 t.c. Dzidzia zdrowa aż strach pomyśleć co by było gdybym słuchała lekarza... Dziewczyny wsłuchujcie się w swój organizm, nie dajcie się zbywać - jak wypchną Was drzwiami wchodźcie oknem to o Wasze zdrowie tu chodzi a przede wszystkim Waszego maleństwa.
 
Magda, 29.10.2013 10.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja prawie tydzień temu urodziłam synka 34 tydzień ciąży. Powodem wcześniejszego porodu (CC) była właśnie cholestaza. Zaczęło się od uporczywego swędzenia nóg i rąk, a potem twarzy, uszu i reszty ciała. Najgorzej było w nocy. W szpitalu zrobili mi wszystkie badania pod kątem cholestazy. Wyniki były okropne. Zaczęli mi podawać leki, które powodują spadek tych wszystkich wskaźników. Do tego doszły sterydy na rozwój płuc maluszka i leki przeciwko swędzeniu. Leki wcale nie działały, zamiast spadać to wszystko rosło w zawrotnym tempie. Lekarze podjęli decyzję, że nie ma na co czekać i dziecko musi się urodzić jeszcze dzisiaj. Na początek indukcja. Nie przyniosło to żadnego efektu i zrobili mi cesarkę. Okazało się, że wody były już bardzo zielone. Ostatni dzwonek bo nie wiadomo jakby to mogło się skończyć. Teraz dostaję leki na wątrobę. Wyniki są nadal nie za ciekawe. Mały jest zdrowy, urodził się 2 kg i 60 g, 47 cm i 8 punków. Jedyne co to przez tą cholestazę nie rozwinęło się jedno płucko mimo sterydu. Podjęło pracę dopiero niecałą dobę po urodzeniu. Teraz leży w inkubatorze i nabiera wagi ,żeby móc wyjść do domu. Dziewczyny nie zwlekajcie z pójściem do lekarza z nawet małym swędzeniem skóry w nietypowych miejscach. Wcześniej wykryta cholestaza daje możliwość donoszenia ciąży do końca.
 
zaniepokojona babcia, 25.09.2013 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego tak mało mówi się o cholestazie? Dlaczego nie każe się robić prób wątrobowych kobietom w ciąży? Moja córka do 6 m-ca czuła się b. dobrze, wszystko jadła, zero nudności, wymiotów itp. w 28 tygodniu ciąży zaczęły się bóle brzucha, nudności, a na końcu to nieszczęsne swędzenie. Cały czas była pod "czujnym " okiem lekarzy. I nikt nie zlecił tych badań. My również nie miałyśmy wcześniej pojęcia o tej podstępnej chorobie. Jak córka znalazła się w szpitalu, niestety ALAT i ASPAT były już 4 cyfrowe (1400, 1500). Ciążę rozwiązano w 29 tyg. bo na tym etapie zagrażało to życiu i matki, i płodu. Dzidziuś urodził się maleńki i długa droga do zdrowia przed nim, przed córką również. Dziewczyny, żądajcie skierowania na badania wątroby (alat, aspat, bilirubina, poziom żółci), albo róbcie je na własną rękę, bo naprawdę na cholestazę choruje ok. 4 ciężarnych na tysiąc . Wcześniej zauważona przy lekach i odpowiedniej diecie dawałaby szansę na urodzenie w terminie. Ciepło pozdrawiam wszystkie ciężarne - bądźcie czujne.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Dobra waga w ciąży - ile powinna przytyć kobieta w odmiennym stanie Dobra waga w ciąży - ile powinna przytyć kobieta w odmiennym stanie

Niemal każda kobieta w ciąży martwi się czasem swoją wagą. Porównując się z koleżankami, dochodzi...

więcej

15695

Cud poczęcia, czyli wszystko o zapłodnieniu Cud poczęcia, czyli wszystko o zapłodnieniu

Mężczyzna jest płodny przez cały rok, kobieta przez kilka dni w miesiącu. Jeśli chcą mieć dziecko,...

więcej

16995

PORÓD - co czuje rodząca kobieta PORÓD - co czuje rodząca kobieta

Co czuje kobieta w trakcie porodu, na pewno będziesz wiedzieć dopiero, gdy dziecko pojawi się na...

więcej

16135

Obrzęki w ciąży - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić Obrzęki w ciąży - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Obrzęki w czasie trwania ciąży - chyba nie ma kobiety, która nie skarżyłaby się na nie. U przyszłej...

więcej

15947

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 22, 2014

Jest bardzo smaczny. Na pewno hamuje apetyt na słodkie, a kilogramy powoli ubywają.

data

Listopad 21, 2014

Słuchaj, przede wszystkim potrzebujesz fachowej porady i dietetyka, który ułoży dietę specjalnie dla Ciebie, nie ma w internecie diety cud, która uleczy każdego, jesteśmy różni i to co działa na jednego nie koniecznie podziała na drugą osobę. Znalazłam ostatnio fajną firmę, za 60 zł masz...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.