Cholestaza ciążowa - niebezpieczna dla płodu choroba wątroby

Konsultant:dr Ryszard Rutkowski, ginekolog położnik
11 komentarze
Autor: Marta Gawerek

Cholestaza ciążowa zaczyna się od uporczywego swędzenia stóp i rąk. Z czasem świąd może objąć również tułów, a nawet skórę szyi, twarzy i uszu. Nie lekceważ tych objawów. Cholestaza ciążowa to rzadka, ale niebezpieczna dla płodu choroba wątroby.

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która dotyka kobiety w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem i jest groźna dla płodu. Zbagatelizowana, może powodować gwałtowny, przedwczesny poród, być przyczyną krwotoku porodowego, a nawet zagrażać życiu dziecka. Ryzyko komplikacji maleje, jeśli cholestaza jest prawidłowo leczona. Dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie.

Przyczyny cholestazy ciążowej

Cholestaza ciążowa (pełna nazwa: wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, WCC) jest rzadką chorobą. W Polsce dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży. Istnieje rodzinna skłonność do jej występowania, ale bezpośrednia przyczyna choroby związana jest z działaniem hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Ich stężenie jest największe w III trymestrze ciąży (ok. 30. tygodnia) – wtedy właśnie może okazać się, że wątroba jest zbyt słaba, by poradzić sobie z tak dużą dawką hormonów. Dochodzi wówczas do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Cholestaza ciążowa - objawy

Głównym objawem cholestazy jest uciążliwy świąd skóry, który czasem pojawia się już w 25. tygodniu ciąży. Nasilenie dolegliwości występuje wieczorem i w nocy, bywa często przyczyną bezsenności. 20 proc. chorych kobiet skarży się też na mdłości, wymioty i utratę łaknienia. Nie każde swędzenie jest niepokojące, ale gdy utrzymuje się przez kilka dni i jest uporczywe, trzeba zgłosić się do lekarza. Dopiero po badaniach krwi oraz wykluczeniu innych przyczyn świądu może on stwierdzić wystąpienie choroby.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jakie badania?

Aby stwierdzić, czy twoje problemy spowodowane są wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych (WCC), musisz zrobić badania biochemiczne krwi, tzw. próby wątrobowe. Podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i wszystkich podanych niżej enzymów sygnalizuje poważne uszkodzenie wątroby, mogące świadczyć o chorobie.

  • ASPAT, norma: 5–38 U/L
  • ALAT, norma: 5–40 U/L
  • Fosfataza alkaliczna (ALP, Falk, FAL), norma: 20–70 U/L
  • Bilirubina całkowita, norma: 0,20–20 mg/dl

Leczenie cholestazy ciążowej

Żeby zmniejszyć ryzyko komplikacji porodowych, przyszła mama, u której rozpoznano cholestazę, potrzebuje dużo wypoczynku, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Musi być także pod stałą kontrolą lekarską, dlatego zazwyczaj niezbędny jest pobyt w szpitalu aż do rozwiązania. Leczenie polega na przyjmowaniu leków sterydowych oraz kroplówek z glukozą i witaminą C. Często sprawdzane są funkcje wątroby (pobierana jest krew). Ale najważniejsza jest obserwacja stanu dziecka: od 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się KTG, badania laboratoryjne, USG. Kobiecie zaleca się liczenie ruchów dziecka.

Dieta przy cholestazie ciążowej

Ponieważ cholestaza to choroba przeciążonej wątroby, ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety, by nie fundować organizmowi dodatkowego obciążenia. Dlatego mama z cholestazą powinna przestrzegać kilku zasad: zrezygnować ze smażonych i surowych pokarmów; jeść tylko produkty gotowane, nawet warzywa i owoce; ograniczyć tłuszcze, majonez zastąpić jogurtem naturalnym; zapomnieć o napojach słodzonych i gazowanych, i oczywiście o słodyczach. Może natomiast pić wszelkiego rodzaju kompoty i jeść delikatne dla wątroby biszkopty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.07.2011 14:46
To ważne, ja tez mialam swędzenie skóry i miałam właśnie cholestazę.
Nie zarejestrowany, 27.07.2011 11:14
Jak w temacie - do lekarza i to szybko! musisz to sprawdzić, z cholestazą nie ma żartów, i nie chodzi tu tylko o ciebie ale i dziecko!!!
 

Cholestaza ciążowa: poród

Z powodu zagrożenia dla życia dziecka, termin porodu i sposób, w jaki się odbędzie, jest uzależniony od stanu mamy. Przy cholestazie możliwe jest oczywiście naturalne rozwiązanie. Lekarze ingerują tylko wtedy, gdy dochodzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia mamy i jej maleństwa. Jeśli nastąpi podejrzenie niedotlenienia dziecka, świąd będzie narastał, wystąpi żółtaczka czy pogorszenie wyników badań, lekarze mogą zdecydować o rozwiązaniu ciąży niezależnie od jej donoszenia. Przeprowadza się wtedy cesarskie cięcie lub sztucznie wywołuje się poród. Oprócz trudności związanych z wcześniactwem, z reguły noworodek nie ma żadnych komplikacji zdrowotnych związanych z cholestazą. Ważne: już w pierwszych dniach po porodzie ustępuje świąd, wartości badań biochemicznych wracają do normy.
Cholestaza ciążowa nie powoduje uszkodzenia wątroby – mija, nie pozostawiając konsekwencji zdrowotnych u kobiety. Istnieje natomiast duże ryzyko nawrotu tej choroby w kolejnych ciążach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj

Aktualizacja: 26.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 11)
Kasia, 15.10.2014 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witajcie. W pierwszej ciąży miałam cholestazę Aspat do 200 Allat 390 i wogóle nie odczuwałam swędzewnia, miałam tylko taką niespokojność stóp w nocy. Mała urodziła się w 37 tyg przez cesarkę i dostała 9 pkt ale po kilku godzinach przestała sobie radzić oddechowo. Przeżyliśmy naprawdę ciężkie chwile ale wszystko się dobrze skończyło. Lekarze później nam powiedział że cholestaza chamowała rozwój płuc dziecka i nie były one w pełni wykształcone. Próby watrobowe już po kilku dniach były w normie, nie odczuwałam żadnych dolegliwośći.
 
A, 26.05.2014 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie też to dopadło!! Będąc w ok. 5 miesiącu ciąży obudziłam się z dziwnym i mocnym bólem pod prawym żebrem. Zdarzyło się to raz, wiec uznałam, że to musi być normalne (to moja pierwsza ciąża). Ok. 28 tyg. zaczęły mnie swędzieć stopy i dłonie. Powiedziałam o tym lekarzowi na wizycie w szpitalu. Zrobili mi badania. Okazało się, że to właśnie 'to'. Od tamtego czasu lekarz ułożył mi plan badania, czyli co tydzień wizyta w szpitalu w klinice, króciutkie usg plus badania krwi, żeby kontrolować wątrobę, oprócz tego 2 razy w tyg miałam ctg. Jak wyniki wychodziły źle, musiałam się 'stawić' do szpitala, zwykle na kilka dni. W 36 tyg dostałam strasznych mdłości i wymiotów, więc migiem do szpitala, wtedy zdecydowali o wywołaniu w 37 tyg. Moja córeczka urodziła się z żółtaczką (na początku myślałam, że ma taką ładną karnację;D), po kilku dniach wyszłyśmy do domu. Tyle że jej żółtaczka i moja cholestaza się z nami nie rozstały!!! Ona doszła do siebie po ok. 20 dniach!!! Ja dalej robiłam badania na wątrobę, bo mnie wszystko swędziało jak dawniej, a i czasem ból 'żeberkowy' wracał. Brałam leki żeby wszystko wróciło do normy, po jakichś 2-3 miesiącach cholestaza dala mi spokój. Tylko co z bólem żeberkowym?? Prywatnie, bez zleceń lekarzy musiałam się dowiedzieć o co chodzi. Przychodnia przysłała mi wyniki badań, okazało się że to kamienie na woreczku... Żaden z lekarzy tego nie rozpoznał, w tym nawet specjalista gastrolog... Ale to już inna historia. Dlatego się zastanawiam, czy przyczyną cholestazy u mnie były kamienie?? Czy je miałam już wcześniej??
 
amelka&julka, 08.04.2014 09.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej ja też miałam to diabelstwo. Moje wyniki AST 150 (norma do35) i ALT 220 (norma 35) nie chcę Was straszyć ale i chcę Wam powiedzieć, że nawet niewielkiego świądu skóry nie można bagatelizować. Ja nie miałam dużego świądu, mnie swędziały tylko nadgarstki i trochę brzuch, nie było to bardzo uciążliwe niby normalne przy ciąży ale ja znam swój organizm i wiedziałam, ze jest coś nie tak - to moja druga ciąża w pierwszej nie miałam cholestazy. Zgłaszałam objawy lekarzowi i położnej a oni zbywali mnie twierdzeniem, że przejdzie po ciąży. Poszłam do doktor rodzinnej uprosiłam o skierowanie na badania i wyszło wszystko jasne. Od razu skierowanie na patologię po tygodniu wyniki dwukrotnie poszły w górę i miałam wywoływany poród w 35 t.c. Dzidzia zdrowa aż strach pomyśleć co by było gdybym słuchała lekarza... Dziewczyny wsłuchujcie się w swój organizm, nie dajcie się zbywać - jak wypchną Was drzwiami wchodźcie oknem to o Wasze zdrowie tu chodzi a przede wszystkim Waszego maleństwa.
 
Magda, 29.10.2013 10.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja prawie tydzień temu urodziłam synka 34 tydzień ciąży. Powodem wcześniejszego porodu (CC) była właśnie cholestaza. Zaczęło się od uporczywego swędzenia nóg i rąk, a potem twarzy, uszu i reszty ciała. Najgorzej było w nocy. W szpitalu zrobili mi wszystkie badania pod kątem cholestazy. Wyniki były okropne. Zaczęli mi podawać leki, które powodują spadek tych wszystkich wskaźników. Do tego doszły sterydy na rozwój płuc maluszka i leki przeciwko swędzeniu. Leki wcale nie działały, zamiast spadać to wszystko rosło w zawrotnym tempie. Lekarze podjęli decyzję, że nie ma na co czekać i dziecko musi się urodzić jeszcze dzisiaj. Na początek indukcja. Nie przyniosło to żadnego efektu i zrobili mi cesarkę. Okazało się, że wody były już bardzo zielone. Ostatni dzwonek bo nie wiadomo jakby to mogło się skończyć. Teraz dostaję leki na wątrobę. Wyniki są nadal nie za ciekawe. Mały jest zdrowy, urodził się 2 kg i 60 g, 47 cm i 8 punków. Jedyne co to przez tą cholestazę nie rozwinęło się jedno płucko mimo sterydu. Podjęło pracę dopiero niecałą dobę po urodzeniu. Teraz leży w inkubatorze i nabiera wagi ,żeby móc wyjść do domu. Dziewczyny nie zwlekajcie z pójściem do lekarza z nawet małym swędzeniem skóry w nietypowych miejscach. Wcześniej wykryta cholestaza daje możliwość donoszenia ciąży do końca.
 
zaniepokojona babcia, 25.09.2013 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego tak mało mówi się o cholestazie? Dlaczego nie każe się robić prób wątrobowych kobietom w ciąży? Moja córka do 6 m-ca czuła się b. dobrze, wszystko jadła, zero nudności, wymiotów itp. w 28 tygodniu ciąży zaczęły się bóle brzucha, nudności, a na końcu to nieszczęsne swędzenie. Cały czas była pod "czujnym " okiem lekarzy. I nikt nie zlecił tych badań. My również nie miałyśmy wcześniej pojęcia o tej podstępnej chorobie. Jak córka znalazła się w szpitalu, niestety ALAT i ASPAT były już 4 cyfrowe (1400, 1500). Ciążę rozwiązano w 29 tyg. bo na tym etapie zagrażało to życiu i matki, i płodu. Dzidziuś urodził się maleńki i długa droga do zdrowia przed nim, przed córką również. Dziewczyny, żądajcie skierowania na badania wątroby (alat, aspat, bilirubina, poziom żółci), albo róbcie je na własną rękę, bo naprawdę na cholestazę choruje ok. 4 ciężarnych na tysiąc . Wcześniej zauważona przy lekach i odpowiedniej diecie dawałaby szansę na urodzenie w terminie. Ciepło pozdrawiam wszystkie ciężarne - bądźcie czujne.
 
Żaneta, 22.05.2013 04.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Was dziewczyny. Też miałam niestety tą cholestazę ciężarnych - przy 1 dziecku i przy 2 również. Syn urodził się 2350 i 53 cm 34 tydz, a córka 2350 i 51 cm 36 tydz:) Oboje dostali po 10 pkt i na szczęście są zdrowi:) W pierwszej ciąży miałam duże stężenie bilirubiny i straszny świąd skóry: stóp, dłoni i między paszkami. W drugiej ciąży z córką było trochę gorzej, bo stężenie aspatów i bilirubiny bardzo przekraczało normę - świąd uszu, stóp, klatki piersiowej, a nawet twarzy:( W 32 tyg. ciąży lekarz prowadzący zapisał mi super tabletki ziołowe na wątrobę LIV 52. Jest to straszna choroba niedająca normalnie żyć, tylko się drapać hehe, ale najważniejsze, że dzieci zdrowe pomimo tego że córka urodziła się z dużym stężeniem bilirubiny:) Uważajcie na siebie dziewczyny i dbajcie o siebie! :)
 
anka, 07.05.2013 23.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też miałam cholestazę. U mnie swędzenie pojawiło się w 34 tygodniu ciąży, było tak uporczywe, że postanowiłam na necie poczytać co to może oznaczać, (ponieważ wizyte u mojego gina miałam za jakieś 2 tygodnie, nie chciałam mu zawracać głowy jakimś tam swędzeniem...), no i tak się naczytałam, że w końcu zrobiłam badania, ponieważ swędzenie atakowało wszystko, a najbardziej właśnie stopy i dłonie, poza tym skóra przybierała żółtawy odcień. No i wyniki okazały się bardzo wysokie ALAT 424, ASPAT 241 (wspomnę że norma to od 0-31). Po natychmiastowej konsultacji z moim lekarzem okazało się że nazajutrz była konieczność podjęcia cesarskiego cięcia. Dzień po porodzie próby wątrobowe w szpitalu wzrosły mi nawet do ponad 600. Urodziłam w 35+5 dni wcześniaka:) Na szczęście synuś urodził się zdrowy, ważył 2300 i dostał 10 pkt :) Po paru dniach od urodzenia wyniki zaczęły wracać do normy. Dlatego nie lekceważcie żadnego swędzenia, bo może sie okazać że to cholestaza, a nie jest to nic przyjemnego, poza tym jest również zagrożeniem dla płodu, a to w tym wszystkim jest najgorsze, ale szybka reacja napewno zakończy się dobrze :)
 
kaska1, 30.01.2013 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, ja miałam cholestaze w pierwszej ciązy, w drugiej już nie. Na szczęście nie miałam bardzo wysokich prób. Zaczęło się od swędzenia stóp, to było w lato, bardzo gorąco, byłam pewna, ze to od potu, klapki, piasek, skóra bardziej wrażliwa. Po kilku dniach zaczęły mnie swędzieć dłonie, a najbardziej swędzenie dokuczało w nocy. Powiedziałam mojej pani doktor na co ona zleciła mi próby wątrobowe. Ledwo przekraczały normy, po dwóch tygodniach miałam powtórzyć i już właśnie były ponad 100. Od razu esencjale forte i to chyba po dwie tableki dziennie miałam, właśnie żeby wzmocnić wątrobe. A jeszcze miałam atak kolki nerkowej bo zaczął mi się odkładać piasek. Musiałam pić 4 litry wody dziennie, niskosodowej i niskozmineralizowanej (ja piłam żywiec zdrój - awyk już mi został) i ścisła dieta wątrobowa. Udało się, próby nie rosły zbyt szybko, ale swędzenia w nocy były nie do wytrzymania. Na początku 36tc dostałam skierowanie na wywołanie porodu. Ale lekarze najpierw spróbowali i przepłukiwali mnie kroplówkami (podobno już rzadka praktyka). Udało się, ze próby stanęły w miejscu. Do tego co drugi dzień spr czystości wód płodowych. Dzięki temu poród miałam wywoływany 9 dni przed terminem tylko. Moje próby wynosiły ok 230 podobno potrafią sięgać 600. Po porodzie miałam częste ataki woreczka żółciowego, zrobiły mi się kamienie na woreczku (wcześniej nie miałam), próby zaczęły maleć dopiero ok 3 miesięcy po porodzie a i tak jeszcze przekraczały normę. Mój synek urodził się zdrowy i silny. A kawa z mlekiem chyba jeszcze bardziej obciąża wątrobe niż sama kawa. Dziewczyny spróbujcie spr czy nie macie kamieni tak jak ja, Piasek z nerek wypłukał się i jest ok. W drugiej ciąży nie miałam cholestazy, ale na wszelki wypadek byłam na lekkiej dietce wątrobowej z małymi odstępstwami od czasu do czasu.
 
iwona, 12.07.2012 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tez mam problem z cholestoza minal miesiac po porodzie a moje wyniki sa fatalne, jestem cala w czerwonych plamach na calych nogach swedzacych nic nie mija, wykancza mnie to .urodzilam dzidzie w 34 tyg wywolywany porod przez cholestoze i cukrzyce ciazowa.trzymajcie sie kobitki
 
aga, 05.03.2012 09.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W ciąży miałam cholestazę i gestozę razem, wątrobę odczuwam do dziś... niestety.... parę miesięcy po ciąży cholesterol miałam ok 300 a do 200 norma :/ więc chyba jednak uszkadza wątrobę. Za tydzień ide powtórzyć badania bo pod żebrem prawym ciśnie nawet po kawie z mlekiem :( Dziewczyny w ciąży! Tak mało się o tym słyszy! Ale jeśli swędzą was stopy od spodu lub dłonie - mnie nie swędziały wcale mocno! lub robią wam się siniaki łatwo i słabo się wchłaniają lub macie częste krwawienia z nosa, to badajcie aspat i alat nawet co tydzien na wlasną rekę. Ja miałam robione np w poniedziałek próby wątrobowe i były w normie, w czw już ją przekroczyły a po tygodniu próby wątrobowe były trzycyfrowe! Im wyższe próby tym mniej potem swędziało o dziwo! Szpital aż do rozwiązania konieczny, ale dziecko zdrowe mimo że urodzone w 35 tyg to waga 3200 a teraz ma 13mcy i 12 kg wazy i 84cm wzrostu ma moja panna :))) Dbajcie o siebie a wszystko będzie OK pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta w czasie KARMIENIA PIERSIĄ Dieta w czasie KARMIENIA PIERSIĄ

Jeśli karmisz piersią, to uważaj, co jesz sama. Nie chodzi o restrykcyjną dietę i odmawianie sobie...

więcej

11746

Cukrzyca ciążowa: dieta przy cukrzycy ciążowej Cukrzyca ciążowa: dieta przy cukrzycy ciążowej

Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę ciążową, powinnaś uważać na to, co jesz. Dieta przy cukrzycy...

więcej

12866

Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy

Grzybica pochwy w ciąży zdarza się dość często, bowiem hormony zmieniają pH pochwy z kwaśnego na...

więcej

12822

Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży Ciąża na zwolnieniu - przepisy prawa pracy dotyczące kobiet w ciąży

Nie każda ciąża przebiega bez problemów. Czasami trzeba spędzić jakiś czas w szpitalu albo w domu....

więcej

13232

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Długość (ruchomej) części prącia jest osobniczo zmienna, średnio wynosi 9,4 cm +- 1,5 cm (nie w wzwodzie). Powinien Pan jeszcze wiedzieć, że długość pochwy u kobiety to od 5 do 14 cm, średnio 6-8 cm....

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Chyba chodzi o wodniaka jajowodu. Wodniak jajowodu najczęściej związany jest ze stanem zapalnym przydatków, w wyniku którego dochodzi do powstania zrostów zamykających jajowód. W jego świetle...

Grupy wsparcia
data

Październik 22, 2014

I oczywiście zielona albo czerwona herbata :)

data

Październik 22, 2014

Też boję się wszelkich radykalnych diet, które potrafią mocno wyniszczyć organizm. Lepiej podejść do sprawy racjonalnie i zmienić nie tylko dietę, ale styl życia.

data

Październik 22, 2014

Dla pozbawionych energii polecam sekret Aztków ;) kiełki chia http://terapiasokami.pl/nasiona-nakielki-chia"]http://terapiasokami.pl/nasiona-nakielki-chia dodaję do chleba i naprawde inna bajka :) a prowadzę bardzo aktywny tryb życia i nie mam czasu na zmęczenie ;) poza tym:...

data

Październik 21, 2014

Byłam trochę zagubiona we wszystkich dietach i brak był zacięcie do ćwiczeń. Dietetyczka z centrum odchudzania i odżywiania rozjaśniła temat żywienia, wyjaśniła wszystko, tak abym zrozumiała o cokaman i co najważniejsze zaczęłam pod jej wpływem ćwiczyć i teraz nie wyobrażam sobie dnia bez...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.