Cholestaza ciążowa - niebezpieczna dla płodu choroba wątroby

Konsultant: dr Ryszard Rutkowski, ginekolog położnik
22 komentarze
Autor: Marta Gawerek

Cholestaza ciążowa zaczyna się od uporczywego swędzenia stóp i rąk. Z czasem świąd może objąć również tułów, a nawet skórę szyi, twarzy i uszu. Nie lekceważ tych objawów. Cholestaza ciążowa to rzadka, ale niebezpieczna dla płodu choroba wątroby.

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która dotyka kobiety w ostatnich miesiącach przed rozwiązaniem i jest groźna dla płodu. Zbagatelizowana, może powodować gwałtowny, przedwczesny poród, być przyczyną krwotoku porodowego, a nawet zagrażać życiu dziecka. Ryzyko komplikacji maleje, jeśli cholestaza jest prawidłowo leczona. Dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie.

Przyczyny cholestazy ciążowej

Cholestaza ciążowa (pełna nazwa: wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, WCC) jest rzadką chorobą. W Polsce dotyka ok. 4 proc. kobiet w ciąży. Istnieje rodzinna skłonność do jej występowania, ale bezpośrednia przyczyna choroby związana jest z działaniem hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu. Ich stężenie jest największe w III trymestrze ciąży (ok. 30. tygodnia) – wtedy właśnie może okazać się, że wątroba jest zbyt słaba, by poradzić sobie z tak dużą dawką hormonów. Dochodzi wówczas do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci.

Cholestaza ciążowa - objawy

Głównym objawem cholestazy jest uciążliwy świąd skóry, który czasem pojawia się już w 25. tygodniu ciąży. Nasilenie dolegliwości występuje wieczorem i w nocy, bywa często przyczyną bezsenności. 20 proc. chorych kobiet skarży się też na mdłości, wymioty i utratę łaknienia. Nie każde swędzenie jest niepokojące, ale gdy utrzymuje się przez kilka dni i jest uporczywe, trzeba zgłosić się do lekarza. Dopiero po badaniach krwi oraz wykluczeniu innych przyczyn świądu może on stwierdzić wystąpienie choroby.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jakie badania?

Aby stwierdzić, czy twoje problemy spowodowane są wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych (WCC), musisz zrobić badania biochemiczne krwi, tzw. próby wątrobowe. Podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i wszystkich podanych niżej enzymów sygnalizuje poważne uszkodzenie wątroby, mogące świadczyć o chorobie.

  • ASPAT, norma: 5–38 U/L
  • ALAT, norma: 5–40 U/L
  • Fosfataza alkaliczna (ALP, Falk, FAL), norma: 20–70 U/L
  • Bilirubina całkowita, norma: 0,20–20 mg/dl

Leczenie cholestazy ciążowej

Żeby zmniejszyć ryzyko komplikacji porodowych, przyszła mama, u której rozpoznano cholestazę, potrzebuje dużo wypoczynku, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Musi być także pod stałą kontrolą lekarską, dlatego zazwyczaj niezbędny jest pobyt w szpitalu aż do rozwiązania. Leczenie polega na przyjmowaniu leków sterydowych oraz kroplówek z glukozą i witaminą C. Często sprawdzane są funkcje wątroby (pobierana jest krew). Ale najważniejsza jest obserwacja stanu dziecka: od 34. tygodnia ciąży regularnie wykonuje się KTG, badania laboratoryjne, USG. Kobiecie zaleca się liczenie ruchów dziecka.

Dieta przy cholestazie ciążowej

Ponieważ cholestaza to choroba przeciążonej wątroby, ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety, by nie fundować organizmowi dodatkowego obciążenia. Dlatego mama z cholestazą powinna przestrzegać kilku zasad: zrezygnować ze smażonych i surowych pokarmów; jeść tylko produkty gotowane, nawet warzywa i owoce; ograniczyć tłuszcze, majonez zastąpić jogurtem naturalnym; zapomnieć o napojach słodzonych i gazowanych, i oczywiście o słodyczach. Może natomiast pić wszelkiego rodzaju kompoty i jeść delikatne dla wątroby biszkopty.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.07.2011 14:46
To ważne, ja tez mialam swędzenie skóry i miałam właśnie cholestazę.
Nie zarejestrowany, 27.07.2011 11:14
Jak w temacie - do lekarza i to szybko! musisz to sprawdzić, z cholestazą nie ma żartów, i nie chodzi tu tylko o ciebie ale i dziecko!!!
 

Cholestaza ciążowa: poród

Z powodu zagrożenia dla życia dziecka, termin porodu i sposób, w jaki się odbędzie, jest uzależniony od stanu mamy. Przy cholestazie możliwe jest oczywiście naturalne rozwiązanie. Lekarze ingerują tylko wtedy, gdy dochodzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia mamy i jej maleństwa. Jeśli nastąpi podejrzenie niedotlenienia dziecka, świąd będzie narastał, wystąpi żółtaczka czy pogorszenie wyników badań, lekarze mogą zdecydować o rozwiązaniu ciąży niezależnie od jej donoszenia. Przeprowadza się wtedy cesarskie cięcie lub sztucznie wywołuje się poród. Oprócz trudności związanych z wcześniactwem, z reguły noworodek nie ma żadnych komplikacji zdrowotnych związanych z cholestazą. Ważne: już w pierwszych dniach po porodzie ustępuje świąd, wartości badań biochemicznych wracają do normy.
Cholestaza ciążowa nie powoduje uszkodzenia wątroby – mija, nie pozostawiając konsekwencji zdrowotnych u kobiety. Istnieje natomiast duże ryzyko nawrotu tej choroby w kolejnych ciążach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj

Aktualizacja: 26.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 22)
mama, 14.04.2015 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cholestaza to poważna choroba! Dowiedziałam się o niej za pożno. Moje dziecko zmarło we mnie w 38 tygodniu ciązy. Było duże, zdrowe! Kilka godzin wcześniej miałam ktg i było ok. Moj lekarz zbagatelizował objawy!!! Silny ból pod prawym żebrem, wymioty, zgaga, swąd, obrzęki. Podejrzewali u mnie kamienie w woreczku. Miałam usg i nic. Gdybym wcześniej wiedziała o tej chorobie!!!!! Miesiąc po porodzie zrobiłam badania ALAT I ASPAT, które dużo przekraczały normy.... Kolejne po miesiącu wróciły do normy.... Lekarz twierdzi jednak,że to nie mogła być cholestaza bo wody byłyby zielone?!!! Na drugi dzień po śmierci dziecka? Dlaczego więc moje dziecko zmarło? Wyniki sekcji pokazały że był zdrowy, bez wad. Dziewczyny nie bagatelizujcie objawów tej choroby. Róbcie wyniki wątrobowe... Jeśli będzie mi dane być jeszcze w ciązy testy wątrobowe robie obowiązkowo!
 
jizabella, 19.03.2015 22.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rodziłam córkę 12 lat temu. Miałam taki świąd skóry, że drapaniem wywoływałam skurcze. Trafiłam do szpitala a tam traktowali mnie jak histeryczkę. Zrobiono mi badania wątrobowe i były w normie. Wysłali mnie do domu. Świąd utrzymywał się póki karmiłam piersią ale faktycznie zelżał. Przy drugiej ciąży miałam to samo, ale dużo mniej. Ponoć dlatego, że ma się w organizmie przeciwciała i wie on jak sobie radzić z tym. Prowadzący ciążę lekarz powiedział mi wtedy, że dobre wyniki nie świadczą o tym, że cholestazy się nie ma ponieważ tak naprawdę tylko badanie żółci mogło to wykluczyć, a w zachodniopomorskim takiego badania nigdzie nie robią. Obie moje córki urodziły się z chorą wątrobą, tarczycą. Miały długą żółtaczkę. Lekarze też to zlekceważyli. Do tego miałam konflikt krwi w grupach głównych z drugą córką z pierwszą pewnie też tylko nie badali co również wzmagało żółtaczkę. Dzisiaj się dowiedziałam że prawdopodobnie mam hosimoto, być może już wtedy była to choroba immunologiczna będę miała teraz badaną wątrobę właśnie ze wzgl. na tamte wydarzenia. Mam problemy z wątrobą. Chyba mam alergie na gluten a celiakia to też choroba immunologiczna. Wkurza mnie, że lekarze nie patrzą szerzej na problemy. Nie chodzi mi o mnie, ale to wszystko to choroby genetyczne i boje się teraz o dzieci. Dzisiaj dopiero moja mama przypomniała sobie, że ze mną w ciąży miała to samo tylko, że traktowane to było jako skaza białkowa i nikt innych badań nie robił. No cóż pisze to bo ja miałam dobre wyniki wątrobowe. Nigdy mi cholestazy nie zdiagnozowano, ale problemy ze zdrowiem moje dzieci też miały.
 
nikalina, 09.03.2015 01.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja cholestazę wykryłam sobie sama. Internety pomogły, oczywiście. Niby 1-4% populacji, a jest to choroba mimo wszystko coraz częstsza. Uważam, że ginekolodzy powinni jakoś uczulać pacjentki na nią. U mnie był to 35 tydz. gdy świąd nie pozwalał mi spać i zgłosiłam się do lekarza z gotową diagnozą. W szpitalu jeszcze czarowali, że to nic, że ciąże utrzymają do końca. Utrzymali, niecałe dwa dni. W sobotę wylądowałam w szpitalu, w poniedziałek cesarka. Wyniki apat alt ok 900. Mimo widocznej żółtaczki jeszcze w niedzielę pani pielęgniarki wmawiały mi, że to wina oświetlenia. W poniedziałek rankiem zielone wody i obawa, czy uda się uratować dziecko. Mały urodził się z 9 pkt. (kolo skóry), ale szybko okazało się, że problemy z oddychaniem. Potem przez długie miesiące zmagaliśmy się z żółtaczką, potem z osłabieniem napięcia mięśniowego... Dziewczyny kontrolujcie wątrobę w ciąży! Mój maluch jest teraz zupełnie zdrowy, po tylu miesięcach strachu to niesamowita ulga, ale mimo zapewnień że jest to choroba stricte ciążowa wątroba wciąż daje o sobie znać. Więc pilnujcie kochane, badania nie są droższe od spokoju i odpowiednio szybkiej reakcji! Trzymajcie się zdrowo.
 
aliii, 05.02.2015 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej kobietki ja mialam cholestaze wykryta w 32 tyg tzn sama sobie wykrylam.zaczely mnie swedzic dlonie i stopy szybko sprawdzilam w internecie i wyczytalam ze jest cos takiego jak cholestaza sama na wlasna rękę zrobilam próby wątrobowe po czym przy odbiorze wynikow kazano natychmiast kontaktowac mi sie z lekarzem normy byly >30 ja mialam <200 odrazu skierowano mnie do szpitala 2 razy w tygodniu mialam robione usg dopler 2 razy w tygodniu proby wątrobowe i 2 razy dziennie ktg opieka w szpitalu super dzidzia przyszła na swiat w 37 tyg zdrowa nie miała żółtaczki wiec szybciutko wyszlysmy do domu wyniki zaraz po porodzie zczely wracac do normy lezalam w szpitalu 35 dni ale lekarze mieli mnie pod stala kontrola dziewczyny badzcie czujne nie bagateluzujcie tych objawow pozdrawiam
 
matka, 14.01.2015 13.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moją córkę urodziłam ponad 20 lat temu. Aż do dzisiaj nie wiedziałam, że chorowałam na cholestazę. Lekarze albo zignorowali mój stan albo nie wiedzieli co mi jest. Każdy skrawek mojej skóry , oprócz twarzy, swędział i miałam wysypkę. Tak bardzo mnie swędziało, że rozdrapałam skórę do krwi. Córka urodziła się w 36 tygodniu, miała wysoki poziom bilirubiny, po tygodniu życia przetoczoną krew. Wtedy myślałam, że dziecko mi umiera, bo lekarze nie wytłumaczyli mi jako laikowi i bardzo młodej matce, o co chodzi. Musiałam tylko natychmiast podpisać zgodę na transfuzję krwi. Każda matka może się tylko domyśleć, co ja wtedy przeżywałam. Na szczęście córka jest już dorosła i zdrowa. A ja przynajmniej teraz wiem, że trzeba będzie na nią uważać gdy sama zajdzie w ciążę, ponieważ ta choroba jest dziedziczna.
 
SYLWIA , 24.11.2014 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM SERDECZNIE. JA TEŻ MIAŁAM CHOLESTAZĘ OD 25 TYGODNIA CIĄŻY I OD RAZU TRAFIŁAM DO SZPITALA ALAT PONAD 700 A ASPAT PONAD 300. TRAFIŁAM DO SZPITALA NA OKOŁO 4 TYGODNIE, USTALONO MI DIETĘ, LEKI. DO KOŃCA CIĄŻY CZYLI 37 TYDZIEŃ (INDUKCJA) RAZ W TYGODNIU BYŁAM U SWOJEJ LEKARKI, BADANIE KRWI I CO SOBOTA KTG W SZPITALU. MAŁY URODZIŁ SIĘ ZDROWY MA PRAWIE 3 LATA TYLKO CAŁY CZAS MA POWIĘKSZONĄ WĄTROBĘ. DODAM TYLKO NIE MAM PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO I MOJA MAMA TEŻ MIAŁA CHOLESTAZĘ TYLKO POD KONIEC CIĄŻY. JEDNAK CIĄŻĘ WSPOMINAM DOBRZE.
 
Mama, 19.11.2014 07.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapomniałam dodać, moja mała także urodzila się z żółtaczką która mimo naświetlania pod lampami 4 doby przedłużyła się do 2 miesiąca życia. Dopiero ok 9 tygodnia mała zrobiła się bialutka i lekarze uspokoili nas że żółtaczka już minęła.
 
Mama, 14.11.2014 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja ginekolog także bagatelizowała objawy które miałam juz w II trymestrze- ból pod żebrami. Mówiła że jestem chuda, brzuch rośnie i tak bywa. Wystarczyłoby aby zleciła badania krwi. Świąd pojawił się u mnie w 35/36 tyg tygodniu- z początku myślałam że to przez nacieranie gąbką pod prysznicem, ale w końcu wydało mi się to dziwne i sama po analizie informacji z internetu postawiłam diagnozę. Moja lekarka potwierdziła ją tylko , wysyłając mnie natychmiast do szpitala. Po tygodniowym pobycie miałam wywołany poród. Córcia na szczęście urodziła się zdrowa. Pocieszę was, że porody z cholestazą są bardzo szybkie, ja rodziłam ok 20 min. Okazało się później że na cholestazę cierpiała także siostra mojego ojca, także może to być genetyczne. Nie bagatelizujcie jednak objawów i gdy tylko pojawi się bol pod żebrami albo świąd idzcie do lekarza i zróbcie badania wątroby! życze zdrowia!
 
Monika, 08.11.2014 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam w piątek u gina, ponieważ wszystko mnie swędzi :( w poniedziałek mam isc na badania, pod kątem cholestazy, mam nadzieje, że to swędzenie ma innny powód niż to diabelstwo. Troche się naczytałam o tej chorobie, i im bardziej czytam, tym bardziej mnie swędzi.
 
marta, 03.11.2014 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miałam niestwierdzoną cholestazę w pierwszej ciąży, dopiero po porodzie który odbył się w 36 tygodniu ,( ponieważ dziecko miało bezdech), lekarze stwierdzili, że to była cholestaza po tygodniowej antybitykoterapi. Moja ginekolog zbagatelizowała objawy jakie jej podawałam czyli ból pod żebrami w pozycji siedzącej i swędzenie skóry (powiedziała żeby unikać słońca). Teraz jestem w 27 tygodniu ciąży i co miesiąc robię sobie sama wyniki żeby kontrolować poziomy ASPAT i ALAT, ale niestety już zaczyna mnie boleć pod żebrami więc szykuje mi się powtórka.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ciąża pozamaciczna: objawy. Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę ektopową? Ciąża pozamaciczna: objawy. Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę ektopową?

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) początkowo niczym się nie różnią od ciąży prawidłowej....

więcej

18312

Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy Grzybica pochwy w ciąży: upławy i swędzenie to pierwsze jej objawy

Grzybica pochwy w ciąży zdarza się dość często, bowiem hormony zmieniają pH pochwy z kwaśnego na...

więcej

21086

Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawień w pierwszej połowie ciąży

Krwawienie w ciąży to problem u prawie 30 proc. ciężarnych kobiet. Krwawienie z dróg rodnych w...

więcej

19603

12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży? 12 przesądów o ciąży. Jakie są przesądy i zabobony dotyczące ciąży?

Do dzisiaj tu i ówdzie można usłyszeć, że jak ciężarna przejdzie pod sznurkiem do bielizny, to......

więcej

23070

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Może pani tak zrobić, ale lepiej jest skończyć cykl (3 plastry). Jeśli pani nie zakończy cyklu, to zaczną się krwawienia i zaburzy się pani własny cykl hormonalny.

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Objawy, które pani podaje są bardzo wieloznaczne. Sugerowałabym konsultację u psychologa oraz neurologa. Możliwe, że ten stan jest spowodowany napięciem nerwowym lub problemami neurologicznymi. Bez...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 25, 2015

Śmiać się chce z was ludzie,wierzycie w takie brednie.nawet jak schudniecie to ciekawe ile czasu utrzymanie ta wagę.zamiast brać ta chemie,psuć żołądek,trzustke i wątrobę to lepiej ruszyć tłuste leniwe dupsko i poćwiczyć,zdrowo jeść!!!!

data

Kwiecień 24, 2015

Sprawdźcie również wyniki głosowania internautów na najlepsze tabletki na odchudzanie, wyniki dostępne na stronie rtno.pl, zielona kawa zajmuje tu wysokie miejsce.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 25, 2015

Długo się opierałam, bo tłuste mięsa mi nie smakują - są mdłe. U koleżanki, która jest na DO posmakowałam wędliny ze słoniny - wędzonej. Zasmakowało mi to. Od kilku tygodni tą wędlinę - nazywa się "Sało" i jest ze słoniny iberyjskiej kupuję na Allegro (dystrybutor BIKTOR). Jem po 2-3...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.