Nadwrażliwość zębów. Domowe sposoby na złagodzenie nadwrażliwości zębów

2020-08-03 15:00

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość wyjątkowo dokuczliwa, zwłaszcza latem, gdy chętnie sięgamy po lody i zimne napoje gazowane. Jak zaradzić nadwrażliwości zębów? Które domowe sposoby są w tym wypadku najskuteczniejsze?

Nadwrażliwość zębów. Domowe sposoby na złagodzenie nadwrażliwości zębów
Autor: Thinkstockphotos.com Nadwrażliwość zębów. Domowe sposoby na złagodzenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów może być konsekwencją nagromadzonego kamienia, który wciska się pod zęby, odsłaniając szyjki i zwiększając wrażliwość na ból. Dziąsła cofają się także z wiekiem, pod wpływem stosowania zbyt twardych szczoteczek i ścierających past. Za nadwrażliwość odpowiadają też próchnica i bruksizm (zgrzytanie zębami). Pozbawione ochrony zęby reagują przeszywającym bólem na gwałtowne zmiany temperatury wywołane jedzeniem lodów, piciem zimnych i gorących napojów. Ból może utrzymywać się kilka dni.

Kolejna przyczyna nadwrażliwości zębów tkwi w słabym szkliwie. Ząb zbudowany jest z zębiny, we wnętrzu której znajduje się bogato unerwiona miazga. Od miazgi przez zębinę w kierunku szkliwa biegną tysiące kanalików wypełnionych płynem tkankowym, w którym znajdują się włókna nerwowe. Jeśli szkliwo jest słabe lub uszkodzone, kanaliki są otwarte i przewodzą bodźce bólowe, a miejscem szczególnie narażonym na odczuwanie bólu są odsłonięte szyjki zębowe – pozbawione ochrony dziąseł i pokryte słabo zmineralizowaną warstwą szkliwa.

Domowe sposoby na nadwrażliwe zęby

  • Myj zęby po każdym posiłku, a przynajmniej rano i przed snem. Pamiętaj, że szczotkowanie w kierunku poziomym uszkadza dziąsła i sprzyja odsłanianiu szyjek zębowych. Dlatego szczotkuj je ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów. Nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców cytrusowych czy wypiciu napojów gazowanych lub kwaśnych soków, bo są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa – odczekaj więc ok. godziny albo najpierw wypłucz usta wodą lub płukanką z fluorem.
  • zimne napoje pij przez słomkę;
  • unikaj gorących i zimnych dań;
  • wykreśl z menu produkty powodujące wzrost kwasowości śliny i demineralizację szkliwa - cytrusy, mięso, marynaty, napoje gazowane, słodycze;
  • używaj pasty o niskim poziomie ścieralności – ok. 30 RDA (wskaźnik ścieralności), co zapobiega nadmiernemu ścieraniu zębiny podczas szczotkowania. Jeśli na opakowaniu nie ma podanego wskaźnika, po prostu rozetrzyj odrobinę pasty w palcach. Gdy wyczujesz w niej drobinki, zmień ją na łagodniejszą. Jednak najlepiej wybrać pastę przeznaczoną specjalnie do zębów nadwrażliwych – może to być również pasta wybielająca – bo wtedy masz pewność, że zawiera związki fluoru, które wzmacniają i uszczelniają szkliwo, zasklepiają mikroskopijne kanaliki zębowe, znacznie obniżając nadwrażliwość zębiny.
  • stosuj płyny do płukania ust chroniące szkliwo przed działaniem kwasów. Są tym skuteczniejsze, że docierają w każdy zakątek. Regularnie stosowane zapewniają świeży oddech;
  • zmień szczoteczkę na miękką i używaj jej delikatnie – nie przyciskaj zbyt mocno do powierzchni zębów, bo możesz pokaleczyć dziąsła i uszkodzić szkliwo. Używaj także nici dentystycznych, żeby dokładnie oczyścić wszystkie zakamarki między zębami, a na koniec – płynu do płukania ust zmniejszającego nadwrażliwość.

Ważne! Zmniejszeniu dolegliwości związanych z nadwrażliwymi zębami pomoże usuwanie kamienia nazębnego u dentysty. Specjalista może także polakierować odsłonięte części korzenia płynem zawierającym fluor i substancje uszczelniające, który wzmacnia zęby i zamyka kanaliki, chroniąc je przed bólem.

miesięcznik "Zdrowie"