Twój mocz cuchnie? 6 możliwych powodów zmiany zapachu moczu

2023-04-20 13:59

Na zapach moczu ma wpływ wiele czynników - począwszy od diety, a skończywszy na schorzeniach wymagających pilnego leczenia. Choć zazwyczaj za zmianę zapachu moczu odpowiadają niegroźne przyczyny, warto wiedzieć, dlaczego tego nietypowego objawu nie należy ignorować.

Twój mocz cuchnie? 6 możliwych powodów zmiany zapachu moczu
Autor: Getty Images Twój mocz cuchnie? 6 możliwych powodów zmiany zapachu moczu

Zdrowy mocz ma w sobie wiele wody i mało produktów przemiany materii. Jego zapach jest ledwo wyczuwalny. Gdy po skorzystaniu z toalety, dostrzeżemy, że jego zapach się zmienił, może to świadczyć o stanach lub chorobach, z którymi walczy organizm.

Warto wiedzieć, dlaczego zapach moczu może ulec zmianie. Oto 6 możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy.

O czym świadczy kolor moczu?

W znacznej większości przypadków nieprzyjemny zapach moczu zależy od tego, co dana osoba spożyła. Tak jest w przypadku czosnku lub szparagów, które powodują charakterystyczny, siarkowy zapach moczu. Zmiany w zapachu moczu mogą wywoływać niektóre leki, a nawet suplementacja witamin np. witaminy B6. W niektórych przypadkach przyczyną brzydkiego zapachu moczu mogą być schorzenia lub stany, które należy skonsultować z lekarzem.

Zapach moczu może być objawem choroby

Odwodnieniu, które jest wynikiem picia zbyt małej ilości płynów, zazwyczaj towarzyszy intensywny zapach moczu. Zwykle mocz ma ciemnożółty kolor, a inne zauważalne objawy towarzyszące temu stanowi to suchość w ustach oraz korzystanie z toalety rzadziej niż zwykle.

Cukrzyca typu 2 to przykład schorzenia, które może wpływać na zapach moczu. W przypadku choroby mocz może pachnieć owocowo, a chory może częściej korzystać z toalety, zwłaszcza w nocy. Oznaki cukrzycy mogą również obejmować zwiększone pragnienie, zmęczenie, utratę wagi.

Choroba syropu klonowego to rzadkie, dziedziczne schorzenie, które wiąże się z nieprawidłowym przetwarzaniem niektórych aminokwasów. Jej charakterystycznym sygnałem jest mocz o słodkim zapachu, stąd nazwa dolegliwości.

Na zapach moczu w przypadku kobiet wpływ mogą mieć także hormony. W trakcie owulacji lub ciąży zapach moczu może ulec zmianie, co jest efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Panie w ciąży są również szczególnie narażone na rozwój infekcji dróg moczowych.

Infekcje mogą mieć wpływ na zapach moczu

W przypadku infekcji dróg moczowych mocz może pachnieć słodko lub przypominać zapach amoniaku. Zazwyczaj ten objaw można dostrzec na początku choroby. Mogą wystąpić inne oznaki takie jak gorączka, ból w okolicy pęcherza, a nawet krwiomocz.

Infekcje grzybicze także wpływają na mocz, którego zapach może przypominać woń drożdży. Inne symptomy związane z infekcją grzybiczą to swędzenie, charakterystyczna biała wydzielina, ból w trakcie oddawania moczu.

Jeśli zauważasz u siebie nietypowe objawy związane z oddawaniem moczu, warto skonsultować je z lekarzem. Szczególnie, gdy w moczu pojawia się krew lub zmianom towarzyszą inne symptomy. Lekarz na podstawie badań oraz wywiadu, będzie w stanie dobrać odpowiednie leczenie i rozwiązać ten problem.