Zatrucie alkoholem - objawy i leczenie zatrucia alkoholowego

2018-05-28 9:53

Zatrucie alkoholem to nie to samo co upojenie alkoholowe czy kac. Zatrucie alkoholem jest znacznie poważniejszym stanem, który może doprowadzić nawet do śmierci. Jakie są objawy zatrucia alkoholowego? Na czym polega leczenie? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z podejrzeniem zatrucia alkoholowego?

Zatrucie alkoholem - objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Zatrucie alkoholem - objawy i leczenie

Spis treści

  1. Zatrucie alkoholem: objawy
  2. Alkohol a nowotwory
  3. Zatrucie alkoholem - pierwsza pomoc i leczenie

Zatrucie alkoholem często jest mylone z upojeniem alkoholowym i kacem. Jednak to nie to samo. Upojenie alkoholowe (stan nietrzeźwości) to stan zaburzenia świadomości występujący po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu.

Z kolei kac to złe samopoczucie, które pojawia się dzień po wypiciu większej ilości alkoholu. Natomiast zatrucie alkoholem to stan, w którym oprócz objawów upojenia pojawiają się jeszcze inne, niepokojące objawy.

Przyczyną zatrucia może być zarówno alkohol etylowy, jak i metylowy.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Zatrucie alkoholem: objawy

Reakcja organizmu na alkohol etylowy nie jest w każdym przypadku jednakowa i jest wypadkową wielu czynników, takich jak, m.in.: rodzaj  spożytego alkoholu, stan wypełnienia żołądka  treścią pokarmową, choroby współistniejące, sposób spożywania etanolu szybki czy trwający w czasie, płeć, wiek, masa ciała.

Istnieją jednak pewne typowe etapy rozwoju zatrucia alkoholem etylowym¹:

Alkohol etylowy jest środkiem psychoaktywnym powodującym zmiany w  mózgu, w wysokich dawkach porażenie ośrodka oddechowego, naczynioruchowego, a następnie śmierć.

  • I stopień zatrucia - pobudzenie: zapach alkoholu z ust, nadpobudliwość ruchowa, problemy z mówieniem, zaburzenia równowagi, chwiejność, dziwne zachowanie
  • II stopień zatrucia - senność: osłabienie, przyspieszona akcja serca, problemy ze świadomością, chwiejność ruchów
  • III stopień  - zamroczenie: osłabienie, utrata świadomości, niemożność kontrolowania swojego zachowania i panowania nad sytuacją oraz własną fizjologią
  • IV stopień zatrucia - zamartwica: hipotermia (wychłodzenie organizmu), śpiączka, problemy z oddychaniem, brak reakcji na bodźce

W wyniku zatrucia alkoholowego może dojść nawet do śmierci. Najczęściej jest ona skutkiem niewydolności oddechowej  wynikającej z porażenia ośrodka oddechowego i/lub niedrożności dróg oddechowych zatkanych wymiocinami lub  zapadającym się językiem.

Częsta jest również  niewydolność krążenia z hipotonią (obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi). Z powodu zatrucia alkoholem najczęściej umierają mężczyźni w wieku średnim.

Podobnie objawia się znacznie groźniejsze zatrucie alkoholem metylowym.

Alkohol a nowotwory

Zatrucie alkoholem - pierwsza pomoc i leczenie

Osobę z podejrzeniem zatrucia alkoholem etylowym należy ułożyć w uniwersalnej pozycji bocznej bezpiecznej.

Śmiertelna dawka alkoholu wynosi około 300 ml czystego alkoholu etylowego spożytych w ciągu godziny, co odpowiada 0,7 l wódki.

Zatrucie alkoholem często wywołuje wymioty, które mogą doprowadzić do zachłyśnięcia się treścią żołądka i uduszeniem. Następnie należy wezwać pogotowie.

W szpitalu pierwszej kolejności dba się o jego nawodnienie, wyrównuje się zaburzenia elektrolitowe, witaminowe i uzupełnienia niedobór glukozy we krwi. Konieczne może być także podłączenia pacjenta do respiratora.

Inaczej przebiega leczenie zatrucia alkoholem metylowym, które jest znacznie trudniejsze i częściej kończy się niepowodzeniem. W tym przypadku choremu podaje się kroplówkę z alkoholu etylowego.