Wakacyjne URAZY - zagrożone są mięśnie i stawy

2009-08-18 14:22

Na urlopie chcesz nadrobić zaległości spowodowane siedzącym trybem życia? To naraża mięśnie na urazy, sprzyja stłuczeniom i przeciążeniom mięśni, powoduje ból.

Skręcenia i zwichnięcia stawów
Autor: thinkstockphotos.com

Nieprzygotowane do większego wysiłku fizycznego mięśnie, stawy i ścięgna łatwiej ulegają urazom. Dlatego zanim wybierzesz się na sportowy urlop, popracuj trochę nad kondycją: biegaj, rób ćwiczenia rozciągające. Zacznij chociaż tydzień przed wyjazdem. I pamiętaj o obowiązkowej rozgrzewce przed grą w siatkówkę czy forsowną jazdą na rowerze.

Stłuczenia to najczęstsze wakacyjne urazy

Potłuczenia to bardzo powszechne urazy, które najczęściej są spowodowane upadkiem lub uderzeniem. W chwili urazu drobne naczynia znajdujące się pod skórą pękają. Krew, która się w nich znajdowała, wylewa się do okolicznych tkanek, a to wywołuje obrzęk i zasinienie skóry. Skóra nad siniakiem nie ulega uszkodzeniu, ale zmienia barwę. Początkowo jest czerwona, potem sina, następnie żółtawa lub bladozielona. Zmiana barwy chorego miejsca to efekt powolnego wchłaniania do krwiobiegu uszkodzonych komórek krwi.
Najczęściej siniaki goją się samoistnie w ciągu 7–10 dni. Warto jednak przyśpieszyć ten proces i uśmierzyć ból. Zaraz po wypadku przyłóż zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk. Po upływie doby połóż na potłuczone miejsce ciepły, wilgotny kompres. To rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń. Gojenie stłuczeń przyśpiesza maść zawierająca arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.

Zapamiętaj! Jeśli siniak jest rozległy i z dużym obrzękiem, bardzo boli i nie goi się, idź do lekarza. Silne stłuczenie głowy może być przyczyną wewnętrznych krwiaków lub nawet uszkodzeń kości czaszki. Jeśli ból głowy nie ustępuje i towarzyszą mu mdłości, można podejrzewać wstrząśnienie mózgu. Niebezpieczne są też upadki na biodro, kolano czy pupę. W kręgosłupie może dojść do zgniecenia kręgu, jego pęknięcia lub przemieszczenia. Ból będzie się pojawiał okresowo, przy pewnych ruchach. Stłuczenie kolana może się zakończyć uszkodzeniem łąkotki lub tzw. wodą w kolanie, czyli wysiękiem do wnętrza stawu.
Groźne są stłuczenia i urazy, do których dochodzi pod wpływem alkoholu. Jeśli przesadziliśmy z piciem, mamy luki w pamięci, a rano boli nas głowa (ale nie z powodu kaca), noga lub łokieć, lepiej iść do lekarza. „Znieczulenie”, któremu poddaliśmy organizm, może maskować poważne kontuzje.

Zrób to koniecznie

Czasem z pozoru banalny uraz może okazać się groźny w skutkach. Nie lekceważ więc przedłużającego się bólu czy powracających się dolegliwości.

Przeciążenie mięśni

Przeciążenie mięśni może mieć postać łagodną lub ostrą. Pierwsza pojawia się, gdy mięsień został nadmiernie rozciągnięty, np. niespodziewanym szarpnięciem lub długim przeciążeniem, m.in. wskutek ciężkiej pracy fizycznej, intensywnego treningu. Objawem przeciążenia mięśni jest ból, który mija po kilku dniach. Pojawia się, bo pod wpływem nadmiernego wysiłku mięśniom brakuje elektrolitów i wody. To sprzyja zatrzymywaniu w nich produktów przemiany materii co powoduje, że tworzy się kwas mlekowy. Ulgę przynosi gorąca kąpiel i masaż mięśni, bo pobudzają krążenie krwi i przyśpieszają usuwanie toksyn.
Ostremu przeciążeniu towarzyszy utrata siły, ograniczone poruszanie, obrzęk i wewnętrzny wylew.

Zapamiętaj! Ostre przeciążenie mięśni łatwo pomylić ze skręceniem stawu, więc lepiej poradzić się lekarza, co należy zrobić. W obu przypadkach konieczne jest zaprzestanie intensywnych ćwiczeń.

Gdzie szukać pomocy

999 – pogotowie ratunkowe
112 – telefon alarmowy telefonii komórkowej
Wzywając pogotowie, należy podawać konkretne informacje, mówić spokojnie, aby ratownik mógł dobrze zrozumieć:

  • co się zdarzyło
  • ile czasu minęło od zdarzenia
  • jaki jest stan chorego
  • czy oddycha
  • czy na tętnicy szyjnej jest wyczuwalne tętno
  • czy jest reanimowany
  • jaka pomoc dotychczas została udzielona
  • gdzie się znajduje (miejsce, charakterystyczne punkty itp.)

miesięcznik "Zdrowie"