Skręcenia i zwichnięcia stawów

2009-08-18 15:03

Zlekceważenie skręcenia stawu może spowodować jego odnowienie w niedługim czasie w przyszłości. Nieleczone grozi przedwczesnym zużyciem się stawu.

Skręcenia i zwichnięcia stawów
Autor: thinkstockphotos.com

Skręcenie stawu

Uraz polega na nadmiernym rozciągnięciu, naderwaniu lub nawet całkowitym zerwaniu więzadeł stawowych. Najbardziej narażony jest staw skokowy, kolanowy oraz nadgarstek. Taki uraz to skutek przekroczenia naturalnego zakresu ruchomości stawu. Skręcenie stawu może spowodować uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł chrząstki stawowej, a w ekstremalnych przypadkach nawet kości. Zlekceważenie urazu może spowodować jego odnowienie się w niedługim czasie, bo więzadła utraciły swoją dawną elastyczność, są dłuższe i nie trzymają stawu we właściwym położeniu. Jeśli skręcenie nie będzie leczone, może dojść do stałej destabilizacji, której następstwem będzie przedwczesne zużywanie się stawu, czyli artroza.
Po wypadku przyłóż na staw zimny okład i zawiń go bandażem elastycznym. W przypadku tego typu kontuzji nie używaj gorących kompresów.

Zapamiętaj! Jeżeli obrzęk narasta, pojawia się coraz silniejszy ból, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Być może konieczne będzie założenie gipsu, by więzadła mogły się właściwie zregenerować i odzyskać elastyczność.

Zwichnięcie stawu

Uraz powoduje, że kości tworzące staw zmieniają naturalne położenie. Najczęściej zwichnięciu stawu ulegają stawy ramienia, biodra, łokcia, palców, dłoni, kciuka i rzepki kolanowej. Uraz zmienia kształt stawu, występuje obrzęk i silny ból. Często w miejscu urazu pojawia się siniak, o czym świadczy zmiana koloru na siny, gdyż wewnątrz stawu doszło do zniszczenia naczyń, a więc i wylewu krwi.

Zapamiętaj! Nie nastawiaj samodzielnie stawu. Chory musi jak najszybciej trafić do szpitala. Staw wymaga unieruchomienia. Zaniedbanie takiej kontuzji może się zakończyć martwicą tkanek.

Nadciągnięty Achilles

Ścięgno Achillesa, które nosi imię mitycznego siłacza, jest niezwykle delikatne. Do jego uszkodzenia dochodzi, gdy bez rozgrzewki zbyt intensywnie ćwiczymy, wybierzemy się na forsowny spacer. Osłabienie ścięgna manifestuje się silnym bólem i obrzękiem w okolicy kostki lub nieco nad nią, na łydce. Kontuzję złagodzi zimny okład. Po 2–3 dniach można na bolesne miejsce przykładać ciepłe okłady, smarować maścią lub żelem przeciwzapalnym. Nogę należy unieruchomić elastyczną opaską i nie forsować jej. Gdy ból się nasila lub ograniczone jest poruszanie stopą, trzeba zwrócić się po pomoc do lekarza. Być może ścięgno uległo naderwaniu, a wtedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny, by połączyć oderwane fragmenty ścięgna.

Więcej:

Sposób na siniaki i inne kontuzje

miesięcznik "Zdrowie"