Skręcenia i zwichnięcia stawów

Zlekceważenie skręcenia stawu może spowodować jego odnowienie w niedługim czasie w przyszłości. Nieleczone grozi przedwczesnym zużyciem się stawu.

Skręcenie stawu

Uraz polega na nadmiernym rozciągnięciu, naderwaniu lub nawet całkowitym zerwaniu więzadeł stawowych. Najbardziej narażony jest staw skokowy, kolanowy oraz nadgarstek. Taki uraz to skutek przekroczenia naturalnego zakresu ruchomości stawu. Skręcenie stawu może spowodować uszkodzenie torebki stawowej, więzadeł chrząstki stawowej, a w ekstremalnych przypadkach nawet kości. Zlekceważenie urazu może spowodować jego odnowienie się w niedługim czasie, bo więzadła utraciły swoją dawną elastyczność, są dłuższe i nie trzymają stawu we właściwym położeniu. Jeśli skręcenie nie będzie leczone, może dojść do stałej destabilizacji, której następstwem będzie przedwczesne zużywanie się stawu, czyli artroza.
Po wypadku przyłóż na staw zimny okład i zawiń go bandażem elastycznym. W przypadku tego typu kontuzji nie używaj gorących kompresów.

Zapamiętaj! Jeżeli obrzęk narasta, pojawia się coraz silniejszy ból, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Być może konieczne będzie założenie gipsu, by więzadła mogły się właściwie zregenerować i odzyskać elastyczność.

Zwichnięcie stawu

Uraz powoduje, że kości tworzące staw zmieniają naturalne położenie. Najczęściej zwichnięciu stawu ulegają stawy ramienia, biodra, łokcia, palców, dłoni, kciuka i rzepki kolanowej. Uraz zmienia kształt stawu, występuje obrzęk i silny ból. Często w miejscu urazu pojawia się siniak, o czym świadczy zmiana koloru na siny, gdyż wewnątrz stawu doszło do zniszczenia naczyń, a więc i wylewu krwi.

Zapamiętaj! Nie nastawiaj samodzielnie stawu. Chory musi jak najszybciej trafić do szpitala. Staw wymaga unieruchomienia. Zaniedbanie takiej kontuzji może się zakończyć martwicą tkanek.

Nadciągnięty Achilles

Ścięgno Achillesa, które nosi imię mitycznego siłacza, jest niezwykle delikatne. Do jego uszkodzenia dochodzi, gdy bez rozgrzewki zbyt intensywnie ćwiczymy, wybierzemy się na forsowny spacer. Osłabienie ścięgna manifestuje się silnym bólem i obrzękiem w okolicy kostki lub nieco nad nią, na łydce. Kontuzję złagodzi zimny okład. Po 2–3 dniach można na bolesne miejsce przykładać ciepłe okłady, smarować maścią lub żelem przeciwzapalnym. Nogę należy unieruchomić elastyczną opaską i nie forsować jej. Gdy ból się nasila lub ograniczone jest poruszanie stopą, trzeba zwrócić się po pomoc do lekarza. Być może ścięgno uległo naderwaniu, a wtedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny, by połączyć oderwane fragmenty ścięgna.

Więcej:

Sposób na siniaki i inne kontuzje

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
kvjkdj
|

witam.Wczoraj doznalem kontuzji grając w siatkówkę.Lekarz stwierdzil ,że to skrecenie kciuka.Załozyli szyne na dwa tygodnie.Czy to dobra decyzja?

ola
|

co to jest naderwanie ściengna

gunia
|

Suplementy dobra rzecz, a jak nie obciążają wątroby to już w ogóle ;)

kacper
|

Ważne dla stawów i kości składniki to glukozamina, kwas hialuronowy oraz wit C, dlatego warto zaopatrzyć się w suplement bogaty w te składniki, np Stavin.

rewia
|

Spoko nie przejmuj się nie jesteś sama, mam nr komórkowy do ortopedy i jak dzwonię do niego to raczej słyszę " co się stało? i kiedy chce przyjść na wizytę". To jest paranoja, ale co robię, że jestem uzależniona od sportów ekstremalnych!

anna
|

nie znoszę skęceń, zawsze coś sobie zrobie w najmniej odpowiednim momencie! ortopeda z rehalibitantem lada dzień będą ze mną na TY. Wpadnę do jego gabinetu na Prądniku i będzie "czesc Rafał", Czesc Ania, to znowu Ty :D