Nawet ekspert od grzybów może się pomylić. Cierpiał 17 dni

2022-10-06 10:15

Na każdym kroku eksperci ostrzegają: sięgajmy tylko po te grzyby, co do których jesteśmy pewni. Jednak pomyłki mogą zdarzyć się nawet najlepszym. Historia niemieckiego naukowca i specjalisty od grzybów Juliusa Schäffera może być przestrogą dla wszystkich. A nawet dla najbardziej doświadczonych grzybiarzy.

Nawet ekspert od grzybów może się pomylić. Cierpiał 17 dni
Autor: Getty Images / Encyklopedia Leśna

Julius Schäffer był niemieckim naukowcem, który zajmował się mykologią, czyli dziedziną specjalizującą się w badaniu grzybów. Mężczyzna badał m.in. pieczarkowce. Opracował specjalny test wykorzystywany do identyfikacji grzybów, opisał wiele z nowych gatunków i był współautorem atlasu o grzybach, który pośmiertnie wydała jego żona. Mimo wiedzy, a także ogromnego doświadczenia, jego historia potwierdza, że podczas grzybobrania należy zachować szczególną czujność, nawet jeśli świetnie znamy się na grzybach.

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity

Śmiertelna pomyłka

Choć nie można było Schäfferowi odmówić wiedzy, nawet tak wybitny ekspert nie uchronił się przed pomyłką. Ten niemiecki badacz umarł w latach 40. XX wieku. Do jego śmierci doprowadziły grzyby, które sam nazbierał.

Mykolog spożył posiłek z dodatkiem krowiaka podwiniętego. Krowiak podwinięty, inaczej nazywany olszówką, jeszcze w latach 80. był uznawany za grzyb warunkowo jadalny. Obecnie znajduje się na liście grzybów trujących.

U Schäffera objawy zatrucia krowiakiem podwiniętym wystąpiły szybko. Jego żona także jadła feralny posiłek, jednak jej organizm potrafił poradzić sobie z trującymi substancjami zawartymi w olszówce.

Objawy, z jakimi zmagał się naukowiec, obejmowały biegunkę, gorączkę i wymioty. Mężczyzna trafił do szpitala, ale jego stan pogarszał się gwałtownie. Zjedzenie trującego grzyba doprowadziło do rozwoju niewydolności nerek. Mężczyzna po 17 dniach zmarł.

Krowiak podwinięty rośnie masowo w polskich lasach

Krowiak podwinięty zawiera dwie trujące substancje, czyli inwolutynę oraz muskarynę. Pierwsza z nich atakuje układ odpornościowy, w taki sposób, że organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko własnym składnikom krwi, co doprowadza do blokowania jej przepływu do kluczowych narządów organizmu. Drugą substancją, jaką zawiera olszówka, jest muskaryna. Muskaryna z kolei wpływa na układ nerwowy i m.in. wywołuje problemy z oddychaniem oraz spowolnienie akcji serca.

Eksperci podkreślają, że krowiak podwinięty jest grzybem bardzo pospolitym, który rośnie często masowo w lasach liściastych i iglastych od lipca do listopada. Powoduje zatrucia o skomplikowanym i zróżnicowanym przebiegu. Wstępne obgotowanie krowiaka w tym przypadku się nie sprawdzi, ponieważ nie jest to pewny ani skuteczny sposób na uniknięcie zatrucia, dlatego podczas grzybobrania powinniśmy zdecydowanie unikać olszówki.