Objaw chorej wątroby dostrzeżesz w toalecie. Ma związek z piciem

2024-01-02 13:24

Wątroba to skomplikowany organ odpowiedzialny m.in. za neutralizowanie toksyn czy wspomaganie trawienia. Jeśli coś się z nią dzieje, długo może nie dawać o sobie znać. Jeden z objawów chorej wątroby jesteśmy w stanie zauważyć w toalecie. Lekarka wyjaśnia, co powinno wzmożyć naszą czujność.

Objaw chorej wątroby dostrzeżesz w toalecie. Ma związek z piciem
Autor: Getty Images

Wątroba jest największym gruczołem i jednym z najważniejszych organów ludzkiego organizmu. Jednym z jej zadań jest metabolizm alkoholu. Jeśli pijemy za dużo, to może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby. I w konsekwencji spowodować alkoholową chorobę wątroby, czyli ARLD.

Alkoholowa choroba wątroby jest spowodowana nadmiernym spożywaniem alkoholu. ARLD może doprowadzić do rozwoju marskości wątroby. Nieleczona marskość może prowadzić do nieprawidłowości w działaniu narządu, a w konsekwencji całego organizmu i zakończyć się śmiercią.

Krew w kale to jeden z objawów chorej wątroby

Zwykle chora wątroba daje o sobie znać, gdy jest już poważnie uszkodzona. Jednak pewne oznaki, na które należy zwrócić szczególną uwagę, mogą pojawić się wcześniej. Jednym z nich jest krew w kale. Ten objaw ma związek z nadmiernym piciem alkoholu.

Lekarka Monika Wassermann tłumaczy: "Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może spowodować rozdarcie niektórych tkanek, które są potem widoczne jako krwawe ślady w stolcu. Z biegiem czasu nadmierne picie zaburza normalne funkcjonowanie i strukturę wątroby".

Ekspertka podkreśla, że uszkodzenie wątroby związane z piciem, a zwłaszcza uszkodzenia żył w przewodzie pokarmowym, powoduje osłabienie naczyń krwionośnych i czyni je bardziej wrażliwymi. Stąd prawdopodobieństwo wewnętrznego krwawienia rośnie, a jego konsekwencje możemy zauważyć w toalecie.

Inne objawy alkoholowej choroby wątroby to:

  • ból nad wątrobą
  • gorączka
  • obrzęk brzucha i kostek
  • osłabienie
  • nudności i wymioty
  • utrata apetytu
  • zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka).

Około 30 proc. pacjentów z alkoholową chorobą wątroby ma wirusa zapalenia wątroby typu C. 50 proc. chorych cierpi na kamienie żółciowe. To schorzenie zwiększa również ryzyko rozwoju raka wątroby, dlatego jeśli zauważasz u siebie te objawy, koniecznie udaj się do lekarza.

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Diagnozowanie alkoholowej choroby wątroby

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i badanie fizykalne. Inne testy związane z diagnozowaniem chorób wątroby obejmują np. badania krwi, które określą czynność wątroby, czyli pokażą, czy organ działa prawidłowo. Lekarz może także zalecić biopsję. Dzięki pobranym podczas biopsji tkankom specjaliści będą mogli określić rodzaj schorzenia wątroby.

W trakcie diagnozowania choroby wątroby często przeprowadza się również USG narządu, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Po sprawdzeniu, w jakim stanie jest wątroba, lekarz zaleca konkretne leczenie. Najważniejszą częścią leczenia jest całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu, a jeśli istnieje taka potrzeba – leczenie alkoholizmu. Specjalista może także zalecić m.in. zmianę nawyków żywieniowych i diety.

Wątroba jest organem, który potrafi się regenerować, to znaczy naprawiać uszkodzenia spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu. W niektórych przypadkach lekarze rozważają przeszczep narządów. Jednak chory musi przede wszystkim przestać pić alkohol, zanim stanie się to możliwe.