Jak pozbyć się siniaków na ciele? Sprawdzone sposoby na sińce

2020-04-18 8:30

Jak pozbyć się siniaków na ciele? Można udać się do apteki po specjalistyczne preparaty - maści czy żele na bazie ziół, które skutecznie uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają objętość krwiaków. Ale można też wypróbować domowe sposoby na siniaki, m.in.: tradycyjny kompres z octu lub okład z lodu, a nawet z liścia kapusty. Sprawdź, jak pozbyć się sińców na ciele.

Jak pozbyć się siniaków na ciele? Sprawdzone sposoby na siniaki
Autor: Photos.com Jak pozbyć się siniaków na ciele? Sprawdzone sposoby na siniaki

Spis treści

  1. Sposoby na pozbycie się siniaków

Siniaki zostają zwykle samoistnie wchłonięte przez organizm w ciągu 7-10 dni. Początkowo ciemnoczerwony siniak zmienia barwę na siną, zielonkawą i żółtą. Zmiana koloru związana jest z rozkładem składników krwi, głównie hemoglobiny - barwnika czerwonych krwinek.

Można jednak przyspieszyć proces gojenia, sięgając po apteczne specyfiki, np. żele i maści na stłuczenia. Składnikami tych specyfików są zwykle wyciągi roślinne. Warto także wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na siniaki.

Jak pozbyć się siniaków?

Sposoby na pozbycie się siniaków

  • Kompres z roztworem sody lub octu na siniaki

Jedną łyżkę sody lub octu rozpuść w 100 ml zimnej wody, a następnie nasącz nią gazę i przyłóż na 10-15 minut do siniaka.

  • Okład z czosnkiem i oliwą

Rozgnieć 5 ząbków czosnku i wymieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną maść nanieś na stłuczone miejsce i przykryj gazą. Pozostaw na kilkanaście minut. WAŻNE! nie stosuj okładu, jeśli na siniaku są nawet najmniejsze uszkodzenia naskórka czy rany - związki siarki zawarte w czosnku mogą dodatkowo je podrażnić.

  • Woreczki z lodem lub zimny okład

Zimny okład i lód spowodują obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się krwiaka i zmniejszy odczuwany ból. Zimne okłady przykładamy w ciągu doby od wystąpienia sińców na ciele na max. 10 minut.

  • Masaż

Wykonaj kulistymi ruchami delikatny masaż - najlepiej podczas aplikacji maści na siniaki. Dzięki temu składniki aktywne zawarte w tego typu preparatach szybciej zaczną działać.

  • Podnieś kończynę do góry

Jeśli siniak pojawił się na ręce lub nodze, ułatwisz wchłonięcie się krwi, gdy uniesiesz stłuczoną kończynę ponad serce. Krew znajdująca się pod skórą zacznie spływać, więc szybciej zostanie wchłonięta.

  • Ciepłe okłady

Po upływie 24 godzin od pojawienia się siniaków możesz zacząć stosować ciepłe okłady, które mają na celu poprawę krążenia.

Liście kapusty zawierają dużo witaminy C, która zmniejsza krwiaki. Stłucz wewnętrzną część liścia kapusty ciężkim przedmiotem (najlepiej tłuczkiem do moździerza) tak, by puścił sok. Zewnętrzna część liścia powinna zostać nienaruszona. Liść kapusty przyłóż bezpośrednio na skórę wewnętrzną stroną i owiń kończynę bandażem. Okład z kapusty możesz zastosować na noc.

  • Dieta bogata w witaminę C

Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i sprawia, że są bardziej elastyczne i znacznie mniej podatne na uszkodzenia. Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, owocach jagodowych, zielonych warzywach (zwłaszcza kapustnych).

  • Heparyna

Duży krwiak szybciej się wchłonie dzięki heparynie. Preparatów, które ją zwierają, należy szukać w aptekach.

Ważne

Jeśli siniakowi towarzyszy ból oraz obrzęk lub jest on rozległy, zgłoś się do lekarza.