Czy piorun może uderzyć w samochód?

2020-06-16 7:05

Powoli musimy zaakceptować, że wiosną i wczesnym latem nad Polską przechodzą bardzo intensywne burze. Co trzeba wiedzieć o wyładowaniach atmosferycznych? W co może uderzyć piorun?

Podczas burzy należy poszukać bezpiecznego schronienia. Wszyscy wiedzą, by nie stawać pod drzwiami, ale nie wszyscy wiedzą, czy są bezpieczni w samochodzie. 

Jeśli jedziemy samochodem z zamkniętym nadwoziem, teoretycznie nie musimy obawiać się piorunów. Jeśli taki uderzy w samochód (a zdarza się to niezwykle rzadko) - prawdopodobieństwo, że piorun wybierze sobie na ofiarę nasz samochód i nas w nim się znajdujących, wynosi mniej niż 1 do kilkuset tysięcy.

Jednak piorun może uderzyć w samolot - zdarza się to akurat często. Samoloty wlatują w chmury burzowe, wewnątrz których powstają wyładowania elektryczne. Samoloty są odpowiednio zabezpieczone. A samochody?

W razie wyładowania atmosferycznego prosto w samochód karoseria samochodu zadziała jak klatka Faradaya. Pole elektryczne nie przenika do wnętrza metalu, zatem w teorii pasażerowie i kierowca są bezpieczni. Zobaczcie, jak to wygląda i co się może stać:

Samochód nie jest pełną konstrukcją i coraz więcej aut ma we wnętrzu metalowe elementy dekoracyjne - niestety jeśli stykają się one w jakimkolwiek punkcie z karoserią, może dojść do porażenia prądem kierowcy i pasażerów. Jest to jednak teoria, bo do tej pory nie zdarzył się taki przypadek. 

Zagrożeniem mogą stać się wybuchające opony - w wyniku wysokiej temperatury może dojść do ich rozsadzenia. A wtedy lepiej, żeby nie było nikogo w pobliżu!

Jeśli piorun trafi prosto w samochód, może dojść do uszkodzenia elektroniki pokładowej, a nawet nadpalenia plastikowych elementów auta lub rozsadzenia opon.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE