Tlenoterapia w domu – czy jest bezpieczna?

2021-04-30 10:29

Oddychanie to podstawowa i nadrzędna potrzeba fizjologiczna każdego organizmu. I o ile bez jedzenia czy picia jesteśmy w stanie przeżyć kilka dni, to już po kilku minutach bez tlenu zaczynamy się dusić. Coraz częściej jesteśmy lekarzem we własnym domu i w razie choroby sami kontrolujemy stan naszego zdrowia. Ostatnimi czasy wiele osób wypożycza koncentratory tlenu i stosuje domową tlenoterapię. Na czym polega wspomniany zabieg, i co najważniejsze – czy jest bezpieczny?

Tlenoterapia jest zabiegiem leczniczym stosowanym w placówkach medycznych lub w warunkach domowych. To dostarczanie do organizmu powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu. Organizm ludzki jest w stanie zapewnić sobie określoną ilość tlenu. Jednak w stanach niewydolności oddechowej czy schorzeniach krążenia, może wymagać dodatkowej jego ilości. Tlen medyczny, to produkt leczniczy, który w przypadku niektórych chorób może by podawany w warunkach domowych.

Spis treści

  1. Rodzaje tlenoterapii
  2. Tlenoterapia w domu - dla kogo jest przeznaczona?
  3. Tlenoterapia w domu - efekty

Rodzaje tlenoterapii

Wyróżniamy dwa rodzaje tlenoterapii – bierną i czynną.

Tlenoterapia bierna stosowana jest u osób, które są w stanie samodzielnie oddychać - w przypadku ostrej lub przewlekłej niewydolności oddechowej.

Tlen doprowadzany jest do dróg oddechowych za pomocą wąsów tlenowych lub maski.

Ten rodzaj tlenoterapii wykorzystywany jest w przypadku, gdy saturacja płuc wynosi poniżej 92 procent. Podanie tlenu może być przeprowadzone zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych.

Z kolei tlenoterapia czynna stosowana jest u osób, które nie są w stanie samodzielnie oddychać.

Kluczową kwestią podczas tlenoterapii jest dobór odpowiedniego stężenia tlenu. Należy mieć na uwadze, że nieodpowiednio dobrane może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych:

Przed uruchomieniem koncentratora tlenu należy skonsultować się ze specjalistą, w przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie krzywdę.

Tlenoterapia w domu - dla kogo jest przeznaczona?

Domowe leczenie tlenem zaczęto stosować w latach sześćdziesiątych XX wieku. Właśnie wtedy została opracowana metoda magazynowania ciekłego tlenu w specjalnych pojemnikach, które wytrzymują wysokie ciśnienie gazu, jak i zapewniają odpowiednio długie i bezpieczne jego stosowanie.

Tlenoterapia przeprowadzana w warunkach domowych przeznaczona jest głównie dla osób z chorobami płuc, do których zalicza się:

  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),
  • rozedmę płuc
  • czy choroby śródmiąższowe płuc.

Terapia powinna być prowadzona u osób, których saturacja wynosi poniżej 92 proc. i tych, które dostrzegają u siebie cechy duszności.

O zakwalifikowaniu pacjenta do tego rodzaju leczenia zawsze decyduje specjalista. Pacjent, któremu zalecono tlenoterapię domową, choć korzysta z urządzenia samodzielnie, powinien być w stałym kontakcie z lekarzem.

Koncentrator tlenu jest urządzeniem przeznaczonym nie tylko dla osób chorych, ale także i zdrowych.

Tlenoterapia przyspiesza krążenie krwi i poprawia przemianę materii. Ponadto wysoka zawartość tlenu we wdychanym powietrzu usuwa z organizmu toksyny, a co za tym idzie pomaga w walce z nadwagą czy wysokim poziomem cholesterolu.

Tlenoterapia w domu - efekty

Tlenoterapia przeprowadzona w domu umożliwia poprawę jakości życia. Zmniejsza częstotliwość nawrotu infekcji układu oddechowego.

Po podaniu tlenu saturacja powinna utrzymywać się na poziomie 94-98 proc.

Jeżeli mimo wszystko nadal pojawiają się duszności należy skontaktować się z lekarzem.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.