Układ moczowy

Nowotwór nerki we wczesnej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. Pacjenci, którzy nie odczuwają dolegliwości rzadko przychodzą do gabinetu urologa w ramach profilaktyki, choć to jedyny sposób, by w porę wykryć problem. O raku nerki z urologiem z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku - doktorem Przemysławem Szostkiem rozmawia Marcelina Dzięciołowska.
Piasek w nerkach to określenie substancji, które odkładają się w moczowodach. Z czasem gromadzący się piasek na nerkach prowadzi do powstawania większych złogów, czyli kamieni nerkowych. W ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła liczba przypadków kamicy nerkowej. Winny jest styl życia, m.in. wysokobiałkowa dieta. Aby pozbyć się złogów w nerkach i zapobiec nawrotom choroby, można wypróbować leczenie domowe i nie tylko.
Mocz może ulegać zmianom w wielu chorobach, nie tylko dotyczących nerek i układu moczowego. Nieprawidłowości mogą być widoczne gołym okiem (zmiana barwy, pienienie, zmętnienie) lub przy użyciu mikroskopu i specjalnych technik laboratoryjnych. Analiza moczu może wiele powiedzieć o stanie zdrowia i dlatego stanowi jedno z podstawowych, rutynowo wykonywanych badań. Kiedy mocz powinien zaniepokoić?
Zapach moczu, według normy, nie powinien być wyczuwalny. Pod wpływem np. diety, przyjmowanych leków czy zmian hormonalnych, jego woń może  się zmienić. Gdy intensywny, ostry zapach wydalanego moczu utrzymuje się dłuższy czas, należy sprawdzić, czy organizm nie zmaga się z zakażeniem układu moczowego czy zaburzeniami metabolicznymi. Jaką chorobę może oznaczać nietypowy zapach moczu?
Ból nerek - lub tylko jednej nerki - to ból zlokalizowany w jamie brzusznej, po obu stronach kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej - tam znajdują się nerki. W związku z tym ból nerek - niezależnie od tego, jakie są jego przyczyny - często jest mylony z bólem kręgosłupa, a nawet bólem brzucha. Jak jednak określić, czy to rzeczywiście ból nerek? Jakie są jego przyczyny, jakie objawy mu towarzyszą oraz na czym polega leczenie?
Wydaje ci się, że sikanie to trywialna czynność, która nie wymaga uwagi? Jesteś w błędzie. Nieprawidłowe oddawanie moczu skutkuje stanem zapalnym, nadreaktywnością pęcherza lub nietrzymaniem moczu. Zobacz, jakie jeszcze przykre konsekwencje wiążą się z niewłaściwą techniką oddawania moczu i jak powinnaś robić to prawidłowo.
Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele sposobów, by uniknąć zakażenie dróg moczowych. Dowiedz się, co sprawia, że choroba się rozwija? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Sprawdź, jak zapobiegać infekcji, a gdy zapalenie pęcherza się pojawi – jak szybko się z nim uporać.
Leukocyty w moczu, w ilości większej niż zakłada norma, to w terminologii medycznej leukocyturia. Obecność białych krwinek w moczu zwykle oznacza zapalenie układu moczowego, choć może wskazywać także na schorzenia układu rodnego i narządów jamy brzusznej. Co oznaczają leukocyty w moczu?
Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach. U podłoża kamicy cystynowej leży wada wrodzona, trzy pozostałe - kamica fosforanowa, kamica szczawianowa i kamica moczanowa - wynikają z błędów dietetycznych. Dowiedz się, jakie objawy daje kamica nerkowa. Jak leczyć kamicę nerkową i jak zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych?
Kamienie w nerkach tworzą się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym. Na szczęście jest coraz więcej sposobów ich usuwania. Kamienie można rozbić, rozpuścić, urodzić. Poznaj sprawdzone sposoby na kamicę nerkową.
Pracują bez ustanku, każdej doby oczyszczając krew z toksyn, kwasów, nadmiaru wody. To w dużej mierze od nich zależy jak się czujesz. Warto dbać o to, by były zdrowe - tym bardziej, że nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
Przezcewkowa elektroresekcja przerośniętego gruczołu krokowego (TURP) to zabieg endoskopowy, stosowany w przypadku rozrostu stercza.To małoinwazyjna metoda, uznawana za złoty standard w leczeniu przerostu prostaty. Kiedy można stosować TURP i jak przebiega taki zabieg?

Układ moczowy – choroby układu moczowego i budowa układu moczowego: nerki, moczowód, pęcherz moczowy i cewka moczowa – profilaktyka, choroby, diagnozowanie i leczenie. Urografia, usg nerek, higiena intymna, badanie moczu – co można się z niego dowiedzieć. Dolegliwości ze strony układu moczowego jak np. nietrzymanie moczu, zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, niewydolność nerek, kamienie nerkowe, białko w moczu, krew w moczu, zakażenie układu moczowego, choroby nerek, odmieczniczkowe zapalenie nerek, piasek w nerkach, infekcje układu moczowego, kamica nerkowa. Dowiedz się jak funkcjonuje układ moczowy, jak unikać zakażenia pęcherza i chorób układu moczowego.