Rozwiąż test i sprawdź, czy jesteś odporny na ból

Ból może być skutkiem stanu zapalnego, urazu, procesu nowotworowego. Zależnie od przyczyny może mieć różny charakter oraz nasilenie. Za odbieranie bodźców bólowych odpowiadają nocyceptory. Ból jest subiektywnym uczuciem, dlatego rozwiąż test i sprawdź, czy jesteś osobą odporną na ból.

rozwiaz-test-i-sprawdz-czy-jestes-odporny-na-bol
Autor: Getty Images

Ból to nieprzyjemne, subiektywne doznanie emocjonalne i czuciowe związane z potencjalnym bądź rzeczywistym uszkodzeniem tkanek (według Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu).

To zjawisko fizjologiczne wpływa na wiele aspektów codziennego funkcjonowania. Najmniejsze natężenie danego bodźca, przy którym dana osoba odczuwa ból nazywany jest progiem bólu.

Poradnik Zdrowie: zatoki a ból głowy

Na próg bólu ma wpływ wiele różnych czynników. Na przykład:

  • wiek,
  • emocje,
  • płeć,
  • zażywane leki,
  • schorzenia, z którymi zmaga się dany człowiek.

U każdej osoby można mówić nie o jednym, a o kilku progach bólu. Oznacza to, że niektóre bodźce wpływają na nas bardziej, inne mniej. Dlatego można wyróżnić kilka rodzajów progów bólowych - próg bólu dźwięków, próg bólu związany z ciśnieniem czy temperaturą.

Pewne bodźce o określonej częstotliwości i intensywności wywołują podobne doznania u znacznej większości ludzi, np. dyskomfort potrafi sprawić styczność z przedmiotami o temperaturze 50ºC.

Czy jesteś odporny na ból?

Pytanie 1 z 8
Jak często odczuwasz ból?

Wysoki próg bólu może mieć także bardzo negatywne skutki, ponieważ możemy pominąć niespecyficzne objawy danych schorzeń i spowodować zbyt późne leczenie. 

Ból jest reakcją i przede wszystkim wiąże się z ochroną – jeśli nie unikalibyśmy głośnych dźwięków, mogłoby się to skończyć uszkodzeniem słuchu, a nawet głuchotą.

O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.