Leczenie zęba pod mikroskopem. Nowoczesne metody leczenia zębów

2014-07-10 10:10 Miesięcznik "Zdrowie" | Konsultacja: Anna Cyrek, lekarz stomatolog, specjalista stomatologii zachowawczej z endoncją

Kanałowe leczenie zębów pod mikroskopem to jedna z nowoczesnych metod stomatologicznych. Na czym polega i ile kosztuje leczenie zębów przy użyciu mikroskopu? Dlaczego warto w ten sposób leczyć zęby?

Leczenie zębów pod mikroskopem to jedna z wielu nowoczesnych metod, jakie w ostatnim czasie wykorzystywane są w leczeniu zębów. Dzięki swojej precyzji charakteryzuje się bezpieczeństwem i wysoką skutecznością. Wykorzystanie narzędzia, jakim jest mikroskop, pomaga lekarzowi zlokalizować i prawidłowo opracować poszczególne kanały zęba. Procedura ta niestety nie jest tania, ale na pewno tańsza niż usunięcie zęba i zastąpienie go np. implantem.

Zanim w stomatologii zaczęto wykorzystywać mikroskop, pacjent często był zmuszony decydować się na wyrwanie chorego, bolącego zęba, ponieważ jego kanały nie były dobrze widoczne gołym okiem. Dentysta nie miał więc możliwości dokładnego ich wypełnienia. Tymczasem od szczelnego wypełnienia wszystkich kanałów i ich bocznych odgałęzień zależy sukces leczenia zęba.

Dziś stomatolog, posługując się mikroskopem, może wykonywać różne skomplikowane czynności i obserwować je w bardzo dużym powiększeniu. Daje to możliwość precyzyjnych działań w polu zabiegowym, np. o wielkości 1x1 mm. Posługując się tego rodzaju sprzętem, można bezbłędnie odnaleźć wszystkie kanały, usunąć stare wypełnienie, idealnie opracować kanał, a następnie dokładnie i szczelnie go wypełnić. Lekarz jest też w stanie zamknąć perforację korzenia lub dna komory zęba.

Posłuchaj o kanałowym leczeniu zębów pod mikroskopem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Wykorzystanie mikroskopów w stomatologii

Mikroskop w stomatologii wykorzystywany jest głównie w endodoncji (leczeniu kanałowym), chirurgii stomatologicznej i endodontycznej oraz w periodontologii (profilaktyka i leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej).

Pomaga precyzyjnie wykonać resekcję wierzchołków korzeni zębów, obejrzeć i zrewidować rany poekstrakcyjne czy też zlokalizować złamane fragmenty zębów w czasie zabiegów chirurgicznych.

Mikroskop stanowi również nieodzowną pomoc w stomatologii zachowawczej, przy leczeniu próchnicy – można ją dokładnie zdiagnozować i oczyścić ząb w sposób zapobiegający nadmiernemu usunięciu zdrowych tkanek. Wszelkie zabiegi pod mikroskopem są bezbolesne, gdyż wykonuje się je standardowo w znieczuleniu miejscowym.

Polskie lecznice posiadające to nowoczesne i niezwykle kosztowne urządzenie nie odbiegają standardem od światowych. Z reguły wyposażone są w aparaturę na najwyższym poziomie oraz najlepsze leki i nowoczesne materiały stomatologiczne potrzebne do wypełnień. W gabinetach wyposażonych w taki mikroskop jako narzędzie wspomagające często wykorzystywany jest również endometr, który służy do precyzyjnego pomiaru długości kanału korzeniowego.

Komfort pacjentowi i lekarzowi zapewniają choćby takie rzeczy jak koferdam (tzw. ślinochron). Jest to materiał izolujący z cieniutkiej lateksowej gumy, w której izoluje się ząb od środowiska jamy ustnej. Dzięki temu ust pacjenta nie wypełniają wałki z ligniny. Najważniejsze jednak jest to, że gabinety dentystyczne dysponujące mikroskopem zatrudniają najlepszych specjalistów, ponieważ praca przy użyciu tego instrumentarium wymaga wiedzy, doświadczenia, cierpliwości i zdolności manualnych.

Najwięcej gabinetów mających w swojej ofercie leczenie zębów pod mikroskopem znajduje się w Warszawie, ale z każdym rokiem przybywa ich również w innych dużych miastach, np. w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Poznaniu, Łodzi czy Opolu.

Ile kosztuje kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem?

Ceny są zróżnicowane, wahają się w granicach od 500 do 2000 złotych w zależności, czy leczony jest ząb jedno-, czy wielokorzeniowy.

Leczenie kanałowe w jeden dzień [wideo]

Posłuchaj, na czym polega leczenie zęba w trakcie jednej wizyty.

Leczenie kanałowe w jeden dzień

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
wątpię więc jestem
|

Co za czasy, wszystko pięknie ładnie, tylko mnie mikroskopowy endodonta ''zajechał'' kanał i powstał stan zapalny. Przekombinowane to wszystko, za dużo techniki i chwalenia, jak to wszystko niby pięknie będzie wyglądać. Choćby i tutaj: 3/4 tych komentarzy, to gówno-wpisy reklamiarskie gabinetów, które pewnie tak samo ''fachowo'' leczą, jak ten mój endodonta z mikroskopem........

Beata
|

Prośba o podanie nazwe przychodni w Łodzi.

gosia
|

W Łodzi jest bardzo dobry gabinet wyposażony w bardzo dobrą aparaturę oraz kadrę dentystów, którzy spokojnie przeprowadzają tego typu leczenie. Polecam. My przyjeżdżamy z wawki, ale warto.

Piotr
|

Niestety leczenie kanałowe nie jest tanie. Ale jeżeli już, lepiej zrobić to raz a porządnie. Gabinet wyposażony w mikroskop, możliwość kontroli RTG w trakcie zabiegu i kontroli wypełnienia kanałów po leczeniu - to chyba najlepsze rozwiązanie.

kiris
|

Sprawdź sanusdent na Dorotowskiej 9. Według mnie ceny są tam bardzo niskie a i na zabieg długo nie trzeba czekać :)

RozaliaK
|

Ja właśnie zwracam uwagę na wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dziś leczenie kanałowe bez mikroskopu nie ma większego sensu. Miałam leczone 3 zęby kanałowo w Jesionowa Dental Clinic – mają właśnie bardzo fajne wyposażenie. Zęby mam wyleczone, nic się z nimi nie dzieje, ładnie wyglądają.

Wiolka
|

Zgadzam się potrzebne jest profesjonalne miejsce z bardzo dobrym sprzętem. Ale nie zapominajmy o najważniejszym czyli doświadczeniu dentysty bo w końcu to on wykonuje wszystkie zabiegi. Ja korzystam z usług gabinetu medens i Pan doktor jest naprawdę rewelacyjny. Wszystkie informacje można śmiało sprawdzić tu medens.pl

renat
|

Nie dość że drogie, to jeszcze nie każdy gabinet wykona coś takiego. W Warszawie jest profesjonalne miejsce (na Dorotowskiej9), który wykona tego typu leczenie, do tego nawet tanio i bez zbędnego czekania. Nie wiem czy gdzieś jeszcze mają tak wykwalifikowaną kadrę i nowy sprzęt