Pasta do zębów czyści, leczy, zapobiega. Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

2013-02-28 12:49

Pasta do zębów ma za zadanie ułatwienie mechanicznego usunięcia zanieczyszczeń z zębów, ograniczenie rozwoju bakterii, ułatwienie odbudowy szkliwa i działanie przeciwzapalne. Działanie pasty do zębów zależy od jej składu. Pasty mogą mieć dodatkowe funkcje: wybielać, zapobiegać parodontozie czy nadwrażliwości. Która pasta do zębów będzie najlepsza dla ciebie?

Pasta do zębów czyści, leczy, zapobiega. Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?
Autor: thinkstockphotos.com Pasta do zębów ma za zadanie ułatwienie mechanicznego usunięcia zanieczyszczeń z zębów, ograniczenie rozwoju bakterii, ułatwienie odbudowy szkliwa i działanie przeciwzapalne. Działanie pasty do zębów zależy od jej składu. Pasty mogą mieć dodatkowe funkcje: wybielać, zapobiegać parodontozie czy nadwrażliwości. Która pasta do zębów będzie najlepsza dla ciebie?

Pasta do zębów nie powinna być wybierana pochopnie, szczególnie jeśli masz wobec niej określone oczekiwania. Dobrze dobrana złagodzi nadwrażliwość zębów, powstrzyma paradontozę czy wybieli szkliwo.

Pasty do zębów: skład dopasowany do potrzeb

Pasty do zębów składają się przede wszystkim z substancji ściernych w postaci zmikronizowanego proszku, dzięki czemu nie niszczą szkliwa.

Osoby o odsłoniętych szyjkach zębów powinny wybierać pasty o mniejszej zawartości substancji ściernych (o niskim współczynniku ścieralności - RDA). Mocne ścieranie może spowodować nadwrażliwość zębów i odsłonięcie szyjek.

Pasty wybielające zawierają więcej substancji ściernych. Skutecznie usuwają przebarwienia i naloty.

Istotnymi składnikami past są substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, jak triklosan, mentol, olejek eukaliptusowy, oraz przeciwzapalne, jak alantoina i wyciągi ziołowe. Takich past powinny używać osoby zagrożone parodontozą.

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

W pastach do zębów są też składniki pieniące się, a także związki fluoru. Działają one bakteriobójczo, ponadto sprawiają, że najważniejszy składnik szkliwa (hydroksyapatyt) zamienia się w mocniejszy związek – fluoroapatyt. Zwolennicy ekologii wybierają pasty do zębów bez fluoru, a także triklosanu. Nie ma w nich takich detergentów jak laurylosiarczan sodu (SLS). Są za to wyciągi roślinne, np. z echinacei, szałwii, olejki eteryczne, propolis.

miesięcznik "Zdrowie"