Kiedy potrzebny ortodonta?

2010-05-31 16:22 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Agnieszka Kolibabska, specjalista ortodoncji

Jeśli masz wadę zgryzu, najwyższy czas, żebyś pomyślała o skorygowaniu jej. Prostować zęby można w każdym wieku. Ten zabieg daje wiele korzyści, ponieważ nieprawidłowy zgryz szkodzi zdrowiu. Krzywe zęby są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Ortodonta dobierze właściwy dla ciebie aparat.  

Za pomocą aparatu ortodontycznego można skorygować nawet poważne wady zgryzu. I choć leczenie jest zwykle długie i kosztowne, przynosi zdumiewające efekty. Wyprostowane zęby to piękny, zjednujący ludzi uśmiech. Ale chodzi nie tylko o wygląd. Nieprawidłowy zgryz szkodzi zdrowiu. Krzywe zęby są bowiem bardziej narażone na próchnicę (trudniej je oczyścić) i choroby przyzębia (stany zapalne lub ropnie dziąseł). Ponadto podczas jedzenia mogą stykać się krawędziami, co powoduje ścieranie się szkliwa i odsłanianie zębiny, zwiększając wrażliwość zębów. Nieprawidłowo ustawione zęby nie pełnią też właściwie swojej funkcji – rozdrabniania pokarmu, a to zaburza pracę przewodu pokarmowego. Mogą także powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych. Leczenie ortodontyczne zlikwiduje wszystkie te problemy. Bywa też konieczne, gdy stracisz któryś z zębów, bo wtedy może pomóc w przygotowaniu miejsca pod implanty.

Najpierw dentysta, potem ortodonta

Przed założeniem aparatu trzeba zlikwidować kamień i wyleczyć zęby. Dopiero wówczas można umówić się z ortodontą. Podczas pierwszej wizyty specjalista zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki i żuchwy oraz zrobi odciski, a potem gipsowe modele uzębienia, które posłużą do wykonania odpowiedniego aparatu. Następnie precyzyjnie ustali plan leczenia. W zależności od wady ortodontycznej może ono trwać od kilku miesięcy do ponad 2 lat. Kolejna wizyta to zakładanie aparatu. Trwa to ok. godziny, bo lekarz najpierw oczyszcza zęby, a potem przytwierdza aparat (w zależności od rodzaju dobiera zamki i przykleja je na zęby, zakłada pierścienie lub tuby na zęby trzonowe, wprowadza do zamków specjalny drut, który spowoduje właściwe przemieszczanie się zębów). Wymaga to cierpliwości, ale nie boli. Po założeniu aparatu możesz odczuwać dyskomfort – zwykle mija on po kilku dniach.

Zrób to koniecznie

Staranna higiena to podstawa

  • Starannie myj zęby po każdym posiłku, a nawet przekąsce.
  • Nie dopuścić do gromadzenia się resztek jedzenia pod aparatem.
  • Używaj specjalnych szczoteczek, które czyszczą zarówno zęby, jak i aparat (z rowkiem pośrodku), oraz jednopęczkowych, a także nici dentystycznych i tzw. wyciorków – umożliwiają dotarcie do miejsc między zamkami ortodontycznymi.
  • Przydatny może być też wodny irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
  • Kup pasty i płyny do płukania ust z zawartością fluoru.

Regularne wizyty u ortodonty

Potem regularnie odwiedzaj ortodontę, by mógł kontrolować postępy leczenia i regulować siłę, z jaką aparat działa na zęby. Pamiętaj: aparat pozostawiony bez kontroli (lub zepsuty) może zniweczyć efekty leczenia.
Po zdjęciu stałego aparatu konieczne będzie założenie tzw. aparatu retencyjnego, którego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej pozycji zębów po leczeniu. Ma on postać przezroczystych szyn zakładanych na zęby, specjalnych włókien lub taśm przyklejanych do zębów od strony języka. Zwykle nosi się go przez 3–4 lata; w tym czasie konieczne są też wizyty kontrolne (co 3–6 miesięcy).

Po założeniu aparatu ortodontycznego należy:

  • Przez pierwsze dni po założeniu aparatu stałego powinno się jeść potrawy ciepłe i rozdrobnione.
  • W czasie całego leczenia należy unikać słodyczy. Cukierki toffi, guma do żucia mogą spowodować odkształcenie lub odklejenie aparatu, podobnie jak orzechy, twarde owoce i warzywa.
  • Na cenzurowanym są też produkty zawierające silne barwniki (m.in. buraki, wiśnie, jagody, sos sojowy, curry, kawa i herbata), bo mogą powodować przebarwienia elastycznych elementów aparatu.
  • Trzeba zrezygnować z napojów typu cola – osłabiają szkliwo zębów i sprzyjają powstawaniu nieestetycznych plam wokół zamków.

Ortodoncja dorosłych [wideo]

Na czym polega ortodoncja osób dorosłych? Jak leczenie ortodontyczne wpływa na rysy naszej twarzy? Posłuchaj naszego eksperta.

Leczenie ortodoncyjne u dorosłych

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
agatka
|

Ja mam ten sam problem. Mam 38 lat i poszukuję dobrego ortodonty z Łodzi. Help!

Kaja
|

Ja chciałabym założyć aparat. Mam już swoje lata, ale wcześniej zawsze było coś ważniejszego. Na szczęście mogę się już zająć swoimi zębami tylko nie wiem do kogo się udać. Czy ktoś mógłby polecić sprawdzonego ortodontę ze Szczecina?

myśl trzeźwo
|

Wybór lekarza i przestrzeganie zasad higieny nie ma tu żadnego znaczenia.
Zniszczenie zębów wynika bowiem z samej zasady przytwierdzania aparatu do zębów i jego działania. Wbrew temu, co mówią lekarze zamki aparatu nie są klejone klejem, który po zakończeniu leczenia usuwa się bez szkody dla szkliwa (bo taki klej nie istnieje). Zamki aparatu są zakładane przy wykorzystaniu metody znanej jak AET (acid etch technique), tej samej, która jest stosowane przy zakładaniu plomb. Pamiętacie nakładanie niebieskiego żelu na zęby, który po chwili wypłukuje się z uczuciem kwaśności? Ten żel to roztwór kwasu fosforowego, bo szkliwo do aparatu zostaje wytrawione. Następnie nakłada się bond i kompozytem "klei" zamki. Słowo "klei" w cudzuysłowiu, bo w rzeczywistości zaki utrzymywane są siłami adhezji, nie jest to klejenie sensu stricte. Właśnie dlatego prawie wszystkicj zębów na powierzchni licowej zostaje nieodwracalnie uszkodzone (widać to dopiero po zdjeciu aparatu). Efekt końcowy jest taki, jakbyśmy mieli w przeszłości plomby na wszystkich zębach. Żadne polerowanie i lakierowanie nic tu nie pomaga. Naturalne szkliwo jest gładkie, błyszczące, ma lustrzaną powierzchnię. szkliwo zębów po klejeniu zamków jest szorstkie, chropowate, bez połysku, podatne na próchnicę. Nawet najbardziej krzywe zęby, ale naturale, wyglądają o wiele lepiej niż zęby po aparacie stałym.
To tylko jedna strona medalu. Inne zniszczenia wynikają z zadady działania apatratu. Przewlekły stan zapalny powoduje uszkodzenie warstwy cementoidu pokrywającego cement korzeniowy. Dalsze działania bodźca mechanicznego (siły ortodontycznej) prowadzi do resorpcji tkanki cementu korzeniowego, co widoczne jest na zdjęciach rtg jako skrócenie korzenia zęba. Dość często w przebiegu leczenia ortodontycznego dochodzi do uszkodzenia pęczka naczyniowego i nerwu, co skutkuje martwicą miazgi zęba. Stan zapalny przyzębia powoduje ponadto recesje dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. Zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego są rozchwiane, co wynika z uszkodzenia włókien ozębnej, stanowiących aparat wieszadłowy. trzeba pamiętać, że ząb umocowany jest w zębodole przez wklinowanie. Mniejsze lub większe rozchwianie towarzyszy każdej terapii ortodontycznej i występuje po jej zakonczeniu.
Lekarze jednak tego albo nie mówią, albo bagatelizują bo, po pierwsze to nie ich zęby, po drugie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności (pacjent podpisał zgodę) oraz po trzecie za zniszczenie jednego kompletu zębów liczą sobie kilka tysięcy złotych.

Maciek
|

Już mówię, umówiłem się na spotkanie w Zakopiance na ulicy Zakopiańskiej chyba 62. Sąsiad opowiedział mi co nieco, obejrzałem też stronę w internecie i się zdecydowałem. Jestem bardzo zadowolony.

Kaska
|

hej, i gdzie byłeś, było dobrze?? Daj znaka, bo sama szukam. Pozdro

Maciek
|

Heh, Sylwia, za późno, juz mam umówioną wizytę. Zebrałem się na odwagę i popytałem sąsiaów podczas spaceru z psem:)

Sylwia
|

do Maćka:
Ja byłam dzisiaj u ortodonty w Krakowie na ul Karmelickiej 55. Bardzo miły personel i występnie mogę polecić, bo byłam na pierwszej wizycie, i prawdopodobnie tam będę zakładać aparat.

Maciek
|

Jestem z okolic Krakowa, potrzebuję dobrego ortodonty. Polećcie kogoś proszę, bo nie znam lekarzy w Krakowie.