7 porad, jak dbać o protezę zębową

2019-09-26 11:08

Najczęstszym błędem w pielęgnacji protezy zębowej jest wrzucanie jej na noc do szklanki z wodą. Na protezie zbierają się osady z kawy i herbaty, kamień nazębny oraz cząsteczki jedzenia, dlatego protezę należy odpowiednio czyścić codziennie. Zobacz, jak właściwie dbać o protezę, aby utrzymać ją jak najdłużej w dobrym stanie i nie nabawić się chorób dziąseł.  

7 porad, jak dbać o protezę zębową
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Codzienne dbanie o protezę zębową
  2. Kiedy wymienić protezę zębową na nową?

Zachowanie odpowiedniej higieny protezy zębowej ważne jest dla zdrowia, estetyki oraz utrzymania neutralnego zapachu z ust. Niewyczyszczone protezy zmieniają smak potraw, a mikroporowate struktury akrylu są siedliskiem bakterii i grzybów.

Uwagi wymaga zwłaszcza okolica przydziąsłowa koron i mostów, ze względu na tendencję do gromadzenia się płytki nazębnej i trudności w jej oczyszczaniu. Protezę ruchomą należy czyścić dokładnie po każdym posiłku, co najmniej dwa razy dziennie.

Ważną sprawą jest krem mocujący do protez zębowych, który ma poprawiać jej utrzymanie w jamie ustnej przez jak najdłuższy czas. Krem mocujący stosuje się w ten sposób, że nakłada się go na suchą lub mokrą protezę, którą następnie trzyma przez kilka sekund przyciśniętą do podniebienia i dziąseł. Tworząca się miękka warstwa między dziąsłami a protezą zapewnia mocowanie, łagodzi objawy związane z ocieraniem się protezy o dziąsła i chroni przed gromadzeniem się resztek pokarmu pod protezą.

Należy czyścić protezę po każdym posiłku.

Każda proteza zębowa jest ciałem obcym w jamie ustnej i może negatywnie wpływać na tkanki tego obszaru. Najczęstsze problemy, jakie mogą wystąpić podczas użytkowania protezy to: podrażnienia, stan zapalny i związany z nimi dyskomfort oraz ból. Mechaniczne podrażnienie lub uszkodzenie tkanek jamy ustnej jest skutkiem niedopasowania protez lub ich usterek, jednak ból mogą wywołać również dobrze dobrane protezy, nowe albo używane już kilka lat, a dotychczas nie sprawiające kłopotów.

W przypadku pierwszych, dolegliwości wynikających z konieczności dopasowania się tkanek do ciała obcego, w starszych uzupełnieniach może natomiast pojawić się niepełne przyleganie, wtedy poluzowana proteza może zacząć obcierać śluzówkę.

Żadnego bólu związanego z użytkowaniem protez zębowych nie wolno lekceważyć, ale jeśli założyło się nowe uzupełnienie, przykre dolegliwości są na początku użytkowania zjawiskiem normalnym i powinny ustąpić po okresie zaadaptowania się do nowej protezy.

W zależności od rodzaju protezy i indywidualnych odczuć, proces adaptacji może trwać do kilku tygodni. Jeśli ból nie mija, uniemożliwia użytkowanie protezy albo dolegliwości nasilają się, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza dentysty.

Doraźnie można sobie pomóc, stosując gotowe preparaty dostępne w aptece, w postaci żelu kojąco-regenerującego, który działa powlekająco i chroni śluzówkę jamy ustnej przed bólem wynikającym z podrażnień.

Codzienne dbanie o protezę zębową

1. Wyjmuj protezę na noc, na co najmniej 6-8 godzin. Użytkowanie protezy przez cały czas może powodować stany zapalne błony śluzowej.

2. Przechowuj protezę w suchym, szczelnym pojemniku. Trzymanie w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które trudno całkowicie usunąć podczas mycia, bo akryl jest tworzywem porowatym.

3. Myj dokładnie wszystkie powierzchnie protezy - najlepiej stosować dwustronne szczoteczki do protez, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu włosiu pozwalają na oczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc. Pasta do zębów zawiera substancje ścierne, które powodują, że powierzchnia protezy staje się szorstka, a wówczas szybciej tworzy się na niej osad, np. z kawy, herbaty. Dlatego też unikaj mycia protez z użyciem pasty nieprzeznaczonej do mycia protez zębowych. Zwróć uwagę, iż w aptekach są dostępne pasty przeznaczone do codziennej higieny protez.

4. Zalecana jest codzienna pielęgnacja protez zębowych za pomocą past czyszczących, tabletek i proszków. Nie używaj w tym celu wody utlenionej, bo odbarwia akryl.

5. Dbaj o higienę jamy ustnej nawet przy bezzębiu. Czyść język specjalną szczoteczką, używaj płynów do płukania ust lub wody, aby usunąć resztki jedzenia. Możesz też delikatnie masować dziąsła miękką szczoteczką, aby pobudzić krążenie krwi.

Kiedy wymienić protezę zębową na nową?

Standardowo powinno się wymieniać protezę zębową nie rzadziej, niż co 5 lat.

Warto jednak pamiętać, że zmiany w szczęce każdego użytkownika protezy zachodzą w różnym tempie, dlatego zaleca się regularne wizyty u protetyka w celu zweryfikowania odpowiedniego momentu do wymiany protezy.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Maciej Nowak, periodontolog, stomatolog, wykładowca WUM

"Pacjenci posiadający uzupełnienie resztkowe lub bezzębie powinni szczotkować posiadane zęby lub wyrostki zębodołowe oraz powierzchnię języka dwa razy dziennie. W przypadku implantów wymagane jest szczotkowanie ich po każdym posiłku.

Zastosowanie szczoteczki elektrycznej, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej, zwiększy wydajność szczotkowania, jednak niezależnie od rodzaju szczoteczki (ręczna czy elektryczna), należy zwrócić uwagę, aby szczotkować szczoteczką miękką lub średnią, a co najważniejsze - suchą, niemoczoną wcześniej w ciepłej wodzie.

Pomocne w oczyszczaniu trudno dostępnych miejsc są także specjalne irygatory".

miesięcznik "Zdrowie"