Stomatologia

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami to problem, z którym zmaga się wiele osób i to nie zawsze świadomie. Bruksizm może mieć poważne skutki: problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne.  
Piękny i biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka, a zdrowa jama ustna to prawdziwy powód do dumy. Od dziecka wpaja się nam, jak ważne jest dokładne i regularne szczotkowanie zębów. Czy to faktycznie jest jedyny przepis jak dbać o zęby? Niekoniecznie. Jak powinna wyglądać kompleksowa higiena jamy ustnej? O czym warto pamiętać, myjąc zęby?

Materiał sponsorowany

Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny ich powstawania są różne - od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez wyrzynające się zęby, po mechaniczne uszkodzenia. Zwykle znikają samoistnie, ale zanim to nastąpi potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Co wiemy o aftach?

Materiał partnerski

Ból po wyrwaniu zęba nie jest niczym niepokojącym wówczas, jeśli czujesz go przez pewien czas po tym, jak ustąpi znieczulenie. Niepokoić powinien natomiast ból po wyrwaniu zęba, który nie ustępuje, a wręcz się nasila - lub taki, który pojawia się dopiero po pewnym czasie od ekstrakcji. O czym świadczy ból po wyrwaniu zęba? W jakich przypadkach ból po usunięci zęba może sygnalizować powikłania? Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba i kiedy konieczna jest ponowna wizyta u dentysty?
Zwykłe szczoteczki do zębów, profesjonalnie nazywane szczoteczkami manualnymi towarzyszą nam od dziecka. Przez lata większość z nas z ich pomocą dbała o higienę jamy ustnej i robiła to z mniejszym lub większym sukcesem. Dziś, w XXI wieku mamy jednak do wyboru nowoczesne szczoteczki i wiele osób zadaje sobie pytanie: szczoteczka zwykła czy soniczna?

Materiał partnerski

Retrogenia jest jedną z wad zgryzu. Charakterystyczną cechą twarzy pacjentów obciążonych taką wadą jest wypukłość okolicy podnosowej, cofniecie wargi dolnej. Broda staje się spłaszczona i cofnięta, a dolny odcinek twarzy ulega wydłużeniu. Jakie są przyczyny retrogenii i jak przebiega jej leczenie?
Zapalenie ślinianek to bolesna przypadłość, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Stany zapalne ślinianek mogą podłoże bakteryjne lub wirusowe. Jakie są objawy zapalenia ślinianek i jak przebiega leczenie? Jakie powikłania mogą się pojawić?
Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych zębów. Jakie są przyczyny pojawienia się stanów zapalnych dziąseł? Na czy polega skuteczne leczenie zapalenia dziąseł? I czy można uniknąć problemów wynikających z zapalenia dziąseł?
Diastema, czyli przerwa między zębami - górnymi jedynkami, może być problemem nie tylko natury estetycznej. Diastema może doprowadzić do problemów z mową, wad zgryzu i chorób przyzębia. W związku z tym w niektórych przypadkach likwidacja diastemy może okazać się konieczna. Sprawdź, jak się pozbyć diastemy.
Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Kiedy boli ząb nie sposób się skupić na pracy ani spać. Jego przyczyny mogą być różne. Najlepsze wyjście to iść do dentysty. Jak uśmierzyć ból zęba zanim doczekasz się na wizytę? Poznaj domowe sposoby na ból zęba.
Nadwrażliwość zębów to dolegliwość wyjątkowo dokuczliwa, zwłaszcza latem, gdy chętnie sięgamy po lody i zimne napoje gazowane. Jak zaradzić nadwrażliwości zębów? Które domowe sposoby są w tym wypadku najskuteczniejsze?
Jak dbać o zęby? - to pytanie zadaje sobie niejeden z nas. Mimo postępu w stomatologii próchnica wciąż jest jedną z najpowszechniejszych chorób. Dotyka aż 97% dorosłych Polaków! Jak zatem prawidłowo dbać o zęby, by jej uniknąć? Zobacz 5 najczęściej popełnianych błędów.

Zęby – mówimy co robić by mieć piękne, zdrowe i mocne zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej, dbanie o zdrowie zębów. Jak często należy robić przegląd zębów, jak prawidłowo szczotkować zęby, jakie są choroby dziąseł, zapalenie dziąseł, zapalenie okostnej, próchnica - jak walczyć z próchnicą, jak objawia się parodontoza, jak uśmierzyć ból zęba. Przyczyny nadwrażliwości zębów, jak leczyć nadwrażliwość zębów, czego unikać. Ząb mądrości, zęby stałe, zęby mleczne – jak dbać o zęby. Pytania o wybielanie zębów, prostowanie zębów, aparaty ortodontyczne, licówki, protezy, stomatologia estetyczna. Na czym polega leczenie kanałowe.