Stomatologia

Wędzidełko to fałd błony śluzowej jamy ustnej, łączący ze sobą jej struktury. W jamie ustnej występuje wędzidełko wargi górnej i dolnej, a także wędzidełko języka. Rozmiary wędzidełek są niewielkie, ale ich nieprawidłowości mogą zaburzać anatomię i funkcjonowanie całej jamy ustnej. Dowiedz się, jakie funkcje pełnią wędzidełka, kiedy i dlaczego należy podcinać wędzidełka oraz jak przebiega zabieg podcinania wędzidełek.
Aparat ortodontyczny to najlepszy wynalazek do korygowania wady zgryzu, czy krzywego uzębienia, jednak ma jedną poważną wadę – sprzyja szybszemu odkładaniu się płytki nazębnej, a tym samym zwiększa ryzyko próchnicy. Jeśli nosisz taki aparat, a nie chcesz mieć ubytków, sprawdź, jak poprawnie czyścić zęby i jakich akcesoriów powinieneś używać, aby w pełni zadbać o higienę jamy ustnej.
Bruksizm czyli zgrzytanie zębami to problem, z którym zmaga się wiele osób i to nie zawsze świadomie. Bruksizm może mieć poważne skutki: problemy z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem, bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne.  
Próchnica to choroba wywoływana przez bakterie, której można skutecznie zapobiegać i którą można całkowicie ją wyleczyć. Mimo to na próchnicę choćby kilka razy w życiu choruje niemal każdy z nas. Nie ma się czemu dziwić: zaledwie połowa Polaków myje zęby codziennie rano i wieczorem. Jakie są przyczyny i objawy próchnicy? Jak leczy się próchnicę?
Nieprzyjemny zapach z ust może zepsuć randkę, zrazić znajomych, przeszkodzić w karierze. Rozprawić się z nieświeżym oddechem można, myjąc zęby po każdym posiłku, regularnie usuwając kamień u dentysty czy stosując odpowiednią dietę.
Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub owrzodzeń są różne, od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez wyrzynające się ósemki, po choroby migdałków czy przewodu pokarmowego. Afty zwykle znikają samoistnie. Jakie są przyczyny i objawy aft w jamie ustnej?
Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny ich powstawania są różne - od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez wyrzynające się zęby, po mechaniczne uszkodzenia. Zwykle znikają samoistnie, ale zanim to nastąpi potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Co wiemy o aftach?

Materiał partnerski

Ból po wyrwaniu zęba nie jest niczym niepokojącym wówczas, jeśli czujesz go przez pewien czas po tym, jak ustąpi znieczulenie. Niepokoić powinien natomiast ból po wyrwaniu zęba, który nie ustępuje, a wręcz się nasila - lub taki, który pojawia się dopiero po pewnym czasie od ekstrakcji. O czym świadczy ból po wyrwaniu zęba? W jakich przypadkach ból po usunięci zęba może sygnalizować powikłania? Jak łagodzić ból po wyrwaniu zęba i kiedy konieczna jest ponowna wizyta u dentysty?
Zwykłe szczoteczki do zębów, profesjonalnie nazywane szczoteczkami manualnymi towarzyszą nam od dziecka. Przez lata większość z nas z ich pomocą dbała o higienę jamy ustnej i robiła to z mniejszym lub większym sukcesem. Dziś, w XXI wieku mamy jednak do wyboru nowoczesne szczoteczki i wiele osób zadaje sobie pytanie: szczoteczka zwykła czy soniczna?

Materiał partnerski

Retrogenia jest jedną z wad zgryzu. Charakterystyczną cechą twarzy pacjentów obciążonych taką wadą jest wypukłość okolicy podnosowej, cofniecie wargi dolnej. Broda staje się spłaszczona i cofnięta, a dolny odcinek twarzy ulega wydłużeniu. Jakie są przyczyny retrogenii i jak przebiega jej leczenie?
Zapalenie ślinianek to bolesna przypadłość, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Stany zapalne ślinianek mogą podłoże bakteryjne lub wirusowe. Jakie są objawy zapalenia ślinianek i jak przebiega leczenie? Jakie powikłania mogą się pojawić?
Zapalenie dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów naszych zębów. Jakie są przyczyny pojawienia się stanów zapalnych dziąseł? Na czy polega skuteczne leczenie zapalenia dziąseł? I czy można uniknąć problemów wynikających z zapalenia dziąseł?

Zęby – mówimy co robić by mieć piękne, zdrowe i mocne zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej, dbanie o zdrowie zębów. Jak często należy robić przegląd zębów, jak prawidłowo szczotkować zęby, jakie są choroby dziąseł, zapalenie dziąseł, zapalenie okostnej, próchnica - jak walczyć z próchnicą, jak objawia się parodontoza, jak uśmierzyć ból zęba. Przyczyny nadwrażliwości zębów, jak leczyć nadwrażliwość zębów, czego unikać. Ząb mądrości, zęby stałe, zęby mleczne – jak dbać o zęby. Pytania o wybielanie zębów, prostowanie zębów, aparaty ortodontyczne, licówki, protezy, stomatologia estetyczna. Na czym polega leczenie kanałowe.