WADY ZGRYZU mogą być przyczyną MIGREN

2008-09-16 12:21

Zaburzenia ortognatyczne mogą być przyczyną migren. Cierpisz na częste bóle głowy, sztywnieje ci kark, masz szumy w uszach? Lepiej sprawdź swój zgryz. Okazuje się, że wady zgryzu mogą mieć związek z bólami migrenowymi.

WADY ZGRYZU mogą być przyczyną MIGREN
Autor: thinkstockphotos.com Ortodonta może znaleźć przyczynę bólu głowy i szumów w uszach.

Spis treści

  1. Prosty zgryz nie zawsze znaczy prawidłowy
  2. Przyczyna dolegliwości ukryta w wadzie zgryzu
  3. Wady zgryzu a wady postawy
  4. Krzywy zgryz [wideo]

Uważa się, że 70% populacji europejskiej ma wady zgryzu. Jakie powody skłaniają pacjentów do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego? W 90% względy estetyczne. Coraz więcej ludzi uważa, że proste i równe zęby stają się ważnym atutem zwiększającym naszą konkurencyjność w życiu osobistym i zawodowym. Pozostałe to problemy ze zdrowiem, które wynikają w prostej linii z wad zgryzu. To sprawia, że pacjenci szukają ratunku przed bólem i problemami postawy. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stan kręgosłupa lub stawów może zależeć od zgryzu, a jednak właśnie tak jest.

Prosty zgryz nie zawsze znaczy prawidłowy

Co świaczy o tym, że zgryz jest prawidłowy i co to w ogóle jest zgryz? Czy równo ustawione, białe, zdrowe zęby oznaczają że wszystko jest w porządku? Niekoniecznie. Narząd żucia jest organem, którego prawidłowa funkcja uzależniona jest od przestrzennych relacji tkanek o różnej budowie morfologicznej i histologicznej. W skład narządu żucia wchodzą: górna i dolna szczęka wraz z wyrostkami zębodołowymi, zęby, stawy skroniowo-żuchwowe, przyzębie oraz mięśnie, układ nerwowy i układ krwionośny części twarzowej czaszki. Wszystko tworzy razem układ stomatognatyczny. Dlatego, prawidłowo działający narząd żucia potrzebuje prawidłowo działających wszystkich składowych. Można więc mieć zdrowe i proste zęby, ale nieprawidłowy zgryz, czyli niewłaściwą przestrzenną relację między górnym, a dolnym łukiem zębowym.

Przyczyna dolegliwości ukryta w wadzie zgryzu

Wszystkie układy ciała ludzkiego są ze sobą powiązane, dlatego dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są ściśle powiązane z zaburzeniami stabilności kręgosłupa czy obręczy barkowej. Bardzo wiele pacjentów myli bóle migrenowe z dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych. Przyjmuje się, że u około 80% pacjentów z silnymi bólami różnych okolic głowy, karku, szumami w uszach, źródłem dolegliwości jest nieprawidłowo funkcjonujący układ stomatognatyczny. Stosowanie tabletek przeciwbólowych, oraz różnych tymczasowych rozwiązań takich jak masowanie skroni, sen, gorący prysznic są tylko próbą leczenia objawowego. Leczenie przyczynowe, czyli takie, które trwale znosi przyczynę bólu, w ogóle nie jest wdrażane. Wymienione dolegliwości mogą być również spowodowane poważnym procesem chorobowym ze strony OUN (ośrodkowego układu nerwowego) lub układu krwionośnego. Dlatego niezmiernie ważne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, aby nie przeoczyć ewentualnych objawów poważniejszych dolegliwości.

Wady zgryzu a wady postawy

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że istnieje ścisła korelacja pomiędzy występowaniem wad zgryzu, a wadami postawy. Bardzo łatwo wytłumaczyć zależność między problemami lokalizującymi się w rejonie stawów skroniowo-żuchwowych, a np. stawu krzyżowo-biodrowego, czy stawów kończyn dolnych.. Sytuacje w których dochodzi do wzmożonego napięcia w systemie mięśniowo-powięziowym, nie rzadko manifestują się silnymi bólami, nawet wśród odległych struktur mięśniowo-kostnostawowych. Właściwa diagnostyka i terapia stanowi w takich przypadkach bardzo skuteczną i zdrową alternatywę dla leków przeciwbólowych. Koncepcja zespołowego leczenia zaburzeń układu stomatognatycznego, łączy ze sobą lekarzy i terapeutów wielu, często odległych specjalności, co w prosty sposób nawiązuje do filozofii holistycznego patrzenia na pacjenta. W tego typu leczeniu najważniejsze są złożone relacje przyczynowo-skutkowe, które ostatecznie poprawiają funkcje wielu narządów i układów.

Krzywy zgryz [wideo]

Co jest powodem krzywego zgryzu? W jaki sposób krzywy zgryz wpływa na naszego ogólne samopoczucie i zdrowie. Posłuchaj naszego eksperta stomatologa Iwony Gnach-Olejniczak z Unident Union Spa.

Stomatologia - krzywy zgryz